Emlak ve Gayrimenkul Haberleriİş Fikirleri ve İş Kurmak

AVM’lerin Patronları, AVM İşletmeciliği

İşte AVM’lerin büyük patronları

Gıdacılar, inşaatçılar, tekstilciler, demir-çelikçiler… Asıl işi farklı olan birçok grııp son yıllarda AVM işletmeciliğine giriyor. Yüzlerce kiracıdan her yıl milyonlarca dolar gelir elde ediyor, biri bitmeden yeni bir AVM’nin temelini atıyorlar…

İSTER sanayici ister ticaret erbabı olsun, patronların son dönemde yatırım için en çok rağbet gösterdiği alan alışveriş merkezi (AVM) kurmak ve işletmek. Organize perakendeciliğin büyümesini de sağlayan bu merkezlerin sayısı şimdiden 300’e ulaşmış durumda. 2011 sonu itibariyle İstanbul’da 104, Ankara’da 33, İzmir’de ise 19 AVM bulunuyor. Neredeyse alışveriş merkezi olmayan il kalmadı. Hatta ilçeler de art arda bu merkezlerle tanışıyor.

AVM’lerin sayısındaki hızlı artış, firmaları bu alanda da farklılaşmaya yöneltiyor. Kimi sırf çocuklara hitap eden merkezler kurarken, kimi de “sektörel AVM” açarak rakiplerinden ayrışmayı planlıyor. Yani bu alanda da ihtisaslaşma başlamış durumda.

AVM pazarından pay almaya çalışan birçok yatırımcı var. Ancak bazı şirketler için bu iş kolu ana faaliyet alanı haline gelmiş durumda. Hatta aralarında AVM zinciri kuranlar bile var. Yüzlerce kiracısı bulunan bu firmaların yıllık kira gelirleri, orta halli bir sanayi kuruluşunun cirosunu aşabiliyor. Ticari hayatına gıda sektörüyle başlayan Torunlar Grubu, ilk AVM yatırımını 1999 yılında Bursa’daki Zafer Plaza’yla yapmıştı. Ardından yine Bursa’da Korupark AVM’yi hayata geçirdi. Antalya’daki Deepo Outlet Çenter ve İstanbul Haranıidere’deki Torium da bu gruba ait. Ayrıca Ankara Ankamall’un da hissedarları arasında. AVM yatırımı ve işletmeciliğinde Torunlar GYO ve Torun AVM isimli iki şirketi var. AVM’lerinin tümünü Torun AVM işletiyor.

586 KİRACISI VAR

Bu AVM’lerden 23 bin 482 metrekare kiralanabilir alanı bulunan Zafer Plaza’da 120 mağaza var. 71 bin 267 metrekare kiralanabilir alana sahip Korupark’ta 196, 18 bin 69 metrekare alana sahip Deepo Outlet Center’da 90 mağaza bulunuyor.

95 bin 280 metrekare kiralanabilir alanın bulunduğu Tori-um’un ise 180 mağazası var. Yani Torunlar’ın bu 4 AVM’de toplam 586 kiracısı bulunuyor. Grup 2011 yılında yaklaşık 100 milyon TL kira geliri elde etti.

Torunlar GYO’nun AVM dışında konut ve ofis projeleri de bulunuyor. Bu gayrimenkullerden biri de İstanbul Gayrettepe’de inşaatı devanı eden 40 katlı Torun Tower. 2013’ün son çeyreğinde tamamlanacak bu proje de kiraya verilecek. Torunlar’a kira getiren mülkler arasında Ankara Yeni Gimat ve Marmaris Netsel Marina da var…

TÜRKİYE’NİN 3. BÜYÜK AVM’Sİ

Torunlar, AVM’lerdeki kiracılarıyla sabit kira veya ciro kirası şeklinde sözleşme yapıyor. Böylece kiracının performansı öl-çümlenebiliyor ve ciroda standardın altına düşmesi engelleniyor. Grubun Eylül 2011 itibariyle kira gelirleri içinde ciro üzerinden alınan payın sabit kira gelirlerine oranı yüzde 8.6. Grubun kira gelirlerinin yüzde 61’i euro, yüzde 39’u ise dolar cinsinden. Kira artışı ise yılda bir kez yapılıyor. Bu artış kiracıların sektörlerine göre değişiyor. Kira zammında sektör ortalamasının yüzde 3 ila 5 arasında olduğunu belirtelim.

Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye’nin üçüncü büyük AVM’si olacak Mail of İstanbul’un inşasının sürdüğünü, 135 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunacak bu projeyi de 2013’ün ikinci yarısında tamamlayacaklarını belirtiyor. Ayrıca Tıırkmall ile Samsun’da, Kiler Grubu’yla da Kütahya’da iki AVM daha inşa ettiklerini hatırlatan Torun, Antalya Deepo Outlet Center’ın da kapasitesinin artırıldığım vurguluyor.

1 2 3 4Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Merhaba iranın tebriz şehrinde 4050 metrelik bi arsamız var avm yapmak için 8 katlık ve 15000 metre karelik ticari alan için izinlerimiz mevcüt eğer 2 senede en az bire beş kar bırakacak bir iş eğer burda yatırım yapmak isterseniz daha detaylı görüşebiliriz .
    Saygılar
    Armin hamed
    0098 914 114 3135

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu