Güncel Ekonomi Haberleri

Dokuz aylık bilançolarına göre “al” veren hisseler

Gülşeyma DOĞANCAY / Global Menkul Değerler Genel Müdürü
”Sanayi sektörü önceliğini korudu”

Son dönemde gelen olumsuz haber akışlarıyla birlikte TL cinsi varlıklarda negatif ayrışmalar yaşanmasına rağmen, Borsa İstanbul, benzerlerine göre yaklaşık yüzde 40 iskontolu seyrediyor. Sunduğu getiri potansiyeli nedeni ile de çekici kalmaya devam ediyor. Fed’in sıkılaşmaya devam ettiği ve yurtiçinde risklerin artmaya başladığı bu dönemde, BIST için tarihi zirve seviyeler olan 110 bin eşiği bu aşamada ilk ve yakın hedef olarak değerlendirilebilir.

Avrupa ekonomilerindeki toparlanma dış ticaretimizi desteklediği için bu bölgelere ihracat yapan şirketlerin de üretimi artıyor. Diğer yandan, hükümetin bu yılbaşından beri uyguladığı cömert teşvikler ve kredi garanti fonunun (KGF) etkisiyle iç talepte toparlanma söz konusu. Büyüme tarafında da yılın geri kalanında momentum sürecek. Bu nedenle, sanayi sektörü ön planda kalmaya devam edebilir. KGF sayesinde yılın ilk yarısında pozitif görünüm sergileyen bankacılık sektörü ise KGF etkisinin yılın ikinci yarısında zayıflayacak olmasından ötürü sanayi sektörüne görö bir miktar arka planda kalabilir.

Bu süreçte güçlü bilanço beklentisi bulunan şirketler ön plana çıkacaktır. Bunun yanı sıra, hali hazırda içinde bulunduğumuz konjonktürden ötürü yılın geri kalanında kurlarda yaşanabilecek hareketler de şirketlerde ayrışma yaşanmasına neden olabilir. Mevcut koşullarda, (Fed’in faiz artırımına gittiği ve yurtiçinde nispeten risklerin arttığı süreçte) geliri döviz bazlı olan, maliyeti TL cinsinden muhasebeieştirebilen, net döviz açığı olmayan veya az olan şirketler tercih edilmeli. Dolayısıyla Ereğli, Petkim, THY, Tüpraş, Tekfen Holding, Trakya Cam, Turkcell üçüncü çeyrek bilançoları ile ön plana çıkabilir.

• Ereğli, yükselen ürün fiyatları ve ABD doları bazlı cirosu şirket için olumlu.

• Petkim, ürün spread’lerindeki yükseliş operasyonel karlılığı desteklemeye devam ediyor.

• THY, yolcu trafiğinin üçüncü çeyrekte de devam etmesini ve bunun da finansallara olumlu yansımasını bekliyoruz. ABD ile yaşanan krizin derinleşmesi şirket için olumsuz olacaktır. THY dışında diğer havacılık sektörü şirketleri de, geçen yılki olaylardan kaynaklı düşük baz etkisi ve kuvvetli sektör verileri ile bu çeyrek güçlü sonuçlar açıklayabilir.

• Tekfen Holding, Katar’da yapılan yeni anlaşmalar karlılık için sürükleyici olmaya devam ediyor.

• Trakya Cam, Avrupa’da düz cam fiyatlarında yaşanan yükselişler olumlu. Türkiye ve Avrupa operasyonlarında ki görünüm kuvvetli FAVÖK yaratıyor.

• Tüpraş, rafineri marjındaki istikrarlı trendin devam etmesini, artan ürün fiyatları ve yüksek kapasite kullanımı ile birlikte istikrarlı hacmin önümüzdeki çeyreklerde şirketin karlılığını desteklemesini bekliyoruz.

• Turkcell, telekom sektörü güçlü veriler açıklamaya devam edebilir. Bu sektörde tercihimiz hem yüksek karlılığı, hem de ortaklardan Telia’nın hisse satışının geride kalması sebebiyle Turkcell.

• Türk Telekom, şirket operasyonel olarak güçlü olmaya devam etse de, Oger Telekom’un borç sorunu ve yüksek açık döviz pozisyonunun karlılığa olumsuz yansıma ihtimali göz önüne alınmalı.

Enver ERKAN / Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı
“Garanti hisselerine uzun vadede raP öneriyoruz”

Garanti Bankası: Aktif kalitesi olumlu bir görünüm sergileyen Garanti Bankası’nın sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 16.4 ile Türk bankacılık sektöründe sınır olan yüzde 12’nin üzerinde kalmaya devam ediyor. Banka güçlü sermaye yapısı ile sektör içerisinde ön plana çıkıyor. Net faiz gelirlerindeki beklenti üzeri performans da hisse açısından olumlu. Banka TÜFEX bonoların hesaplanmasında kullanılan TÜFE beklentisini yüzde 7’den yüzde 9’a revize etti. Garanti Bankası’nın marj performansının diğer bankalardan daha iyi olabileceğini düşünüyoruz. Bu dönemde serbest karşılık ayırma politikasını sürdürmesini beklediğimiz banka açısından ayrıca kurumlar vergisindeki artış ve dağıtılmayan kara uygulanacak yüzde l’lik vergi oranı da hesaba katıldığında, kar momentumunun yine ticari bankalar içerisinde en iyilerden olduğu görülmekte. Bankanın karlılığında ve aktif kalitesindeki sürdürülebilirlik ile güçlü sermaye yapısı beklentilerimizin olumlu olmasını sağlıyor. Garanti Bankası hisseleri için uzun vadede “al” önerisiyle yüzde 26 yükseliş potansiyeli ile 13.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Halkbank: Banka 2017 finansallarında ücret ve komisyon gelirlerindeki artış ve TÜFEX getirilerindeki güçlü artış ile beraber iyi kar açıkladı. Ancak TÜFEX bono getirilerinin ikinci yarıda görece azalması ile beraber kamu bankaları, ticari bankaların biraz gerisinde kalabilir. İran ile olan finansal ilişkilerde akla Halkbank gelmekte. İki ülke arasındaki ticaret hacminin artması ve bankacılık sektöründe işbirliğinin artması Halkbank’ı da olumlu etkileyebilir. Özellikle ticaret hacmindeki artış, Halkbank’ın ücret ve komisyon gelirlerini olumlu yönde etkileyecektir. Çeyrek bazda ise yüksek mevduat maliyetleri, artan faaliyet giderleri ve düşük gelir yaratımı ile karda düşüş görülmesi muhtemel. Ancak dokuz aylık finansal performans güçlü kalmaya devam ediyor. Halkbank hisseleri için “al” önerisiyle yüzde 20 yükseliş potansiyeli ile 14.70 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Pegasus: Yılın ilk dokuz ayındaki yolcu trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artış gösterdi. Uçak doluluk oranlarındaki iyileşme ve artan uluslararası uçuşları şirket için pozitif olarak değerlendiriyoruz. Dış hat yolcu verilerindeki önemli toparlanma nedeniyle yaz aylarında yolcu trafiğindeki artış güçlü bir momentum yakaladı. İkinci çeyrekteki kuvvetli operasyonel performansını devam ettireceğini düşündüğümüz Pegasus için, İran ile olan yakınlaşma da yolcu trafiğine pozitif etki edeceği için olumlu buluyoruz. Şirket hisselerinde “endeks üzeri getiri” bekliyoruz.

Yüzde 12 yükselme potansiyeli ile 33.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yusuf KAVAK / Işık FX Araştırma Uzmanı
“Petkim’de hedef fiyatı revize ettik”

Petkim; Şirketin bilanço kârını üçüncü çeyrek sonu itibariyle 1.2 milyar TL düzeyine yükseltmesini bekliyoruz. Yüzde 8 yükselme potansiyeli ile hedef fiyatımızı 6.50’den 6.90’a revize ediyoruz.

Banvit: Bölgesel ikili anlaşmalar ile büyümesini yükselteceğini ve üçüncü çeyrek için 210 milyon TL civarında kâr potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 18 yükselme potansiyeli ile 29 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Netaş: Mart ayı itibariyle kamu ihalelerine girme yasağı kaldırılan şirketin üçüncü çeyrekte 21.5 milyon kâr açıklamasını bekliyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 26 yükseliş potansiyeli ile 19.6 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Onurcan BAL/ Gedik Yatırım Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı
”Ford, güçlü finansal sonuçlar açıklamaya aday”

Ford Otosan: 2017 üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre dolar Türk Lirası karşısında yüzde 18.4, euro yüzde 24.8 oranında değer kazandı. İhracat gelirleri ağırlıklı olan şirketler ile özellikle Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın devam etmesine bağlı olarak güçlenen talebi de göz önünde bulundurduğumuzda Euro Bölgesi’ne ihracat gerçekleştiren şirketlerin güçlü finansal sonuçlar açıklamaya aday oldukları söylenebilir. Ford Otosan üretiminin çok büyük bir kısmını ihraç etmekte. En büyük pazarı Avrupa ülkeleri. Bu nedenle Euro Bölgesi’ndeki toparlanma ve euro’daki değer kazanımlarından en olumlu etkilenebilecek şirketler arasında. Ford Otosan için üçüncü çeyreğe yönelik satış geliri tahminimiz 5.560 milyon TL; net kâr tahminimiz ise 250 milyon TL seviyesinde.

Orta ve uzun vadeli hedef fiyatlarımıza ulaşan şirket hisselerinde yüzde 6 yükselme potansiyeli ile 52.02 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TAV Havalimanları: 2017’de ülkeye gelen turist sayısında 2016’ye göre hızlı bir toparlanma kaydedil. Özellikle nisan ayından bu yana turist sayısında gözlenen iyileşmelerin havacılık sektörüne olumlu yansımasını, gelir ve kârlılık rakamlarını pozitif etkilenmesini bekliyoruz. Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hat yolcu sayısının artış kaydetmesi de şirket finansallarını destekleyecek bir diğer önemli gelişme. Yine euro/TL kurundaki yükselişlerde gelir tarafındaki büyümeyi destekleyecektir. TAV Havalimanları için 2017 üçüncü çeyreğinde satış geliri tahminimiz 1.364 milyon TL, net kâr tahminimiz ise 390 milyon TL’dir. Şirket hisselerinde yüzde 30 yükseliş potansiyeli ile 23.95 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Turkcell: Genel olarak Turkcell’in operasyonel faaliyetlerindeki olumlu seyrin devam ettiği ve güçlü mali yapının korunduğunu söylemek mümkün. 2016 yılında hızlanan 4.5G yatırımları ile gerçekleştirilen yatırımların karşılığının alınmaya başladığı ve dijital servis ürün gamının genişletilmesiyle bu hizmetlerden elde edilen gelirlerin artış gösteriyor olması da dikkat çekeyor. 2017 üçüncü çeyreğe yönelik satış geliri için tahminimiz 4.400 milyon TL, net kâr içinse 600 milyon TL seviyesinde bulunmakta. Şirket hisselerinde yüzde 8 yükselme potansiyeli ile 15.22 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Gedik Yatırım’ın güçlü finansal sonuçlar açıklamasını beklediği şirketler

Gerekçeler

 • Türk Hava Yolları: Turizm sektöründe yaşanan toparlanma ve doluluk oranlarındaki iyileşme
 • TAV Havalimanları: Turizm sektöründe yaşanan toparlanma ve dış hatlar yolcu sayısındaki iyileşme
 • Pegasus: Turizm sektöründe yaşanan toparlanma ve doluluk oranlarındaki iyileşme
 • Çelebi Hava Servisi: Turizm sektöründe yaşanan toparlanma
 • Ford Otomotiv: Avrupa tarafındaki toparlanmanın devam etmesi, yüksek ihracat payı ve euro’daki değer kazanımlarının olumlu katkısı
 • Tofaş Oto: Avrupa tarafındaki toparlanmanın devam etmesi ve euro’daki değer kazanımlarının olumlu katkısı
 • Ereğli: Demirçelik fiyatlarındaki iyileşmenin kârlılık rakamları üzerindeki pozitif etkisi
 • Kardemir: Demirçelik fiyatlarındaki iyileşmenin kârlılık rakamları üzerindeki pozitif etkisi
 • Tüpraş: Yüksek kapasite kullanım oranı, rafineri marjlarındaki kuvvetli seyir
 • Alkim Kimya: Çayırhan’da devreye giren ek kapasitenin gelir ve kârlılığa olumlu katkısı
 • Netaş: 2016 üçüncü çeyreğine göre oluşacak olan baz etkisinin kuvvetli olması
 • Tekfen Holding: 2016 üçüncü çeyreğine göre oluşacak olan baz etkisinin kuvvetli olması
 • Turkceli: 4.56 yatırımları ile gerçekleştirilen yatırımların karşılığının alınmaya başlanması
 • Coca-Cola İçecek: Güçlü operasyonel faaliyetlerin devam etmesi
 • Trakya Cam: Döviz kurlarındaki değerlenmenin şirketin satış gelirlerini olumlu etkilemesi

İdil Taraklı

Önceki sayfa 1 2 3

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu