İş Fikirleri ve İş Kurmak

Görüşme Teknikleri Kursu Açmak

Eleman seçiminde görüşme teknikleri kursu. İş dünyasında son derece önem verilen eleman seçiminin teknik incelikleri vardır. Görüşmeler sadece bir tanışmadan ibaret değil. Başvuran kişi kurumu; kurum ise başvuranı derinlemesine test ediyor!

Nitelikli Eleman Seçimi İçin Görüşme Teknikleri Kursu Açın

Nur Demirok ; ÇOK kısa süre önce ‘özgeçmiş hazırlama, yayınlama ve görüşme teknikleri servisi kurun’ önerisiyle yine bu konuya değinmiştim; daha düne kadar bu işe eski dilden devşirme niteliğinde ‘mülakat’ adı veriliyordu. Şimdi eleman arayan kurumlar, bu eyleme kısaca ‘tanışma’ ya da ‘iş görüşmesi’ diyor. Ben de konuyu çok yönlü değerlendirme açısından işin tekniğini oldukça önemseyen biriyim. Dolayısıyla bu yazımı daha önceki konunun devamı sayabilirsiniz.

Görüşme teknikleri kursu
Görüşme teknikleri kursu açmak

Önerilerim özel nitelikte bazı çağrışımlar yaratıyor olsa da bu konu, yine kendi içinde çok yönlü etik ve teknik ayrıntılara sahip. Profesyonel yaşamımda da çok sayıda deneyimlerime sahne olan bu işin detaylarını sizin de yeniden dikkatle incelemenizi tekrar tekrar önermek isterim.

Bildiğim kadarıyla bu teknik eylemin en ince ayrıntılarını öğreten başta ABD olmak üzere; çoğu Avrupa ülkesinde neredeyse okul diyebileceğimiz kurslar var. İşin incelikleri, geçerli olan alışkanlıklar ve mevzuat hükümleri çerçevesinde dikkatle değerlendiriliyor. Yine bazı ülkelerde gerçek hayata çok benzeyen ‘Role Playing’ uygulamaları da sergileniyor. Bunu daha önce de etraflıca sizlere sunmuş ve ayrıntılarını vurgulamıştım.

Tanımlara Dikkat Edin

ön yazı
Nitelikli Eleman İçin Görüşme Teknikleri Kursu

Tanım ya da tanımlardaki ifade ve belirteçlerin sadece akademik kökenli bir unvan yapılanması olmadığını da biliyorum; ancak bazı çağrışımların bunu hem yasal hem de tanım olarak incelendikten sonra böyle bir işe girilmesinin önemini de yeniden hatırlatmak isterim.

Başlıkta kullanılan ya da kullanılabilecek olan ‘Akademi’, ‘Enstitü’. ‘Okul’ gibi tanımlara dolaylı yoldan resmî kurumlan çağrıştırdığı için girişimciler bunu kendi bağlamından koparıp da güya resmi bir algı yaratmak için dahi kullanıyorlar: kullanmaları halinde böyle bir işe girişmemelerini özellikle belirtmek isterim. Bu durumda yine izin almak koşuluyla olayı sulandırmadan benzer türden işlemlere ‘Hazırlık Kursu’ denmesi yerinde olacaktır.

Görüşme Teknikleri Kursu

Sonuçta, böyle bir girişimin geçmişi olan bir kurum/kuruluş tarafından yapılmasında veya geçerli bir ticari markanın yaratılmasında rol almış kişilerce organize edilmesinde yarar var. Kısacası hemen her şey mevcut yasal mevzuata uygun olmalı, ders verecek ve deneyimlerini paylaşacak kişilerin de kamuoyunda kabul görmüş bireylerden oluşması planlanmalı.

Konu genel değil de özel bir uğraşıyı gerektiriyorsa kurs sürecindeki her dersin açıklanması belli seanslar halinde yapılmalı. Hatta böyle bir kursu başarıyla tamamlayanlara -periyodik sınav- sürecinden sonra devam sertifikası verilmeli.

İşin Pratiği de Önemli

Görüşme Teknikleri Kursu

Gelelim bir diğer önemli ayrıntıya: Kursu bitirecek başarılı adaylara hangi kurum ya da konularda çalışabilecekleri de bir sohbet pratiği içinde öğretilebilmeli. Kurs sonunda verilecek ‘başarı belgesi’ hiçbir ayrıcalık yaratmamalı; statü ve özel yetenek gibi ayrıntıları da içermemeli. Dahası, kurs bitirme belgesinin yasal bir statüsü bulunmamalı, teşekkür niteliği taşımalı.

Adına ne derseniz deyin burada eğitim (kurs) seanslarına katılacak adaylar eğer iş dünyasından geliyorlarsa çalıştıkları kurumdan referans almaları mutlaka istenmeli. Kurs gören kişilerin konuyla ilgili başka özel yetenekleri varsa bunlar da kursa katılım belgesinde kısaca belirtilmeli.

Görüşme Teknikleri Kursu

Peki, özel nitelikli bu kursta ana konu dışında başka neler öğretilmeli:

  • Konuyla ilgili CV/özgeçmiş hazırlama teknikleri: (Bu konuda ilgili literatürde çeşitli örnekler var.) Metin ne kısa ne de uzun olmalı. Tüm anlatım zorunlu olarak görüntünüz olmasa da hep sizi betimlemeli. Burada kalıplaşmış ifadelerden kaçınmalı, ancak CV’nin son görüntünüzü içermesine de özen gösterilmeli. Bayların görüntüde kravatlı olması çok dikkat çeken bir ayrıntı. (Dikkatlerini kravat bağlama tekniğine kadar irdeleyen kurumlar olduğunu da bu vesileyle belirtelim.) Klasik giyim yerine sizi anlatan rahat bir giyimi de tercih etmeniz kalıpların dışına çıkmanız açısından önemli. Elbette kabul görmüş estetik algıları bozmadan…
  • Etkin görüşme (mülakat) incelikleri: Özellikle son dönemlerde kurduğunuz cümlelerin şekline önem verenlere şu sıralar Avrupa’da büyük duyarlılık gösteriliyor. Ses tonunuzun da bulunduğunuz yere uyumlu olması, ses kalitesi, diksiyon pratiğiniz dikkatle ve özenle değerlendiriliyor. İnsanların gözünün içine bakmanız notunuzu yükselten en önemli ayrıntılardan biri.
  • Konuşma, sunum ve sohbet pratikleri: El ve kollarınızı nasıl kullandığınıza bakılıyor. Bacağınızı bacak üzerine atmanız, sanılanın aksine bugün sizin kendinize olan güvenin işareti olarak algılanıyor. Elbette ayakkabılarınızın biçim şeklinin de estetik anlayışınızı anlattığını da asla unutmadan… Burada el kol hareketleriniz, gülümseme jest ve mimikleriniz kişilik yapınızı ortaya koyuyor. Öyle ki, sadece ses tonunuz, diksiyonunuz, sesinizin konunun niteliğine göre uyumlu dalgalanmalar göstermesi çok öneml.
  • Jest ve mimiklerden anlam analizi: Eğer karşınızdaki kişi ya da kişiler davranışlarınızı çok iyi analiz edebiliyorlarsa mesele yok. Son dönemlerde bu işin tekniğini iyi bilen bazı uzmanların olduğunu da hatırlatalım. Bunlar daha çok üst düzey kişilerle yapılan mülakatlarda rol alıyorlar, çoğu da psiko-teknik analistler…
  • Giyim-kuşam standartları ve moda akımları: Burada başvuruda bulunacağınız kurumun niteliği çok önemli. Eğer üst düzeyden biri konuşmadan sizi izliyorsa bilin ki bu kişi, sadece giyim tarzınızdan ve moda anlayışınızdan hüküm çıkartıyor olabilir. Bu tür kişilere soru sormaları için siz de rahatça önayak olabilirsiniz. Bu eylem kişinin kimliğini anlamanıza yardım edecektir.
Görüşme Teknikleri Kursu

NUR DEMIROK / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu