Anasayfa / Turizm ve Tatil / Helal oteller kıyıdan, şehir ve dağa yöneldi

Helal oteller kıyıdan, şehir ve dağa yöneldiHelal turizm son yıllarda sektörün belki de en hızlı büyüyen yatırım alanı. Türkiye’de ilk örneklerim kıyı şeridinde gördüğümüz yatırım dalgası, son dönemde şehir ve dağ turizminde de kendisini göstermeye başladı. Türkiye’de son dönem yatırımları ile birlikte helal standartlara sahip turizm tesisi sayısının 150’ye yaklaştığı belirtiliyor.

Helal turizm, dünya genelinde hızlı bir büyüme trendine girdi. Geçen yıl 75 milyon müslüman turistin bu alanda 70 milyar dolarlık bir turizm harcaması yaptığı belirtiliyor. Müslüman turist pazar hacminin her yıl yüzde 4,7 büyüdüğü gözleniyor ve bu büyümenin artarak sürmesi bekleniyor. 1,5 milyara varan ve her geçen gün alım gücü yükselen bir İslâm coğrafyasını düşündüğümüzde hedeflerin beklenenin üzerinde gerçekleşmesi son derece olanak dahilinde. Helal turizm konusunda en önde gelen ülke Malezya. Ancak Türkiye son dönemde yapılan yeni yatırımlarla Malezya ile rekabet edecek duruma geliyor. Türkiye’de son dönem yapılan iddialı yatırımlala birlikte bu alanda irili ufaklı 150’ye yakın otel fıaaliyet yürütüyor. Bu rakamın 80 adetinin 5 yıldızlı olduğu dile getirilirken, tüm tesislerdeki toplam yatak kapasitesinin ise 30 bin olduğu ifade ediliyor. Yaptığımız araştırmaya göre ilk yıllarda yalnızca kıyı şeridinde gözlemlediğimiz helal pazarında son dönemde şehir ve dağ otelleri ağırlık kazandı.

helal turizm

YENİ TESİSLER YOLDA

Türkiye’de ilk muhafazakar otel olarak 1996 yılında Didim’de açılan Caprice Otel kabul ediliyor. 2002 yılı itibariyle Türkiye’de bulunan Isla-mi otel sayısı 5’e ulaştı. 2005 sonrasında ise yatırımlarda hızlı bir artış gözlendi.

Şu anda münferit tesislerin yer aldığı bu pazarda muhafazakar otel zincirleri de oluşmaya başladı. Bu anlamda Kombassan Holding’in sahibi olduğu Bera Oteller Zinciri gibi örneklerin artması bekleniyor.

Bugün Türkiye’de 150’ye yakın muhafazakar otel olduğunu söyleyen Evra Turizm Genel Müdürü Cüneyt Çetin, bu otellerdeki yatak kapasitesinin 30 bin civarında olduğunu anlatıyor. Kapasitenin artacağını söyleyen Çetin, “Bu yıl 8 tane tesis eklendi. Yakında Ortadoğu Grup, Türkiye’nin en büyük muhafazakar otelini Alanya’da açmaya hazırlanıyor. Bu yatırımlar yatak kapasitesini artıracaktır” diye konuşuyor. MÜSİ-AD içinde Türkiye’deki helal turizmle ilgili bir rapor hazırladıklarını ve bunu Turizm Bakanlığı’na sunacaklarını anlatan Çetin, helal turizm konusunda gerekli tanıtım yapıldığında Türkiye’nin turizm gelirlerinde ciddi bir artış yakalayabileceğinin de altını çiziyor.

DÖNÜŞÜM ARTTI

Türkiye’de son yıllarda inanç turizmi ve muhafazakar otellere yönelik ciddi yatırımlar yapıldığının altını çizen Vizyon Grup’un İcra Kurulu Üyesi Mehmet Ali Menteş konuşmasını şöyle sürdürüyor:
“Bazı otel zincirleri muhafazakar otellere olan taleplerdeki artışın farkında. Bu nedenle daha önce farklı konseptle hizmet veren otellerin hizmetlerini îslami koşullara uygun muhafazakar otel konseptine çevirdiğini gözlemliyoruz. İlerleyen zamanlarda muhafazakar otel zincirlerinin daha yaygınlaşacağını düşünüyoruz.”

Bu dönüşümü geçiren oteller arasında bu yıl Manavgat Bölgesi’nde bulunan ve önceki yıllarda Rus turistleri ağırlayan Selge Beach Resort’ü gösterebiliriz. Ayrıca, Alanya’da Akropol Otel ve Fethiye’deki Ecrin Club’ın da yıl içinde muhafazakar otel konseptiyle hizmet vermeye başlayan diğer oteller arasında yer alıyor.

  Eskişehir ziyaretçilerine yeni turizm değerleri sunuyor

Dönüşüm sadece kıyı otellerinde yok. Şehir otellerinde de muhafazakar otele dönüş söz konusu. Örneğin Ankara’daki Hilton Blue’yu bir yıl önce devralan Kombassan Holding, bu oteli muhafazakar konsept-teki otel zinciri Bera’ya kattı.

Şu anda Bera Oteller Zinciri kapsamında biri kıyıda olmak üzere 4 otelleri olduğunu söyleyen Alanya Bera Otel Müdürü Ersin Kiraz, yakın zamanda İzmir Seferihisar’da termal sahada boy gösterecek bir otel daha açacaklarını anlatıyor. Kombassan’m ayrıca İstanbul’da da dört ve beş yıldızlı helal oteli kurmak için çalışma yürüttüğü belirtiliyor.

NASIL HELAL OLUYOR?

Helal turizm sertifikası şu anda en çok tartışılan konu. Bu alanda ak-reditasyon sıkıntısı söz konusu. Ancak helal sertifika veren kurumlar var. Örneğin Evra Tur, dünyanın ilk helal sertifikalı tur operatörü. Şirket sertifikasını Dünya Helal Birliği’nden almış. Türkiye’de Dünya Helâl Birliği’nden otel bazında ilk helâl turizm hizmet belgesi alan oteli ise Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Adenya Otel. Peki bu sertifika neyi temsil ediyor?

Bu sertifikayı almak için odalar aile mahremiyetine uygun şekilde tasarlanması, mini buzdolabında alkollü ve asitli içecek, banyo ve lavabolarda ise sertifikasız ürünlerin bulundurulmaması gerekiyor. Odalarda Kuran-ı Kerim, temiz seccade ve teşbih bulunuyor. Yataklar ve tuvaletler kıbleye karşı olmamalı. Tüm mutfakta kullanılan ürünler helal koşullarına uygun olmasının yanında işletme içerisinde caminin bulunmasına özen gösteriliyor.

AVRUPA’DAN TALEP FAZLA

Muhafazakar otellere sadece Türkler’den talep gelmiyor. Bu otellerin yüzde 35-40 oranında müşterileri yabancı. Bu oran yabancılar lehine gittikçe de artıyor. Yani Türkiye dünya üzerinde helal turizminde ile-riki dönemlerde daha fazla söz sahibi olacak gibi görünüyor. Ortadoğu ve Güney Asya helal turizminin önemli odak bölgelerinden. Yeni dönemde ise özellikle İngiltere, Fransa, Belçika’dan gelen turist sayısında artış sözkonusu.

Muhafazakar otellerin pazarlaması hem kendileri hem de otellerle sözleşme yaparak satışa yetkili olan seyahat acenteleri vasıtasıyla yapılıyor. Ancak tüm turizm sektöründe olduğu gibi satışların büyük kısmı internet üzerinden gerçekleşmeye başlamış. Bu konuda hizmet veren Muhafazakarotelim.com 8 aylık süreçte yaklaşık 5 bin kişiye yurtiçi muhafazakar otel konaklaması, 500 kişiye de yurtdışı tur hizmeti vermiş. Muhafazakar tatil denildiğinde en yoğun dönem yaz dönemi oluyor. Sonbahar ve kış aylarında termal oteller, yılbaşı ve bayram tatillerinde ise turlar daha çok rağbet görüyor.

Helal turizmde sadece islami yani muhafazakar otellerin gelişiminden bahsetmek yanlış olur. Helal turizme son yıllarda İslam’ı turlar da eklendi. Namaz saatleri dikkate alınarak yapılan tur programları içinde Edirne, Çanakkale, Bursa gibi şehirlere yapılan tarihi turların yanında, Anadolu Evliyaları Turu da yapılıyor. T urlar sadece yurtiçini de kapsamıyor. Yurtdışı turları da var. Bosna Hersek, Balkan ve Dubai turları bu anlamda en çok talep görenler.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir yorum

  1. مصنع بلك للبيع

    Trabzon bölgesindeki turizm şirketleri özellikle bu konuya daha çok dikkat etmeli. Çünkü şu anda trabzon arap ve iranlı turistlerin en çok rağbet ettiği şehirlerden bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir