Girişimcilik

Girişimciler İçin 12 Melek Yatırım Ağı ve Fonları

REVO

Güçlü yatırımcıları var

Revo Capital, Turkcell üst düzey yöneticilerinden Cenk Bayrakdar ve Ta-hincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu tarafından 2013 yılında kurulan bir girişim sermayesi fonu. 28 yatırımcısı bulunan firmanın yatırımcıları arasında EBRD, IFC gibi uluslararası kurumsal yatırımcılar da var. “Yatırım önceliklerimiz kurumsal bulut (B2B cloud), nesnelerin interneti, yeni ticaret ve yetkinlikleri (neo-commer-ce enablers) alanlarındaki erken aşama girişimleridir” diyen Genel Müdür Cenk Bayrakdar bugüne kadar toplam 13 farklı girişime yatırım yaptıklarını, ilk yaptıkları yatırımlardan Onedio’nun hızlı büyümesi ve global bir şirket olma yolunda attığı adımlarla özellikle dikkat çektiğini belirtiyor. Bayrakdar’ın verdiği bilgiye göre, One-dio Türkiye’de aylık 100 milyonun üzerinde ziyarete ve aylık 30 milyon tekil ziyaretçiye sahip. Rusya’da da aylık 20 milyonun üzerinde ziyarete ve 5 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmış durumda. Google ve Youtube’un ardından Türkiye’nin en büyük dördüncü web sitesi olmayı başardı.YURTDIŞI AĞLARINI DEVREYE SOKUYOR

Firmanın yatırım yaptığı diğer girişimler arasında Card-tek, Peoplise, Sinemia ve V-Count da ya yurtdışında operasyonu olan, ya hali hazırda satış yapan ya da operasyonlarını başlatmak üzere olan şirketler. Yurtdışına açılış süreci her şirketin ürününe, satış modeline, hedef kitlesine göre ayrı ayrı değerlendirilip planlanıyor. Revo Capital bu planlama evresinde ülke seçimi ve alınacak aksiyonların planlanması konularında destek oluyor, tecrübe aktarıyor. Yurtdışı operasyonlar için gerekli insan kaynağının bulunması, bahsedilen çalışmaların yatırım planlarında bulunduğundan emin olunması ve gerekli finansmanın sağlanması gibi konular destek oldukları konular. Bayrakdar, planların sahada uygulanması aşamasında yurtdışı kurumsal ve finansal yatırımcı ağlarını devreye sokarak, süreçleri hızlandırmaya ve başarı potansiyelini arttırmaya çalıştıklarım vurguluyor.

Portföyündeki Girişimler: V-count, Digiform, Peoplise, Cardtek, AcITeslim, Neozeka, Cosa, FİT, SkyAtlas, Bdigits, Paraşüt, Onedio.

Yatırımcıya başvururken bunlara dikkat edin!..

• Bir girişim sermayesi fonuna veya melek yatırım ağına başvurmak istiyorsanız öncelikli olarak girişiminizin emekleme aşamasında bile olsa ticarileşmiş olması gerekiyor. Yani bir müşteriniz/kullanıcınız bile olsa en azından müşterim var diyebilir halde olun. Aksi halde sizin için riske girmezler.

• İyi fikir herkeste var, fikirlerinizi değil yaptıklarınızı anlatmalısınız, sadece fikri olanı kimse dinlemiyor. Söz konusu girişim için nelerden vazgeçtiğinizi, hangi işleri teptiğinizi, ne çileler çektiğinizi anlatmanız yatırımcı karşısında size puan kazandıracaktır. “Para olursa bu işe girerim çünkü şu an bir kurumda çalışıyorum” derseniz baştan kaybedersiniz.

• Dünyadaki ve Türkiye’deki rakiplerinizi iyi tanıyın. Bilmiyorsanız yatırımcı size güvenemez.
• Başvurunuzu öncelikle fonun web sitesindeki e-mail adresine güzel bir sunum dosyası ile göndermelisiniz. Mailde kendinizi ve “ilgi çekici” geçmişinizi de yazmayı unutmayın. Sunum dosyasında mutlaka finansal planlarınızı paylaşmalısınız.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra ‘size bir mail atmıştım1 demek için telefon da açabilirsiniz.

• Söz konusu fonlar ve ağlar arada yarışmalar düzenliyor. Web sitelerini takip edin. Fikrinizi mümkün olduğu kadar fazla yatırımcı ile paylaşın. Kopyalanmasından korkmayın. Zaten kolayca başka bir ekip tarafından kopyalanabilecek bir şeyse hiç uğraşmayın, değmez.

• Girişimleriniz yerele hitap edeceği gibi globali de hedeflemeli. Yatırımcılar sadece lokalde kazanabilecek girişimlere nadiren yatırım yapıyor. Unutmayın ki para, paraya ihtiyaç yokken ve hatta işler iyi giderken aranır. Yatırımcının amacı sizin şirketi kurtarmak değildir; zaten iyi giden işlerinizi onlarca kat katlayarak kendisi de kazanmayı hedefler.

ÜRÜN DİRİER / PARAÖnceki sayfa 1 2 3 4 5
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu