Kültür Sanat Haberleri

“Evde Kal” Bol Bol Kitap Okuyun – En Çok Satılan Kitaplar

‘TürkiyeOkuyor’ ve ‘EvdeKal’

ÜLKEMİZ ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele hayatın her alanında devam ediyor. Salgın nedeniyle alışverişlerde ağırlıklı olarak e-ticaret tercih edilirken, satın alınan ürünler insanların evde nasıl vakit geçirdiklerinin de ipuçlarını veriyor. Salgının önlenmesi için eve kapananların kitap okumaya yönelmesiyle birlikte kitap satışlarında rekor artışlar yaşanıyor. Ayrıca kırtasiye, puzzle ve zeka oyunları gibi ürünlere de yoğun talep var. Bireylere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla başlatılan kampanyalar da satışları etkiliyor. Kitapçılar, sepete özel indirimler, çeşitli sosyal sorumluluk projeleri, teşvik edici ödüller ve çeşitli hediyeler kazanabilecekleri kanallar düzenliyor. Kitap dükkanlarının kapanmasıyla online’da oluşan talep yoğunluğundan daha az temassız alana geçiş yaptıklarını söyleyen kitapçılar, tüm ürünleri dezenfekte ederek kargoladıklarını vurguluyor. Online kitapçılığın önde gelen isimleri ile piyasadaki son durumu, en çok satılan kitapları ve kampanyalarını konuştuk…

“KUTU OYUNLARA RAĞBET ÇOK”

‘EvdeKal’ sürecinde online satışlarda artış gözlemlediklerini belirten D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ, “Bu süreçte yalnızca kitaba değil, evde birlikte keyifli vakit geçirme imkanı sunan tüm ürünlere yoğun ilgi var” diyor. “150 bin çeşit kitap ve toplamda 200 binin üzerinde ürün çeşitliliğimiz bulunuyor” diyen Altındağ, “Online sipariş yöntemiyle müşterilerimizi diledikleri ürünlerle buluşturuyoruz. Sadece kitap değil, oyuncak, kırtasiye, elektronik, hediyelik eşya gibi birden fazla kategoride gönderimimiz bulunuyor” bilgisini paylaşıyor. Stok ve tedarik süreçlerinde bir problem yaşamadıklarını belirten Altındağ, “Düzenli olarak tüm tedarikçilerimizle iletişim kurarak, hep birlikte süreci başarılı bir şekilde nasıl atlatırız üzerine çalışıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında işyeri doktorları gözetiminde depo çalışanlarımıza sürekli eğitimler veriliyor” diyor.

Binlerce yayınevini kapsayan, müşterileri daha fazla kitapla buluşturacak kampanyalara da imza attıklarını söyleyen Altındağ, “Bu döneme uygun kitap seçkileri ile takipçilerimizin kendilerini keşfetmelerine, zenginleştirmelerine yarayacak okuma listeleri sunuyoruz” diyor. Altındağ, kitap kategorisinde ilk sırayı romanların aldığım ve kişisel gelişim kitaplarının bu dönemlerde çok fazla ön planda olduğunu söylüyor. Yine oyuncak kategorisinde yüksek bir iv-melenme gördüklerini söyleyen Altındağ, “Kutu oyunları, puzzle ve benzeri ürünlere talep yoğun. Lego, Monopoly, Jcnga en ço.k’ilgi gören kutu oyunları” diyor.

“TALEP YÜZDE 100 ARTTI”

Bu ay internet satışlarında yüzde 100’lük rekor bir artış yakaladıklarını ifade eden BKM Kitap Yönetim Kurulu Başkanı Kut-bettin Bingölbali, günde 40 bin adet kitap gönderimi yaptıklarını söylüyor. Korona virüsü nedeniyle ilk olarak, okulların tatil edilmesiyle bir öngörüde bulunarak gerekli stoğu hazırladıklarını söyleyen Bingölbali,

“Elimizde şu anda 5 milyon kitap mevcut. Üç vardiya olmak üzere az kişi ile hijyen ortamı içinde çalışıyoruz. Belirli aralıklarla dezenfektan stantları kurduk. Gönderime hazırladığımız her türlü ürünümüzü vc depodan çıkarttığımız ürünleri dezenfekte ederek kargoya hazırlıyoruz” diyor. Talebin . ett’m sadece kitaplarla sınırlı olmadığı da sözlerine ekleyen Bingöbali, “Kırtasiye, puzzle ve zeka oyunları gibi ürünlere de yoğun talep alıyoruz. Fiyatlarımızda bir artış yapmadık. Hatta kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla bazı kampanyalar organize ettik” diyor.

Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla bkmkitap.com’da başlattıkları ‘TürkiyeOkuyor’ ve ‘EvdeKal’ isimli sosyal sorumluluk projeleriyle, teşvik edici ödüller verdiklerini de söyleyen Bingölbali, “Okuyucular her gün saat 20.20’de 20 dakikalık kitap okuma kampanyasına katılabilir. Okuduğu kitabın resmini Türkiyeokuyor hashtag’i ile Instagram ve Tvvittefdan paylaşabilir” diyor. 250, 150 ve 100 TL’lik hediye çekleri verdiklerini söyleyen Bingölbali, “Çekiliş sonuçları her etkinlik gününden sonraki gün saat 15.00’da sosyal medya platformlarından aynı anda duyuruluyor” diyor. Tüm bu destek kampanyalarıyla 2 milyon kişiye ulaşıldığını, hedefin 5 milyon kişi olduğunu da hatırlatan Bingölbali, Nisan ayında başka bir kampanya başlatacaklarınm da altını çiziyor.

“STOĞUMUZ YETERLİ”

Evde kalma süreci uzadıkça satışların da artacağı görüşünde olan Elma Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni İpek Arman, günde 100 ile 900 adet arasında kitap gönderimi yaptıklarını söylüyor. Stoklarının sorunsuz bir şekilde mevcut olduğunu belirten Arman, ”En çok çocuk, çocuk gelişimi vc yetişkin kitaplarımız satılıyor” diyor. Tüm paketleme personelinin hijyen kurallarına uygun olarak maskeli ve eldivenli çalıştığının bilgisini veren Arman, kitaba doğrudan dokunan el sayısını azaltmak için özel paketleme ile gönderim yaptıklarını da belirtiyor. Tedarik sürecinde sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Arman, ”Sadece kendi kitaplarımızı sattığımız için bir sıkıntı yok. Tedarikçisi olduğumuz tüm Online satış kanallarına da günlük sevkiyatı gerçekleştiriyoruz. Doğrudan satış odaklı kampanyalar yerine okurlarımızla içerik paylaşımı ve yan yana durmayı hedefleyen çalışmalar yapıyoruz” diyor.

ONLINE’DA KAMPANYA DÖNEMİ

Son dönemde Online satışlarda büyük artış meydana gelmediğini söyleyen Epsi-lon Yayın Yönetmeni Aslı Tunç, “Satışlar çok yüksek olmasa bile böyle zor bir dönemde online satış kanalları okurların kitaba ulaşabilmeleri için çok önemli. Bu yüzden elimizden geldiğince bu kanalları desteklemeye ve farklı kampanya kurguları ile avantajlı teklifler sunmaya devam ediyoruz” diyor. Yayınevi hem kendi yönettikleri kitap365 sitesi üzerinden hem de kitap satan diğer tüm online | mecralar üzerinden satış yapıyor. En az sorun yaşadıkları gündemin stok olduğunu dile getiren Tunç, tüm satış kanallarının ihtiyacın karşılayabilecek bir stoğu daima depolarında tuttuklarını ve stok yönetimi stratejilerinin online kanallara öncelik vermek üzerine kurulu olduğunu vurguluyor. Har-per Lee-Bülbülü Öldürmek ve George R.R. Martin kitaplarının satışlarının oldukça hareketli olduğunu sözlerine ekleyen Tunç, online satışları artırmak için farklı kampanyalar da kurguladıklarım belirtiyor. “Bazen kategori bazlı, bazen set alımlarına yönelik bazen de daha çatı kampanyalar oluyor. Şu anda tüm kitaplarımızda yüzde 45 indirime ek olarak sepette ek yüzde 10 indirim uyguladığımız bir kampanyamız geçerli.”

Depolarda bulunan tüm kitapların, depo ve çalışma ortamının, uzman ekipler tarafından belirli aralıklarla dezenfekte edildiği bilgisini paylaşan Tunç sözlerini şöyle bitiriyor: “İş ortağımız olan kargo şirketi tüm dezenfekte tedbirlerini aldı. Ofis çalışanlarımız için evden çalışma sistemini uygulayarak riski en aza indirmeye çalışıyoruz. Personelimizi toplu taşıma araçlarındaki risk ortamından uzak tutmak için işe gidiş gelişleri dezenfekte edilen servislerimizle yapılıyor. Bu önlemler okurlara ulaşan paketleri gönül rahatlığıyla açabilmeleri için ve çalışanlarımızın sağlığı için alınıyor. Çalışanlarımız öncelikli.”

REVAÇTA OLAN KİTAPLAR

Online satış kanallarında yüzde 30’luk bir büyüme yakaladıklarını söyleyen İnkılâp Kitabevi Pazarlama Müdürü Or-kun Galolar, ilerleyen günlerde bu oranın daha da artabileceğini söylüyor. Stok sıkıntılarının bulunmadığını söyleyen Galolar, “Yayınevi olarak bir de matbaamız olduğundan ihtiyacı önceden tespit edip, yeni baskı yapabiliyoruz. Bu bize avantaj sağlıyor” diyor. 44 başlık altında kitap yayınladıklarının bilgisini veren Galolar, “ Her türe ilgi var; özellikle içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle olsa gerek psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarına ilgi daha fazla. Daha sonra sırasıyla edebiyat, araştırma-tarih ve çocuk kitapları geliyor” diyor. Binalarını dezenfekte ettiklerini, üretimde uzun süredir otomatik makineler kullandıklarını, çalışanların maske ve eldivensiz hiçbir kitaba temasta bulunmadığım söyleyen Galolar, “Nöbetleşe, büyük bir özveriyle çalışan personelimiz sayesinde, istenilen kitaplar her gün çıkış yapılarak, araçlarımız ve anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri tarafından mümkün olan en kısa sürede teslim ediliyor” diyor.

Bu süreçte online kitap satışları artırmak için çeşitli kampanyalar düzenlediklerini de belirten Galolar, “Yazarlarımız kendi kitaplarından birer bölüm okudular ve bazı merak edilen sorulara cevaplar verdiler. Kısa sürede bunları sosyal medya mecralarında görebileceksiniz” diyor. Kararsız okurlar için türlere göre hazırlanan, öne çıkarılan kitaplarında mevcut olduğunu dile getiren Galolar, “Bu kampanyalar için #evdekal ve #evdekalkitaplakal diyoruz. Kitap satılan her yere yönelik, okuyucunun yüksek oranlarda indirim alabileceği, çeşitli hediyeler kazanabileceği kampanyalar düzenliyoruz. Daha değişik sürprizlerimiz de olacak” diyor.

“Meydan Okuyorum”

Koronavirüsten korunmak için sosyal izolasyonu benimseyen birçok kişi evine kapandı. Gün içinde yapacak aktivite sayısı kısıtlı olanlar ise, sosyal medyada birbirlerine meydan okudukları yeni bir akım başlattılar. Bunlardan biri oldukça ilginç.’Kitap Challenge’ (Meydan Okuma] ile arkadaşlar arasında faydalı bir meydan okuma yayılıyor. Okuduğu kitabı paylaşanlar, arkadaşından kendi okuduğu eseri paylaşmasını istiyor.

“Evdeyim Okuyorum”

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı hibesiyle hayata geçirdiği Okuyay Platformu ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri. Proje, okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

Covid-19 salgını nedeniyle halkın mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamasının tavsiye edildiği bu dönemde Okuyay Platformu, sosyal medya hesaplarından #evdeyimokuyorum etiketiyle bir kampanya başlattı.

Okulların tedbir amaçlı tatil edilmesi sebebiyle önce çocuklara ve onların ebeveynlerine yönelik başlayan kampanya, giderek artan bir ilgi gördü ve her yaştan kişiye hitap eder hale geldi. Günde ortalama 211 paylaşım yapılan etiketin kullanım sayısı her geçen gün artıyor.

En çok satılan çocuk kitapları

 • Bal Gibi
 • Çok Hayal Kuran Çocuk
 • Kanatsız Arı Mu
 • Kara Oklar Çetesi – Büyük Macera
 • Midas’ın Geveze Berberi (Anadolu Uygarlıkları – Frig)
 • Pezzettino
 • Sana Kek Yaptım
 • Sıkıntı Yok
 • Tilki Masalları 1 Cesaret Sandığı
 • Yüzyüz
 • Gölgesini Arayan Çocuk
 • Emoji Güncesi
 • Ekrana Yapışan Çocuk
 • Dünya Çocuk
 • Kitap Okumayı Sevmeyen Çocuk
 • İlk Ansiklopedim Larousse Nasıl Yapılır?
 • Ayrı Topraklarda Aynı Gökyüzü Altında
 • Rüzgar Olmak İsteyen Çocuk
 • Bu Beden Benim!
 • Gençlere Türk Edebiyatından Öyküler 1-2

En çok satılan yetişkin kitapları

 • Salgın
 • Şeker Portakalı
 • Hayvan Çiftliği
 • Hiçbir Karşılaşma Tesadüf Değildir
 • Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
 • Hayır Diyebilme Sanatı
 • Olmasa da Olur
 • Sineklerin Tanrısı
 • Körlük
 • Hiç’likten Gelen Güç
 • Dünyasızlar
 • Simyacı
 • 1984
 • Bir İdam Mahkumunun Son Günü
 • Son Av
 • Senin Suçun Değil
 • Gör Beni- İki Devrin Hikayesi
 • Ben Kirke
 • Acıyla Çarp Kalbim
 • Suç ve Ceza
 • AkşamYıldızı
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
 • Otomatik Portakal
 • İnsan Neyle Yaşar?
 • Satranç
 • Olağanüstü Bir Gece
 • Camdaki Kız
 • Kendine Hoş Geldin
 • Hayat Cesurlara Torpil Geçer
 • Bülbülü Öldürmek
 • Meyra-Bir Bosna Hikayesi
 • İçimizdeki Şeytan
 • Cesur Yeni Dünya
 • Gerçek Mucize Kendine İnanmaktır
 • Korku
 • Fabrika Ayarı
 • Yabancı
 • Beni Kör Kuyularda
 • Gurur ve Önyargı
 • Şüpheci Zihinler
 • Karanlık Şehir
 • Bülbülü Öldürmek
 • Oyunların Gücü Adına
 • Ateş ve Kan
 • Akıllı Yatırımcı
 • Uygarlığın Ayak izleri
 • Açılın Ben Öğretmenim
 • Avucunuzdaki Kelebek
 • Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum
 • Kadın Beyni Erkek Beyni
 • Korkma! İyi Bir Annesin
 • Masallarda Bir Peri Çıkar Karşınıza
 • Gerçek Hayatta Öğretmen
 • Oyun Takvimi: Her Güne Bir Oyun
 • Pia Mater
 • Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini
 • Annesi Bağlardı
 • Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir
 • Hayvandır

Merve Yılmaz

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu