Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Bu Sezon Çok Sattılar

Ayakkabı Satışları

PERAKENDE sektöründe sonbahar kış sezonunun bitimine az kaldı. Bu sezona iddialı giren ayakkabı firmalarının çoğu, ellerindeki ürünlerin büyük bölümünü satmayı başardı. Birçok firmanın bu sezonki satışları geçen yılın aynı dönemine göre önemli oranlarda artmış görünüyor. Öyle ki kimi firmada bu oran yüzde 20’lerin de üzerine çıkarken bot, çizme gibi kışlık ürünlerden stoklarda çok az adet kalmış vaziyette. Ayakkabıcılar özellikle Anadolu şehirlerindeki satışlarından son derece memnun olduklarını belirtiyorlar, ilkbahar mevsiminin gelmiş olmasına rağmen havaların henüz yeterince ısınmamış olması da satışlara olumlu yansıyor. Bu sıralar Flo’dan Derimod’a, Beta’dan înci’ye kadar sektördeki firmaların tamamında ürünlerin üzerinde “tükendi” ibaresi dikkat çekiyor. Firmaların ellerinde kalan ürünlere uyguladıkları yüzde 80’leri bulan indirimler ise halen sürüyor.

2.5 MİLYON AYAKKABI SATTI

Boyner Büyük Mağazacılık Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Ali ileri, sonbahar-kış sezonuna ait ürünlerin çok büyük bir bölümünün satıldığını söylüyor. Kalan ürünlerin satışının Boyner.com.tr’de indirimli olarak mayıs ayı sonuna kadar süreceğini, ayrıca sezon sonu ürünlerin Boyner Outlet mağazalarında satışının devam ettiğini belirtiyor, ileri, ayakkabı kategorisinin Boyner’in zengin marka karmasıyla güçlü olduğu kategorilerden biri olduğunu vurguluyor. Dünyaca ünlü markaların yanı sıra Türkiye’nin sevilen birçok markasını da tüketicilerle buluşturduklarını belirten İleri, zor bir yıl olmasına rağmen 2018 sezonunu da büyümeyle kapattıklarım söylüyor, ileri, sonbahar kış sezonuyla ilgili şu bilgeleri veriyor:

Ayakkabı

“2018-2019 Sonbahar-Kış koleksiyonumuzda son birkaç sezon olduğu gibi sneaker’lar hem erkekte hem kadında yıldız olmaya devam etti. Farklı renk ve modellerdeki sneaker’ların yanı sıra postallar, chelsea botlar, out-door ve su geçirmez özellikli botlar ve comfort tabanlı ayakkabılar müşterilerimizin ilgi gösterdiği ürün grupları olarak öne çıktı. Kadın ayakkabı kategorisinde bu modellerin yanı sıra western botlar yükselişini sürdürdü. 2018 ayakkabı sektörü için zor bir yıl olarak hafızalara geçse de farklı zevk ve ihtiyaçlara hitap eden marka ve ürün çeşitliliğimiz, sunduğumuz avantajlı fiyat ve ayrıcalıklarla ayakkabı kategorimiz 2018 yılında da büyüme gösterdi. Satışlarımız bir önceki seneye göre erkekte yüzde 20’ye yakın, kadında ise yüzde 30’a yakın büyüme gösterdi. Kadın, erkek ve spor ayakkabı kategorisinde 2.5 milyon adede yakın ayakkabı satışı gerçekleştirdik.”

“ÇIKAMAYAN İNTERNETTEN ALDI”

Boyner olarak 38 ilde 115 mağazayla faaliyet gösterdiklerini ifade eden ileri, “Tüm Türkiye’ye ulaşan Boyner.com.tr ile hizmet veriyoruz. Karlı havaların satışlara belirgin etkisini de özellikle sitemizde gördük. Kış sezonunda ayakkabı satışı bir önceki seneye oranla adetsel bazda yüzde 15’e yakın büyüdü. Karlı havalarda dışarıya çıkamayan müş-terilerimiz e-ticaret yöneldi” diye konuşuyor.

2018-2019 Sonbahar-Kış sezonunda en yüksek satışı Boyner.com.tr üzerinden gerçekleştirdiklerini söyleyen ileri, ikinci en yüksek satışı ise Cevahir AVM’deki mağazanın yaptığını hatırlatıyor. En fazla satışı İstanbul’da yaptıklarını belirten İleri, genel olarak başarılı bir sezon geçirdiklerini belirtiyor.

“DAHA AZ STOKLA GİRECEĞİZ”

Kemal Tanca mağazalarıyla piyasada faaliyet gösteren Tamer Tanca Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Tanca da stoklarında kışlık ürün kalmadığını belirtiyor. Önceki yıllarda sonbahar kış sezonunda bir veya iki kez indirim yaparken bu sene altı kez indirim kampanyası düzenlediklerini söyleyen Tanca, özellikle maliyetlerdeki artışa dikkat çekiyor.

Ciro kira oranının yüzde 20’ler düzeyinde olduğunu vurgulayan Tanca, diğer giderlerdeki artışın da etkisiyle karsız bir sezon geçirdiklerini ifade ediyor. Bu sezon geniş bir koleksiyonla tüketicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Tanca, şöyle devam ediyor:

“Bu sezonki koleksiyonumda içi kürklü botlarımız, çizmelerimiz, kar botlarımız vardı. Kışa çok iyi hazırlanmıştık. Fakat stok maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle seneye devretmemek için neredeyse sıfır karla ürün sattık. Ayakkabı sektöründe eskiden kışm daha iyi iş olurdu. Yazın daha saman alevi gibi geçerdi. Şimdi yazın daha canlı geçmeye başladı. Çünkü başta Araplar olmak üzere turistler yazm daha fazla alışveriş yapıyorlar. Son birkaç yıldır Araplar Türkiye’ye ciddi para bırakıyor. Bundan sonra dört mevsim giyilebilecek şekilde koleksiyon yapmak gerekiyor. Bunun yanında ilkbahar v e sonbahar koleksiyonlarının daha geniş, yazlık ve kışlıkların ise azalması lazım. Önümüzdeki kış kürklü botlarımız, çizmelerimiz yine olacak fakat sezona çok fazla stoklu girmeyeceğiz.”

HEM CİRODA HEM ADETTE ARTIŞ

Ayakkabı Dünyası Genel Müdürü Uygar Turcan, verimli bir dönemi geride bıraktıklarım belirtiyor. Bu dönemde büyüme trendini sürdürdüklerini dile getiren Turcan, Temmuz 2018 ile Şubat 2019 arasını kapsayan dönemde 1.1 milyon çift ayakkabıyı müşterileriyle buluşturduklarını söylüyor. Böylece geçen yılın aynı dönemine ciro bazında yüzde 24.1, adet bazında ise yüzde 18.2 büyüme gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. 53’ü kendi mağazaları, 12’si bayi olmak üzere toplam 65 mağaza ile hizmet verdiklerini söyleyen Turcan, bu mağazaların 16’sının İstanbul’da bulunduğunu hatırlatıyor. Geçen yıl en çok satışı İstanbul, Ankara ve Antalya’da gerçekleştirdiklerini kaydeden Turcan, Anadolu’daki mağazaların çok sayıda olu-, şunun, kış sezonuna olumlu yansıdığını belirtiyor. “2018 kış sezonunda Anadolu mağazalarımızda yaklaşık olarak yüzde 20 civarında satış artışı yakaladık” diyen Turcan, sezon içerisinde alışveriş çeki kampanyaları, kayıtlı müşteriler özelinde yapılan kampanyalar, alışveriş tutarına göre kasada yapılan anında indirimler gibi kampanyalar düzenlediklerini ifade ediyor. Turcan, sonbahar /kış sezonuna yönelik değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor:

“Ayakkabı Dünyası olarak müşterilerimize hem ihtiyaca yönelik hem de trendleri takip eden modeller sunmaya gayret ediyoruz. Bu sebeple koleksiyonlarımızda ihtiyaca yönelik hazırladığımız ürünlerin devamlılığını her zaman göz önünde bulunduruyor, sezona özgü yenilikleri ve trendleri koleksiyonun içine enjekte etmeye özen gösteriyoruz. Kış sezonunda tüm kategorilerde yaklaşık 5 bin ayrı ürünü müşterilerimizle buluşturduk. 2018-19 Sonbahar/ Kış koleksiyonunda, kadından erkeğe, çocuktan gence, her stile ve her yaş tarzına özel alternatifler sunduk. Ağırlıklı olarak parlaklık ve canlılık teması üzerine hazırlanan koleksiyon, konforlu modelleriyle, şehir karmaşasında kurtarıcı rolü üstlendi. Her yaş grubuna hitap eden kadın koleksiyonu, detay ve trendlerle ön plana çıktı. Erkek koleksiyonunda ise stil ve konfor belirleyici oldu. Kamuflaj desenlere, özel pateh’lere; metal ve bağcık detaylara sıklıkla yer verdik.

İlk defa sunduğumuz outdo-or grubu, sezonu etkisi altına alan rahatlık akımından ilham alınarak tasarlandı. Markanın şık ve sportif silueti ile yenilikçi yapısını birleştirdik. Çocuk koleksiyonunda birbirinden güzel modeller, parlak ve canlı tasarımlarla tamamlandı.”

TÜKETİCİ KIŞIN DAHA SEÇİCİ

Kış koleksiyonu en zengin firmalardan biri olan Tergan Deri, bu sezon piyasaya kadın ve erkekler için çok çeşitli seçenekler sundu. Çalışan kadınlardan ev hanımlarına kadar farklı ihtiyaçlara yönelik onlarca modele yer veren firma, erkek tüketiciler için de geniş bir ürün yelpazesi hazırladı. Tergan Deri Genel Müdürü Altan Erdinç, mağazalarının bulunduğu şehirlerde bu sezon havaların fazla sert geçmemesine ve piyasanın nispeten durgun olmasına rağmen beklediklerinin üzerinde bir satış yaptıklarını belirtiyor. Tüketicilerin kış sezonunda daha seçici davrandığım ifade eden Erdinç, “Tüketiciler yaz sezonunda yağmur çamur f olmadığı için suni ürünleri veya daha ucuz ayakkabıları satın alabiliyor. Fakat kış sezonu içi dışı deri olan kaliteli ürün satın almaya gayret gösteriyor. Bu da bizim gibi firmalara olan talebi artırıyor. Toplam 36 mağazamız var ve bunların çoğu yurdun batı kesimlerinde. Ürünlerimize yabancıların da ilgisi yoğun” diyor.

Ayakkabı sektöründe bazı firmaların konkordato ilan etmesi nedeniyle bazı sıkıntıların davam ettiğini söyleyen Erdinç, piyasadaki bazı tedarikçilerin kapandığını, bu yüzden üretimde bazı aksamaların olduğunu belirtiyor. Bunun da piyasaya olumsuz yansıdığını kaydeden Erdinç, “Ocak ve şubat aylarında bazı sorunlar yaşandı. Buna rağmen satışlardan memnunuz” diye konuşuyor.

Özbey Men

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu