Bayilik ve Franchise

Brezilya Mutfağı İçin Franchising Aranıyor

Brezilya Mutfağı İçin Franchising Aranıyor, Quente franchise

UNİLEVER’DE SATIŞ YÖNETİCİSİYKEN, İSTİFA EDEREK RESTORAN İŞLETMECİLİĞİNE SOYUNAN Erkan Bolat ve Akın Erulaş’ın aralarına Emre Bolat’ı da alarak kurdukları BLT Grup; Brezilya mutfağı Churrascaria’yı Türkiye’ye getirdi.

Quente markasıyla geçen yaz sezonunda Sortie’de açtıkları restoranda 10 bin kişiye hizmet veren şirket, şimdi de Suada’da yeni bir yer açtı. Brezilya usulü, açık ateşte et pişirme yöntemi olan Churrascaria ile farklı bir mutfak sunan şirket, Quente’yi franchise sistemiyle büyütmeyi hedefliyor.

Ankara, Kıbrıs, Gaziantep’te franehiseler vermeye hazırlanan BLT, yine Portekizce bir isim bularak yeni bir marka yaratmanın hazırlıklarını yapıyor. Bu marka ile daha salaş bir restoran zinciri hedefleyen şirket, söz konusu restoranda da franehiseler vermeyi amaçlıyor. 100 kişiye hizmet verecek bir Quente restoranı açmanın bedeli ise 250 bin dolar.

Brezilya usulü, açık ateşte et pişirme yöntemi olan Churrascaria’yı Türkiye’ye getiren BLT Grup, Quente markasıyla Sortie’den sonra Suada’daki restoranıyla hizmet vermeye başladı. ABD’de çok popüler olan ve Avrupa’da hızla yaygınlaşmaya başlayan Brezilya’nın yemek ritüeli Churrascaria için Quente markasıyla franchise veren BLT, A ve A Plus müşteri kitlesinin bulunduğu her yerde bulunmayı hedefliyor. Minimum 100 kişilik bir Quente restoranı açmanın yatırım maliyeti ise 250 bin dolar.

Kovboyların pişirme yöntemi

Churrascaria, 1800’lü yıllarda Brezilya’nın güneyinde büyükbaş sürü kovboylarının (Gaucho) bulduğu bir yöntem. Kovboyların büyük ve küçükbaş hayvanları farklı kesim metodu ve çevirme prensibiyle yaptıkları yöntem, 1970’li yıllarda ticari olarak Brezilya’da çığ gibi büyümeye başlamış. Ardından ABD’de son yıllarda da Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamış. Türkiye’ye ise bu mutfağı BLT Grup getirmiş.

Unilever’de uzun yıllar satış yöneticiliği yapan Erkan Bolat ve Akın Erulaş’ın bu işe başlama hikayesi de oldukça ilginç. Profesyonel iş hayatlarından istifa edip, restoran işletmeciliği yapmaya karar veren Bolat ve Erulaş, işe öncelikle farklı bir İtalyan restoranı açarak başlamayı düşünmüş. Conrad Otel’in şefi ile görüşürken yeni bir şeyler yapmak is-tediklerini söyleyen iki ortak, şefin Brezilya mutfağı Churras-caria’dan bahset-mesiyle birlikte, dört gün sonra Brezilya’ya gitmiş. Bolat, işe başlama öykülerini şöyle anlatıyor:

“İş yerimizden nisanda istifa ettik. Conrad’ın aşçısının yanına görüş almak için gitmiştik O da ‘Madem farklılıklara açıksınız Churrascaria’yı yapın’ dedi. Hemen Brezilya’ya gittik. Baktık inanılmaz lezzet. Acayip bir ritüel bu. Bir hafta orada kaldık. Oradan bize bir aşçı geldi.” Daha sonra Türkiye’ye gelen ortaklar, hemen uygulamaya geçmiş. Aralarına Erkan Bolat’ın kardeşi Emre Bolat’ın da katılmasıyla BLT kurulmuş. Ve Portekizce sıcak anlamına gelen Quente Sortie de bilindiği gibi geçen sezon açıldı.

10 bin kişiye hizmet

Sortic’de geçen sezon çok büyük bir ilgi ile karşılaşmış Quente. “Kendimize 7 bin kişi gibi agresifbir hedef koymuştuk. Ancak sezon sonunda baktık ki tam 10 bin kişiye hizmet vermişiz” diyen Erkan Bolat, Brezilya mutfağını büyük ölçüde Türkiye’ye adapte ettiklerini söylüyor.

Brezilya’da günde 2 bin 500 kişiye yemek veren Churrascaria restoranlarında salata, peynir ve zeytinyağlı yemekler, self servis olarak veriliyor. Ancak et servisi, masalarda garsonlar tarafından yapılıyor. Türkiye’deki sistemde self servisi hiç kullanmayan BLT şimdi Suada’da açtığı Quente’de özellikle dekorasyonu ve hizmet kalitesiyle A plus bir müşteri kitlesini hedefliyor.

Bolat, Brezilya’da bu mutfağın daha salaş restoranlarda sunulduğunu söylüyor ve şöyle konuşuyor:

“Burada öyle bir konsepti sunmadık. Ancak şimdi yeni bir marka çalışmamız var. Yine Portekizce bir isim bu. Yine Churrascaria mutfağı olacak. Bu daha salaş bir restoran olacak. Ve zincir restoran yapacağız. Bu yılın sonunda, söz kosu ikinci markalı restoranlarımızı da açacağız. Ancak Qumarkamız olacak.”

Yatırım bedeli 250 bin dolar

Türkiye’de Quente ile birlikte bir marka daha yaratacak olan BLT’ye yoğun franchise talepleri geldiğini öğreniyoruz. Kıbrıs, Gaziantep ve özellikle Ankara’dan yoğun talep aldıklarını ifade eden Bolat, İstanbul Bahçeşehir’de franehise vereceklerini, onun dışında İstanbul’da özellikle kendilerinin yatırım yapacağını söylüyor.

Önümüzdeki dönem Bağdat Caddesi ve Etiler’de birer Quente açacaklarını belirten Bolat, “Çok seçiciyiz. Çok fazla talep var. Açtığımızın ikinci ayından itibaren Türkiye’nin çok değişik yerlerinden talepler alıyoruz. Yer doğru olduğu sürece hedeflediğimiz bir restoran sayısı yok. Biz A ve A plus’ın olduğu her yerde Quente açabiliriz” diyor. Minu-mum 100 kişilik bir Quente restoranı açmanın bedelinin ise 250 hin dolar olduğu belirtiliyor.

Sortie’de geçen sezon en iyi iş yapan restoranlardan biri olmuş, Quente. Sanat dünyasından medya ve iş dünyasına kadar birçok müdavim kazandıklarını anlatan Bolat, “Çok sansasyoneldik bu yıl. 10 bin kişiye yemek yedirdik. Bizim diğer et restoranlarından en büyük farkımız, etlerimizin çok çeşitli olması. 12 çeşit eti, sınırsız olarak sunuyoruz. Hangisini beğenirseniz onunla devam edebiliyorsunuz. Amacımız, şu an çok müşteriye ulaşmak ve bu tadı tattırmak.”

AVM’leri sigara yasağından sonra çok fazla düşünmeyen BLT, konseptlerinde bulunan alkol ile alışveriş merkezinin çok fazla uyuşmayacağını düşünüyor.

Kuru bekletme sistemiyle yapılıyor

Quente’nin en büyük iddiası, etlerinin lezzeti. Peki, bu lezzeti nasıl sağlıyor? Bilindiği gibi Brezilya’da angus ırkı hayvanların et lezzet kalitesi çok yüksek. Türkiye’de ise et tedariğini Emre Mermer’in sahip olduğu Dükkan’dan yapan BLT, et için özel bir sistem kullanıyor. Emre Mermer, BLT için kuru bekletme sistemi uyguluyor. Karkas et, kemikli halde asılıyor. Soğuk havada mühürlenen etin içine oksijen girmiyor. Etteki kaslar, böylelikle eritiliyor. En az 20 gün bu şekilde beklenen et, yumuşak ve lezzetli oluyor.

Quente mutfağının başında özel olarak Türkiye’ye gelen Brezilyalı Şef Darcı Vargas var. Brezilya’dan gelen özel şişlerde bütün olarak yer alan etler, masada kesilerek konuklara servis ediliyor, Ouente’ye gelen misafir, başlangıç tabağı olarak zeytinyağlılarla karşılanıyor. Ardından, ara sıcaklar sofraya geliyor. Ara sıcaklar içinde Brezilya mutfağının özgün tatlarından ‘muz kızartması’ özellikle tavsiye edilmekte. Et çeşitlerinde olabilecek en geniş mönüye sahip ûuente’de, bonfile, kontrfile, pirzola gibi dana, kuzu ve tavuk etlerinin en değerli 12 yeri servis ediliyor.

Masalarda bir tarafı yeşil, bir tarafı kırmızı plakalar yer alıyor. Masada plakanın yeşil tarafı üstte olduğunda ‘et servisine devam’, kırmızı tarafı üstte olduğunda ise ‘et servisi istemiyorum’ anlamına geliyor. Yemek boyunca servisin sınırına ûuente değil, misafir karar veriyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu