Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Antibakteriyel ve Hijyen İçerikli Kumaşlardan Üretilen Giysilere Talep Var

Hazır giyim ürünlerinde çevre dostu ve özel kumaşlardan üretilen ürünlere ilgi arttı

KORONAVÎRÜS salgınıyla birlikte hazır giyim ürünlerinde çevre dostu ve özel kumaşlardan üretilen ürünlere ilgi arttı. Özellikle antibakteriyel ve hijyen içerikli kumaşlardan üretilen giysiler talep edilmeye başlandı. Hazır giyim firmalarının koleksiyonlarında bu ürünlere daha fazla yer verdikleri görülüyor.

İpekyol, Twist, Machka Genel Müdürü Uğur Ayaydın, koleksiyonlarında özellikle antibakteriyel, bambu ve sürdürülebilir organik kumaşlara yer verdiklerini belirtiyor. Ayaydın, “Tencel kumaş gibi selülozdan üretilen, hijyenik, serinletici kumaşları, bambu gibi sağlam kumaşları ve vücudun hava almasını sağlayan pamuk gibi organik kumaşları koleksiyonlarımızda sıklıkla kullanıyoruz. Sürdürülebilir, organik ve antibakteriyel kumaşlara eskisinden çok daha fazla yönelerek, koleksiyonlarımızda bu materyale fazlaca yer açacağız” diyor.

“MİKROP ÖLDÜRÜCÜ ÖZELLİKLİ”

Pamuk, yün ve keten gibi kumaşların sürdürülebilir olduğunu kaydeden Ayaydın, bu tür kumaşların insan vücudunun ısısını muhafaza ederken aynı zamanda nefes aldırdığını ve terlemeyi en aza indirdiğini vurguluyor. Ayaydın, şöyle devam ediyor: “Bu kumaşların, doğa dostu ve anti-alerjik özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Antibakteriyel kumaşlar çinko ve gümüş esaslı; mikropları öldürücü özelliği içerisinde barındırıyor. Üretimin zahmetli olması, maliyetleri de doğru orantılı bir şekilde artırıyor ve bu da A müşterinin ürünü yüksek fiyatlı olarak algılamasına sebep oluyor. Diğer yandan sektörde yüzde 100 organik ürün bulmak oldukça zor. Fakat gün geçtikçe müşterilerimizin bu konuda duyarlılığının arttığını ve bilinç kazandığını görüyoruz. Doğal içerikli olmayan ürünlerin ise etkisini giderek kaybedeceğini öngörüyoruz.”

“RAHAT ÜRÜNLERE İLGİ ARTTI”

Ramsey-Kip Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan da erkeklerin formal tarzdan uzaklaşarak özellikle rahat ve içinde kendilerini daha iyi hissedebilecekleri ürünlere yöneldiklerini söylüyor. Doğan, “İşe yönelik toplantıların artık dijital ortamlara taşınması, video-kon-ferans şeklindeki toplantılarda da iyi görünme hissiyatıyla erkekler; rahat, sportif, şık görünüm de sağlayan ürünleri tercih etmeye başladı. Ramsey ve Kip markalarımızın koleksiyonlarında da yer alan eşofman tipi pantolonlar, joggcrlar. denimler, polo tişörtler, sweatshirt’ler, svveatmont’lar, sweat yelekler gibi… Ev giyimine adapte olabilecek konforlu, gün boyu hem ev içinde hem de görüntülü iş toplantılarında giyilebilecek kadar da şık ürünlere yönelik ilgi yüksek” diyor. Bunun yanı sıra doğaya saygılı, antibakteriyel, sürdürülebilir moda ürünlerine yönelik ilginin de yükseldiğine işaret eden Doğan, koleksiyonlarını buna göre şekillendirdiklerini hatırlatıyor. Doğan, şöyle devam ediyor: “Doğal elyafların kullanıldığı, daha az su tüketen, kimyasalların etkisinden uzak tasarımlar koleksiyonlarımızda yer alırken; terletmeyen, antibakteriyel gömlek, organik denim, vücuda nefes aldıran gömlek, tişört ve pantolonlar, stresi azaltan kumaşlarla tasarlanan takımlar gibi hem tüketicilerin fonksiyonel fayda hem de iyi hissetme beklentilerini karşılayacak inovatif tasarımlar koleksiyonumuzda güncellene-rek yer alıyor. Bunun yanı sıra salgın sürecinden önce hayatımıza giren önemli bir trend olan “kişiselleştirme”nin de tüketicinin hayatında vazgeçilmez olacağını öngörüyoruz.”

HAYATIMIZA GİREN YENİ ÜRÜNLER

Ev ve iç giyim üreticisi Penti de koleksiyon yapısını yeniden şekillendiren firmalardan. Firmanın CEO’su Mert Karaibrahimoğlu, pandemi sonrası yeni bir dönemin başladığını vurguluyor. Bu dönemde tasarımların değişeceğinin sinyallerini veren Karaibrahimoğlu, “Tasarım ekibimiz yeni koleksiyonlarını tasarlamaya, inovas-yon ekibimiz ise çeşitli teknolojileri virüs ve benzeri salgın hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturacak çeşitli teknolojik hammadde teminine başladılar” diyor.

Önümüzdeki dönemde ev giyim ve spor giyim ürünlerinde yaşanan talep artışının devam edeceği belirten Karaibrahimoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hayatımıza yeni dönem ile birlikte koruyucu aksesuarlar, maskeli svveatshirt’lcr, boyunluklar, eldivenler gibi tama men pandemiye karşı tasarlanmış antibakteriyel ürünler girerken, bu ürünler günlük hayatımızın olmazsa olmaz parçaları olacak. ‘Blu Sky’ ismiyle kişisel korumaya yönelik yeni bir antibakteriyel koleksiyonla bu ürünleri tüketicilerimizle buluşturacağız. Ürünlerimizin temel fonksiyonu koruyucu özelliğe sahip olmaları olacak. Bu ürünler tüm dış etkenlerden, kirli havadan, kötü bakteri oluşumundan ve çeşitli kimyasallardan kullanıcıyı korurken aynı zamanda cilde rahatlık veren ve yumuşatan apreler veya elyaf yapıya sahip olacak. Kullanılan bu teknik kumaşlarla ürünün kullanım süresi de uzayacak.”

NEFES ALABİLEN KUMAŞLAR

Giovane Gentile Genel Müdürü Zaur Sa-medov ise örme kumaş konforunda hafif ve esnek yapılı eşofman takımları, casual pantolonlar, hafif kumaşlı ürünlere talebin arttığını belirtiyor. Samedov, “Örneğin terin dışarıya atılması, insan vücuduna yorucu etki yaparak enerji kaybına neden olduğu için sağlıksız bir etki oluşturuyor. CoolMax kumaş etiketli ürünümüz insan vücudundaki nemin dışarıya atılmasını, dışarıdaki havanın ise içeriye girmesini sağlayarak giysilere nefes aldırıyor. Kumaş çabuk kuruma ve buharlaştırmayı kolaylaştırmanın yanı sıra içinde barındırdığı yüksek performanslı elyaf sayesinde serinliği muhafaza ediyor. Yeni koleksiyonumuzda da nefes aldıran kumaşlardan su itici teknolojiye, kırışmayan yapılardan parlaklık koruyan tekstil ürünlerine kadar pek çok yenilikçi yaklaşımı bir araya getiriyor ve müşterilerimize sunuyoruz” diyor.Sentetik kumaşların kullanımının azaldığını, pamuklu ürünlerin üretiminin ise artış gösterdiğini belirten Samedov, “Talebe göre üretim yapacağız. Rahatlık, sadelik ön planda olacak. Son yıllarda daha rahat, casual giyim trendleri zaten ön plandaydı, bu süreçte evde olmamız bu tarzı daha çok ön plana çıkardı” diyor.

İhsan ATEŞ / DeFacto CEO’su
“Özel bir koleksiyon hazırladık”

Toplumda farkındalık yaratmak ve insanların daha dikkatli olmalarını sağlamak için özel bir koleksiyon hazırladık. Koleksiyonumuzu hazırlarken de “Güvende kal” sürecinde bazen yapmamız gerekenleri unutabileceğimizden, sosyal mesafeyi korumayı veya maskemizi yanımıza almayı, takmayı görmezden gelebileceğimizden yola çıktık. Koleksiyonumuzdaki ürünlerde, uymamız gereken kuralları eğlenceli hale getiren tasarımlara yer verdik ve bugünlerin ruhuna uygun olarak “Güvende Kal” dedik. Koleksiyonumuzu üç ana başlıkta topladık. İlk olarak, uymamız gereken kuralları hatırlatmak için mesajlarımız eğlenceli hale getiren Türkçe ve İngilizce tasarımlara yer verdik. Evde Kal’, ‘Antivirus’, ‘Ellerini Yıka, ‘Sosyal Mesafe Kraliçesi, ‘Evdeyim’, ‘Umudunu Canlı Tut’, ‘Yüzüne Dokunma’, ‘Güncel Mod’, ‘Sosyal Mesafe ile Kişisel Karantina’ gibi mesajlarımız var. Anti bakteriyel ürünlerimiz ise toz tutmayan, koku yapmayan, deforme olmayan anti bakteriyel kumaşlardan üretildi. Koleksiyonumuzda ayrıca hijyenik tulum, siperlik ve anti bakteriyel maske tasarımları da bulunuyor. Her gün binlerce ürünümüz için ekolojik test yapıyoruz.

Süleyman ORAKÇIOĞLU / Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“Sürdürülebilir koleksiyonlar üzerinde çalışıyoruz”

Dünya son birkaç yıldır özellikle moda sektöründe kaynakların korunmasına, sürdürülebilirliğe ve geri dönüşüme yöneldi. Covid-19 salgını bizlere bir kez daha gösterdi ki, doğaya her zamankinden çok daha saygılı olma zamanıdır. Dört yıldır sürdürülebilir koleksiyonlar üzerinde çalışıyor, fabrikalarımızda daha az kaynak tüketimine ve karbon salınımını düşürmeye özen gösteriyoruz. İlk doğa dostu koleksiyonumuzu bu kış beğeniye sunacağımızı ve yaz koleksiyonumuzda sürdürülebilir doğa dostu ürünlere yer verdiğimizi bu yılın başında duyurmuştuk. Hedefimiz 2025 yılsonu itibariyle koleksiyonumuzun yüzde 80’ini sürdürülebilir yapmak. Şu anda yaşanan olayların da bu değişime zorunlu olduğumuzu gözler önüne serdiğini düşünüyorum. Doğaya saygılı ürünler üretiyor olmanın yanı sıra müşterilerimizi korumak ve onlara ekstra konfor sağlamak adına inovatif ürünler sunuyoruz. Antistres, antibakteriyel, radyasyon önleyici, cilt bakımı yapan, ultraviyole ışınlarından koruyan ürünlerimiz müşterilerimiz ile buluşuyor. Dünya genelinde talep yalnızca konforlu ve kaliteli ürünlere değil, çevreye ve yaşadığımız dünyaya duyarlı ürünlere olan talep de arttı. Bu trend sürecek…

ÖZBEY MEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu