Bayilik ve Franchise

Bijuteri sektöründe, franchise sistemine olan talep arttı

Girişimci bijuteriyi sevdi

Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektöründe, franchise sistemine olan talep arttı. Son yıllarda yüzde 25 büyüyen franchising sektörünün yıllık ticaret hacmi 35 milyar doları geçerken, bijuteri yüzde 25 büyüdü. https://www.myfikirler.org

Son yıllarda büyümesini hız kesmeden sürdüren bijuteri sektörü, geçmişte aksesuar ve takı olarak sadece sokak aralarında, tuhafiyelerde veya toptancılar tarafından satılırken, şimdilerde yurtdışına açılıyor.

Takı ve aksesuar sektörü şimdi franchise fırsatlarıyla zincirleşerek günden güne büyümeye devam ediyor. 500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip bijuteri ve aksesuar sektöründeki markalaşma süreci, bu alanda yatırım yapan firmaların arasında yoğun bir rekabet ortamı yaratıyor. https://www.myfikirler.org Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektörü, az riskle yatırım imkanı tanıyan franchising sistemine olan talebi de arttırdı.

35 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Modayı yakından takip eden kitlenin yanı sıra, küçük aksesuarların da kıyafetler için önem kazanmasının sektörün büyümesinde büyük rol oynadığını beliıten BijutericiJer ve Aksesuarcılar Derneği (BIJUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur, girişimcilerin franchise fırsatlarıyla sektöre yatırım yapmak istediklerini söylüyor. Uğur, son yıllarda yüzde 25 büyüyen franchise sektörünün yıllık ticaret hacminin 35 milyar doları geçtiğini vurgulayarak bijuterinin burada yüzde 25 büyüdüğünün altını çiziyor.

SEKTÖR FUARA HAZIRLANIYOR

BIJUDER, 13 -16 Eylül 2012’de CNR İstanbul Fuar Merkezi nde bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek Bijuteri ve Aksesuarları Fuan’na hazırlanıyor. Bu yıl ilk defa fuarın içerisinde ödüllü bir takı tasarım yarışması düzenlenecek. Yarışmada, birinci gelene 5 bin TL, İkinciye 3 bin TL ve üçüncüye ise 2 bin TL verilecek. İlk 3 sıraya giremeyen yarışmacıya da bin TL teşvik ödülü verilecek.

Franchise dünyası bu fuarda buluşuyor

Medyafors Fuarcılık ve Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD) işbirliği her yıl girişimciler ile markaları biraraya getiren Bayim Olur musun Fuarı, bu yıl 13-16 Eylül tarihleri arasında I O’uncu kez gerçekleştirilecek. Fuar ile eş zamanlı düzenlenecek olan 36’ncı WFC Dünya Franchise Konseyi Toplantısı, 45 ülkenin franchise derneği başkanlarını, dernek üyelerinin markalarını ve yüzlerce uluslararası yatırımcıyı İstanbul’da buluşturacak.

Gıda, emlak, takı-aksesuar, cafe, restoran, tekstil, kozmetik, kuru temizleme, araç temizlik, teknoloji marketler, bebek ürünleri, hizmet gibi sektörlerden markaların yer alacağı fuar, Türkiye’nin daha fazla tanıtılmasına fayda sağladığı gibi, fuarda yeni marka ve zincirlerin lisans anlaşmaları yapılacak.

Fuar, yeni markaların Türkiye pazarına girmelerine ve Türk zincirlerinin yurt dışına açılmalarına da önayak olacak.

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu