Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Erkek Hazır Giyiminde Modanın Öncüsü Markaların Yeni Trendleri

Erkek hazır giyiminde renk yelpazesi genişledi. Bu yaz yeşil, mavi, pembe ve sarının tonları çok moda. Renk cümbüşünün yanı sıra slim üt kalıp rüzgarı şiddetini artırıyor. Modanın öncüsü markaların yeni trendlerini inceledik…

ÇİFT GEYİK KARACA

Artık gençlere de sesleniyor

Erkek hazır giyimi - karaca
Erkek hazır giyimi – Çift Geyik Karaca

ÖZBEYMEN / PARA ; Çift Geyik Karaca’nın tamamı yurtiçinde 80 mağazası var. Şirket yurtdışına açılmak için çalışmalarını sürdürüyor ve bu yıl Türkiye dışında en az beş mağaza açmayı planlıyor. Önümüzdeki yıl ise mağaza yatırımlarını daha çok yurtdışında gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yıllardır adı trikoyla özdeşleşmiş olan firmanın en iddialı olduğu ürün grubu kuşkusuz halen triko. Tabii bunun yanında diğer erkek giyim ürünlerinde de geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Her sezon yaklaşık 350 çeşitten oluşan bir koleksiyon hazırlayan firma, ca-sual giyime ağırlık vermiş durumda. Klasik ve orta yaş giyim markası olarak bilinen firma, piyasaya çıkardığı TOSS line, ile genç giyimde de iddialı olduğunu ortaya koydu.

Bu yaz Ceremony koleksiyonunu genişleten firma, koton pantolonlara ağırlık vermiş durumda. Çift Geyik Karaca icra Kurulu Başkanı Cüneyt Güneş, seyahatlerde kullanılabilecek özel bir pantolon grubu oluşturdukları belirtiyor. Güneş, “Mevsimsel değişiklikleri dikkate alarak yılda altı koleksiyon hazırlıyoruz. Gelişen moda akımlarına bağlı olarak renk, model ve tasarım konusunda sürekli yeni ürünleri koleksiyona ekliyoruz.

Devamlı gelişim ve inovasyon içindeyiz. Bu yaz spor giyimde neon renkler ön planda. Açık pembeden bordoya kırmızının tüm tonlarını, buz yeşilinden fes yeşiline kadar yeşilin tüm tonlarını kullandık. Klasik giyimde ise mavi ve kahverenginin tonları var. Modelde ekoseye doğru bir eğilim var. Gömlek yakaları küçülüyor. Daha slim fit modeller revaçta. Dar kesim ve küçülen elbiseler bir akım olarak devam ediyor” diyor.

Güneş, sadece büyükşehirlerdeki değil, Anadolu’daki tüketicilerin de modaya duyarlı olduğunu belirtiyor. Güneş, özellikle geçmişi eski olan firmalara daha fazla ilgi gösterildiği görüşünde.

DAMAT

Genç gösteren kalıplarıyla iddialı

damat
Erkek hazır giyimi – D’S Damat

Damat, D’S Damat, Tween ve ADV markalarının sahibi Orka Group’un 210 mağazası var. Bunların 165’i Türkiye’de, 45’i ise yurt-dışında. Ayakkabıdan şapkaya erkek giyimin tüm ürünlerini üreten grup, özellikle takım elbise, ceket, pantolon ve gömlekte iddialı. Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, “En önemli özelliğimiz her vücut tipine ayrı geliştirilen ve giyeni 10 yaş genç ve iki beden fit gösteren kalıplarımız” diyor.

Damat markalı ürünlerde bu yaz konfor ve rahatlık ön plana çıkmış. Bunun için koleksiyonda kullanılan tüm kumaş ve yan malzemeler özenle seçilmiş. Arar, koleksiyonlarda sekiz farklı kalıp kullandıklarını, böylece vücut formları ne olursa olsun tüm moda severlerin fit görünmelerinin sağlandığını belirtiyor.

Tween ürünlerinde ise renkli kotonlar, yeni formlu tişört ve gömlekler bu yazın dikkat çeken giysileri. Orka Group yılda dört kez koleksiyon hazırlıyor. Her birinde binin üzerinde model bulunuyor. Arar, bu yaz sezonu için hazırlanan koleksiyon hakkında şunları söylüyor:

“Firma olarak ‘klasik’ kelimesini lugatımızdan çıkardık. Modern erkeğin yeni iş kıyafetinin bizdeki tanımı “formal”. Koleksiyonlarımızda ortak renk olarak bisküvi ve mavi tonlarıyla açık laciverti kullandık. ‘Ca-sual’ koleksiyonlarda ise narçiçeği, indigo ve yeşil tonları öne çıkıyor. İç malzemesiz ceketler, hafif tabanlı ayakkabılar, kısa ceket boylan ve paçaları kıvrılarak kullanılan fit pantolonlar sezonun dikkat çeken ürünleri arasında.”

Arar, erkek giyim modasının son 10 yılda “klasik” anlayıştan “smart casual” tarza doğru net bir geçiş yaptığını vurguluyor. Bunun yanında kapalı mekanlarda ısının neredeyse tüm yıl aynı olmasının da koleksiyonlar arasındaki keskin geçişi ortadan kaldırdığını söylüyor. ”

HATEMOĞLU

Yeni ürünleri vitrinde

hatemoglu
Erkek hazır giyimi – Hatemoğlu

Aktif spor giyim hariç her türlü ürünün bulunduğu Hatemoğlu mağazalarında, nişan, düğün ve mezuniyet kıyafetleri de yer alıyor. Takım elbise, ceket, mont, pantolon ve damatlık elbisede söz sahibi olan firma son yıllarda casual ve spor giyimde de öne çıkmaya başladı. Türkiye’de 58 mağazasıyla hizmet veren firmanın Çin, Azerbaycan, Türkmenistan ve Demokratik Kongo olmak üzere yurtdışında ise dört mağazası var.

MİB Mağazacılık Genel Müdürü Hatem Saykı, bu yaz mağazalara giren yeni ürünler hakkında şu bilgileri veriyor: “60/2 pamuk tişörtler, keten ceketler, renkli süet ayakkabılar, örgü kemerler ve ekose gömlekler bu yazın yeni ürünleri. Önümüzdeki kış sezonunda ise yakaları kürklü palto ve kabanlar göze çarpan ürünler olacak. Her mevsim bir koleksiyon yapıyoruz.

Üç markamızın her birinde 18 ürün grubu, bunların içinde de onlarca model var. Bu yaz koleksiyonumuza lacivert, indigo mavi, beyaz ve bej hakim. Ayrıca yeşil, oranj, pembe ve sarı da öne çıkan renkler. Klasik giyimde ağırlık lacivert ve indigo renkler. Spor giyim ise oldukça renkli.”

Saykı son yıllarda slim fit takımların, boyu kısa ceketlerin, dar ve kısa paça pantolonların moda olduğunu belirtiyor. Örgü kravat ve mendillerin de yoğun ilgi gördüğünü söylüyor. Saykı’ya göre, önümüzdeki yıllarda ceketlerde düğme sayısı artacak. Koyu renkler tekrar moda olacak. Yünlü pantolonlar da yeniden gözde olacak. Saykı, “Sosyal medyanın gelişmesi tüketicilerin modaya ilgisini artırdı. Bu yüzden daha üretken olmamız gerekiyor” diyor.

SÜVARİ

Koleksiyonlara akademik dokunuş

suvari
Erkek hazır giyimi – Süvari Giyim

Süvari Giyim’in 85’i Türkiye’de olmak üzere 111 mağazası var. Ürün gamında klasik ve casual kıyafetler, ayakkabı ve çeşitli aksesuarlar bulunuyor. Son olarak Kaino ve S 97 ismiyle parfüm de çıkardı. Özellikle gömlek ve takım elbisede iddialı bir firma.

Süvari Giyim Genel Müdürü Fatih Coşkun, mevcut ürün gamına yeni tasarımlar eklemek amacıyla başta Mimar Sinan Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerin moda tasarım bölümleriyle işbirliği yaptıklarını, bu sayede koleksiyonlarına birçok kravat ve gömlek tasarımı eklediklerini belirtiyor.

Bu yaz sezonu için Business ve Adventure olmak üzere iki farklı koleksiyon sunan firmanın, Business koleksiyonunda koton tuşe ve yünmiks kumaşlardan hazırlanan tek ceketler ön planda. Tüm takım ve ceketlerle uyumlu tasarlanmış, farklı yaka ve kalıplara sahip gömlekler de bu sezonun iddialı ürünleri arasında. Triko ve tişörtlerde ise koton ve deri kullanılmış. Business koleksiyonunu renkli ve jakarlı kravatlarla şallar tamamlıyor.

Adventure koleksiyonu ise iki renk grubundan oluşuyor. Indigo, ekru, haki, taş, melanj gibi renklerin kullanıldığı bu grupta da yine astarlı ve astarsız ceketler dikkat çekiyor. Erkek giyim modasının da kadın giyim gibi sürekli değiştiğini belirten Fatih Coşkun, firma olarak dünya modasını yakından takip ettiklerini vurguluyor.

BEYMEN

Kişiye özel bir koleksiyon

beymen
Erkek hazır giyimi – Beymen

Klasik giyinmeyi tercih edenlere takım elbise, ceket ve gömlekte birçok model sunan Beymen, dar kesim takım elbise ve ceket modellerini artırdı. Spor pantolonlarda tüketicilerine geniş renk seçeneği sunan firmanın, son dönemde popülerliğini arttıran driver ayakkabılarla kalın lastik tabanlı deri ayakkabıları bu sezonun yenilikleri arasında yer alıyor.

Beymen Collectıon Erkek ve ithal Markalar Satınalma Müdürü Ahmet Öcal, koleksiyonlarda her sezon aksesuar grubu dışında yaklaşık 600 farklı desende ürün sunduklarını belirtiyor. Öcal, önümüzdeki dönemde gömlek ve kravat modellerini artıracaklarını söylüyor.

Beymen’in yaz koleksiyonunda mavi ve tonları dikkat çekiyor, öcal, mavinin yıllardır birçok erkek için vazgeçilmez olan lacivertin yerini aldığını söylüyor. Klasik modellerde öne çıkan diğer renk grupları açık gri-beyaz, lacivert-beyaz, mavi-kahve, açık bordo-kahve. Spor modellerde ise kırmızı-beyaz-lacivert, lacivert-beyaz-yeşil gibi daha canlı tonlar kullanılmış. Öcal, her iki grupta da kullandıkları beyazın, bu sezon dünyaca ünlü birçok markanın da en çok kullandığı renklerden olduğunu hatırlatıyor.

W COLLECTİON

Genç profesyonellere sesleniyor

wcollection
Erkek hazır giyimi – W Collection

Vakko Holding’e ait W Collection, genç profesyonellerin markası olarak biliniyor. Türkiye’de 28, yurtdışında ise üç mağazası var. Müşterilerine takım elbiseden ayakkabıya, tişörtten blucine erkek giyimle ilgili onlarca ürün ve bunların birçok modelini sunan W Collection, aksesuar bakımından da bir hayli zengin. Kravat, kaşkol, kol düğmesi, kemer, cüzdan, mendil, papyon bunlardan ilk akla gelenler. Markanın en iddialı olduğu ürün gruplan ise ceket, gömlek, pantolon ve çift pantolonlu takım elbiseler.

Her sezon ürün grubuna yeni modeller ekleyen W Collection’ın, 2013 ilkbahar yaz koleksiyonunda 150 çeşit gömlek, 45 çeşit ceket, 35 farklı modelde takım elbise, 75 çeşit pantolon ve 250 farklı model kravat var. Desenli kumaşlardan üretilen çift pantolonlu takımlar, fonksiyonel ilikli ceketler, ister takım isterse tek kullanılabilen pamuk ceket ve pantolonlar, keten ceketler, kareli spor gömlekler, baskılı keten gömlekler ve klasik gömlekler bu sezonun en gözde ürünleri arasında. Koleksiyonun klasik giyim grubuna lacivert ve tonları hakim. Spor giyimde ise yeşil, kırmızı, turuncu, turkuaz, mor ve sarı ön planda.

SARAR
Dar kesimler odak noktası

sarar
Erkek hazır giyimi – Sarar

Takjm elbiseden trikoya, monttan çeşitli aksesuarlara erkek giyimiyle ilgili geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Sarar, 2013 ilkbahar yaz sezonunda çocuk smokini de satmaya başladı. Firma ürün gamına 2014 ilkbahar yaz sezonunda gözlüğü de ilave etmeyi planlıyor. En yaygın mağaza ağına sahip firmalardan biri olan Sarar’ın, 74’ü yurtdışında olmak üzere toplam 224 mağazası var.

Sarar’ın bu yaz sezonu koleksiyonu incelendiğinde spor kıyafetlerde turuncu, deniz mavisi, fuşya ve çikolata kahvesi tonlarının kullanıldığı keten gömlek ve pantolonlar ön plana çıkıyor. Geleneksel ve modern çizgilerle tasarlanan dar kesim kruvaze ceketler de bu sezon dikkat çeken ürünlerden. Spor pantolonlarda beyazın çeşitli tonları dikkat çekerken, polo yaka tişörtler de spor giyim koleksiyonunun gözde tasarımları arasında yer alıyor. Klasik giyimde ise kruvaze takım elbiselerle, kontrast yaka formlarına sahip gömlekler iş dünyasının en çok tercih ettiği ürünleri oluşturuyor.

Sarar Grup CEO’su Emre Sarar, erkek giyim modasında son yıllarda sürekli farklılık yaşandığını, bu yüzden renk ve kalıplarda hemen her sezon yeniliklerin görüldüğünü belirtiyor. Sarar, Değişen modayı ve gelişen teknolojiyi dikkate alarak ürün gruplarımızı sürekli yeniliyoruz” diyor.

RAMSEY
Zero Weight ile çok hafif

ramsey
Erkek hazır giyimi – Ramsey

Gürmen Group’un Türkiye’de 67 mağazası ve 49 corner’ı var. Yurtdışında ise 33 mağazası bulunuyor. Ramsey, takım elbiseden gömleğe, tişörtten trikoya, kravattan ayakkabıya kadar bir erkeğin günlük yaşamında ihtiyaç duyabileceği her türlü giyim ve aksesuarda çok geniş bir ürün gamma sahip. Yüzde 50’ye varan hafiflik sağlayan Zero Weight teknolojisiyle üretilen takım elbiseleri bu sezon da büyük ilgi görüyor. Ayrıca astarsız, vücudun anatomisiyle uyumlu ceket ve gömlekleri de iddialı olduğu ürünlerden.

Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, geçen yaz ilk kez piyasaya çıkardıkları gözlük grubunda, yoğun talep üzerine bu sezon model sayısını artırdıklarını söylüyor. Doğan, özellikle aksesuar grubunda dikkat çekici büyüme yaşandığını belirtiyor ve “Koleksiyonda çanta modellerinin payı arttı. Mendil, yaka çiçeği, şal da son dönemin payını artıran ürünleri arasında. Ramsey koleksiyonlarına önümüzdeki dönemde parfüm ve saati de eklemeyi planlıyoruz” diyor.

Yılda iki kez koleksiyon hazırlayan firma, iklim koşulları ve tüketici taleplerine bağlı olarak bazen ara koleksiyon da çalışıyor. 2013 ilkbahar yaz koleksiyonu Ramsey, Sartoria, Sport ve OnyxRamsey olmak üzere dört line’dan oluşuyor. Koleksiyonda mavi, aqua, pembe, lila, oranj gibi renk tonları lacivert, kahve, beyaz, gri gibi renklerle kombinlenmiş.

Pantolon, triko, tişört ve montlarda antik parça boya tekniği kullanılırken tişört ve gömleklerde farklı yaka çalışmaları yapılmış. Kravatlardaki örme kumaşlara art deco baskılardan oluşan mendil, şal, yaka çiçeği gibi aksesuarlar eşlik ediyor. Hüseyin Doğan, tasarımla ilgili şunları söylüyor:

“Zero Weight teknolojisiyle ürettiğimiz takım elbise, ceket ve pantolon modellerimizle erkek modasında inovasyona önemli bir yatırım yaptık. Ar-Ge ekibimiz bu teknolojiyi koleksiyonumuzda yer alan diğer ürünlere uygulamak için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca erkekleri daha uzun, daha zayıf gösteren ve daha genç hissettiren özel kalıplarımızla da onlara değer katan modeller sunuyoruz. Thin&taller adını verdiğimiz bu konsepte yönelik kalıp çalışmalarımız sürüyor.”

MUDO
Astarsız ceketlere talep yoğun

mudo
Erkek hazır giyimi – Mudo Collection

Türkiye’de 116 mağazası bulunan Mudo, erkek giyimde Mudo Collection ve Mudo FTS64 markalarıyla piyasada yer alıyor. Tüketicilere gömlek ve pantolonda onlarca model sunan firmanın yaz sezonu ürünleri arasında takım elbiseden şorta birçok kıyafet var. Bunların arasında keten kumaşlar, hem klasik hem de spor giyimde öne çıkıyor. Blucin ve indigo kumaşlardan üretilen kıyafetler de popüler. Çizgili klasik gömlekleri de en çok tercih edilen ürünleri arasında bulunuyor.

Mudo Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Taviloğlu, erkek modasındaki canlı renk trendinin bu yıl da devam ettiğini söylüyor. Taviloğlu, “Canlı renkler kravat ve gömlek desenlerinde de görülüyor. Bunun yanında baskı çılgınlığı var. Baskı desenlerinde Hawai ve Güney Afrika temaları çok moda. Hırka gibi giyilen astarsız hafif ceketler sezonun en gözde parçaları arasında” diyor.

KİĞILI
Renk konusunda cesur

kigili
Erkek hazır giyimi – Kiğılı

Hemen her ilde tüketiciyle buluşan Kiğılı’nın Türkiye’de 212, yurtdışında 17 mağazası A93& var. Firmanın ürün gamında takım elbise başı çekiyor. Bunun yanında ceket, pantolon, tişört, gömlek, ayakkabı ve aksesuarlardan oluşan geniş bir yelpazeye sahip. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, bu yılki koleksiyonu hazırlarken gençleri hedeflediklerini belirtiyor.

Her sezon olduğu gibi bu sezon da 48 ana ürün grubu oluşturduklarını söyleyen Suerdem, şöyle devam ediyor:

Son yıllarda erkek modasında alışılmışın dışında giyinmek isteyen geniş bir kitle oluştuğunu belirten Taviloğlu, şöyle devam ediyor: “Moda trendleri çok hızlı değişiyor fakat erkek modasındaki kilit nokta kumaş kalitesi ve kalıp. Türkiye’de internetin yaygınlaşması ve sosyal medya kullanımının artması sayesinde tüketicilerin moda konusundaki haberdarlığı günden güne artıyor.”

“Ceket, pantolon, tişört ve gömleklerde mavi, yeşil, turkuaz, kırmızı ve toprak tonları kullanıldı. Takım elbiselerde de renkliliğe gittik. Mavinin en açık tonundan mürekkep mavisine kadar farklı tonları kullandık.

Kalıplarımız daha da fitleşti ve iç malzemeler hafifledi.

Bu sezon serin tutma özelliği olan bambu ceketler, terletmeyen tişörtler, ütü istemeyen ve su tutmayan gömleklerle nano kumaşlardan takım elbiseler ürettik.”

Modaya ilginin Anadolu’da da artmaya başladığını ifade eden Suerdem, bunu birçok ilde açılan AVM’lere bağlıyor. Suerdem, “AVM’lerin artması, bu merkezlerde mağazaların açılması ve kredi kartlarındaki taksit imkanları, tüketiciyi teşvik etti. Özellikle bayramlarda Anadolu’daki birçok şehirde satışlar ciddi oranda artıyor” diyor.

PIERRE CARDIN
Bamboo ceketleri gözde

pierre cardin
Erkek hazır giyimi – Pierre Cardin

Fransız markası Pierre Cardin’in başta Türkiye ve Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerdeki distribütörlüğünü Aydınlı Grubu yürütüyor. Grubun 62’si Türkiye’de, toplam 66 Pierre Cardin mağazası var. Mağazalarda takım elbiseden smokine birçok ürün var ancak uzmanlık alanı gömlekte model seçeneği çok geniş.

Bambu lifinden üretilen kumaşların kullanıldığı bamboo ceket ve takımlar, firmanın ilk kez bu yaz mağazalarda yer verdiği ürünlerden. Easy-care teknolojisiyle üretilmiş, kırışmaya karşı dirençli gömlekler de firmanın yeni ürünleri arasında. 20 yıkamaya kadar kırışmaya dirençli bu gömlekler, kolay ütü tutma özelliğine sahip.

Pierre Cardin Baş Tasarımcısı Faruk Kalaycı yılda iki ana koleksiyon hazırladıklarını, bu koleksiyonlara sezon içinde bazı modelleri de eklediklerini söylüyor. Kalaycı’nın verdiği bilgilere göre her sezonda yaklaşık 450-480 çeşit ürün bulunuyor. Kalaycı, bu yaz sezonu koleksiyonu hakkında şunları söylüyor:

“Bu sezon erkekleri Radiance temasıyla karşılıyoruz. Bu temada, saks mavisi, su yeşili, yanık sarı, turuncu, açık turkuaz ve beyaz renkler hakim. Erkeklerin yaz aylarında en çok tercih ettiği merserize gömlek ve tişörtlerde her pantolonla uyum sağlayacak tüm canlı renkleri kullandık. Şort ve kapriler ise erkeklerin hafta sonu ve tatil şıklığını tamamlayacak. Kırışıklıktan hoşlanmayan ve yüzde 100 keten sevenler için özel pantolonlar hazırladık. Klasik modellerimizde ise her erkek tipine uygun siyah smokin, damatlık ve mavi, gri, lacivert tonların ön planda olduğu takım elbiseler yer alıyor.”

FABRİKA
Dar paça sezonun lokomotifi

Boyner Grubu markalarından Fabrika’nm Türkiye genelinde 84 mağazası var. Yurtdışında ise Arnavutluk, Azerbaycan, Abhazya, Kırgızistan, KKTC, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinde mağazaları bulunuyor.

Fabrika Erkek Koleksiyonu Tasarımcısı Ahmet Kupal, bu sezon ithal kumaşların yanı sıra Altınyıldız kumaşlarıyla üretilen “business smart” ceketler, fit kalıplı gömlekler, dar paça pantolonlar ve takımlarda iddialı bir koleksiyon hazırladıklarını söylüyor. Nite grubunu önümüzdeki sonbahar kış sezonunda daha da genişleteceklerini belirten Kupal, deg-rade geçişli trikolar, parça boyama alt gruplar ve dar paça duble face pantolonların bu sezonun lokomotifi olduğunu söylüyor. Fabrika, sezonda renk grupları hariç yaklaşık 400 adet model tasarımı yapıyor. Kupal, bu sezonki model ve renkler konusunda ise şunları söylüyor:

“Kalıplarımızı revize ettik. Erkek koleksiyonunu nötral tonlar, mavi, marine, kobalt, elektrik mavisinden başlayıp yeşilin her tonuna uzanan renklerle oranjlar oluşturuyor. Önceki yıllarda erkek koleksiyonlarında renkli pantolonlar pek yer almazken, bu sezon ve gelecek sezon için bordo, yeşil, tarçın, kiremit gibi renkleri kullandık.”

DOCKERS
Klasiğe renk getirdi

ABD merkezli Dockers, Türkiye’de yaklaşık 200 noktada satılıyor. Takım elbisenin yerini alabilecek alternatifler sunan firmanın özellikle Khaki (Hintçe’de toz anlamına geliyor) pantolonları gerek iş, gerekse günlük giyim için yoğun talep görüyor. Dockers Avrupa Halkla İlişkiler Müdürü Howard Mutti Mewse, “En iddialı ürün grubumuz olan Alpha Khaki’yi yeni yıkama teknikleri ve yeni renklerle zenginleştirdik. Önümüzdeki dönemde Alpha Khaki bir ürün grubu olmaktan çıkıp başlı başına bir koleksiyon halini alacak” diyor. Yılda iki koleksiyon hazırlayan Dockers, her koleksiyon için üç ayrı grup oluşturuyor.

Alpha Khaki, SFKhaki, DO, Dİ ve D2 pantolonların her sezon olduğu gibi bu sezon da koleksiyonun en önemli parçalan olduğunu ifade eden Mewse, sözlerine şöyle devam ediyor: “Spor giyimde renkli olmaya alışan Türk erkekleri, klasik giyimde de renkli olmayı artık kabul etti. Daha klasik olan SF Khaki’ler de artık kırmızı, mavi gibi canlı renklere büründü. Erkekler artık renkli ve skinny giyinmekten korkmuyorlar.”

ZILLI
Tek ceketler revaçta

Lüks spor giyim markası olan İtalyan Zilli’nin Türkiye’de bir mağazası var. Ayrıca multibrand bir mağaza olan Classi-co’da da ürünleri satılıyor. Bu mağazalarda bir erkeğin ihtiyacı olabilecek tüm kıyafet ve aksesuarları bulmak mümkün.

Zilli Türkiye Genel Müdürü Savaş Çelen, dünyanın en iyi mont, kaban ve palto üreticisi olduklarını belirtiyor. Bunun yanında triko, tişört, jean pantolon, gömlek, ayakkabı, kemer ve deri aksesuar ürün gruplarının da rağbet gördüğünü söylüyor. Çelen, önümüzdeki yıllarda parfüm ve saat de üreteceklerini ifade ediyor. Savaş Çelen, bu yaz erkek giyiminde yeşil ve tonlarının moda olduğunu söylüyor.

LACOSTE
Mavinin canlı tonları hakim

Fransız Lacoste’un birçok ülkede distribütörü olan Eren Hol-ding’in bu markanın ismiyle Türkiye’de 49, Rusya’da 35, Ukrayna’da 10 mağazası var. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa ülkelerinde de toplam 10 mağazasıyla hizmet veriyor.

Yılda iki kez koleksiyon hazırlayan Lacoste, sezonda yaklaşık 800 model yapıyor. Farklı renklerle birlikte bu sayı 2 bin 500’ü buluyor. Spor giyimin yaygınlaşmasıyla birlikte Lacoste da klasik tasarımları azaltmaya başlamış. Lacoste ürünlerinde bu yıl daha çok mavinin canlı tonları kullanılmış.

Lacoste Marka Müdürü Ümran Bedük, Türkiye’de modaya olan ilginin giderek arttığı görüşünde: “Uluslararası markalar, bulundukları ülkelere göre lokal koleksiyonlar hazırlıyorlar. Türkiye büyüyen bir pazar olarak uluslararası markalar için büyük bir potansiyel taşıyor. Son yıllarda Türkiye’de gerçekleşen moda etkinlikleri, tasarım yarışmaları ve festivaller Türkiye’nin moda alanında yükselişinin göstergesi. Anadolu’da da moda bilinci hızla artıyor.”

ÖZBEYMEN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu