Anasayfa / Giyim ve Moda / Ayakkabıda ‘Pixy’ markasını yarattı

Ayakkabıda ‘Pixy’ markasını yarattı
30 yıldır önemli markalara ayakkabı üreten ve üretiminin çoğunu ihraç eden Plastab, kendi markası Pixy’i yaratarak, perakende sektörüne girdi. Üçüncü kuşak Burak Türkkan’ın kaptanlığında ilerleyen markanın İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerin yanı sıra yazlık mekanlarda da şubeleşmesi hedefleniyor.

pixy ayakkabi

Türkiye’de büyüklüğü 5 milyar dolara ulaşan ayakkabı sektörü, giderek büyüyen hacmiyle dikkat çekiyor. Ayakkabı modasının kalbinin attığı İtalya ve Fransa gibi ülkelerle tasarım gücü ve düşük maliyetli üretimleri sayesinde yarışır hale gelen Türkiye’nin, yakın gelecekte ayakkabı üretimi ve ihracatında dünyada ilk üç arasına girebilecek potansiyele sahip olduğu ifade ediliyor.

Avrupa’da yıllık ayakkabı tüketimine baktığımızda ortalama altı çift, ABD’de yedi çift olduğu görülürken, Türkiye’de ise iki çift olması dikkat çekiyor. Ancak bu da pazarda büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor, işte sadece üretim ayağını gerçekleştirirken markalaşmaya karar veren ve perakendeye giren Plastab, sektördeki bu büyümeyi gören şirketlerden biri.

Üçüncü kuşağa emanet

Ayakkabı ve ayakkabı yan sanayi sektöründe 30 yıllık geçmişe sahip olan Plastab, Türkiye’nin önemli ayakkabı markaların^ tasarım ve üretim desteği veriyor. Sektöre kendi üretimi olan Pixy markasıyla giriş yapan Plastab, 10 bin metrekare kapalı alanda gerçekleşen imalatının büyük kısmını Güney Amerika, Rusya ve Avrupa’ya ihraç ediyor.

Pixy bugün üçüncü kuşak Burak Türkkan’m ellerine emanet. Koç Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun olan Türkkan, Kosovalı dedesinden miras kalan ayakkabıcılık mesleğinin tüm aşamalarında bulundu. Şimdi 3’üncü kuşak olarak markanın genel müdürlüğünü yapıyor.İstanbul ve İzmir’e mağaza açacak

Cironun yüzde 50’sini ihracattan elde ettiklerini ifade eden Türkkan, Dubai, Kuveyt, Lübnan, Kolombiya, Şili, İsrail, Ukrayna, Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Rusya, Amerika, Kanada, Türki Cumhuriyetler, İtalya, ispanya, Portekiz, İngiltere, Hollanda, Avustralya, Çin, Japonya ve Tayland gibi ülkeleri kapsayan geniş bir ihracat ağlarının olduğunu vurguluyor.

Bu yıl Çeşme Alaçatı’da açtığı ilk mağazanın yanı sıra, Boyner, Max Moda zincir mağazalarında ve Türkiye’nin çeşitli illerindeki 100’e yakın satış noktasında faaliyet gösteriyor. 40’a yakın cor-ner satışları olduğunu söyleyen Türkkan, 2014 yılında İstanbul ve İzmir’de prestijli bölgelerde birer mağaza açmayı hedeflediklerini belirtiyor. Türkkan, 2013 yılını 25 milyon TL, 2014 yılını ise 30 milyon TL ciro ile kapatmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Online satışı davar

Mağazalaşma hedefleriyle ilgili olarak öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde hem AVM, hem de cadde mağazalarına ağırlık vermek istediklerini belirten Pixy Genel Müdürü Burak Türkkan, mağazalaşmada metropol şehirlerle birlikte yazlık lokasyonları da hedefliyor.

Pixy.com.tr online satış mağazasıyla e-ticaret alanında da faaliyet gösterecek olan marka, müşterilerinin her kanaldan kendilerine ulaşabilmelerini sağlıyor. Pixy Genel Müdürü Burak Türkkan, konuyla ilgili olarak “Pixy olarak güçlü alt yapımızı ve farklılaşma noktamız olan tasarım yönümüzü, ayakkabılarımız aracılığıyla, müşterilerimize satış noktalarımızdan ve online mağazamızdan ulaştırmak niyetindeyiz” diyor.

Pixy markası; baş tasarımcısı Beril Aydın önderliğinde hazırlanan kadın ayakkabı modelleriyle dikkat çekiyor. Koleksiyonda Beril Aydın ile birlikte İtaJyan ve İngiliz tasarımcıların da desteği bulunuyor. 10 bin m2 kapalı alanda imalatlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Pixy Genel Müdürü Burak Türkkan, konuyla ilgili görüşlerini şöyle aktarıyor: “Pixy markamızın doğuş hikayesinin özünde, kuşaktan kuşağa geçen tecrübe ve markayı sahiplenme duygusu yer alıyor. Pixy; bu sahiplenme duygusu, yüksek üretim kapasitesi ve yılların deneyiminin birleşimiyle oluştu.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir