İş Fikirleri ve İş Kurmak

Hazır Yemek Sektörü Çok Kazançlı

Hazır yemek sektörüne yatırım yapmak. Pandemiyle birlikte yeme içme alışkanlıkları hızla değişiyor. Dondurulmuş gıdalarda sesimizi tüm dünyaya duyurabiliriz! Ön sıralara yükselmenin tam zamanı.

Hazır yemek sektöründe liderler safına katılabiliriz

COVİD-19’un ortaya çıkmasıyla birlikte gelişmiş ülkelerde hazır yemek alışkanlığı epeyce değişti. Neredeyse hemen her restoranın bundan böyle ‘Evlere Yemek Servisi’ hizmeti sunduğunu ya da bu hizmeti çoğu işletme için uygulayan internet sitelerine taşıyıp üye olduklarını görüyoruz.

Nur Demirok / Para ; Evlere yemek servisi hizmetinden yararlanma olanağı olmayanlar için bugün bir başka alternatif daha var: ‘Dondurulmuş Hazır Yemek’ çeşitleri… Aşağıda detaylı şekilde anlatacağımız üzere; aslında dondurulmuş sebze, meyve et ve balık gibi gıdalardan çok, bunlar mutfakta hazırlanan pratik yemeklerin kendisini; daha doğrusu çeşitlerinin tümünü kapsıyor.

Yemek yapmaya vakti olmayanlar için ideal bir alternatif halini alan dondurulmuş hazır yemek çeşitleri aslında tüm dünyada uzunca bir süredir var ve giderek sağlıklı bir beslenme alışkanlığı haline geliyor. Pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte bu durum daha da belirginlik kazanmış durumda.

Hazır yemek sektörüne yatırım yapmak
Hazır yemek sektörüne yatırım yapmak

Hazır Yemek Sektöründe Çeşitlerimiz Hızla Artabilir

Ülkemizde epey zamandır öncüllerini gördüğümüz bu türden klasik ürünler pizza, mantı, köfte, börek, kebap ve çeşitli pratik yemeklerden ibaret. Oysa, dünyada hemen her yemeğin hatta her mutfaktan özel spesiyalitelerin donmuş versiyonları, bildiğimiz süpermarketlerde dahi bolca satılıyor.

Vurguladığımız üzere biz burada sıradan donmuş gıdalardan bahsetmiyoruz; yine mutfak düzeninde oluşturulmuş, çoğu tam olarak ya da kısmen pişirilmiş ve de olağan üstü özenle hazırlanmış giderek genişlemekte olan yemek çeşitlerinden söz ediyoruz. Tek farkla ki, hemen hepsi dondurulup özel kutulara veya ısıya dayanıklı tek kullanımlık tepsilere konularak tüketicilere başlı başına bir ürün serisi şeklinde takdim ediliyor.

Bunlar marketlerin buzluk raflarında hızla yerlerini almalarının yanı sıra; görüntülü soğuk zincir vitrinlerinde de rahatça sergilenebiliyorlar. Sizin tüketici olarak yapmanız gereken tek şey onları özel ambalajlarından çıkarıp mutfak fırınında veya ‘mikrodalga’da ısıtmak. Bu iş dünyada o denli ilerlemiş durumdaki; Avrupa, Amerika ve Japonya gibi ülkelerin süpermarketlerinde bu türden ürünlere ayrılmış çok özel bölümler mevcut.

Benzer Örnekler Çoğalıyor

Örneğin çok tanınmış birkaç firma Amerika ve Avrupa’da yalnızca Italyan spesiyalitelerinden soslu makarna çeşitleri, lasagna (lazanya) ve risottoların donmuş versiyonlarına odaklanmış dürümdalar. Bazı firmalar ise pankek, omlet vb. gibi yalnızca kahvaltılık donmuş hazır yemekleri üretip seçilmiş ürün bazında öne sürüyorlar.

Bizim ülkemize göre bu yeni nesil işin dünyada firma başına düşen ciroları inanılmaz yüksek! Yine ilginç bir örnekle devam edelim: Hazır yemek spesiyaliteleri konusunda çok ünlü bir firma biraz daha pahalı olmasına rağmen ‘Beuf Bourgignon’ gibi ekstrem nitelikteki gurme ürünlerini onların kişiliklerini bozmadan dondurmayı başarmış ve gayet başarılı bir şekilde geniş bir pazar payı edinmiş durumda.

Düşünün ki, bir davet veriyorsunuz; böylece özel şeflerden yardım almanıza dahi gerek kalmıyor. Hazırlama zamanınız da kısıtlı ise bu sorun kendiliğinden ortadan kalkmış oluyor. Benzer örnekler bugün dünyada hızla çoğalıyor.

Hazır Yemek Sektörü Çok Kazançlı
Hazır Yemek Sektörü Çok Kazançlı

Hazır Yemek Sektöründe Süpermarketlere Özel Raflar

Marka adı vermeden devam edelim: Diğer tanınmış bir örnek ise yalnızca dünya mutfaklarına odaklanarak, oralardaki lezzetlerin ‘otantik özelliklerini bozmadan’ dondurulmuş ürün şeklinde dünyaya sunmaya devam ediyor.

Bu arada gelişmiş ülkelerde ilgi çekici bir olgudan da söz etmeden geçmeyelim; tanınmış restoranların çoğu spesiyalitelerini süpermarketlerde donmuş ürün olarak da sunuyor, böylece bu sektörde de kendilerine pazar payı edinmiş oluyorlar.

‘Vejetaryen’, ‘Vegan’, ‘Glüten Free’ gibi özel diyet başlıkları altında toplanmış ‘hazır yemek ürünleri” ise bu yeni dalganın çok ses getiren ve popüler olan seçeneklerinin başında.

Listeler hayli kabarık; bu konuda yok yok! Hatta ünlü tatlılar, ‘cheesecake’ler, pastane ürünleri vb. Çoğu pişirmeye gerek kalmadan marketlerdeki yerlerini almış dürümdalar. Bu son gelişme ülkemizde de görülmeye başlanmış vaziyette; künefe, baklava ve benzerleri donmuş olarak bazı marketlerde satışa sunuluyor.

Dondurulması Kolay

Ülkemizde tatlı ve pastane ürünlerinin dondurulmuş versiyonları çeşit açısından şimdilik çok az; ancak bu konuda kapsamlı çalışmalar yürütülebilir ve bazı tatlılarımızın orijinalliklerini yitirmeden nasıl dondurulabileceği konusunda araştırma yapılabilir. Biz bu ilginç pazarda sadece tatlılarımızla değil, tüm lezzetlerimizle yer alabiliriz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi ‘dondurulması kolay’ mantı, pide, pizza, köfte, kebap gibi lıazır yemeklere talebin ‘Covid-19’la birlikte epey arttığı görülüyor. Tüm bunlar yemek pişirmeyi pek sevmeyenlerin rutin alışkanlığı haline gelmeye başladığına göre daha çok çeşitlendirme yapmamız ve bu konuda dünyaca ün kazanmamız da mümkün.

Neden hem dünya hem de Türk mutfağının ‘Karnıyarık’, ‘Kurufasulye-pilav’, ‘Türlü’ vb.. gibi en güzel lezzetleri de özgünlükleri bozulmadan market raflarında yer almasın? Dünyanın gelişmiş ülkelerinde donmuş ‘hazır yemek tüketimi’, yıllardır süregelen bir alışkanlık. Böyle bir girişim ülkemizde de beslenme kolaylığı haline gelebilir.

Hazır Yemek Sektörü
Hazır Yemek Sektörü

Hazır Yemek Sektöründe Liderler Arasına Girebiliriz!

Fiyat yelpazesi çok geniş olan ‘Donmuş Hazır Yemek Sektörü’ yemek pişirmeye vakti bulunmayanlara, ‘veganlara’, değişik lezzetler tatmak isteyenlere, kilo vermeye çalışanlara, besin alerjisi olanlara, gurme lezzetleri evlerine taşımak isteyenlere inanılmaz alternatifler sunabiliyor.

Üstelik; hazır yemeklerin otantik tatlarını, kıvamlarını, aromalarını ve besin değerlerini aynen koruyan ‘dondurma yöntemleri’ (freeze-dry vb. gibi) günümüzde o kadar gelişmiş durumda ki, spesiyaliteleri eritip, pişirdiğinizde dahi tüm malzemeler mevsim ne olursa olsun tazeliğini ilk günkü gibi koruyor.

Günümüzde sulu yemek ve çorbalar dahil; dondurulması zor görünen lezzetler bile dondurularak dünya marketlerinde yerlerini alıyor. Ünlü bir şefin gurme spesiyaliteleri lezzet nüansları tamamen korunarak da dondurulabiliyor. Bu konudaki çalışmalar hala sürerken yazımızda belirttiğimiz nedenlerle talep daha da artıyor.

Çeşit varlığı bu denli geniş bir sektörde yer almamızın bence tam zamanıdır. Üstelik doğası ve yapılışı gereği bu türden kazançlı ürünlerin rahatça ihracatının yapılabildiğini de hiç unutmadan!

Nur Demirok / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu