Makaleler

Gariban ülke orduları

Mısır’da, Libya’da, Tunus’ta olanlara bakınca insan ister istemez böyle ülkelerdeki ordular ne için var, diye soruyor.
Düşman varsa eskisi gibi okunu, yayını, mızrağını alıp kalenin önüne yığılmıyor ki bir savaş çıkarsa azdan az, çoktan çok gider diyelim.
30 sene besliyorsun orduyu. Bölgenin güçlü ordularından biri diyorsun.. Ne işine yarıyor. Komşuna saldırsan engel olurlar.
Komşu sana saldırsa arkasında başkalarının desteği varsa karşı duramazsın..Yoksa ordun olmasa da saldıramazlar. O zaman içerisi için besliyorsun.
Güya içerde düzeni sağlıyor.
Diktatörü ayakta tutuyor.
Vakit saat gelince nasıl oluyorsa halkın özgürlük damarı kabarıyor, meydanda üç beş gün yatıp kalkıyor, koskoca diktatör devrilip gidiyor.
İç düşmana dış düşmana göre pozisyon alan ordu bu işin neresinde.
Olsa neee olmasa ne demiyorum. Bu sonuca göre kimin işine yarayan bir iş yapmış oluyor ve kimin adına yapmış oluyor, diyorum.
Eski rivayetlere göre Saddam’ın da bir ordusu vardı. Hem öyle bir orduydu ki, öl dese ölecek cumhuriyet muhafızları vardı.
Orada ne oldu.. Bir işe yaramadı.
O güne kadar ne yapmıştı ülkeyi zapt-ı rapt altına almıştı.
Aynı soru orada da var?
Kimin adına bu işi yapmıştı?
Böyle ülkelerde ordular dış düşman konusunda bir şey yapamaz. Orada kurulan düzenin ve rejimin bekçiliğini yapar. Bu bekçiliği de başkaları istediği müddetçe yapabilir.
İç düşmanın kim olduğuna da kendileri karar veremez.
….
Gören duyan da zanneder ki Libya’da bir deli var..yıllardır bütün dünyaya meydan okuyarak koltuğunda oturuyor.
Kimse de bir şey yapamıyor.
6 milyonluk Libya’nın tamamı asker olsa..yine yapabilecekleri bir şey yok.
Komutanı değiştirirler.
Yeni hedef verirler.
Ayaklandırırlar.
Birbirine kırdırırlar.
Öyle mayınlara basmadan dünya dengelerini gözetecek kırmadan, dökmeden, sulhla sükunetle işi götürecek akıllı adam var mı bölgede?
DÜZELTME
Dün yazıyı bağlarken, “Belki yıllar sonra Millî Görüş tabanının blok halde uzun yıllar muhafazasının sebebleri daha iyi anlaşılacaktır.” demiştim. Çok kimse, bilmece gibi olmuş.. Burada ne anlatılmak isteniyor diye sordu.
Anlatmak istediğim şuydu: Sanki bu taban iktidar olmak için değil de olmamak için organize edilmiş, çembere alınmış görüntüsü vardı. 2002’de çemberin dışına çıkanlar iktidar oldular.. 30-40 sene genişleme potansiyeli olan bu kitleyi büyütmeden blok halinde kenarda tutmanın bir sebebi varsa zamanla anlaşılır, demek istemiştim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu