Başarılı Girişimcilik

Girişimciler İçin 12 Melek Yatırım Ağı ve Fonları

Türkiye hukuksal altyapısı ile girişim sermayesi fonları ve melek yatırım ağları için artık bir cennet konumunda. Bu cennet pazarda çok sayıda başarılı girişim bulunuyor. Yurtdışına açılmak isteyen şirketler için büyük bir bilgi birikimi söz konusu…

ERKEN aşama teknoloji girişimlerine yatırım yapmak üzere kurulan fonlara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Teknoloji ve internet girişimlerinin bir anda globale yayılabilme olasılığı, dünyada olduğu gibi Türk yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Girişim sermayesi fonları ve melek yatırım ağları, portföylerindeki girişimleri yurtdışına açabilmek için yoğun bir tempoda çalışıyor.

Türk girişimlerindeki kıvılcımı fark eden yabancı fonlar da Türkiye’de birer birer merkez açmaya başlamış durumda. Biz de yurtdışındaki girişim ekosistemleriyle bağlantısı olan ve girişimlerinin çoğunu yurtdışına açmayı başarmış fon ve ağları araştırdık. Hem yatırımcıların hem de girişimcilerin gözbebeği olan 12 yatırım ağı ve fonu derledik…

500 İSTANBUL

Dünyadaki Türk girişimcileri topluyor

Türkiye’nin ilk Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul, ABD’nin Kaliforniya eyaleti orijinli 500 Star-tups ağı altında yer alıyor. 2016’da faaliyete başlayan 500 İstanbul, bölgedeki ilk ve tek global erken aşama yatırım fonu olarak küresel başarılara dünyadaki Türk girişimcilerin damgasını vurmayı hedefliyor.

Yatırımcıları arasında Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve yatırım firmalarının bulunduğu 500 İstanbul’un Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, “500 Startups şimdiye kadar sekiz Türk girişimciye yatırım yapmıştı. Türk girişimcilerin başarılı olduğunu gördükleri için de direkt olarak İstanbul ağını kurmaya karar verdiler. 500 İstanbul böyle hayata geçti. 2016 Temmuz’da faaliyete başladıktan itibaren 18 girişime yatırım yaptık” diyor. Şirinoğlu, yatırım yaptıkları girişimlerden özel sinema kulübü Sinemia’nın, ABD’de ofis açmak üzere olduğu bilgisini veriyor.

“SAĞLIK TEKNOLOJİLERİNE İLGİ YOĞUN”

Şirinoğlu, yaptıkları yatırımlar hakkında şunları söylüyor: “Insider’a yatırım yaptık. Çok başarılı gidiyor. Cirolarının yüzde 70’i yurtdışmdan ve altı ülkede ofisleri var. Chat bot konuşmalarını optimize eden Botanalytics girişimimiz birkaç ay önce Silikon Vadisi’nde satış ofisi açtı. Kanser veri tabanı oluşturan MassiveBio en çok güvendiğimiz girişimlerden biri. Kanser teşhis ve tedavisini tüm dünyada demokratize edecek bir girişim. Dünyadaki tüm kanser hastalarının bilgileri tek bir çatı altında toplanarak onkologlara kıyas yapabilecekleri ve kendi hastalarının faydasına kullanabilecekleri bir bilgi ağı sağlıyor. Peoplise, işe alımlarda kullanılabilecek bir algoritma. Patronun memnun olduğu çalışanına benzeyen potansiyel çalışanları sosyal ağlar üzerinden bulabilmesini sağlıyor. Henüz çok yeni Ingiltere ofisini açtık, ABD’de de ofis kuracaklar.”

2017’de finansal teknolojiler, sağlık ve siber güvenlik gibi alanlardaki girişimlerin yatırımcılar açısından bir adım önde olacağını belirten Şirinoğlu, farklı sektörlerdeki şirketlerin büyük çoğunluğunun makine öğrenimi ve yapay zeka kullanmaya başladığına dikkat çekerek trend olacak bu teknolojilere adapte olamayan teknoloji şirketleri için önümüzdeki beş yılın çok zor geçeceğini vurguluyor. Sağlık teknolojileri ve genetik alanındaki yatırımların her yıl rekor seviyelerde arttığını belirten Şirinoğlu, 500 İstanbul’a başvuru yapan bini aşkın girişim içinde, ABD’de yaşayan Türklerin kurduğu 20 sağlık girişiminin yer aldığını söyleyerek bu iddiasını temellendiriyor. Bunlardan ikisine yatırım yaptıkları dördünün ise değerlendirme aşamasında olduğu bilgisini veriyor ve 18 girişimden bir bölümünün Türkiye, diğerlerinin ise San Francisco ve New York merkezli Türk girişimleri olduğunu vurguluyor.

Portföyündeki Girişimler: Carbon, Sinemia, Plum, Bisu, Paraşüt, Pvgna, Olev, KolayİK, MassiveBio, Botanalaytics, MalllQ, MojiLala, Mori, Peoplise, FazlaGıda, ClaimCompass, Forte, Insider.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu