Turizm Sektöründen Haberler

Güvenli Tatil İçin Seçenekler ve Öneriler

Temizlikleriyle öne çıkan plajlar

PANDEMİ önlemleriyle yaşamaya alıştık. ‘Maske, mesafe ve temizlikten’ ödün vermeden hayatımıza devam ederken, artık temel ihtiyaçlarımızdan biri olan tatil yapma fikrine daha sıcak ve güvenle bakıyoruz. Bu üç önemli kuralı tatilimize de adapte ederek deneyimlemek için önümüzde ilk fırsat olarak Kurban Bayramı var. Tur şirketleri ve konaklama merkezleri pandemi önlemlerini en üst düzeyde tutarak bayrama girerken, bunu aldıkları ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ ile belgeliyorlar.

30 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasına denk gelen bayram tatili için tarihi, doğayı, denizi ve kültürü harmanlayan, sosyal mesafeli, izole tatil paketlerine ilgi yüksek. Günü birlik yerlerin yanı sıra iki veya üç gece konaklamalı turlar tercih edilirken; tatilini uzatanlar için bomboş Karadeniz yaylaları çok cazip.

BELGELİLER TERCİH EDİLİYOR

Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, geçtiğimiz günlerde misafirlerinin hem otellerden hem de seyahat acentelerinden beklentilerini öğrenmek için düzenledikleri ankette, 2020’nin en popüler tatil seçenekleri arasında butik ve villa tipi otellerin yer aldığına dikkat çekiyor. Küçükyılmaz, şöyle konuşuyor:

“Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kuruluşların verdiği ‘Güvenli Turizm Belgesi’, misafirlerin otel seçimlerinde etkili oluyor. Bayram tatilinde güvenle konaklamak isteyen misafirlerimiz için www.tatilse-peti.com/saglikli-turizm-sertifikali-oteller ve https://www.tatilsepeti.com/koronavirus-onlemi-olan-oteller linkinde yer alan otelleri sıralıyoruz.”

Küçükyılmaz, bayram için aldıkları rezervasyonlarda Bodrum, Kuşadası, Çeşme, Marmaris, Fethiye, Alanya, Kemer, Belek ve Side’nin en çok tercih edilen destinasyonlar olduğunu açıklıyor. Misafirlerine ödeme kolaylığı sunduklarım ekleyen Küçükyılmaz, “Varınca Para” kampanyasıyla 18 aya varan taksit imkanı sağlayarak, ödemeleri de tatille beraber başlatma seçeneği sunduklarını bildiriyor.

KÜLTÜR TURLARINA İLGİ YÜKSEK

Tatilbudur Kültür Turları Direktörü Şafak Türe ise, bayramda özellikle üç gece-dört günlük turlara talep aldıklarını açıklıyor. “Covid-19 tedbirlerimizi misafirler gördükçe kültür turlarına olan ilgi daha da artıyor” diyen Türe, bayramda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere yakın bölgelerin tercih edildiğini belirtiyor. Türe, “Baştanbaşa Karadeniz, Kapadokya, Batı Karadeniz, Sapanca-Maşukiye, Eskişehir-Odunpazarı, İğneada turları, Likya turları en çok tercih edilen bölgeler arasında” diye konuşuyor.

Günübirlik turlarda 119 TL’den başlayan fiyatların olduğunu, en çok 2 bin TL’ye kadar değişen aralıkta fiyatlarla tur sattıklarını kaydeden Türe, “Tüm otobüs ve otellerimiz sürekli olarak dezenfekte ediliyor. Otobüste ve turlarda sosyal mesafe kuralına uyuluyor ve kişi sınırlaması bulunuyor. Tur süresince maske ve dezenfektan dağıtılıyor. Ateş ölçer bulunduruluyor. Otellerde sürekli temizlik, tekne turlarında kişi sayısı kısıtlaması, restoranlarda sosyal mesafe .kuralları uygulanıyor” diyor.

Kültür turizminin önde gelen acentele rinden Antonina Turizm Müdürü Sibel Tuna da, “Pandemik kısıtlamalar döneminde hepimiz seyahat etmeyi çok özledik ve anladık ki fırsat varsa gezmek gerek” diyor. Antonina Turizm’in ‘önce sağlık’ diyerek sosyal mesafe kuralları ve tüm ilave tedbirleri titizlikle uygulayarak bayram tatili için hazırladığı dört tur programı önerisini ise şöyle sıralıyor:

FENER-BALAT
İstanbul’da kalanlar için

Tuna, 1 Ağustos 2020 Cumartesi günü yapacakları bu turda hem Bizans, hem de Osmanlı döneminin en önemli iskân yerlerinden biri olan Fener semtinin dik yokuşlarını aşındırırken Rum mimarisi şirin evleri, dünyada yaklaşık 250 milyon Ortodoks’a ruhani liderlik yapan tarihi Fener Rum Patrikhanesi’ni göreceklerini anlatıyor. Tuna, “Fener semti, çok eskilerden beri Rum cemaatinin eğitim merkezlerinden birisi konumundaydı. Seferadlarm hüznünü taşıyan, kozmopolit yapısıyla İstanbul’un ortasında Kudüs havası yaratan, adını Palation, yani ‘saray’ kelimesinden alan Balat semti, sırlarını ziyaretçileriyle paylaşan Nefs-i İstanbul köşesi olarak bu turda sunuluyor” diyor.

TEKİRDAĞ BAĞLARI
Gastronomi meraklılarına

Trakya bağlarının hemen her köşesinde ayrı bir cevherin gizli olduğunu vurgulayan Tuna, bölgenin organik, bio-dinamik, yaratıcı ve sürdürülebilir bir eko-turizm hareketine öncülük ettiğini ifade ediyor. Tekirdağ bağlarının, uluslararası düzeyde doğal bir gastronomi güzergâhı olarak markalaşan Trakya Bağ Rotası’nın en mutena bölümünü oluşturduğuna dikkat eçeken Tuna, “Tekirdağ bağlarının göz alıcı kır peyzajını mevsimin güzellikleriyle buluşturan bu turu, uzman rehberin özgün anlatımları, tüm üretim aşamaları yerinde görülen bağ ve tesis gezisi ve yemek uyumu ile 2 Ağustos 2020 Pazar günü gerçekleştiriyoruz” diye konuşuyor.

SİNOP-KASTAMONU
Doğa ile başbaşa

Türkiye’nin “en mutlu” insanlarının yaşadığı Sinop’ta görmeye değer çok şey olduğunu söyleyen Tuna, bunları şöyle sıralıyor: “Martıların istasyonu uzun bir rıhtım, müzeler, konaklar, heykeller, hikâyeler ve elbette meşhur Sinop Kalesi ile dehlizlerinde bulunan Tarihî Cezaevi”. Türkiye’nin tek fiyordu olan Hamsilios Koyu, muhteşem Erfelek Şelaleleri ve ülkemizin en kuzey noktasındaki înccburun Deniz Feneri’ni ziyaret edeceklerini aktaran Tuna, 31 Temmuz-03 Ağustos tarihleri arasındaki turun Kastamonu ayağını da şu şekilde anlatıyor: “Asırlık konaklar, vahşi kanyonlar, ahşap camiler ve elbette deniz ürünlerinden çekme helvasına uzanan enfes lezzetler. Turun finalindeki Küre Dağları, uçsuz bucaksız ormanlarıyla âdeta ruhumuzu arındırıyor. Koruma öncelikli doğal alanlar ağı PAN Parks üyesi Türkiye’deki tek, Avrupa’daki sayılı yerden biri olan Küre Dağları, koynunda muhteşem güzellikler saklıyor.”

EDİRNE-İĞNEADA-LONGOZ ORMANLARI
Trakya’nın güzellikleri

Bir gece.konaklamalı, 31 Temmuz-01 Ağustos tarihleri arasındaki bu turun detayları şöyle: Osmanlı’ya başkentlik yapan Edirne, başlı başına dev bir açık hava müzesi gibi. Bu çok katmanlı kültür şehri, Osmanlı’dan bu yana hat ve süsleme sanatlarının aktif olarak geliştirilip öğretildiği bir yer olarak geleneklerine sahip çıkmaya devam ediyor. Kapı komşusu Iğneada ise Türkiye’nin en uzun kumsalını, nadir görülen yeryüzü harikası Longoz Ormanları’m ve muhteşem doğasında Dupnisa Mağarası’nın büyüleyici güzelliğini saklayan benzersiz bir gezi ve keşif alanı. Mimari tekniği ve olağanüstü işçiliğiyle gerçek bir şaheser olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Selimiye Camii’nin yanı sıra, Osmanlı’dan miras tarihi yapıları keşfe-debilen bu turda yaprak ciğerinden badem ezmesine yöresel lezzetlerin tadına bakıp, sevdiklerinize mis kokulu meyve sabunları alarak mevsimin renklerini ve dingin ruh hâlini yaşatabilirsiniz.

İNÖNÜ YAYLASI

Düş Patikası Turizm’den Asuman Bilgiç Ataç ise, îstanbuFdan uzaklaşmadan doğanın içinde tatil yapmak isteyenler için çok sayıda seçeneğin mevcut olduğunu söylüyor ve doğa yürüyüşlerini kamp ile birleştirerek veya butik otel konaklamak olarak alternatif tatil seçenekleri sunduklarını anlatıyor. Ataç, “ister ailece, ister arkadaş grubu, isterseniz iş gezisi, gençlik kampı vb. gibi gruplara özel turlar yapıyoruz” diyor. Ataç’ın bayram için önerisi ise İnönü Yaylası. Ataç tur ayrıntılarını şöyle aktarıyor:

“İstanbul’dan Kocaeli Yuvacık bölgesine gitmek 1 saat 10 dakika sürüyor. 30 dakika da Yuvacık’tan İnönü yaylasına aracınızla çıkabilirsiniz. Yayla yolunda Karadeniz Bölgesi’ne gitmiş hissine kapılacaksınız.

Bölgede yaşayan halkın çoğunluğu Karadenizli ayrıca bölgenin yapısı küçük Karadeniz gibi. Yaylaya vardığınızda geniş düzlük alan ve kamp atabileceğiniz güzel yerler bulunuyor. Burada herhangi bir tesis yok. Yaylanın ortasında yazın bile buz gibi akan çeşme var. Kampınızı kurduktan sonra doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yuvacık bölgesinde yüzlerce trekking rotası mevcut. Burada tecrübeli iseniz trekking rotalarına girebilirsiniz. Ama eğer rota okuma bilginiz, GPS cihazınız yoksa toprak yoldan sapmadan yayladan diğer yaylaya giden yolda, dağ çileklerinin arasında trekking yapabilirsiniz. Düş Patikası ile geliyorsanız zaten uzman rehberler eşliğinde yürüyüş yapacağınız için bölgeyi ve doğayı tanıyabileceğiniz, bölgenin en güzel trekking rotalarını rehberiniz eşliğine gezebilirsiniz. Bir veya iki gece konaklamalı kamp yapabilirsiniz. Yaylada Temmuz-Ağustos aylarında gündüzleri gölgede üşüyebilirsiniz.”

KARADENİZ YAYLALARI

İzole ve sakin tatil deyince ilk akla gelen bölgenin Karadeniz olduğunu belirten BuklaTur’dan Okan Yenigün, “Doğanın içinde, küçük otellerde konaklanan, küçük gruplarla gidilen bir tatil istiyorsanız Karadeniz’e bekleriz” diyor.

Şu günlerde yaylaların neredeyse bomboş olduğunu öne süren Yenigün, “Yabancı turist ve kitle turizminin getirdiği kalabalıktan eser yok” yorumunu yapıyor. Bukla Tur’un Doğu Karadeniz Yaylaları programlarında, bilinen yerlerin dışında sosyal medyada yer almayan, meşhur olmayan ama bir o kadar da güzel olan yerleri içerdiğini söyleyen Yenigün, şöyle konuşuyor:

“Fırtına Vadisi’nde dört gece, Macahel’de iki gece konaklama yapılan program içinde yayla, göl ve şelalelere kolay ve orta düzeyde doğa yürüyüşleri yapılıyor. Gruplar en çok 14 kişiden oluşuyor. Konaklanan oteller ve transferde kullanılan araçlarda Covid-19 ile ilgili tedbirler uygulanıyor ve gerekli hijyen şartları sağlanıyor.”

Bukla’nın Doğu Karadeniz programında şunlar var: “Manzarası ile nefes kesen Gito, Sal&Pokut Yaylaları, ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi, Palovit, Maral&Mençuna Şelaleleri, büyüleyici gölleriyle Verçenik Dağı çevresi, Macahel’in köyleri ve yaylaları; Maral, îremit, Camili, Kayalar, tarihi konaklar, köprüler, Rize’nin göz alıcı yaylaları, şelaleler, göller, kaleler ve birbirinden güzel köyler, leziz yöresel yemekler.”

Temizlikleriyle öne çıkan plajlar

 • Kaputaş Plajı, Antalya
 • Patara Plajı, Antalya
 • Çıralı Plajı, Antalya
 • Kalkan Halk Plajı, Antalya
 • Kleopatra Plajı, Alanya
 • İztuzu Plajı, Ortaca
 • Kelebekler Vadisi, Fethiye
 • Ölüdeniz, Fethiye
 • Kleopatra Plajı, Sedir Adası
 • İncekum Plajı, Marmaris
 • Ortakent Kargı Plajı, Bodrum
 • Sarımsaklı Plajı, Ayvalık
 • Kadırga Koyu Plajı, Assos
 • Akvaryum Koyu, Bozcaada
 • Ayazma Plajı, Bozcaada
 • Akbük Koyu, Gökova
 • Ovabükü Koyu, Datça
 • Kız Kalesi Halk Plajı, Mersin
 • Kum Denizi Halk Plajı, Urla
 • İnkumu Plajı, Bartın

Kaynak: Enuygun.com

Baran YILDIRIM / Viravira.co CEO’su
“Teknelere talep patlaması var”

2016’da kurulduğumuz günden 2020 Mayıs ayı sonuna kadar olan dönemde açılan kullanıcı hesaplarının yarısı kadar kullanıcı haziran ayı içerisinde yeni kullanıcı olarak geldi. Temmuz trafiğimizle yeni kullanıcı kazanımımız daha da iyi gidiyor. Ağustos ayı için teknelerin yüzde 90 oranında dolduğunu görüyoruz. Özellikle uygun fiyatlı 4-12 kişilik guletler tamamen doldu. Kaptanla birlikte istediğiniz gibi rotayı belirleyip herkesten uzak, sadece tanıdığınız kişilerle birlikte tatil yapmak büyük avantaj. Teknede temiz ve sağlıklı yiyecekler tüketiyorsunuz. Salgın sonrasında aldığımız birçok önlem oldu. Bunlardan belki de en önemlisi kullanıcılarımıza sunmaya başladığımız Stressiz Covid-19 İptal Paketi. Bu paket ile misafirlerimiz yapmış oldukları rezervasyonları check-in tarihinden 30 gün öncesine kadar kesinti olmaksızın iptal edebiliyor. Seyahat ya da sokağa çıkma kısıtlaması gibi mücbir sebepler devreye girerse son anda bile misafirlerimizin tatillerini iptal etme hakları oluyor.

ERDAL ÇERİ / Çeri Turizm-TURSAB Kültür Turizmi İhtisas Başkanlığı Başkan Yardımcısı
“Yeni keşif Kuşadası”

Baharla birlikte tura çıkan gezginler bu yıl pandemi nedeniyle bu süreci evinde geçirdi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapacakları turları bugünlere erteleyenler şimdi gezmeye başlıyor. Ayvalık, Assos, Bozcaada bölgeleri bayramda dolu geçecek.

Geçen yıllardan farklı olarak bu yaz Kuşadası da en çok yerli turistleri ağırlayan bölgeler arasında yer alıyor. Seyahat kısıtlamaları nedeniyle yabancı turistlerin gelemediği Kuşadası bölgesindeki oteller cazip kampanyalarla iç turizme daha fazla yer ayırdılar. Efes, Meryem Ana, Şirince üçgeninde gezen yerli turist böylelikle tarih, kültür, doğa ve denizi bir arada yaşama fırsatı buluyor.

Sanal rehberle İstanbul’da 5 popüler rota

Kurban Bayramı’nda bazı insanlar temkinli davranıp tatilini evde geçirmek isterken, bazısı dört günü değerlendirip yeni yerler keşfetmek istiyor. Mobil seyahat uygulaması Piri ile her ikisi de mümkün. Bayram tatilinde İstanbul’u keşfetmek isteyen kullanıcılarımız için en çok ilgi gören güzergahlar şöyle: Karaköy, Üsküdar, Balat, Kuzguncuk ve Cihangir. Kullanıcılar Piri ile ister evlerinden çıkmadan, ister yerinde ziyaret ederek İstanbul’un bu beş lokasyonunu profesyonel turist rehberi Saffet Emre Tonguç’un anlatımıyla gezebilecek.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu