Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Erkek Giyiminde Astarsız Yün Ceket Modası

Erkek giyim mağazalarında son dönemin en gözde ürünü astarsız yün ceketler. Hafiflik ve rahatlıklarıyla çok satan bu ürünlerin avantajlarından biri de her sezon giyilebilmesi.

ERKEK giyiminde son birkaç yıldır yün ceket rüzgarı esiyor. Ancak bu ceketler eskiden kışın giyilen ağır ürünlerden çok farklı. İçlerinde ne astar, ne de vatka var. Üstelik neredeyse gömlek hafifliğinde kumaşlardan üretiliyorlar. Bu ceketleri sadece kışın değil, yazın da giyebiliyorsunuz.

Hazır Giyimcilerin Yün Ceket Koleksiyonları

Vitrinlerinde bu sezon geniş yer tutan bu ürünlerde model ve renk sayısı da bir hayli fazla. Sezonun en çok tercih edilen renkleri ise gri, lacivert, siyah, haki ve bordo. Mağazalarında bu tür ürünlere daha fazla yer veren erkek hazır giyimcilerin yün ceket koleksiyonlarını araştırdık. Tekstil teknolojisindeki gelişmelerin, ürün çeşitliliğini artırma konusunda üreticinin önüne çeşitli fırsatlar çıkardığını gördük. Hazır gi-yimciler, bu fırsatları son derece yaratıcı biçimlerde değerlendiriyor.

Erkek giyim
Erkek giyim

GÜNLÜK YAŞAMIN HER ANINDA

Vakko’nun sonbahar-kış erkek koleksiyonu ağırlıklı olarak ceket ve pantolondan oluşuyor. Yün, yün-kaşmir, yıkanmış koton gibi çeşitli kumaşların kullanıldığı koleksiyonda farklı kalıplarda tasarlanmış ceketler ön planda. Özellikle astarsız yün ceketler son birkaç yıldır koleksiyonun en gözde parçaları. Firma bu sezon vitrine yaklaşık 40 model astarsız yün ceket çıkarmış. Bu ürünler günlük giyimin yanı sıra koleksiyondaki çeşitli ürünlerle kombinlenerek iş hayatında da kullanılabiliyor. Daha çok İtalyan kumaşlarından üretilen astarsız yün ceketlerde Türkiye’de üretilmiş kumaşlar da kullanılmış.

ÖZEL İŞÇİLİK GEREKTİRİYOR

Erkek giyim
Astarsız Yün Ceket Modası

Son bir yıldır koleksiyonunda astarsız ceketlere yer veren Network bu sene ürün çeşidini artırdı. Bu sezon markanın erkek koleksiyonunda astarsız ve malzemesi hafiflemiş, giyeni daha fit gösteren 30 ceket ve 10 tane takım elbise modeli var. Renk olarak ise siyah, gri, kahverengi ve lacivert gibi klasiklerin yanı sıra bu sezonun trendi olan şarap kırmızısı, yağ yeşili ve koyu kiremit gibi tonlar da kendilerine yer bulmuş.

Network’ta bu sezon bir yenilik daha var. “Network Feel” adı verilen yeni takım elbise serisi, astarsız iç malzeme, ince bükümlü özel kumaşlar ve özel dikim tekniğiyle üretilmiş. Firma ayrıca bu sezon “Network Limited” ismiyle yeni bir gömlek serisi de çıkardı. Bu gömleklerde Mısır’da özel olarak yetiştirilen pamuk kullanılmış. Dünyanın en ince ipliğiyle üretilen gömlekler çok hafif ve ipeksi bir dokunuşa sahip.

Network Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orhan Maltepe, bu ürünlerin sezon başından beri tüketicilerden yoğun talep gördüğünü belirtiyor. Astarsız ceketlerin uzun süre koleksiyonların önemli bir parçası olacağı görüşünde olan Maltepe, “Müşterilerimiz takım elbiselerde yünlü kumaşalan daha çok tercih ediyor.

Astarsız ceketlerde kullanılan yünlü kumaşların maliyeti daha yüksek, çünkü özel işçilik gerektiriyor” diyor.

SEÇENEK SAYISI ARTIYOR

Orka Holding, astarsız yün ceketleri Damat markasıyla ilk kez geçen sonbahar kış sezonunda piyasaya çıkardı. Bu sezon ise tüm koleksiyonun yüzde lO’unu bu ürünlere ayırmış. Koleksiyonda casual ve formal olarak 24 farklı astarsız ceket modeli, 13 de renk seçeneği var. Ağırlıklı olarak çift düğme mo-no kapama ceketleri ön planda. Lacivert, bordo, indigo ve antrasit en çok satan renkler olarak dikkat çekiyor.

Orka Holding Genel Koordinatörü Osman Arar, artık kışların çok soğuk, yazların da aşırı sıcak geçmediğini, bu yüzden sezon ayırmadan astarsız ceketlerin giyilebildiğini ifade ediyor.

Son üç sezondur moda olan renkli pantolonlarla en iyi kom-bini astarsız ceketlerin oluşturduğuna işaret eden Arar, “Yünlü ceketlerde hafiflik, tuşe ve trend desen tercih ediliyor. Bunları iç piyasadan temin etmek mümkün değil. Bu yüzden ithal ediyoruz” diyor.

RAHATLIK VE KONFOR ÖN PLANDA

erkek giyim
Astarsız Yün Ceket Modası

Fabrika da koleksiyonunda yün ceketlere ciddi oranda yer vermiş durumda. Fabrika Erkek Tasarımcısı Ahmet Kupal, günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de giyimde rahatlık, konfor ve fonksiyonellik aradığını vurguluyor. Tüketicilerin bu beklentilerinden yola çıkarak her sezon yeni ürün grupları geliştirdiklerini belirten Kupal, “Astarsız ceketler de kullanım rahatlığı ve kullanıcıya verdiği hafiflik hissi açısından ı birkaç sezondur hayatımızda yer alıyor. Geçtiğimiz kış koleksiyonunda astarsız ceketlere yer vermiştik.

Fakat bu ürünler etkisini bu sezon daha çok göstermeye başladı. Ge nelde soft omuzların dikkat çektiği astarsız ceket grubunda double face ya da hacimli kumaş-lar tercih ettik. İçlerini çoğunlukla özel astar biyeleri ile zenginleştirdik. Koleksiyonumuzdaki ceket modellerinin yarısı astarlı ve yarım astarlıdan oluşuyor” diyor. Ceket koleksiyonu geniş olan Fabrika’nm astarsız yün ceketlerde de model sayısı hayli fazla. Ahmet Kupal, en çok siyah, bordo ve lacivertin tercih edildiğini söylüyor.

KOMBİNASYONU KOLAY

Yeni sezonun trendi astarsız yün ceketler Hatemoğlu’nun da koleksiyonunda ağırlıklı olarak yer tutuyor. Bu ürünlerin iç kısımlarındaki detaylar ise klasik giyime alışılmışın dışında bir hava katıyor. Daha çok grinin hakim olduğu ceketlerde ayrıca haki, bordo, deve tüyü ve koyu gece lacivertine de yer verilmiş. Ayrıca yelekli takımlar, ceket yelek ve yelek pantolon kombinleri de göze çarpıyor. Hatemoğlu Tasarım Yöneticisi Gülşen Karaboz, takım elbiselerde yün oranı fazla olan kumaşların kullanıldığını söylüyor. Karaboz, şöyle devam ediyor: Tek ceketler, klasik kalıp ve model anlayışından çıkıp daha farklı kombinler yaratmada öncü olacak. Yün ceket trendinin uzun süre devam edeceğini düşünüyorum.”

Astarsız yün ceketlere geçen yıl mağazalarında yer veren Avva yeni sezonda bu ürünlerin ağırlığını artırdı. Tüm koleksiyonun yüzde 10’u ceket grubundan oluşan firma, bunun büyük kısmını yün ceketlere ayırdı. Av-va’nın da model ve renk yelpazesi hayli geniş. Özellikle bordo, iki ve lacivert :n çok tercih edilen renkler. Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, spor ve şık bir görünüm veren bu ceketlere ilginin fazla olduğunu vurguluyor.

“MODASI GEÇMEZ”

Ramsey’in sonbahar kış koleksiyonunda yaklaşık yüzde 50 hafiflik sağlayan “zero weight” teknolojisiyle hazırlanan tasarımlar hakim. Takım elbiseler yün, yün-kaşmir, yün-ipek karışımlı yüksek kalitede ve iki düğmeli, vücuda oturan tasarımlardan oluşuyor. Takımların ceketleri ise astarsız ve yarım astarlı, farklı dikiş efektleriyle üretilmiş. Koleksiyondaki ceketlerin yüzde 80’i astarsız tasarımlardan oluşuyor. Bu sezon vitrinlere dokuz farklı model yün ceket çıkaran Ramsey, renk olarak ise geniş bir yelpaze sunuyor. Ramsey Tasarım Yöneticisi Selhan Tezerken, “Yıkamalı ve parça boya yün ceketlerin geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapıyoruz. Koleksiyona bu sezon çok özellikli bir ürün olan ‘parça boya yün ceketler’ dahil edildi. Yün ceketler modası geçecek bir ürün grubu değil. Tüketiciye sağladığı his, rahatlık, dinamizm ve konfor nedeniyle her zaman tercih edilecek” diye konuşuyor.

Mutlaka okuyun: Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü Siparişlere Yetişemiyor

Sarar astarsız yün ceketlere mağazalarında 10 yıldır yer veriyor. Bu sezon ise Sarar’da beş, diğer markası Interview’de üç olmak üzere vitrinlere toplam sekiz model çıkardı. Vatkasız ve astarsız, peto cebi mendilli özelliğindeki bu ürünler kullanımda rahatlık sağlaması sebebiyle tüketicilerin beğenisini kazanıyor. Özellikle parlament mavisi en çok tercih edilen renk olarak dikkat çekiyor. Firma, bu ürünlerin kumaşını genellikle ezerker İtalya’dan tedarik ediyor.

Özbey Men

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu