Turizm ve Tatil

Haftasonu Tatili İçin Abant

Genellikle turistik yörelerimizin bir mevsimi vardır ve yalnızca o mevsimde ziyaretçileri akın eder. Fakat bu durum Bolu il sınırları içerisinde yer alan Abant için söz konusu değil. Abant Bolu’ya 30 km uzaklıkta, sezonu olmayan, dört mevsimde de görülmeye değer. Mevsim koşullarına aldırmadan hele de İstanbul’da yaşıyorsanız, hafta sonu bile olsa gidip rahat rahat nefes alabileceğiniz bir yer.

abant

Özellikle bahar ve yaz aylarında yol ve manzarası harika. Yol boyunca uzanan ağaçlarda, yeşilin her tonunu görmek mümkün. Yolun sonunda ise muhteşem Abant Milli Parkı… Sonbaharda yeşillikler doğaya veda ederken sararmış yapraklarla uğurluyor yeşillikleri adeta. İlkbaharda ise kelebekler ve rengarenk çiçeklerle karşılıyor Abant, doğanın uyanışım. Yazm nilüferler, kışın ise bembeyaz kar örtüsü hakim. Bu nedenle Abant her mevsim bambaşka güzellikler sunarak, ziyaretçilerini kendisine çekiyor.

abant1

Kışın bu güzel yol biraz sıkıntı yaratabiliyor. Bölgede ki yoğun kar yağışı, havanın durumuna göre buzlanmaya neden olabiliyor. Mevsim şartları ve yol koşulları göz önünde bulundurularak, gerekli önlemleri aldığınızda ise sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bu nedenle kışın, karlı havada Abant’a gitmekten korkmayın. Abant karlı bir ortamda çevrede oluşan bembeyaz görüntüsü ile bambaşka oluyor. Hatta konaklamak isterseniz de bunun için seçenekler mevcut.

abant2

Tesislerden birinde şömine başında yağan karın keyfini çıkarabileceğiniz gibi havuzu olan otelde yüzerken, boydan boya cam olan pencereden de kar yağışını ya da o muhteşem bembeyaz görüntüyü izleyebilme şansınız olacaktır. Bu doyumsuz kar manzarasının dışında belki de gölün üzeri buz tutmuş da olabilir, onu da görebilirseniz şaşırmayın.

abant3

Tüm bunların yanında hava sıcaklığına da dikkat etmek gerekiyor. Yaz aylarında bile 27-28 derece olan hava sıcaklığı, gün içinde değişebildiğinden kış aylarında çok soğuk oluyor. Kalın giyinmekte fayda var. Tesislerden birinde sıcacık çayınızı ya da kahvenizi göl kenarında o soğuk havada yudumlarken o eşsiz manzara nedeniyle üşümeyeceksiniz.
Abant’ı yakından tanımak istiyorsanız ilk tercihiniz yürüyüş olmalı. Bu sayede, araçla ulaşamayacağınız yürüyüş yollarını keşfederek keyifli anlar geçirebilirsiniz. Gölün çevresi yaklaşık 7 km civarında. Hafta içi vaktinizi tüm gün ofiste bilgisayar başında geçiriyorsanız bu yürüyüş sizi zorlayabilir. Ama yolun tamamını olmasa bile
yürüyebildiğiniz kadar yürümenizi tavsiye ederim.

Keyifli, mutlu anlar geçirmeniz dileğiyle…Bir Yorum

  1. Arkadaşlar tatil yeri bulmanın en kolay yolu bence buypasa com çünkü bizlere yardımcı olabilmek için araştırma yapıp uygun fiyatta ki tatil yerlerini buluyorlar bizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu