Turizm Sektöründen Haberler

Alternatif Tatil Mekanı Dağ Evleri ve Fiyatları

Dağ evleri oksijen depolamak, doğayla bütünleşmek, stresten uzaklaşmak ve yöresel yemekler yemek için sizi bekliyor; Üstelik fiyatları da cep yakmıyor:

Yazın Serinlemek İçin Dağ Evleri

YAZIN şu çok sıcak günlerinde insanın dağlara ve serinliklere kaçası, dağları mesken tutası geliyor. Hem şehirden uzakta, hem de doğanın içinde, yüksek rakımlarda şehirdeki nem ve sıcak yerine oksijen depolamak isteyenlerin hem de alternatif bir tatil geçirmeyi sevenlerin mekanları dağ evleri, butik tarzda hizmet veriyor. Bazılarında akşamları yorganla yatmak gerekiyor, ister hafta sonu günü birlik, istenirse konaklamalı seçenekler sunan dağ evlerinin çevresinde başta doğa yürüyüşleri olmak üzere at binme, atv turu, kano gezisi, balık avlama gibi birçok aktive yapmak mümkün.

İstanbul’a yakın mesafelerdeki dağ evlerinde günü birlik geziler için uzun ve zengin kahvaltılı bir plan yapabilir veya konaklamalı bir ‘sakin’ tatil seçebilirsiniz. Genellikle oda kahvaltı hizmet veren dağ evlerinde konaklama fiyatı 150 ile 300 TL arasında değişiyor. Sadece kahvaltıya gidecekler ise 40-60 TL arasında para ödüyor. Bu tesislerde sunulan kahvaltı ve yemekler yöresel ve doğal ürünlerden yapılıyor. Hemen hepsinin bahçesi ve ağaçlarından toplanan sebze ve meyveler masalara geliyor.

internetteki en büyük otel ve seyahat değerlendirme sitelerindeki kullanıcı yorumlarında en çok puanları alan dağ evlerini derledik. İstanbul’dan Riva’da seçtiğimiz bir dağ evinin yanı sıra İzmit, Sapanca, Maşukiye, Mudurnu, Kartalkaya ve Abant’tan da dağ evleri şeklinde inşa edilmiş ve hem yemek veren hem de konaklama hizmeti sunan 10 mekanı seçtik…

Kulindağ Dağ Evi

Kulindağ Dağ Evi

Şehrin içerisinde bir doğa tatili yapmak için ideal bir dağ evi. Orman içinde yemyeşil bir mekan olan Kulindağ, Kavacık ile Riva arasında yer alıyor. Mekana ulaşmak için Kavacık’tan toplam 14 km. yol gidiliyor. TEM’de Riva yolundan Mahmut Şevket Paşa Köyü’ne sapılıyor. Kulindağ’m sahibi Deniz Dursun, bu evi kendi yaptıkları dağ etkinliklerinin dia gösterilerini ve dağcılıkla ilgili eğitim aktivitelerini gerçekleştirmek için kullandıklarını ancak daha sonra işi profesyonelliğe döktüklerini ve ticari bir işletme haline getirdiklerini anlatıyor. Kulindağ’m kulaktan kulağa duyularak reklam yaptığını anlatan Dursun, özellikle kahvaltı için çok tercih edildiklerini belirtiyor.

Dağ evinde konaklamak isteyenler için altı oda mevcut. Odalar iki ve üç kişilik: Kulindağ’ın asıl misafir çeken bölümü restoranı. Sabah 09.30’dan gece 23.30’a kadar her gün açık mutfakları olduğunu söyleyen Dursun, 200 kişilik kapasiteleri olduğu bilgisini veriyor. Kahvaltıda çıkardıkları çikolatalı ekmeğin çok beğenildiğini ifade eden Dursun, ekmek ve hamur ürünlerinin çok çeşitli olduğunu vurguluyor. Kulindağ’da 13.30’a kadar süren açık büfe kahvaltının fiyatı 60 TL. A la carte bölümde ise dünya mutfağından her çeşit yemeği bulmak mümkün. Konaklamada iki kişilik odaların fiyatı ise kahvaltı dahil 300 TL. Dursun, gelmek isteyenlerin önceden mutlaka rezervasyon yaptırmasını öneriyor, çünkü özellikle hafta sonları yer sorunu yaşadıkları bilgisini veriyor. Dursun, “Fiyatlarımız bayram, yılbaşı, hafta sonu dahil değişmez” diyor. Kulindağ Dağ Evi misafirleri yeme-içme ve konaklama dışında çevrede ormanda yürüyüş de yapabiliyor. (Tel: 0850 302 02 99)

Boğaziçi Butik Otel

Boğaziçi Butik Otel

Maşukiye’nin yemyeşil bahçeleri ve su sesleri arasında, İstanbul’dan bir saat uzaklıkta bir dağ oteli ve restoranı. Soğuksu vadisindeki, Kocabaş Deresi’ne hakim konumdaki tesisin içinden geçen akarsuyun serinliği cezbedici. Otel, ormanın ortasında, yerleşim yerlerinden bir buçuk kilometre içeride. Otelin işletmecisi Aziz Ejderoğlu, “Buraya gelen stresini tamamen boşaltır” garantisi veriyor.

Ejderoğlu, oda çeşitlerinin çok olduğunu, dağ kulübeleri, tahta evler, bungalov tarzındaki oda fiyatlarının 300-500 TL arasında değiştiğini belirtiyor. Oda+kahvaltı hizmeti verdiklerini, restoranlarında özel lezzetler sunduklarını anlatan Ejderoğlu, misafirlerin arzusuna göre tam pansiyon hizmeti de verdiklerini kaydediyor. Ejderoğlu, restoranda bölgenin meşhur alabalığı başta olmak üzere tüm ızgara çeşitlerinin mevcut olduğunu belirtirken, yöreye özel eritme köy peyniri ve mıhlamayı da mutlaka deneyimlenmesi gereken lezzetler arasında sayıyor. Otelin çevresinde Kartepe’de trekking, at binme, atv turu, paintball, Sapanca Gölü’nde su sporları da dahil olmak üzere birçok aktivite gerçekleş-tirebilirsiniz. (Aziz Ejderoğlu: 0532 204 06 69)

Uğurlubey Dağ Oteli

Uğurlubey Dağ Oteli

İstanbul’un yoğun temposundan kaçan Aysel ve Önder Eroğlu çifti, Sapanca Gölü’ne kuş bakışı bakan evin manzarasından etkilenip satın almış. Eroğlu çifti, önce kendileri yaşamak ve eş ve dostlarını ağırlamak için aldıkları evi kısa sürede sıcak bir aile havası yaşatan bir konaklama merkezine dönüştürmüş. Beş yıldır çalıştıklarını söyleyen aynı zamanda avukatlık mesleğini sürdüren Aysel Eroğlu. “Özel bir hikayesi olan Uğurlubey ismiyle bu doğa harikasını otele dönüştürdük. Otel misafirleri zaman içinde dostlarımızda oldu” diyor. Otelde dört tanesi göl manzaralı delüks, sekiz tanesi bahçeye bakan 12 oda var. Eroğlu, oda ve kahvaltı hizmeti verdiklerini ama günlük fiks menü çıkardıklarını aktarıyor. Kahvaltıda sundukları 15-20 çeşit reçeli bahçeden topladığı meyvelerle kendisi yapıyor. Yemeklerde sekiz-on çeşit zeytinyağlı olduğunu, yanı sıra çorba, pilav ve et yaptıklarını söylüyor. Yemekler bölgede çok bilinen bir aşçının elinden çıkıyor. Yemeklerin malzemeleri Önder Eroğlu, Hataylı olduğu için oradan özel olarak getirtiliyor. Bu nedenle yemeklerde Hatay esintisi çok fazla. Restoran sadece konuklara açık, dışarıdan müşteri alınmıyor. Otelde küçük bir kütüphane de var, bahçede hamaklar, salıncaklar da sizi bekliyor. Delüks odalarda iki kişi konaklama 410 TL, standart odalarda ise 290 TL. (Tel: 532 297 05 33)

Cansu Tesisleri

Cansu Tesisleri

Maşukiye’de Kartepe’deki Cansu Tesisleri çok büyük bir alana yayılmış, tanınmış bir aktivite merkezi. Burada dağın eteğindeki bungalovlarda konaklamak da mümkün. Özellikle çocuklu aileler için tesisin içinde çok sayıda etkinlik seçeneği var. Çocuklar için yapay bir küçük gölleri bulunuyor. Tamamı çim zeminden oluşan yaklaşık 8 bin metrekare alan, çocukların özgürce ve güvenle eğlenebilmesi için son derece uygun. Aktivite alanında at binme, at safarisi, binicilik dersleri, at terapisi, bisiklet kiralama, olta balıkçılığı ve deniz bisikleti aktiviteleri yapılıyor. Bunların yanında alanda özgürce dolaşan çeşitli kümes hayvanlarını ve sevimli yavrularını yakından görebilirsiniz. Konaklama fiyatı hafta içi iki kişi kahvaltı dahil 250 TL, cuma günleri dahil hafta sonu ise 300 TL. Sadece kahvaltı için gelenlerin ödeyeceği fiyat ise 40 TL. (Tel: 0530 140 30 37)

Özcan Dağ Evi

Özcan Dağ Evi

Bolu Kartalkaya mevkii Sarıalan Yaylası’nda konumlanmış bin 508 rakımda bir dağ oteli. Ana binanın karşısında bungalov odaları var. Köy kahvaltısı sonrası gün boyunca sınırsız çay ikramı yapılıyor. Zengin bir akşam yemeği sunulan restoranı yörede meşhur.

Orman içerisinde dev ağaçların arasına gizlenmiş, otantik, nostaljik güzelliğine buz gibi akan dereyi de katınca görülmeye değer bir yer. Bahçesinde hamaklar var, oraya serilip derenin şırıltısını dinleyebilirsiniz. Çevredeki parkurlarda yürüyüş yapılabilir veya arabayla gidip Gölcük, Abant, Yedi Göller, Kıbrısçık gezilebilir. Balık tutmak isteyenleri ise dereler ve göller bekliyor. Tesis yarım pansiyon hizmet veriyor. Kişi başı fiyat 175 TL. İstanbul’dan iki buçuk-üç saatte ulaşım mümkün. Tesisin işletmecisi Kenan Özcan balık ve et ürünlerinin de kendilerinin olduğunu anlatarak, keşli erişte makarnalarının lezzetlerinin meşhur olduğunu, köy kahvaltılarının da doğal ürünler nedeniyle çok sevildiğini aktarıyor. (Kenan Özcan: 0536 229 53 95)

Parpalia Otel Restaurant

Parpalia Otel Restaurant

İzmit’te Yuvacık Aytepe’de tamamı özenle elle yapılmış ahşap 12 odalı bir dağ butik oteli ve aynı zamanda iki kapalı, bir açık restoranı var. Kahvaltı, yemek ve konaklama hizmeti sunuyor. Otelin sahibi Erdem Uz-can, bölgenin gelişmesi için çalıştıklarını ifade ediyor.

Özellikle sessiz-sakin bir ortamda doğa ve kendisiyle baş başa kalmak isteyen misafirlere, her mevsimin ayrı güzelliği ile hizmet sunan tesiste yarım pansiyon veya oda-kahvaltı seçenekleri mevcut.

Samanlı Dağı’nın eteğindeki Aytepe, iklimi, coğrafyası ve insanlarıyla Karadeniz’in küçük bir kopyası. Pek çok yürüyüş parkuruna başlangıç noktası oluşturması ve alabalık düşkünleri için yerel tatlar barındırması burayı hafta sonu kaçamaklan için cazip hale getiriyor. Buradan yaylalara, Bıçkı Dere’ye ve Yuvacık Barajı’na yürüyebilirsiniz. Aytepe, adı üzerinde 900 metrelik bir tepe. Beşkayalar Tabiat Parkı içinde yer alan Aytepe’nin zirvesine vardığınızda İzmit’i kuşbakışı görebiliyorsunuz. Doğa fotoğrafı çekmek için birebir. Soğuk-pınar sapağından aşağı doğru inerken, toprak yolun 500 metre aşağısında Soğukpınar su deposu var. Aytepe’nin İstanbul’a uzaklığı 135 km. E-6 karayolu İzmit Kandıra sapağından İzmit’e giriliyor. Şehir merkezine girmeden Kullar tabelası takip ediliyor. Kullar yolu 20 km ileride sizi Yuvacık Köyü’ne çıkaracak. Tepeye doğru tırmandığınızda Serve-tiye Köyü’nden geçerek Aytepe’ye varıyorsunuz. Tesisteki kahvaltı ücreti 40 TL. Konaklamada kahvaltı ve akşam yemeği fiyata dahil olarak hafta sonu fiyatı kişi başı 200 TL, hafta içi 150 TL. (Erdem Uzcan: 0544 345 00 20)

Karaca Dağ

Karaca Dağ

Yuvacık’taki otel, sekiz bungalovdan oluşuyor. Sadece yarım pansiyon konaklama hizmeti veren, dışarıya restoranı açık olmayan bir otel. Otelin işletmecisi Gülten Karaca, misafirlerinin doğayla bütünleşmesi ve huzur bulmaları için her şeyi düşündüklerini anlatıyor. Kafa dinlerken çevrede uzun yürüyüşler yapabiliyorsunuz. Bungalovunuzun terasında manzarayı seyredip kahvenizi yudumlamak veya kitabınızı okumakta da mümkün.

Aytepe, Menekşe, İnönü Kayaüstü yaylalarına yürüyüşe gidilebiliyor. Atv safari, paintball, yapılacak etkinliklerden bazıları. Otelin kişi başı oada fiyatı 200 TL. (Tel: 0545 7901960)

Zirve Dağ Evi

Zirve Dağ Evi

İzmit’te, bir başka bir dağ evi; konumu Başiskele’de Aksığın köyü Karapınar mevkiinde, Yuvacık Barajı’nın üstünde. İstanbul Taksim’den 130 km, Kadıköy’den 105 km. uzaklıkta. 11 yıldır tesisi işleten sahipleri 26 sene önce bu araziyi almış. Halen tesise yeni eklentiler yapılıyor. Akşamları serin oluyor, hatta yorganla yatılıyor. Odalarda klima yok, çünkü gerek yok. El değmemiş, bakir bir doğası var. Doğa ile iç içe vadi, orman ve bahçe manzaralı hepsi ahşap 21 odası ve bir seyir terası var. Dinlenme alanları, çadır kamp alanı, açık ve kaplı restoranı, çocuk oyun parkı, mini hayvanat bahçesi ve çeşit çeşit meyve ağaçlarıyla bezeli bir dağ tesisi.

Hafta içi fiyatı kahvaltı ve akşam yemeği dahil kişi başı 150 TL, hafta sonu sadece oda kahvaltı fiyatı 150 TL. Sürekli gelen misafirlerine özel indirim uyguluyorlar. Tesisin bir özelliği kişiye özel yemekler hazırlaması; balık ve et ürünleri ağırlıklı yemekleri var. Özellikle Karadeniz ev yemekleri tavsiye ediliyor. Tesisin çevresinde yürüyüş parkurları, şelalelerde ve yaylalarda gezi yapılabiliyor. (Tel: 535 084 04 27)

Yeşil Ev

Yeşil Ev

Bolu Abant’ta bir masal evi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in isimlerini taşıyan müstakil dağ evleri olarak hizmet veriyor. Evlerin isimleri Yedi Cücelerden alınmış; Hayal Ev, Meraklı Ev, Neşeli Ev, Uykucunun Evi, Bilginin Evi gibi 11 evden oluşuyor. İstanbul’a 250 km, Ankara’ya 200 km. uzaklıkta.

Sabah kuş sesleri ve temiz ve serin havası ile uyanarak özenle hazırlanmış her şeyi doğal olan köy kahvaltısıyla güne başlıyorsunuz. Yaz sıcaklarından uzaklaşıp nefes alabileceğiniz bir doğa harikası. Manzarası ve bol oksijeni birinci tercih nedeni olmaya değer. Evlerde kişi başı konaklama fiyatı 200-300 TL arasında değişiyor. (Tel:544 237 11 49)

Değirmenyeri Dağ Evleri

Değirmenyeri Dağ Evleri

Bolu Mudurnu’ya 8 km mesafedeki tesis, dört dağ evinden oluşuyor. Evlerin isimleri Fındık, Ceviz, Akasya ve Kızılcık, ikisi küçük, ikisi altı kişilik aileyi ağırlayacak kadar büyük olan evler tamamıyla ahşap ve taş karışımı. Konaklama yarım pansiyon yapılıyor. Tesisin sahibi Ulvi İlgaz, gelecek misafirlere yanlarında mutlaka kazak getirmelerini öneriyor. Akşamları montsuz gezilemeyeceğini anlatan İlgaz, tesisin hiçbir yerinde televizyon olmadığını vurguluyor. Burasının kafa dinlemek, şehrin ve teknolojinin kirliğinden kaçmak için ideal bir mekan olduğunun altını çizen İlgaz, ormanın içinde yürüyüşler yapılabileceği bilgisini veriyor. Dağ evlerinde konaklama için kişi başı fiyat 275-350 TL arasında değişiyor.

Restoranda kullandıkları ürünlerin hepsini özenle seçtiklerini, kendi bahçelerinden topladıkları sebze meyveyi sunduklarını belirten, İlgaz, “Organik ürün veriyoruz demek artık klişe oldu; hiçbir şekilde sanayi ürünü kullanmamaya çalışıyoruz, örneğin zeytini ve zeytinyağlarımızı gidip en iyi yerlerden alıyoruz” diyor.

Değirmenyeri’nin web sitesine koydukları fotoğrafları altı yıldır yenilemediklerini çünkü gelenlerin orada göreceği fotoğraflardan çok daha muhteşem görüntülerle karşılaşacaklarını söyleyen İlgaz, “İnternetten görüp gerçeğiyle karşılaştırıldığında hayal kırıklığı yaşanan mekanlar oluyor. Ama bizde bu durum tam tersi; bize gelenler internetteki fotoğraflardan çok daha güzel buluyorlar” diye konuşuyor. (Tel:533 4845558)

ÖZLEM KAPAR BAYBURS

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu