Girişimcilik

Girişimciler İçin 12 Melek Yatırım Ağı ve Fonları

ŞİRKET ORTAĞIM

Kolektif yatırım yapıyor

Şirket Ortağım Danışmanlık Hizmetleri, altı ortaklı kurumsal bir şirket ve Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite edilmiş bir melek yatırımcı ağı. Ortakları ile birlikte şu an yaklaşık 50 yatırımcı üyeden oluşuyor. Üyeler girişimcilere üç ayda bir yaptıkları toplantılarda bireysel olarak yatırım yapıyor. Ancak bu yatırımlar genelde co-investing (kolektif) olarak gerçekleştiriliyor. Söz konusu yatırımlarda bir lider yatırımcı seçilerek girişimler sürdürülebilir bir şekilde büyütülüyor. Bugüne kadar toplam sekiz girişime yatırım desteği sağladıklarını ifade eden Ağ Başkanı Mehmet Buldurgan sözlerine şöyle devam ediyor:“İlk göz ağrımız, sosyal medya bağlantılı online&offline entegre cihaz üreten bir teknoloji ve Ar-Ge firması olan Vi-sionteractive artık ürünlerini yurtdışına pazarlamaya başlamış durumda. Bizden sonra üç katı değer artışı gördü. Yurtdışı pazarlara açılmanın bana göre en güvenilir yolu bir bayii kanalı sistem kurarak kazan-kazan prensibi ile güvenilir bir şekilde açılmak.”

Portföyündeki Girişimler: Abonesepeti, Snapbuy, Stajım.net, Yolluyo, Positive enerji, Banqo, Webeyou, Visionteractive.

HUMMINGBIRD

Avrupa’nın en büyüklerinden

Hummingbird, 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren, Londra, Antvverp ve İstanbul ofisleriyle 10 farklı ülkede 40’m üzerinde erken aşama teknoloji girişimine yatırım yapmış olan, Avrupa’nın önde gelen risk sermayesi fonlarından biri. Dijital pazar yerleri, FinTech, oyun ve SaaS (hizmet olarak kullanılan yazılım) alanları en aktif yatırım yaptığı alanlar. Hummingbird ortaklarından Fırat İleri, Türkiye’den şimdiye dek yedi girişime yatırım yaptıklarını belirtiyor ve yatırım yaptıkları girişimlerden iki Türk oyun firması Peak Games ve Gram Games’in bugün dünyadan milyonlarca kullanıcısı olduğuna dikkat çekiyor.

“Bu bizim için çok gurur verici. Destek verdiğimiz Cieeksepeti.com da, 2016’da Lolaflora markası ile İspanya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt’te operasyonlara başladı. Armut.com da yurtdışına açılmak üzere son hazırlıklarını tamamlıyor” diyen İleri, yurtdışı açılımlarında hem finansman hem de pazar incelemesi ve stratejinin belirlenmesi konularında destek olduklarını belirtiyor. İleri, önümüzdeki yıllarda yatırım yaptıkları şirketler arasından Garajyeri ve Modacruz’un Doğu Avrupa ve Ortadoğu bölgesine açılabileceğini düşünüyor.

Portföyündeki Girişimler: Armut, Ciceksepeti, Garajyeri, Gram Games, Modacruz, Peak Games.

GALATA BUSINESS ANGELS

25 melekli yatırım ağı

Galata Business Angels (GBA) 2011 yılından bu yana genç teknoloji ve internet girişimlerine yatırım yapan bir melek yatırım ağı. Mynet’in de kurucusu olan Emre Kurttepeli tarafından hayata geçirildi. GBA kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak, üye melek yatırımcılar ve istekli girişimcilerin başlangıç seviyesindeki girişimleri konusunda fikir alışverişinde bulundukları bir platform. Şimdiye dek 40 girişimciyi yatırımcı ile buluşturdu, 20’nin üzerinde- girişime de yatırım yaptı. Ayrıca sermaye ve piyasalara, ulusal ve uluslararası ağlara erişim sağlayarak gelişmekte olan girişimlere rehberlik de ediyor. 2017 içerisinde 10 girişime daha yatırım yapmayı planlıyor.

“YURTDIŞINA AÇILMALARI ÖNEMLİ”

Bünyesinde 25 melek yatırımcı bulunduran GBA’nın üyelerinden Melih Ödemiş, bugüne dek 30 girişime destek vermiş olan bir yatırımcı.

Özellikle son birkaç senede girişimcilere en çok verdiği tavsiyenin mümkün olduğu kadar hızlı ve doğru şekilde yurtdışına açılmaları olduğunu ifade eden Ödemiş, bunu çok etkili bir şekilde başaran firmanın, dijital müşteri deneyimi platformu In-sider olduğunu vurguluyor. Ödemiş sözlerini şöyle sürdürüyor:
“E-ticaret firmaları, perakendeciler ve üreticiler için otomasyon sistemi sunan Prisync de sessiz ama sağlıklı bir şekilde pazarını yurtdışmda büyütüyor. Yakın zamanda birçok farklı girişim daha yurtdışına çıkmaya hazırlanıyor. Ben bu girişimlere yurtdışına açılma konusunda elimden gelen her noktada yardımcı olmaya çalışıyorum. Sağlıklı pazara giriş stratejisi kurma konusunda fikir alışverişi yapıyoruz” diyor.

Portföyündeki Girişimler: Prisync, Woto, Faveeo, Hızlı Çeviri, FlowerBox, Dopios, Tailster, KolayİK, MutluBiEv, İyi Sahne, UpLifers, Otsimo, Vispera, Boat Bookings, Butigo, Inploid, Insider, Stilsos, Usta Eli, Mapps, Anlatsın, JoyFoodz, Yumag Studios.

ARYA KADIN YATIRIM PLATFORMU

Beş şirkete yatırım yaptı

Galata Business Angels üyelerinden olan Ahu Serter, otomotiv yan sanayi sektöründe 50 yıldır hizmet veren Farplas’ın da Yönetim Kurulu Başkanı. Aynı zamanda akıllı ulaşım teknolojilerine yatırım yapmak üzere kurulan, kurumsal sermaye bazlı F+ Ventures’ın ve 2014 yılında kadınların yaptığı işlere yatırım fırsatı sunan ARYA Kadın Yatırım Platformu’nun kurucusu.

ARYA Kadın Yatırım Platformu’nun Türkiye’nin “kadın odaklı” tek yatırım platformu olduğunu ifade eden Serter, kadın liderliğindeki şirketleri kadının gücüne inanan erkek melek yatırımcılar ile bir araya getirdiklerini ifade ediyor. Türkiye’deki girişimcilerin yüzde 9’dan azının kadın olduğunu vurgulayan Serter, bu nedenle yatırım alan kadm girişimci oranının çok düşük olduğunu üzülerek belirtiyor.

“NETWORK YATIRIMDAN DAHA ÖNEMLİ”

Bu konuda en büyük engelin finansman eksikliğini olduğunu söyleyen Serter, ARYA’nm kurulduğu 2014 yılından bu yana 700’ü aşkın kadm girişimciye dokunduğu ve kadınların liderlik ettiği beş şirkete yatırım yaptığı bilgisini veriyor. Kadm kadına dayanışmaya inanan, başarılı iş kadınlarından oluşan ve yatırım yapan ARYA kadınlarımız da olmuş. Neredeyse bütün yatırımlar yurtdışına açılmış. Serter yurtdışına açılan firmalar konusunda şunları söylüyor:

“Örneğin Hecha, Türkiye pazarından sonra ABD ofisini açtı ve orada da satışlarına devam ediyor. Hecha’ya mar-kalaşma ve uluslararası açılım için bağlantılar kurarak destek oluyorum. Sur-gitate, tıp ve mühendisliği birleştiren bir girişim ve şu an tüm dünyada cerrahlar tarafından kullanılan yapay doku modelleri üretiyor. Surgitate’e seri üretim ve netvvork desteği veriyoruz. Çocukların evde kaliteli vakit geçirmeleri için geliştirilen aylık abonelik sistemi ile online satış yapan aktivite kutusu Bar-dabas ise, büyüme stratejisi ve CRM desteği ile Rusya’ya açıldı ve şimdi Gürcistan’a açılmak üzere. Tutkunum, üretim ve finansal planlama desteği ile Hong Kong, Portekiz, Avustralya gibi birçok ülkede satış yapıyor. Bağlantılı araçlar alanında büyük veri platformu Comodif, yakın gelecekte Almanya ve ABD’ye açılmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.”

Netvvorking desteğinin girişimciler için pek çok durumda yatırımdan daha önemli olduğunu belirten Serter, melek yatırım almanın avantajının da burada ortaya çıktığına inanıyor. Binleriyle bağlantı kurması gerekiyorsa girişimciyi kendi network’ün-deki bu bağlantıyı kurabileceği insanlarla tanıştıran Serter, girişimlere gönülden yardım etmeyi ve zaman ayırmayı seven bir insan olduğu bilgisini veriyor ve sözlerini şu sözlerle tamamlıyor: “Kazanımlarınm içinde sosyal değer de yaratabilen girişimler, beni daha da fazla heyecanlandırıyor.”

Portföyündeki Girişimler: UpLifers, Tutkunum, Bardabas, Hecha, Surgitate.Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu