Anasayfa / Turizm ve Tatil / Bayram Tatili ve Bayram Turları

Bayram Tatili ve Bayram TurlarıTurizmcilere göre bu bayram otellerde yer kalmayacak telaşı yaşanmayacak. Otelciler, 9 günlük tatil için ‘herkese yer var’ diyor. Tur operatörleri, yurtdışı destinasyonların da iyi sattığını söylüyor…

RAMAZAN Bayramı tatili, arife günü olan 4 Temmuz Pazartesi öğleden sonra başlayıp, 7 Temmuz Perşembe günü sona eriyor. Cuma gününün de Bakanlar Kurulu kararıyla idari tatil ilan edilmesiyle iki hafta sonu birleştirilerek tatil süresi dokuz güne çıktı. Tüm Türkiye bu kararı sevinçle karşılarken, bu karara en çok sevinen turizmciler oldu. Herkesin malumu olan kriz nedeniyle zor günler geçiren turizmciler dokuz günlük tatilin ilaç gibi geleceğini, iç turizmin canlanacağını ifade ediyor.

Bayram turları yılbaşından bu yana satılıyor. Erken rezervasyon kampanyaları dahilinde yüzde 30-40 indirimli satılan turlar arasında bayram dönemi de vardı. Hem yurtiçinde, hem de yurtdışında tatil planı yapanların çoğu bayram turlarını çoktan satın aldı bile. Seyahat acentelerinin bildirdiğine göre bayram turları satışlarının yüzde 80’e yakın bölümü tamamlandı. Özel sektör çalışanlarının resmi tatil ilan edilmesini beklemeden tatillerini hafta sonlarıyla birleştirerek tur satın aldığını söyleyen turizmciler, fiyatların bu yıl yüzde 35 indirimli olduğunu belirtiyor. Turizmcilere göre bu bayram ‘yer kalmayacak’ telaşına gerek yok, çünkü yurtiçinde otellerde kriz nedeniyle odaların boş olmasından dolayı yer çok.

bayram tatili

“BU YIL FIRSATI KAÇIRMAYIN”

Para Dergisi olarak görüştüğümüz turizmciler bu bayram yurtiçinde çok avantajlı tatil yapma seçenekleri olduğunu vurguladı. Yurtiçinde her zamanki gibi Antalya revaçta. Side, Alanya, Kemer ve Belek’in yanı sıra Bodrum, Kuşadası ve Didim de çok satıyor. Yurtdışında da mevsim itibariyle sahil kıyıları tercih ediliyor. Özellikle İtalya en çok satan ülkelerin başında geliyor. Ancak turizmcilerin yerli tatilciye bir çağrısı var: “Bu bayramda yurtdışma çıkmayın” diyorlar. Hem kalite hem de fiyat olarak ülkemizdeki tesislerin çok iyi olduğunu savunan turizmciler, önceki yıllarda bayramlarda kontenjan sorunu nedeniyle yer bulamayanlar için bu yılın bir fırsat olduğunu kaydediyorlar. Yerli turiste bir başka tavsiye de şu: “Otellerin web sayfaları üzerinden veya telefonla birebir görüşerek çok daha özel fiyatlar almak mümkün.”

“SON DAKİKA SATIŞLARI ARTAR”

Bayram turları satışlarını erken rezervasyon kampanyaları çerçevesinde ocak ayından bu yana yaptıklarını belirten Prontotour Iç Turizm Müdürü Emre Tunç, yüzde 50 indirim ile başlayan kampanyaların, yüzde 30-40 indirimle devam ettiğini vurguluyor.

Satışların hali hazırda çok iyi gittiğini açıklayan Tunç, “Zaten bayram satışları hep iyi olurdu bu yıl da bayramın yazın tam ortasına denk gelmesi artı bir avantaj oldu” diyor. Tunç, şunları söylüyor:

“Zaten tatilci kesim, bayramlarda tatilin kaç gün olacağının resmen ilan edilmesini pek beklemez, planlarını çok önceden yapar. Bayram tatilinin dokuz güne çıkmasıyla son dakika satışlarında elbette artış olacaktır.” Bayram için yurtdışı turların çok daha önceden satıldığını, en çok Avrupa’nın sahil kesimlerine rağbet olduğunu aktaran Tunç, “Pronto’nun özel ürünü İtalya. En çok İtalya satıyoruz, sonra Ispanya, Yunanistan ve Hırvatistan geliyor. Paket turlarımız çoğunlukla 4-5 günlük” diyor. Yurtiçinde bu yıl otellerde kontenjan sorunu olmadığının altını çizen Tunç, “Herkes rahat rahat rezervasyon yapabiliyor. Bayramda Antalya, Bodrum ve Ege Bölgesi tercih ediliyor” yorumunu yapıyor.

YURTİÇİNDE TATİL YAPIN ÇAĞRISI

Bayram için çok yoğun talep aldıklarının bilgisini veren Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal da, tatilcilere ‘rahat olun’ tüyosu veriyor. Turizm sektörünün içinde bulunduğu kriz nedeniyle otellerin boş olduğunu aktaran Çilsal, “Otellerde kontenjan fazlalığı var; yerli turist yer bulma sorunu yaşamayacak. Fiyatlar da önceki yıllara göre düşük.” diyor.

“Yurtdışı satışları da yapıyoruz elbette, hatta satışlar çok da iyi ama ben vatandaşlarımıza bayram tatili için yurtiçini öneriyorum” diyen Çilsal, şu yorumu yapıyor: “Çünkü turizmdeki kriz nedeniyle tesislerimiz boş. Hem kalite hem de fiyat olarak tesislerimiz çok iyi. Bu yüzden Türk vatandaşlarının da kendi ülkesinde tatil yapmaları avantajlı olacaktır. Üstelik yurtdışında oteller hem çok pahalı, hem de çok eski.”
Anı Tur bayram döneminde en çok Ege’de Kuşadası, Didim ve Bodrum, güneyde ise Side, Alanya, Kemer ve Belek’e tur satıyor. Anı Tur’un en hesaplı sattığı otel ise yurtiçinde kendi markası olan Di-dim’deki Aurum Oteli. Yurtdışına kültür turları başlığı altında çok talep aldıklarını sözlerine ekleyen Veli Çilsal, en çok İtalya, Orta Avrupa, Balkanlar ve Ispanya’ya ilgi olduğunu kaydediyor.

FİYATLAR YÜZDE 35 İNDİRİMLİ

  Muhteşem Bir Tatil İçin Rixos Premium Belek

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan da bayram için yurtdışı kontenjanlarının yüzde 85’lere, yurtiçinde ise yüzde 70’lere ulaştığını kaydediyor. Erkan, “Yurtdışı turların bir hafta içerisinde tamamen dolacağını düşünüyoruz. Yurtiçi ve Kıbrıs otelleri ve kültür turlarında ise bayrama kalmadan yüzde 100 doluluklara ulaşacağız” diyor.

Yurtdışında hem haftalık, hem de kısa turlara talep olduğunu belirten Erkan, özellikle Prag, Paris ve Roma gibi şehirlerin talep görürken, yurtdışında deniz tatiline de büyük bir ilginin olduğunu ifade ediyor. Erkan, tbiza, Mykonos, İtalya ve Balkan turlarının neredeyse yok sattığını kaydederek, en düşük fiyatlı turlarının iki gece konaklamak otobüslü 99 euro’dan başlayan fiyatlarla Yunanistan turları olduğunu söylüyor.

Yurtiçinde ise bayram için şu ana kadar yapılan rezervasyonların ortalama beş gece üzerinden planlandığını söyleyen Erkan, fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 35 indirimli olduğunu aktarıyor.

TALEP EN ÇOK İTALYA’YA

Bayram satışlarının çok iyi gittiğini ifade eden Ets Yurtdışı Turlar Müdürü İbrahim Cenk Okumuş ise, turlarının yüzde 85’lik kısmının şimdiden dolduğunu bildiriyor. Çoğunlukla 7-8 gün süreli tur paketlerinin talep gördüğünü, daha kısa süreli programlara olan ilginin bayra-.% mın yaklaş-IŞ masıyla artacağını ifade ediyor.

O k u -muş’un önerdiği en hesaplı yurtdışı turu 79 euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sundukları Sofya, Filibe turları. Yurtdışında en çok tercih edilen destinasyonların başında İtalya’nın geldiğini söyleyen Okumuş, ondan sonra Ispanya, Balkanlar, ABD, Benelüks ülkeleri, Orta Avrupa, İskandinav ülkelerinin geldiğini belirtiyor. Okumuş, Ets’nin “Erken Al Karlı Çık’ kampanyasının bayramda da geçerliliğini koruduğunu, son dakikayı beklemeden rezervasyonlarını yapan misafirlerin oldukça avantajlı fiyatlarla tatil yapacağını sözlerine ekliyor.

RODOS VE BUDVA

Setur Turizm Müdürü Oktay Temeller de, bayram tatili için yurtdışı turlarında yüzde 85 seviyelere ulaştıklarını, yurtiçinde hala boş odaların olduğunu açıklıyor. Bayram tarihi yaklaştıkça fiyatların artacağını ve otellerin doluluk oranlarının da yük-seleceğini söyleyen Temeller, bu bayram tatili yurtdışı turlara daha çok talep aldıklarını belirtiyor. Temeller, Setur’un yurtiçi ve dışında öne çıkardığı destinasyonlan şöyle sıralıyor: Yurtdışında Amerika, Orta Avrupa, İskandinav ülkeleri, Ingiltere ve Kıbrıs yurtiçinde ise Bodrum, Belek, Kemer, Çeşme, Fethiye ve Marmaris.

Yurt dışı turlarda Rodos ve Budva, yurtiçinde ise Alanya, Fethiye ve Side bölgesinin uygun bütçeli tatil yapılacak destinasyonlar arasında yer aldığını ifade eden Temeller, şöyle konuşuyor: “Yurt içi otel rezervasyonlarında yüzde 40’a varan erken rezervasyon kampanyamız devam ediyor. Yurtdışı turlarda ise yakın destinasyonlarda kişi başı 50 euro, uzak destinasyonlarda 100 euro erken rezervasyon indirimi uyguladık.”

ESKİDEN YOKTU, BU YIL VAR

Erken rezervasyon kampanyalarının ilk dönemlerinden itibaren bayram turları sattıklarını söyleyen Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz ise, son dakika fırsatları ile de bayram satışlarının devam ettiğini aktarıyor. Küçükyılmaz, bu sene Rusya ve Avrupa müşterilerinin azlığı nedeni ile otellerde bayram dönemi için halen boş kapasitelerin mevcut olduğunu; dolayısıyla rezervasyon ve doluluk sıkıntısı yaşanmadığının altını çiziyor. Küçükyılmaz, önceki yıllarda bayram dönemlerinde ‘erken rezervasyon’ ve ‘son dakika kampanyaları’ gibi ekstra indirimlerin söz konusu olmadığını, ancak bu sene otellerin büyük kısmının bayram dönemini de bu kampanyalara dahil ettiğini belirtiyor.

Yurtiçi satışların daha fazla olduğu bilgisini veren Küçükyılmaz, bayram için en çok Belek, Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Side, Marmaris ve Fethiye turlarının ilgi gördüğünü belirtiyor ve “Yurtdışı i içinse, bayram tatilini hafta sonu ile birleştirenler, bir haftalık turları tercih etti. İtalya, İspanya, Yunanistan ve Yunan Adaları en çok öne çıkan bölgeler oldu” diyor. Küçükyılmaz, Antalya bölgesinde her şey dahil hizmet veren beş yıldızlı tesislerin bayram fiyatlarının, kişi başı gecelik 125 TL’den başlayıp 450 TL’ye kadar çıktığını sözlerine ekliyor.

199 EURO’DAN BAŞLIYOR

Yurtdışı ve Kıbrıs turlarıyla tanınan Cafe Tur’un Ürün ve Satış Direktörü Derya Över ise, bayram turlarını sekiz ay önce satışa açtıklarını ve satışların yüzde 40’ım erken rezervasyon döneminde yaptıklarını dile getiriyor. “Tatilciler, Ramazan’ın rehavetini bayrama 15-20 gün kala üzerinden atarlar. Bu nedenle rezervasyonlarımızm yüzde 30’unun 15-20 Qerya günlük dönemde gerçekleşeceğini önceki yıllardaki deneyimlerimizden biliyoruz” diyen Över, son güne kadar 340 farklı destinasyon için rezervasyon alabileceklerini ifade ediyor.

Roma, Floransa, Venedik, Büyük Balkanlar ve New York gibi uzak turlara yoğun talep aldıklarını bildiren Över, “Bayramda misafirlerimiz, 199 euro’dan başlayan fiyatlarla 503 adet turumuzdan herhangi birini tercih edebilirler” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Küçükköy (yeniçarohori) beldesi turist akınına uğruyor

BALIKESİR’İN Ayvalık ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta şirin bir belde Yeniçarohori. Eskiden Ayvalık ilçesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir