Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Babet Ayakkabılar Çok Kazandırıyor

Ayakkabı Koleksiyonlarında Babet Modası Hakim

Kadın ve kız çocuk ayakkabısı dünyasında babet modası hakim olmaya başladı. Rahatlığının yanı sıra şık görünümleriyle de ilgi çeken babetler fiyat olarak da cazip. Firmalar yaz koleksiyonlarının önemli bir bölümünü bu ürünlerden oluşturuyor…

kazandiran ayakkabilar

MODA endüstrisinde iş ve günlük giyimi birleştiren akım, hazır giyimin yanı sıra ayakkabıda da etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bunun son örneklerinden biri de babetler. Önceleri sadece günlük giyimde kullanılabilen ve birkaç modelle sınırlı olan babetlerde artık iş ve gece kıyafetleriyle kombinlenen yüzlerce model var. Ayakkabı firmaları yaz koleksiyonlarının önemli bir bölümünü artık bu ürünlerden oluşturmaya başladı. Kış mevsiminin kısa sürmesi de bu ürünlerin satışını ciddi oranda artırdı. Fiyatlar 30 TL’den başlıyor. Üst limitte 400 TL’ye kadar etiket var.

KOLEKSİYONUNUN YÜZDE 15’İ

Flo ve Polaris markalarının sahibi Ziylan Grubu’nun bu yaz piyasaya çıkardığı ayakkabıların yüzde 15’ini babetler oluşturuyor. Polaris’te kadın grubunda yaklaşık 60, kız çocuğu grubunda ise 40 civarında babet modeli var. Flo’da ise model sayısı 100’ü buluyor. Her iki markanın da ‘comfort’ özellikli, spor tabanlı, şık, günlük her yaşa ve her giyim tarzına uygun çeşitli gruplarda ürünleri mevcut. Bu yıl ketenler, parlak malzemeler, taşlı, çiçek desenli modeller ve sivri burunlar ön plana çıkıyor. Flo Ürün Genel Müdürü j Nihat Güneri, bu yılki modellerin özellikle « kız çocukları tarafından çok beğenildiğini 1 söylüyor. Bunun yanında hem rahat olmaları hem de şık görünmeleri sayesinde babetlere olan talebin her yıl arttığını vurguluyor. Güneri,

“Ürünlerimizde lazer kesim, metalik dokular, püskül ve fiyonk, çiçekli motifler, zımba ve trok ile şeffaf modeller büyük ilgi görüyor” diyor.

“REKABET ÇOK YOĞUN”

Mağazalarında Clarks, Tommy Hilfiger, Vans, Sperry, Pierre Cardin gibi birçok uluslararası firmanın ürünlerini satan Ayakkabı Dünyası da bu yıl babetlere ağırlık vermiş durumda. Öyle ki bu markalardan bazılarının ürün gamının yüzde 30’unu babetler oluşturuyor. Ayakkabı Dünyası Pazarlama, Reklam ve E-Ticaret Direktörü Nur Adıgüzel, rahatlıkları, her mevsim giyilebilmeleri, gündüzden geceye her ortama uygunluğu ve kullanım kolaylığı sayesinde babetlerin her yaş grubunca tercih edildiğini belirtiyor. Adıgüzel, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yazm daha ince, yumuşak, astarsız modellere ağırlık veriyoruz. Babetler taban ve yüzey malzemesi özelliğine göre öncelikle daha spor ya da daha klasik olabiliyor. Bu & A w sezon yuvarlak burunlu babetlerin yanı şfL M sıra sivri burunlu modeller de var. Modellerimizi balerin stili, loafer, mokasen, espadril, spor babet olarak sıralayabiliriz. Piyasada çok ucuz ürünler var, rekabet de yoğun. Buna rağmen babetlerin ciromuz içindeki satış payı her zaman yüksek. Doğru model, doğru koleksiyon ve doğru fiyat olduğu sürece babetler daima popülerliğini koruyacak.”

“YENİ NESLİN AYAKKABISI”

Tergan Ayakkabı’nın içinde bulunduğumuz yaz sezonu kadın koleksiyonunun yüzde yedisini babetler oluşturuyor. Koleksiyonda detaylı tasarımlara ve rahatlığa daha fazla önem verilmiş. Tergan Ayakkabı Genel Müdürü Altan Erdinç, insanların yaz aylarında zamanlarının büyük kısmım sokakta geçirdiklerini, bu nedenle rahatlığın son derece önemli olduğunu, bundan dolayı da hafif ve yumuşak ayakkabıların daha fazla tercih edildiğini söylüyor.

Tergan’ın babet koleksiyonunda renk ve desen çeşitliliği de fazla. Romantik bir görünüm sağlayan danteller bu yaz babetlerde de yer bulmuş. Daha sade bir görünüm tercih edenler ise fiyonklu modelleri tercih ediyor. Gece davetlerinde rahat bir ayakkabı giymek isteyenler taşlı babetlerle şık bir görünüme sahip olabiliyor.

EN İDEAL URUN

Erdinç, “Yaz koleksiyonumuza gökkuşağının tüm renklerini taşımaya çalıştık. Sezonun rengi mavi olmak üzere, mercan, beyaz, bej, taba renkleri ve pastel tonlar koleksiyonun vazgeçilmezleri olarak dikkat çekiyor. Üretimde işçiliğe önem veriyoruz. Tüm babetlerimiz tamamen deriden üretiliyor” diye ekliyor. Erdinç’in babet kullanımının artmasına ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:

“Son yıllarda özellikle genç kesimde gözlemlenen anatomik yapıdaki değişimler, babetin popülaritesinin artırmasına neden oldu. Yeni neslin daha uzun boylu ve ayak numaralarının daha büyük olması nedenleri arasında babetleri kurtarıcı ayakkabı gurubuna sokuyor. Babetlere ilgiyi artıran bir diğer etken de iş alanında klasik giyimin yerini casual tarzın almış olması. Kadınlar iş ve şehir hayatının zorluklarını rahat kıyafetler ile azaltmak istiyor. Babetler de bunun için en ideal ürün.”

DAR PAÇA PANTOLONUN ETKİSİ

Kadın, erkek, çocuk ayakkabı üreticisi Arow’un kadın grubunun yüzde 10’unu babetler oluşturuyor. Bu yaz koleksiyonunda piyasaya 19 farklı model çıkaran firma, bunlardan yedisini deri, 12’sini de suni deriden üretmiş. Bu modellerden her birinin ortalama dört rengi var. Arovv’un canlı renkleri desenlerle j harmanladığı modern tasarımları, hem gündüz hemde gecede giyilebiliyor. Tasarımlarda özellikle baskılı modeller ve çift renk kombinler dikkat çekiyor. Firma çiçek baskılıdan tel ve transparan modelleri de zengin renk seçenekleriyle tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Arow Mağazacılık CEO’su Selim Taşkın, bu yaz doğada bulu-nan tüm renklere babet modellerinde yerverdiklerini belirtiyor. Bu koleksiyonunda lacivert, bordo ve bej rengin de Taşkm geniş olarak yer aldığını söyleyen Taşkın, “Koleksiyonda rahat tarz stili ön plana çıkardık. Bu yaz birbirinden renkli babetlerimiz çok ilgi görüyor” diyor.

Taşkın’a göre, özellikle son iki yıldır moda haline gelen dar paça pantolonlar babet kullanımını artırdı. Taşkın, şöyle devam ediyor:

“Özellikle yaz aylarına vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Bunun yanında kış ile ilkbahar arasındaki geçişin ortadan kalkması nedeniyle daha geniş bir dönemde giyilmeye başlandı. Mağazalarımızda sadece kendi ürünlerimizi satıyoruz. ”

ÖNCELİĞİ SAĞLIK

Türkiye’de bulunan yabancı ayakkabı firmalarının ürünleri arasında da bu yaz babetler geniş olarak yer alıyor. Alman ayakkabı üreticisi Gabor bunlardan biri. Firmanın Türkiye distribütörlüğünü yürüten Shoe City Ürün Yönetimi ve Pazarlama Müdürü Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu, Gabor’un yaz koleksiyonunun önemli bir kısmım babetlerin oluşturduğunu ifade ediyor. “Gabor, ayak sağlığını koruyan, ayağı doğru yerlerden destekleyen, çok yumuşak ve rahat modelleri ile fark yaratıyor” diyen Kurtoğlu,  ürünlerin  özellikleri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Babetlerimiz özel hovereraft teknolojisi sa-jA yesinde son derece sağlık-; 4/ lı. Iç tabanındaki özel «’ hava kompartımanları babetlerde yastıklama sağlıyor. Ürünlerimiz oval burnu ve konforlu tabanıyla ayakları rahat ettiriyor. Gabor babetler birçok satış noktasında satılıyor.”

Özbeymen

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu