Anasayfa / Turizm ve Tatil / Doğada Yürüyüş Turları

Doğada Yürüyüş TurlarıDoğada yürüyüş turları, alışıla gelen tatilleri tercih etmeyen, farklı şeyler denemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Kent yaşamının tükettiği enerjiyi yeniden toplamak isteyenler için günübirlik ve konaklamak yürüyüş rotalarını araştırdık.

tur gezisi

BÜYÜK şehirde yaşıyor ama kentin sizi boğan karmaşasından kopup, trafikten, hava kirliliği ve gürültüden kaçmak mı istiyorsunuz? O zaman doğanın çağrısına uyup, bir yürüyüş turuna katılmanızın zamanı gelmiş demektir. Doğanın bağrında yapılan yürüyüş turları özel bir beceri gerektirmiyor. Tek yapmanız gereken doğanın çağrısına kulak vermek. Hepsi bu!..

Yürüyüş turları alanında yılların birikimine sahip seyahat acenteleriyle görüşerek en gözde yürüyüş turlarını derledik. Bunlardan birine katılmak istiyorsanız doğa yürüyüşleri alanında ciddi deneyim ve birikime sahip seyahat acentelerinin organize ettiği turları tercih etmenizi öneriyoruz. Ağırlıklı olarak yaşadığınız şehirlerin yanı başında günübirlik olarak gerçekleştirilen yürüyüş turlarında fiyatlar kişi başı 80 ila 110 TL arasında değişiyor. Hafta sonunda konaklama seçeneği sunan turlarda ise fiyatlar 375 ila 999 TL arasında değişiyor…

Kayın ormanında kuzularla

Tamzara Tur’un düzenlediği bu gezi, Yalo-va’dan başlayıp Altmova üzerinden mavi yeşil yolu kullanarak İznik Gölüne ulaşıyor. Muhteşem manzaralar eşliğinde sarıçam ormanlarındaki rengârenk çiçeklerin arasında devam ediyor. Tura katılanlar bu yıl doğan kuzuları sevme fırsatı buluyor, birbirinden lezzetli peynirlerden tadıp dağ kekiği toplayabiliyor. Samanlı Dağları içerisine gizlenmiş birçok dağ köyünden biri olan Kırıntı Köyü, bölgedeki birkaç yaylayı da sınırları içerisinde barındırıyor. Turda, kahvaltı sofralarımızın ötesinde günün her anı acıktığımızda aklımıza gelen ilk yiyeceklerden birisi olan peynirin yapımı konunun uzmanından öğreniliyor. Turun fiyatı kişi başı 90 TL.

Bilgi için: www.tamzaratur.com

yuruyus

İstanbul’un yanı başındaki Yelkentepe

Tamzara Tur’un İstanbul’a en yakın yürüyüş rotası. Günübirlik tur Gebze yakınlarında başlıyor. Yürüyüş “geniş çimenlik alanlarda bol yayla manzaralı” olarak tarif ediliyor. Gezide göçebe Yörüklerin güzergahı izleniyor, şelalelerle süslenmiş bir parkur takip ediliyor. Ara bölgelerde iğne yapraklı ağaçlar, yaygın olarak makiler ve kocayemişlerin arasında geziliyor. Yelkentepe’nin ardından göçebe olarak yaşayan yaylacılarla karşılaşılıyor ve Büyükdere geçiliyor. Öğle yemeği geniş çimenlik bir alanda yeniyor. Bu noktadan sonra iki saatlik dere vadisi yürüyüşü var. Yaklaşık dört saatlik turun bitiş noktasında sıcak bir çay içilen köy kahvesi bulunuyor. Turun fiyatı kişi başı 85 TL.

Bilgi için: www.tamzaratur.com

Abant ve Yedigöller

Hafta sonları konaklamak olarak gerçekleştirilen bu turu Antonina Turizm organize ediyor. Cumartesi sabah altıda başlayan turun güzergahı hayli uzun. Tura katılanlar Göynük, Sünnet Gölü, Mudurnu ve Abant’ı gezip keşfediyor. Göynük’te Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemsettin’in türbesi, 820 metre rakımdaki Sünnet Gölü ve Osmanlı döneminden kalma eserleri ile ünlü Mudurnu’ya varılıyor. Konaklama Bolu Da-ğı’nm eteklerindeki otelde yapılıyor. Ertesi gün sabah kahvaltısının ardından Batı Karadeniz’in en zengin bitki örtüsüne sahip, ayrıca tabii yaşam alanı olan Yedigöller bölgesine hareket ediliyor. Yedigöller’de irili ufaklı yedi adet gölden oluşan milli parkta göller etrafındaki parkurlarda fotoğraf çekimi için yürüyüş yapma imkânı bulunuyor. Ayrıca Bolu’nun 25 kilometre güneyindeki dağ yamaçları üzerinde orman alanları arasında yer alan Aladağ Yaylaları’nı gezmek de mümkün. İki günlük turun fiyatı kişi başı 650 TL.

Bilgi için: www.antoninaturizm.com

Şile Ulupelit Köyü’nden Yeşil Vadi’ye

Arnika’nın turu İstanbul’a yakın bir parkurda sabah kahvaltısıyla başlayıp, rahat ve keyifli bir yürüyüşle baharın coşkusunu yaşatıyor. Şile’ye yolculuk yaklaşık bir buçuk saat, yürüyüş ise üç saat sürüyor. Orman içinde, her mevsim yapılabilen bu turun zorluk derecesi ‘kolay’ olarak değerlendiriliyor. Turun başlangıcında Şile Yeşilvadi Köyü yakınında, orman içinde bulunan şirin bir mekânda kahvaltı molası veriliyor. Doğayla iç içe geçen bu mekândaki kahvaltıdan sonra yürüyüşün başlayacağı Ulupelit Köyü’ne araçla gidiliyor. Önce Kalealtı’na ardından Yeşilvadi’den yürüyüşe devam ediliyor. Burada uğranılan tesiste dinlendikten sonra dönüş yolculuğu başlıyor. Turun kişi başı fiyatı 95 TL.

Bilgi için: www.arnika.com.tr

Yuvacık’ta ATV turu ve yürüyüş

Doğa yürüyüşleri açısından çok zengin bir bölge olan İzmit Yuvacık’taki bu turda patikalarda kısa keyifli bir doğa yürüyüşünün yanı sıra ATV ile safari macerası da yaşayabiliyorsunuz. Turun yürüyüş süresi yaklaşık bir buçuk saat, AVT turu ise bir saat. Güne derelerin üstündeki kamelyalarda keyifli bir köy kahvaltısı ile başlanıyor. Kahvaltının ardından katılımcılara altılı gruplar halinde bir saatlik ATV safari gezisi düzenleniyor. Samanlı Dağları’nın eteklerinin eşsiz manzaraları için fotoğraf molaları veriliyor. Öğle yemeği molasından sonra bir buçuk saat süren doğa yürüyüşüne çıkılıyor. Bu turda Servetiye Köyü, Soğukpı-nar Şelalesi ve Kirazdere geziliyor. Kiraz-dere’den Yuvacık Barajı’na kadar olan yürüyüş sırasında Karadeniz’in birbirinden şirin ahşap evleri görülebiliyor. Turun fiyatı 130 TL, ATV safarisi istenmiyorsa 75 TL.

Bilgi için: www.arnika.com.tr

nallihan kus cenneti

Nallıhan’da kültür turu

Ankara’nın yanı başındaki Nallıhan, dünyanın dört bir yanından turist çekiyor. Kırkayaklar Turizm buraya Artıyaşam Turizm Organizasyonları markasıyla turlar düzenliyor. Tura katılanlar kuş cenneti ile Sarıyer barajında tekne turu yapıp, Ankara’ya iki buçuk saat mesafedeki Uyuzsuyu Şelalesi ile Taptuk Emre’deki bozulmamış kültürel dokuya sahip doğayı keşfediyor. Turda Beypazarı üzerinden yola çıkılıyor ve Çayırhan’a varılıyor. Tur çerçevesinde gezilen Tekne Köyü’nde katılımcılara bulgur çorbası ikram ediliyor, Bacım Sultan Türbesi gezdiriliyor, Hamurlu Suyu’na inme imkânı tanınıyor. Turun fiyatı kişi başı 80 TL.
Bilgi için: www.artiyasam.com

Kızılcahamam Işık Dağı’na yürüyüş

Bu tura katılanlar mevsim gereği Işık Dağı’nda kar görebilirler. Yürüyüş kardelenler, mor, sarı ve beyaz çiçekler arasmda geçiyor. Işık Dağı zirvesinden Kızılcahamam ve Çerkeş yaylaları ile köylerini görecek şekilde panoramik fotoğraflar da çekilebiliyor. Yürürken öğrenecek, bitkileri tanıyacak, Ankara ve çevresinin 150-200 kilometre çapındaki topografya ve arazi yapısı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Kondisyon amaçlı yapılan etkinliğin uzunluğu yaklaşık 12-14 kilometre. Üst kesimler meşe sarıçam, köknar ve kavak ormanlarıyla kaplı. Yürüyüş turunda Kızılcahamam sonrası Çerkeş ilçesi sınırları içinde yer alan Kara-göl-Işık Dağı’nın doğası keşfediliyor. Öğle ve akşam yemeğinin hariç olduğu turda fiyatlar kişi başı 45 TL.

  Balayında Gidilecek Tatil Yerleri

Bilgi için: www.artiyasam.com

Lelegler ve Bodrum’un bilinmeyenleri

Fest Travel, eski Yunanlılardan çok önce, Bodrum Yarımadası’nda yaşayan Le-legler’in izlerinin takip edileceği Syeangela antik kenti, Karadağ ve sonrasında da Sid-ba antik kentlerine özel bir keşif yolculuğu yapıyor. Hakkında ilk ve en temel bilgileri veren Herodot’un metinlerinde; “Şu üç şeyi onlar bulmuşlar ve Yunanlılar da onlardan almışlardır: Savaş başlığının üzerine konan sorguç ve kalkan üzerine işaretler kazımak bize onlardan geçmiştir. Kalkanı tutmak için kulp yapmak da yine onların buluşudur. O zamana kadar kalkan elle kulpundan tutulmaz, boyundan geçirilen bir kayışla sol omuz üstüne alınır ve böyle kullanılırdı…” diye bahsettiği Lelegler ve tarihi kalıntıları arasındaki iki günlük yürüyüş ve keşif turu. Uçakla Bodrum Havali-mam’na giden misafirleri burada safari jip-ler karşılıyor. Turun fiyatı kişi başı 530 TL.

Bilgi için: www.festtarvel.com

Yenice Ormanı’nın bitki çeşitliliği

Karabük ile Zonguldak il sınırları yakınındaki Yenice Ormanı, içerdiği yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “acil olarak korunması gereken 100 sıcak noktadan biri” ilan edildi. Yenice Ormanı yürüyüş ve bisiklet parkurları uluslararası standartlara uygun biçimde işaretlendi, levhalarla donatıldı, haritası çıkarıldı. Buranın 21 yürüyüş rotasını içeren kitapçığı var. Kitapçıkta, haritalardan, GPS koordinatlarına kadar tüm ayrıntılar mevcut. Kitapçık, Yenice Kaymakam-lığı’mn web sitesinden ücretsiz indirilebiliyor. Bir gece butik otel konaklamak turun fiyatı kişi başı 375 TL.

Bilgi için: www.bukla.com

suluklu golu

İğneada ve Sülüklügöl

Bu tura katılanlar ilk gün 6, ikinci gün ise 9 kilometrelik yürüyüş yapıyor. Parkur çok rahat, herkesin yapabileceği kolaylıkta. Yürüyüşler longoz ormanları ve göllerinde geçiyor. Konaklama ise deniz kenarında bir otelde yapılıyor. Firma, soğuk ve karlı kış günlerinde, alışılmışın dışında bir macera yaşamak isteyenler için özel bir paket hazırlamış. Doğanın uykuya çekildiği bu mevsimde doğa bambaşka bir yüzünü gösteriyor. Koruma altına alınmış ormanda, zorlamayan bir gezintinin fiyatı kişi başı 265 TL.

Bolu Mudurnu’ya bağlı Tavşansuyu Kö-yü‘nün yukarısından başlayan Sülüklügöl turuna da Akyazı-Dokurcun üzerinden ulaşılıyor. Göl üç asır önce çöküntü nedeniyle oluşmuş. Gölün içinde ağaç gövdelerini görebilirsiniz. Günübirlik bu turun fiyatı kişi başı 110 TL.

Bilgi için: www.bukla.com

Ballıkayalar İstanbul’a çok yakın

Ogzala’nm Kocaeli’deki Ballıkayalar’a düzenlediği yürüyüş turuna katılanlar, sabah otobüsle İstanbul’un çeşitli noktalarından almıyor. Ballıkayalar, Kocaeli-Geb-ze’ye bağlı Tavşanlı Köyü nde, içinden dere akan bir kanyon. İstanbul’a çok yakın olan bölgeye bir saatlik bir yolculukla varılıyor. Dağcıların ve izcilerin eğitim gördükleri, antrenman yaptıkları, kaya tırmanışına müsait bir yer olan Ballıkayalar’da kanyonun üstünden iki kanadı da dolaşıyorsunuz. Öğle yemeğinden önce kanyon içinde kısa bir yürüyüş yapılıyor. Yemekten sonra mola veriyor ardından kanyonu tamamen çevreleyen yaklaşık iki üç saatlik yürüyüşe başlıyorsunuz. Turun fiyatı kişi başı 90 TL.

Bilgi için: www.ogzala.com

cigdem yaylasi

Çiğdem Yaylası’nda keyif

Sabahın erken saatlerinde İstanbul’dan kalkan otobüslerle gerçekleştirilen bu tur yayla gezisini sevenler için ideal. Çiğdem Yaylası Adapazarı il sınırları içinde Elmacık Dağı’nda ve bin 400 metre yükseklikte. 30’a yakın yayla evinin bulunduğu Çiğdem Hendek köylüleri yaylacılık yapmak için geliyor. Saat 12.00 civarında yaylaya ulaşılıyor. İki saate yakın yaylada serbest gezi yapılıyor ve ardından öğle yemeği yeniyor. Sonra dönüş hazırlığı başlıyor. Orman içinden iki saatlik bir yürüyüşle köye iniliyor. Fiyatı kişi başı 90 TL.

Bilgi için: www.ogzala.com

Kapadokya’da keşif turu

Deep Nature, alışılmış Kapadokya turlarından farklı olarak özel bir doğa yürüyüşü düzenliyor. Tura katılanlar Kapadokya’yı farklı bir açıdan görüp yaşıyor. Kapadokya deyince akla peribacalarmm arasındaki vadiler ve yürüyüş rotaları geliyor. Bu turda çoğu kez Kapadokya’nm kalabalığından uzak kalacak, o eşsiz coğrafyada saklı güzellikleri görebilme fırsatı yakalayacaksınız. Kapadokya’nm en bilindik vadilerinden olan Güvercinlik Vadisi’nde iki buçuk saat süren yürüyüş yapılıyor. Farklı yürüyüş rotaları da sunuluyor. Dört günlük konak-lamah turun fiyatı uçakla gidiş-dönüş kişi başı 999 TL.

Bilgi için: www.deepnature.com

kanyon yuruyus

Valla Kanyonu

Kastamonu’daki Küre Dağları, Valla Kanyonu, Daday Yenice Ormanları’nı içeren üç günlük tura katılanlar Çiftlik Otel İksir Resort Town’da konaklıyor. Burada katılımcıları doğayla baş başa keyifli bir tur seçeneği ve eşsiz görünümlere sahip ormanların harika manzaraları bekliyor. Kastamonu, ormanları ve doğal güzellikleri ile bir cennet. Turun rehberleri, bölgeye hakim ve flora fauna bilgisine sahip. Tur en fazla 25 kişiyle butik konseptli olarak yapılıyor. Gece İstanbul’dan otobüsle başlayan üç gecelik turun fiyatı kişi başı 699 TL.

Bilgi için: www.deepnature.com

Taraklı’da yürüyüş de ‘mümkün’

Reklamların ‘Mümkünlü’sü Taraklı, dünyanın en eski ulaşım ve ticaret yolu olan İpek Yolu’nun Anadolu’nun batısındaki kentlerinden biri. Burası derin tarihsel geçmişi, mimari mirası, doğa güzellikleri, dost ve misafirperver insanları ve baştan sona tek kelimeyle huzurlu coğrafyası ile bir turizm kenti. Bilecik Dağla-rı’na tepeden bakan Kılıçkaya ve çevresiyle, doğa yürüyüşleri için çok uygun bir güzergah. Kılıçkaya çevresinde grup performansına göre süresi uzatılabilen, zorluk derecesi ‘orta’ olarak belirlenen 2,5 -5 saatlik doğa yürüyüşleri yapılıyor. Turun fiyatı kişi başı 95 TL.

Bilgi için: www.geziciyak.com

Aytepe’de doğanın kucağında

Otobüslerle İstanbul’dan başlayıp İzmit Yuvacık mevkiinde yer alan Serveti-ye-Aytepe parkurunun doğal güzelliği size Karadeniz’i hatırlatacak. Yürüyüş öncesi, derenin kenarında, yöresel köy ürünlerinden oluşan bir köy kahvaltısı yapılıyor. Kahvaltının ardından araçlarla Servetiye Camii Köyü’ne gidiliyor. Buradan Veysel Amca’nm Yeri’ne yaklaşık 3-3.5 saat süren yürüyüş başlıyor. Öğle yemeğinde ateşte sucuk, biber, domates yeniyor. Yemek ve dinlenmenin ardından araca ulaşmak için yaklaşık 45 dakikalık bir yürüyüş daha yapılıyor. Turun fiyatı kişi başı 95 TL.

Bilgi için: www.geziciyak.com

KEREM KÖFTEOĞLU
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir