Anasayfa / Ekonomi Haberleri / HP Çorlu’daki fabrikaya 1.300 kişi daha alacak

HP Çorlu’daki fabrikaya 1.300 kişi daha alacakHP Türkiye Müdürü Serdar Urçar, cep telefonlarının konuşulan değil, mesajlaşılan bir cihaz haline geldiğini söyledi.

Son 4-5 yılda bilgisayarın ‘sokağa taştığını’ vurgulayan Urçar, geçen yılın son çeyreğinde akıllı cep telefonları ve tabletlerin satışının masaüstü ve kişisel bilgisayarları geçtiğini kaydetti.Teknolojideki hızlı gelişme, bilişim cihazlarının hızla ‘eskimesi’ne sebep oluyor.

HP Türkiye Müdürü Serdar Urçar, cep telefonlarının 4 ya da 5 yıl ömrü kaldığı görüşünde. Urçar, “Artık cep telefonları çok fazla konuşulan değil, mesajlaşılan bir cihaz haline geldi. Son 4-5 yılda bilgisayarın da sokağa taşınmasıyla beraber masa ve dizüstü bilgisayarları dönüşmeye, pil ömrü uzun cep bilgisayarları, akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlar ortaya çıkmaya başladı.” dedi.

Bu dönüşümün cep telefonlarının ömrünü sonlandıracağını vurgulayan Urçar, hatta dönüşümün beklenilenden daha hızlı yaşanacağını kaydetti.

HP Türkiye Müdürü Urçar, geçen yılın son çeyreğinde ilk defa akıllı cep telefonları ve tabletlerin satışının kişisel bilgisayar ve masaüstü bilgisayarları geçtiğini, aradaki farkın katlanarak artacağını söyledi. Urçar, bu dönüşüm sebebiyle bu yıldan itibaren satılan dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar sayısının yerinde saymaya başlayabileceğini kaydetti.
Bilgisayarlarda yaşanan değişime HP’nin ayak uydurup uyduramadığı ile ilgili sorusu üzerine Serdar Urçar, “HP, ilk tabletini ‘touchpad’ 1 Temmuz’da ABD’de lanse etti. 15 Temmuz’da ise Avrupa’da İngiltere, Fransa ve Almanya’da tanıttı. Türkiye’ye ise 6 ay sonra gelecek.” bilgisini verdi. Türkiye için altyapı hazırlıklarının başladığını vurgulayan Urçar, Touchpad’in Amerika’da 499 dolardan satışa sunulduğunu, Türkiye fiyatının ise henüz belli olmadığını açıkladı.

Şirket, küçük ve orta boy işletmelerle (KOBİ) de yakından ilgileniyor. “Türkiye’de KOBİ’lerin 200-250 bini teknolojiye ciddi yatırım yapıyor. Biz 750’siyle yakın temas olmak üzere 5 bin KOBİ ile ciddi ilişki içersindeyiz. Türkiye’deki 2 milyon KOBİ’nin 400 bini HP ürünü kullandı, kullanıyor.” diyen Serdar Urçar, son 2 yıldır kişisel bilgisayarlardan ziyade kurumsal altyapı ve kurumsal teknolojik çözümler alanında hızla büyüdüklerine dikkat çekti.

  Fintech Teknolojisine Dayalı Girişimler

Urçar, Türkiye’nin son dönemde daha fazla uluslararası oyun oynamaya başlaması sebebiyle şirket olarak kurumsal alana ağırlık vereceklerini kaydetti. Urçar, bu sebeple şirketlerin daha verimli, bilgiye daha hızlı ulaşır şekilde çalışması gerektiğini, bunun için 150 yetkili iş ortağıyla çalışmaya başladıklarını söyledi. Şirket, kişisel bilgisayarda yüzde 18, baskı cihazları pazarında yüzde 45 pazar payıyla lider. Keza sunucu pazarında da ipi önde göğüsleyen şirket, genel bilişim pazarında da yüzde 13 pazar payı ile ilk sırada.

Çorlu’daki fabrikaya 1.300 kişi daha alacak

HP’nin şubat ayında Çorlu’da kurulan ve yüzde 10 kapasite ile çalışmaya başlayan bilgisayar üretim fabrikasında kapasite yüzde 70’e ulaştı. 150 kişilik istihdamla üretime başlayan fabrikada çalışan sayısı 700’ü buldu. HP Genel Müdürü Serdar Urçar, işlerin aynı hızla devam etmesi halinde 6 ila 12 ay içerisinde çalışan sayısının 2 bine çıkacağını açıkladı. “Bu fabrikada şu an masaüstü bilgisayar üretimi gerçekleştiriliyor. Böyle giderse yakın zamanda kartuş, bilgisayar sunucuları gibi cihazlar da burada imal edilecek.” diyen Urçar, üretilen bilgisayarların yüzde 90’ının komşu ülkelere ihraç edildiğini açıkladı. 60 milyon dolarla kurulan fabrika, yüzde 100 kapasite ile çalıştığı takdirde yılda 2,4 milyon adet bilgisayar üretebiliyor.

Arif Bayrakar/Zaman
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

5 Yorumlar

  1. KADER BOZKURT 29 Yaşındayım ticaret lisesi mezunuyum Çorluda oturuyorum uzun süreli bir iş arıyorum. 0538 879 00 74

  2. 26 yaşındayım çerkezköy meslek lisesi elektronik bölümü son sınıftan tastiknamem var açık öğretimde devam ediyorum çerkezköy kızılpınarda ikamet ediyorum ii bir işte çalışmak istiyorum irtibat tel..05327107225

  3. 26 yaşındayım çorlu ticaret meslek lşsesi mezunuyum ve acilinden iş arıyorum 0533 625 68 99

  4. 29 yaşındayım çorlu ticaret meslek lisesi mezunuyum çorluda oturuyorum uzun süreli bir iş arıyorum sygılarla

  5. 26 yasındayım daha önce acentede calıstım meslek yuksek okulu mezunuyum çrluda oturuyorum tel 506 663 26 85 izinle çalışmak isterim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir