Giyim ve Moda

Erkek giyim pazarı her zamankinden renkli ve hareketli

Erkekler de sahaya indi

Erkek giyim pazarı her zamankinden renkli ve hareketli. 2016 yılını kapatmaya hazırlandığımız şu günlerde firmalar 2017 planlarını çoktan yapmış durumda. Yurtdışı pazarlarına ağırlık verecek olan sektör temsilcileri, 2017’den umutlu…DÜNYADA değişen tüketim alışkanlıkları, genel geçer yargılarımızı da yıkıyor. Örneğin dokunmadan, gözle görmeden ürün almaktan hoşlanmayan Türk tüketiciler yıllardır online alışveriş platformlarına akın ediyor. Alışveriş deneyimleri cinsiyetler arasındaki farkı da kapatıyor.

Genelde alışveriş esnasında kadınlara eşlik eden erkek, yerini katılımcı erkek profiline bırakıyor. Bu elbette online rakamlara da yansıyor.

400’ü aşkın sanal mağazayı tek çatı altında toplayan, bu mağazalardan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avanta-jix.com’un 2016 yılının dokuz aylık verilerine göre, erkekler kadınların iki katına yakın süreyi, alışveriş için bilgisayar başında geçiriyor. Kadınlar en çok kıyafet sonrasında kozmetik ürünleri satın alırken erkekler söz konusu olduğunda sıralama teknoloji, giyim ve saat olarak değişiyor. Böylece erkeklerin alışverişten hoşlanmadığı, mağaza gezmelerine zorunlu eşlik ettiği algısı da yıkılıyor.

img438

YÜZDE 10 BÜYÜME

Erkekler ilgilerini çeken ürünleri bulmak için hem mağazada hem de internette vakit geçirmekten çekinmiyor. Bunda elbette erkeklere yönelik ürünlerin çeşitliliği oldukça etkili. Bu çeşitliliğin dinamolarından biri de giyim sektörü. Bunun için çok eskilere değil, birkaç yıl öncesine gidelim. Erkek giyim dendiğinde akla lacivert, siyah, gri ve kahverengi dışında bir renk gelmez, markaların koleksiyonları da buna göre şekillenirdi. Ancak günümüzde önde gelen erkek giyim markalarının koleksiyonlarında renk çeşitliliğini artırdığını görüyoruz.

Tek farklılık elbette renk alanında değil. Erkek giyimi aksesuar açısından da oldukça zengin. Vitrinlerde çok sayıda farklı kesim ceket ya da pantolon bulmak mümkün. Inovatif tekstil ürünleri sayesinde ütüye gerek duymayan gömlekler de cabası. Kısacası erkek giyimi her zamankinden hareketli, erkekler her zamankinden şık. 3 milyar doları aşkın büyüklüğe sahip erkek giyim pazarı, 2016 yılını yüzde 10’luk bir büyüme ile kapatmaya hazırlanıyor. Her ne kadar içinde bulunduğumuz yıl, perakende sektörü için zorlu bir yıl olsa da 2017 için umutlar canlı. Hatta bazı markalar yurtdışı yatırımlarına hız vermiş durumda.

img440

ORKA, YURTDIŞI ATAĞINDA

Bunlardan biri de Damat, Tween ve D’S markalarını bünyesinde barından Orka Holding. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da 2016 yılının iniş çıkışlı bir yıl olduğuna vurgu yapıyor ancak grup olarak kendileri bu dalgalanmalardan pek etkilenmemişe benziyor. Zira Orakçıoğlu ihracat açısından bu yılı kendi markaları ile çok hareketli ve yüksek performanslı geçirdiklerini anlatıyor.

2017 yılının da kolay bir yıl olmayacağını söyleyen Orakçıoğlu, buna rağmen bu yıl yaptıkları yurtdışı atağını devam ettirmeye kararlı. “Orka Holding olarak 2016 yılında markalı ihracatımızı yüzde 75 oranında arttırdık ve 2017 yılında da yine aynı şekilde ihracatımızı en az yüzde 70 oranında artırmayı hedefliyoruz” diyen Orakçıoğlu, sahip oldukları markaların dünya pazarlarında büyük ilgi gördüğünü ve yatırımcılar tarafından yakından.takip edildiğini belirtiyor.

Tasarımın ön plana çıktığı şu günlerde Orakçıoğlu tasarımın tek başına yeterli olmadığına vurgu yapıyor. Tasarımın yanı sıra ürün ve kumaş kalitesine, dikiş tekniklerine, inovasyona ve fonksiyonelliğe dikkat çeken Orakçıoğlu şöyle devam ediyor: “Önümüzdeki yıl yine her markamızın kendi DNA’sına uygun, yaza damgasını vuracak tasarımların yanı sıra koleksiyonlarımızda müşterilerimizin üzerine birebir dikilmiş hissi veren kalıplarımız, ürünlerimizin fonksiyonelliği ve müşterilerimizin hayatmı kolaylaştırması, ürün ve kumaş kalitesi bizim için ön planda olacak.”

ÇİFT GEYİK KARACA 100 YAŞINDA

2016 yılının sıkıntılarına rağmen iyi bir ivme yakalayan markalarından biri de Karaca. Firma 2016 yılını hedeflediği rakamlara yakın bir şekilde kapatıyor. Çift Geyik Karaca Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Güneş “Tüketiciyi anlayan ve onlara çözüm önerileri sunan firmalar için her zaman bir büyüme payı olacaktır” diye konuşuyor. 2017 yılı için genel anlamda umutlu olduklarını ifade eden Güneş, 100. yıllarını kutlayacakları bu yıl için “Pazarlamaya gereken yatırımı yapıp dönüşlerinin de çok olumlu olacağını düşünüyorum” diyor. Her yıl olduğu gibi karlılık hedeflerini yüksek tutup, büyüme trendlerini koruyacaklarını ifade eden Güneş, “Kendi üzerimize düşeni yaparak sektörü canlı tutup istihdam yaratmaya devam edeceğiz” diye devam ediyor.

img439

10 MAĞAZA DAHA AÇACAK

Gerek Türkiye’den gerekse de dünyadan pek çok markaya üretim yapan Daffari, taleplerin değişmesinden sektörde yaşanması muhtemel sıkıntıları önceden anlayabiliyor. Bu durumun mağazacılıkta bir avantaj sağlarken kriz yönetimlerinde de etkili olduğunu dile getiren Daffari Kurumsal İletişim Müdürü Melek Ören, bu nedenle bu yılın ikinci yarısında planladıkları pek çok yatırımı 2017’in ikinci yarısına bıraktıklarını anlatıyor. 2017 yılını 10 mağaza daha açarak bitirmek istediklerini dile getiren Ören, 13 şehirde olduklarını ve hızla ilerlediklerini söylüyor. Tüketicinin ürün için kendine yakın lokasyon-da bulamıyorsa online kanalı tercih ettiğini belirten Ören, erkeklerin online konusunda biraz daha ön yargılı olduğunu ifade ediyor. Bu senenin trendlerinden de bahseden Ören şöyle devam ediyor: “Blazer ceketler, pamuk gömlekler, yün pantolonlar ve desenleriyle stilinizi tamamlayacak mendiller, kravatlar… Fit kesimleri, modern çizgileri, kaliteyi ve rahatlığı bir araya getiren tasarımlarıyla güzel bir koleksiyon oldu. 2016-17 kış sezonu moda renklerine baktığımızda önceki sezonlara göre daha canlı görebileceğimiz renkler var. Bordo-kırmızı ve yeşil renginin tonları, kareli ve floral desepler, erkeklerin giymeyi çok sevdiği mavi gömlek, je-an ve lacivert renkle kombinlenebilecek
anahtar renkler arasında.”

2017 İÇİN İYİMSER

Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik de 2016 yılında Türkiye’nin erkek giyim alanındaki iddiasını perçinlediğine vurgu yapıyor. 2017 yılma temkinli ve iyimser baktıklarını ifade eden Atik, önümüzdeki yıl yurtiçinde beş, yurtdı-şında ise sekiz mağaza açmayı planladıklarını söylüyor.
Özellikle yurtdışı pazarının 2017 yılı hedeflerinde başı çektiğini belirten Atik, mağaza açmayı planladıkları ülkeler arasında Güney Afrika, Tunus ve Belçika’yı sayıyor.

Atik’e de yeni trendleri soruyoruz. Önümüzdeki yılın trendlerinde, geometrik baskıları, desenlerin, multicolored çizgilerin, çiçekli desenlerin, tek renkli zıtlıkların ve indigoların öne çıkacağını anlatan Atik, “Avva markası olarak yeni koleksiyonumuzda, iş ve eğlence arasındaki çizgiyi, estetik ve rahatlıktan ödün vermeyecek şekilde tasarlayarak, koleksiyonumuza ekledik” diyor.

img441

DOKUZ YENİ MAĞAZA

Perakende sektörünün bu yıl önemli bir dayanıklılık sınavından geçtiğini söyleyen Gürmen Group’un Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, perakendecilerin en önemli gündeminin özellikle döviz kurundaki artışla yükselen maliyetler ile oluşan karlılık sorunu olduğunu ifade ediyor. Önümüzdeki yıl için moralleri yüksek tutarken tedbiri de elden bırakmamak gerektiğine vurgu yapan Doğan, “Gelişmeleri doğru okumalıyız; birden fazla senaryo ile 2017’de şirketlerimizi yönetmeye devam etmeliyiz” diye konuşuyor.

“2017’de mağazalarımızın metrekare verimliliğini ön plana alarak, fizibilitesi yapılmış doğru projeler ile fiziki büyümemize devam edeceğiz” diyen Doğan, markaları olan Ramsey ve KİP ile Türkiye’de 2017 yılının ilk çeyreğinde altı yeni mağaza açma planlan olduğunu anlatıyor. Doğan bunun dışında Rusya’da, İran’da ve Azerbaycan’da açacakları mağazalar ile dokuz yeni mağazaya ilk çeyrekte ulaşmış olacaklarını ifade ediyor. Ram-sey’in Ar-Ge çalışmalarında iddialı olduğunu dile getiren Doğan şöyle devam ediyor:

“Takım elbisede yüzde 50 hafiflik sağlayan ve Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘patent’ belgesi de alan Zero Weight bu çalışmalarımızın ilk adımıydı. Shirt Jacket ve bu yılın ilk yarısında satışa sunduğumuz en hafif takım elbise ve ceket koleksiyonumuz Zero Gravity ile erkeklerin hayatına değer katacak çok özellikli bir ürünü de hayata geçirmiş olduk. Grubumuzda Ar-Ge sürdürülebilir bir hedef.”

img442

Süleyman ORAKÇIOĞLU / Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Tekstille Ar-Ge’yi buluşturuyor

Biz inovatif ve fonksiyonel ürünler için gerekli Ar-Ge çalışmalarını yaparak bu tür ürünlere yıllardır ağırlık veriyoruz. Örneğin sıklıkla seyahat eden erkekler için birebir, kırışmayan ve rahatça bavulda taşınabilen m Travel Serisi takım elbiseler, Damat H ceketlerin içine yerleştirilen cep telefonlarının yaydığı radyasyona karşı koruma sağlayan bakır elyaf, su ve leke itici Nanocare gömlekler, kolay ütülenebilen Easycare gömlekler gibi ürünler hem insan hayatını kolaylaştıran hem de stil sahibi parçalar olarak öne çıkıyor. Müşterilerimiz ürünleri dokunarak, deneyerek almayı hala çok seviyor. Basic ürünlerde online satış ön planda fakat koleksiyon ve tasarım ürünlerde mağazadan alışveriş öne çıkıyor. Biz hiçbir markamızda sadece ürün satmıyoruz; aynı zamanda bir yaşam tarzı, bir konsept satıyoruz. Bu tarzın kendi içindeki uyumu, dengesi ve bütünlüğünü mağazalarımızda aynı zamanda stil danışmanlığı da yapan satış danışmanı arkadaşlarımız sağlıyor. Talep üzerine müşterilerimizin gardıroplarının düzenlenmesi ve mevcut kıyafetleri ile yeni alınan kıyafetler arasındaki uyumun sağlanması konusunda hizmet veren bir ekibimiz de mevcut. Tüm bunlar da elbette müşterilerimizin mağazadan alışverişi daha fazla tercih etmesine neden oluyor.

img443

Hilal SUERDEM / Kiğılı CEO’su
Kiğılı sosyal medyada çok aktif

Sektörün 2017’de hızı düşük olsa da büyümeye devam edeceğini düşünüyorum. Nüfus ve şehirleşmenin artmasının yanında alım gücüne paralel olarak artan hane halkı harcamaları, harcama eğilimi yüksek olan genç nüfusun artışı gibi faktörler perakende sektörünün gelişmesi için önemli fırsatlar yaratıyor. Kiğılı olarak her yıl kendimize yüzde 20 oranında büyüme hedefi koyduk. 2017’de hedefimiz yüzde 10-15 arasında bir büyüme oranı yakalamak. Rekabet ortamında inovasyon öncelikli unsur. Kiğılı olarak inovasyona yatırım yaparak çağa ayak uyduruyoruz. Facebook’ta satışa başlayan ilk erkek giyim markası olmanın yanı sıra çok yeni hayatımıza dahil olan Instagram Stories özelliğini kullanarak satış yapan ilk marka olmaktan da ayrıca mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı ve inovasyon yatırımlarımızı müşterilerimizden gelen öneriler doğrultusunda şekillendiriyoruz. Örneğin, yaz sıcakları için serin tutan kumaşlar kullanarak ürünlerimizi tasarlıyor, seyahate çıkanlar için özel takım elbiseler hazırlıyoruz.

Ayrıca işyerinde ve günlük yaşamda tüketicilerimizin rahat edebileceği her türlü pamuk karışımları, ütü gerektirmeyen malzemeler üzerinde çalışıyoruz. Mağazacılık yatırımından bahsedecek olursam bu alanda yurtdışı yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Suudi Arabistan Cidde’de ilk bayimizi açtık, önümüzdeki yıl içerisinde çeşitli şehirlerde dört mağaza daha hedefliyoruz. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen teklifler üzerinde çalışıyoruz. Yeni yatırım bölgesi olarak belirlediğimiz Balkan ülkeleri olan Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek görüşmelerimiz devam ediyor. 2017 ilk yarısında Kiğılı olarak özellikle bu bölgeye yatırımı çok önemsiyoruz. Erkek giyimindeki en göze çarpan değişim giderek artan casual giyim tarzı ve online alışverişe olan talep. Kiğılı olarak 2010 yılında hayata geçirdiğimiz online alışveriş sitesi Kigili.com satış grafiğini her geçen gün artırıyor. Kigili.com’da haftada ortalama 5 bin adet ürün siparişi alıyoruz, 2015-2016 Kasım karşılaştırmasına göre tüm Kiğılı mağazaları arasında Kigili.com ilk sırada yer alıyor. #DegisimKigilida sloganıyla hayata geçirdiğimiz yeni imaj videomuzla üç haftada 3 milyon izlenme sayısına ulaştık. Video hem internet sitesindeki trafiği üç katına çıkardı hem de ciroya yüzde 50 oranında artışla etki etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu