Turizm Sektöründen Haberler

Avrupalı turistler için Türkiye’nin cazibesi arttı

Turizm sektörü dövizdeki hareketliliği yakından takip ediyor. TL’nin değer kaybetmesi, ekonomik krizden çıkış sinyali veren Avrupalı turistler için Türkiye’nin cazibesini artırdı. 2014, turizmde rekorlar yılı olabilir…

DÖVİZ cephesinde yaşanan gelişmeler turizmcileri doğrudan ilgilendiriyor. Türkiye’ye ağırlıklı olarak Avrupa’dan turist geldiği göz önüne alındığında, Avrupalılarm cebindeki paranın TL karşısında değerlenmesi, turizm cephesine olumlu yansıyor. Türkiye’nin önde gelen turizmcilerine döviz cephesinde yaşananların bu sezona nasıl yansıyacağını sorduk. Aldığımız yanıtlar, dövizdeki hareketliliğin Avrupalı turistin Türkiye’ye ilgisini arttıracağına işaret ediyor.

bu yaz oteller dolar

Öte yandan, Türkiye’nin turizmde ikinci pazarı konumundaki Rusya’da geçtiğimiz haftalarda ruble döviz sepeti karşısında yüzde 6 değer kaybetti. Turizmciler, rubledeki değer kaybının erken rezervasyonlarda hafif bir düşüşe yol açabileceğini söylüyor. Ancak turizmciler, Rus turistin gidebileceği Mısır ve Tayland’da süren karışıklıklar nedeniyle normal sezonda Rusya pazarının Türkiye açısından toparlanacağını düşünüyor.

Türkiye turizminin Antalya’dan sonra ikinci yıldızı olan İstanbul, 2014’e oldukça iyi başladı. Ocak ayında kente gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın eş dönemine göre yüzde 19’luk artışla 635 bin 283 kişi olarak gerçekleşti. Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin 2014 yılında iyi bir turizm sezonu geçireceğini gösteriryor.

AVRUPALI TURİSTİN GÖZDESİ

Almanya, Avrupa turizm pazarının lokomotifi. Dolayısıyla bu ülkedeki her gelişme sezonun gidişatını belirliyor. Almanya’daki turizm yetkilileri, ocak ayında rezervasyonların rekor seviyeye ulaştığını söylüyor. Almanya’nın önde gelen tur operatörlerinden Thomas Cook, FTI ve Altours yetkilileri, Türkiye’ye yönelik rezervasyonların yüksek seviyede olduğunu söylüyor.

Ayrıca. İngiltere Post Office tarafından yapılan Holiday Money Report çalışmasına göre, İngiliz Sterlini’nin yeniden değer kazanması nedeniyle Türkiye lngilizler için yüzde 22 daha ucuz hale geldi. Bu noktalardan hareketle, Türkiye’nin Avrupa pazarında yıldız olacağı belirtiliyor.

Crystal Hotels CEO‘su Umman Çetinbaş, dövizdeki hareketliliğin Avrupalı turistin cebindeki paraya olumlu yansımasının tatil uzatmalarla sonuçlanmasını beklemediklerini belirttikten sonra şunları söylüyor: “Ancak dövizini bozdurduğunda elde edeceği TL’nin artması Türkiye’de yapacağı alışverişlere olumlu yansıyacaktır. Tüketim oranlarını artırabilir.”

İskandinav pazarındaki son durumu değerlendiren AL-TİD (Alanya Turistik İşletmeciler Derneği) Başkanı Burhan Sili, îskandinavların tatillerini ağırlıklı olarak Alanya’da geçirmeyi tercih ettiklerini hatırlattıktan sonra durumu şöyle özetliyor: “Alanya bölgesini çok seven lskandinavların bölgemize ilgisinin artarak devam edeceği görülüyor.”

“RUSYA PAZARI FAZLA ETKİLENMEZ”

AKTOB (Akdeniz Turistik Oteller ve İşletmeciler Birliği) Başkanı ve aynı zamanda Xanadu Otel Genel Müdürü Yusuf Hacısüleyman da rublenin değer kaybetmesinin Rus turist sayısında büyük bir düşüşe yol açmayacağına inanıyor. Hacısüleyman görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye talepler artıyor. Bu talepler ışığında turist sayısının yüzde 3-4 artacağını öngörüyoruz.”

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Yükselen kurlar Batılı turistin cebine olumlu yansıyor. Türkiye’yi pazarlayan büyük tur operatörleri satın aldıkları paketlerin maliyetlerinin daha uygun olması nedeniyle Türkiye’yi öne çıkarabilir. Mevcut pazarlarınıızdan birinde bir azalma olursa bunun İtalya, Hollanda, İran gibi pazarlardan gelenlerle dengeleneceğini tahmin ediyorum. İstanbul yükseliş trendini artırarak devam ettiriyor.Antalya’nın tahtını zorlayacak bir performans sergiliyor.

Şirket olarak yüzde-15-20 büyüme hedefliyoruz. Fransa pa-Siiı 1 zarında Ege Bölgesi’nde yapacağımız operasyonla bu artışı sağlayacağız” diyor.

“DÜŞÜŞLER TELAFİ EDİLEBİLİR”

ASKA Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan, bu yıl Rusya pazarında iddialı şekilde Türkiye’de büyümeyi planlayan tur operatörlerinin olduğunu belirtiyor. Büyüme hedefi koyan tur operatörlerinin yatak kapatarak garantili odaları sahiplendiğine işaret eden Aslan, açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Bu nedenle yaz sezonu Rusya pazarı için çok önem arz ediyor. Planların gerçekleşmesi durumunda ülkede iyi bir sezon geçeceğini düşünüyorum. Batılı turistten aldığımız ilk veriler de olumlu sinyaller veriyor. “

Aslan, Ortadoğu’dan talep aldıklarını hatırlatarak, “Ortadoğu’dan gelecek turist sayısının bu yıl daha da artarak devam edeceğine inanıyoruz. Turizm sektörü kalitesinden taviz vermediği sürece her yıl büyüyerek devam edecektir” diyor.

Concorde De Luxe Resort Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı ise “Şüphesiz rublenin devaüasyonu bu şekilde devam ederse, Rusya’dan Türkiye’ye olan talep olumsuz etkilenebilir. Ancak bu durum fazlasıyla telafi edilebilir” diyor.

ORTADOĞU PAZARI BÜYÜYOR

Ortadoğu ve Afrika pazarı konusunda uzman bir tur operatörü olan Karnak Travel’ın Genel Müdürü Erhan Çakay, Arap turistlere asla kısa vadeli yaklaşılmaması gerektiğini vurguladıktan sonra şunları söylüyor: “İstanbul ofisimizin yanı sıra, Dubai, Şam, Beyrut, Kazablanka, Tunus, Cezayir ve Erbil’de ofislerimiz var. Bu yıl 18 farklı ülkeden 2 bine yakın tur operatörüyle çalışıyoruz. Söz konusu ülkelerden 58 bin kişi getirip, toplamda 125 bin geceleme yaptırarak 40 milyon dolarlık ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.”

Yeni ortağıyla 500 bin turist getirecek

Biblo Globus Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Kilit, kısa süre önce Rusya merkezli Detur’un eski şirketi Time Services’i satın alarak Rus tur operatörü Biblio Globus’a ortak oldu.

Yeni ortaklık sayesinde bu yıl Türkiye’ye daha fazla turist getirme şansını yakaladıklarını dile getiren Tuncay Kilit, bu konuda şu bilgileri veriyor: “Geçen yıl yetişkin ve çocuk misafir olmak üzere, Kemer, Side, Bodrum ve Kapadokya’daki 13 Crystal otelimizde 300 bini aşkın misafir ağırladık. Ortağımız Rusya, Gürcistan, İran, Tayland, Mısır, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin yanı sıra, Dubai’de de faaliyet gösteriyor. Onlarla birlikte ağırlıklı Rusya pazarından olmak üzere, diğer pazarlardan da anlaşma yaptığımız Türkiye’deki tüm otellere 500 bin kişi getirmeyi planlıyoruz.”

KEREM KÖFTEOGLU

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu