Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Motosiklet Bayilikleri / Bajaj Auto, bu yıl 30 bayilik dağıtacak

Bajaj Auto, bu yıl 30 bayilik dağıtacak

Honda ve Yamaha marka motosikletlerle Türkiye pazarında faaliyet gösteren Bajaj Auto, bu yıl 30 bayilik dağıtacak. Şirket, Yalova, Bandırma, Tarsus, Elazığ, Burdur, Karaman, Kahramanmaraş, Niğde ve Nevşehir’e öncelik verecek.

Hindistan’ın en büyük şirketleri arasında yer alan Bajaj Grubu’nun amiral gemisi Bajaj Auto ile Türkiye’de Kanuni ve MZ Motor’un üreticisi Kuralkan Holding arasındaki işbirliği, bir yılda meyvelerini vermeye başladı. İki grup arasında yapılan distribütörlük ve imalat anlaşması sonrasında dünyanın en büyük üç motosiklet üreticisinden biri olan Bajaj Auto, Türkiye pazarına geçen yıl giriş yapü. Hindistan’dan demonte halde getirilen motosikletler, Kuralkan’ın İstanbul Tuzla’daki tesislerinde monte ediliyor.

Bajaj Auto

Pazarda geçen yıl 180 bin adet motosiklet satıldı. Bajaj’ın hitap ettiği vitesli gruptaki satışlar ise 80 bin civarında oldu.

Bajaj, 3 bin 800 adet satışla pazarın bu bölümünden yüzde 5 civarında pay elde etti.

HEDEF LİDERLİK

Kuralkan Pazarlama Müdürü Ekrem Ata’run verdiği bilgiye göre, şirketin hedefi 2015 yılında 80-90 bin adet vitesli grup satışının olması beklenen pazarda yüzde 10 pay elde etmek. 2016 yılında ise asgari yüzde 17-18 pazar payıyla sektör liderliğine ulaşılması hedefleniyor.

Ekrem Ata, 2014 yılında üç modelle pazarda olduklarım ve özellikle gençlerin ilgisini çeken spor modelleri Pulsar ile yüzde 30 payla pazar lideri olduklarını söylüyor. Kuralkan, 2015 yılında ürün segmentinde genişlemeye gidiyor. Bu yıl üç yeni model daha Türkiye pazanna getirilecek ve vitesli grupta ürün gamı tamamlanacak.SERVİSLE BİRLİKTE

Şirket, pazara yeni ürünler sokarken, bayi ağında da yapılanma sürecini devam ettiriyor. Bu yapılanmanın yüzde 80’i tamamlandı. Ekrem Ata’nın verdiği bilgiye göre, mevcut durumda 120 bayi ve 144 Bajaj servisi var. 57 ilde organizasyon tamamlandı. Bazı önemli noktalarda da 2015 yili içinde teşkilatlanma tamamlanacak. Şirket, Yalova, Bandırma, Tarsus, Elazığ, Burdur, Karaman, Kahramanmaraş, Niğde ve Nevşehir gibi kritik olup da henüz bulunmadığı lokasyonlarda olmak istiyor.

Ekrem Ata, “2015 yılı liçinde takriben 150 bayimizin olmasını bekliyoruz. Şirketimize büyük ilgi var. Bayilik şartlanınız genel ihaüanyla, sektörün içinden olması, servis ile beraber konuşlanması, önemli noktalarda mutlaka showroom olarak konuşlanması ve ¡mali istihbaratının temiz olması” diyor.

Bayi ve servis büyüklükleri lokasyon potansiyeline göre değişmekle beraber 100 metrekare showroom ve 50-70 metrekare servis alanı ideal sayılıyor. Ürünleri bulunduracak bir sermaye büyüklüğü olması isteniyor. 60-80 bin TL’lik bir teminat mektubu ve verilecek başlangıç siparişi yeterli görülüyor.

Bayi-servis cirosu tamamen o lokasyonun yıllık hedef rakamlarından yüzde 10’luk (2015 yılı hedefi) pazar payına göre belirleniyor. Örnek olarak, yıllık potansiyeli bin 500 adet olan bir lokasyon için 150 adet hedef belirleniyor.

İşin Aynası

Uygun yer: Yalova, Bandırma, Tarsus, Elazığ, Burdur, Karaman, Kahramanmaraş, Niğde, Nevşehir.

İlk sermaye: 60-80 bin TL’lik teminat mektubu isteniyor.

Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.

Başvuru için: kuralkan.com.tr

İş Kurmak İçin Az Sermayeli 17 Bayilik
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir