Kariyer ve İş

İhracatçılardan 200 bin kişiye iş

TİM’in İhracatçı Eğilim Araştırması 1’inci çeyrek sonuçlarından yola çıkarak açıkladığı rakamlar, 2011 sonuna kadar ihracatın önde gelen şirketlerinin toplam 200 bin kişiye iş sağlayacağını ortaya koyuyor. Araştırma, şirketlerin en çok ara kademe eleman, teknisyen, işletmeci ve mühendis bulmakta zorlandığına işaret ediyor


İhracatın yıldızlarıyla ilgili haberleri okumaya alıştık. 2010’dan bu yana global krizin etkilerini geride bırakan

şirketlerin ihracatta rekorlar kırdıklarını da ekonomi sayfalarından takip ediyoruz. Bu şirketler aynı zamanda iç piyasanın da güçlü ticaret grupları olduklarından ciddi bir büyüme içindeler. Krizle birlikte eleman çıkarmaya giden ihracatçılar, 2010’dan itibaren gelen büyümeyle yeniden istihdam yaratmaya başladı. Geçen yıl Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne üye yaklaşık 50 bin şirket, toplam 250 bin kişilik istihdam yarattı. TİM her çeyrek gerçekleştirdiği İhracatçı Eğilim Araştırması’nın 2011 ilk çeyrek sonuçlarını geçtiğimiz haftalarda açıkladı. İlk üç ayda ihracatını artıran şirketlerin oranının yüzde 56.3’ü bulduğunu belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yüzde 54.2’sinin de üretim artışına gittiğini ifade etti. Aynı şekilde şirketlerin ortalama yüzde 50’si de önümüzdeki üç aylık süreçte üretim ve ihracatını artıracağını belirtmiş. 531 şirketin katıldığı araştırma, Türkiye’deki büyük ihracatçı şirketlerin verileriyle ilgili ip uçları sunuyor. Katılımcı şirketlerin büyük bölümünü, tekstil, hazır giyim, deri, halı, bitkisel ürünler, demir-çelik, demir dışı metaller, hububat ve otomotiv sanayi şirketleri oluşturuyor. Toplamda 11 sektörden şirketin bulunduğu TİM’in araştırması istihdam açısından da önemli bilgiler veriyor.

İlk 500, 6 bin kişi alacak
Mehmet Büyükekşi, geçen yıl bu araştırmadan yola çıkarak yaptıkları “2010 yılında 250 bin kişiye iş yaratılacak” tahmininin gerçekleştiğini ifade ederek bu yıla ilişkin şunları söylüyor: ” Anket sonuçlarını 50 bin şirketi temsil edecek şekilde analiz ediyoruz. Temkinli bir tahminle bu yıl ihracatçı şirketlerin toplam 200 bin kişilik yeni istihdam yaratacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.” Anket sonuçlarına göre 2011 sonuna kadar ihracatın ilk 500’ündeki firmalar ortalama 12.6, ikinci 500’deki firmalar ortalama 21.1, diğer firmalar da ortalama 5.3 kişiyi işe alacak. Diğer bir hesaplamayla ihracatta ilk 500’deki firmaların yaklaşık 6 bin, ikinci 500’dekilerin yaklaşık 10 bin ve ilk 100 dışındaki firmaların ise 190 bin yeni istidam üretecekleri tahmin ediliyor.
Otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon ilk sırada
2010 yılı TİM verileri, en fazla ihracatın otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon, kimyevi ürünler, demir-çelik, elektrikelektronik ve tekstil sektörlerinde yaşandığını gösteriyor. İstihdam açısından bakıldığında da bu sektörler geçen yıl en çok eleman alınan alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu yıl da sektörel anlamda tablo çok değişmiyor. Ancak ihracat şirketlerinin istihdam planlarına bakıldığında sektörlerden çok pozisyonlar arasındaki farklılık dikkat çekiyor. Çünkü her alanda olduğu gibi meslek grupları arasında da farklılıklar var. TİM araştırmasına yanıt veren ihracatçıların yüzde 23.2’si vasıflı eleman sıkıntısını sektörlerinin öncelikli sorunu olarak görüyor. Başkan Mehmet Büyükekşi, yılın ikinci çeyreği itibariyle değerlendirildiğinde firmaların genel olarak mavi yakalı personel alacakları görünüyor. Firmaların yüzde 32’si mavi yakalı istihdamının artacağını öngörürken, yüzde 28’si beyaz yakalı istihdam edeceğini belirtiyor. Ayrıca yüzde 12’si de Ar-Ge personeli sayısının artacağını ifade ediyor.

Usta ve teknisyen açığı var
Şirketlerin ortak sıkıntısı olan kalifiye eleman bulamama, TİM’in araştırmalarında da ortaya çıkıyor. Bu anlamda en çok aranılan ve zor bulunan çalışan grubu yetişmiş ve deneyimli usta dediğimiz kişiler. Şirketlerin yüzde 45’i bu alanda sorun yaşadıklarını ifade ediyor. Zor bulunan ikinci kategori ise uzman denilen mühendis, işletmeci, orta düzey yöneticiler. Şirketlerin yüzde 32.6’sı bu alanda sorun yaşıyor. Üçüncü en çok aranan kategori de tekniker adı verilen ara kademe elemanları. Şunu da belirtmek gerekir ki soru yöneltilen şirketlerin yüzde 36.8’i de istedikleri elemanları bulduklarını, eleman temininde sorun yaşamadıklarını belirtiyor.

Meslek liseleri kuruyorlar
İhracat şirketlerinin kalifiye eleman sorununa çözümler geliştirdiklerini söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçı birliklerinin faaliyet alanlarıyla ilgili meslek liseleri açarak, buradan mezun gençlere iş garantisi sunduklarının altını çiziyor. Örnek olarak da geçen ay Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin Bursa’da yaptığı Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni gösteriyor. Yine İMMİB İstanbul Tasarım Teknolojileri Meslek Lisesi ve Çelik İhracatçıları Birliği’nin İskenderun ve Kocaeli’nde iki meslek lisesinin yapımına başlandığını anlatıyor Büyükekşi.

37 bin kişiyi eğittiler
TİM’in 2023 İhracat Stratejisi’ni belirlerken sürdürülebilir büyümenin yaygınlaşmasını hedeflediklerini ifade eden Büyükekşi şu bilgileri veriyor: “Bu hedef çerçevesinde 24 sektörümüzün 2009 istihdamı 6 milyon iken, 2013 hedefimiz bu sektörlerde istihdam sayısını 7.1 milyona, 2018’de 8.7 milyona ve 2023’te 10.2 milyona çıkarmaktır. TİM, İhracatçı Birlikleri vasıtasıyla 2010’da 651 eğitim gerçekleştirerek 37 bin kişiye eğitim verdi.”

Yasemin SALİH
yasemin.salih@sabah.com.tr


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu