Anasayfa / Giyim ve Moda / İş Dünyasında Erkek Modasının Son Trendleri

İş Dünyasında Erkek Modasının Son Trendleri



İş dünyasında ve CEO’lar için hafta içinde takım, elbise kullanımı kaçınılmaz. Bu noktada seçilen takım elbisenin kumaşı, dikişi ve kalıbı büyük önem taşıyor.

Moda artık sadece kadınlar için değil… Son yıllarda erkekler de en az karşı cins kadar kıyafetlerine ve yarattıkları stile dikkat ediyor. Erkek modasının son trendlerini bir dünya markası olan Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan ile konuştuk.

Erkek modasından biraz bahsedebilir miyiz? Geçmişten şimdiye neler değişti?

Erkek modasında daha cesur bir stilin oluştuğunu, kullanılan renk skalasının geliştiğini, farklı dokuların bir arada kullanıldığı görüyoruz. Özellikle yüksek teknolojili kumaşlar ve yenilikçi ürünler, daha fit kalıplar koleksiyonlarda yer alıyor. Pantolon paçaları daha dar, daha kısa, ceket kol ve ceket etek boyları daha kısa. Kravatlar daha ince, kısa ve dar. Erkeğe değer katan ürünleri tasarlama anlayışı hakim. Erkek modasında özellikle son dönemde yükselen trend hafiflik. Daha hafif, teknolojik kumaşlarla hazırlanan, erkek bedeninin hava, nem, toz, gibi dış etkenlerden kaynaklı değişimlerden etkilenmesini önleyen ürünlere yöneliş var

Genç ve orta yaş moda birbirinden nasıl ayrılıyor? Renkler, kesimler ve modeller bu iki grup arasında nasıl farklılık gösteriyor?

Moda global bir kavram ve artık moda anlayışını genç ve orta yaş moda olarak birbirinden ayırmak çok olanaklı değil.

Sağlıklı beslenme, spor, rutin bakımlar gibi erkekler arasındaki yaş farkını en azından görünüşte kaldıran etkenler sayesinde moda sektöründe de erkekler tarzlarını oluştururken genç ya da orta yaş olarak ayrıma gitmiyor. Burada farklılaşmayı yaratan erkeğin bulunduğu ortam oluyor.

İş dünyasına atılan erkeklerin tercihleriyle henüz okul çağlarında olan genç erkekler arasında stil farklılıkları oluyor. İş dünyasının içinde bulunan erkekler takım elbise, kravat ya da tek ceket etrafında şekillenen gömlek, kravat, renkli pantolonlarla stil kombinier oluşturuyor. 20’li yaşlardaki erkeklerde daha çok kravatsız, rahat, tasarım odaklı ürünlere yöneliş oluyor. Daha fit kalıplar tercih ediyorlar. Gerektiğinde renkli, dikkat çekici tasarımları kullanmaktan çekinmiyorlar. Yeni konseptlere çabuk adapte oluyorlar.

MODADA YAŞ KAVRAMI KALKTI
Yeni nesil tercihlerini karşılamak için Ramsey ne gibi yenilikler yapıyor? Markanız bu süreci nasıl değerlendiriyor?

Ramsey olarak, 18-25 yaş arası genç erkeklerin ihtiyaçlarını düşünerek ve onların stil anlayışına uygun olarak tasarım odaklı, yenilikçi, fit kalıplardan oluşan OnyxRamsey line’nı yarattık. Örneğin 2012-2013 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nda OnyxRamsey line’nda dar silüetler, iki düğme skinny takımlar, keskin, asimetrik, hacimli formlar, yağlı boyama, yıkama ve yıpratma efektleriyle oluşturulan yüzey ile renk denemeleri dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra sadece genç erkekler değil, yeni nesil moda anlayışına uygun olarak Ramsey, Ramsey Sartoria line’larımız ile de iş dünyasının içinde ya da günlük yaşamında takım elbise, ceketten vazgeçmeyen ama stiliyle fark yaratmak isteyen erkeklere hitap ediyoruz. Son dönemde tüm erkekler kıyafetleriyle dikkat çekici, stil ve fit görünmek istiyor. Aynı zamanda rahat etmek ihtiyacı da duyuyor. Tüm bunlara cevap verebilmek için takım elbisenin şık duruşunu koruyarak yüzde 50’ye varan hafiflik sağlayan Zero Weight üretim teknolojisini geliştirdik. Ramsey takım elbise, ceket ve pantolonları bu teknolojiyle üretmeye, koleksiyonlarımızı bu teknolojiyle hayata geçiriyoruz. Ramsey Zero Weight takım elbise, ceket ve pantolonlarıyla erkekler hem şık ve fit bir görüntü elde ediyor hem de günlük hayatlarında kendilerini çok hafif ve rahat hissediyor. Yenilikçi ürünlerimiz bununla da sınırlı değil. Coolfresh adını verdiğimiz vücuda giyildiğinde hoş bir koku bunun yanı sıra canlılık ve ferahlık hissi veren gömlek koleksiyonumuz var. Yanı sıra easycare kolay ütülenebilir gömlek koleksiyonumuz, thin&taller olarak adlandırdığımız giyildiğinde erkeğe 5 kilo zayıf, 5 yaş genç, 5 cm daha uzun görünme hissi yaratan konseptimiz gibi yenilikçi ürünlerimiz bulunuyor.

Bu yenilikçi ürün anlayışımızla yeni nesil stil alışkanlıklarına cevap verebiliyoruz. Koleksiyonlarda ana ürünler kadar erkeğin stiline artı değer kazandıracak aksesuarlara yönelik yatırımlarımızı da artırdık. Fulardan eldivene, yaka çiçeğinden iPad kılıfına, çantaya kadar aksesuar grubunda önemli bir koleksiyona sahibiz.

Yeni stil alışkanlıklarını siz nasıl değerlendiriyorsunuz, şahsi fikirleriniz nedir?




Moda sürekli gelişen, değişen, hızlı, yenilikçi bir sektör. Ben stil anlayışındaki değişimleri olumlu değerlendiriyorum çünkü artık erkekler belirli renkler ve kalıplar için sıkışıp kalmıyor. Kendi stilini oluşturabiliyor ve o stil içinde daha yüksek bir özgüvene sahipler. Bunun yanı sıra doğal ve hafif malzemelerin kullanımı, teknolojik kumaşlarla hazırlanan, erkeklerin bedeninin hava, nem, toz gibi dış etkenlerden kaynaklı değişimlerden etkilenmesini önleyen ürünlerini de koleksiyonlarda kullanımıyla eskiden belki zorunluluktan giydikleri takım elbise, ceket gibi ürünleri bile günlük hayatlarında zevkle giyiyorlar. Erkekler yeni dönemde daha rahat, özgür aynı zamanda şık… Canlı renkler de stillerinin bir parçası yaptılar.

  Online muhafazakar giyim şirketi Modanisa.com

Sizin tercihleriniz neler? Moda anlayışınızda neler var? Neler tercih edersiniz ve neleri asla kullanmazsınız?

İş dünyasının bir parçası olarak günlük hayatımda takım elbiseden vazgeçmiyorum. Özellikle Ar-Ge ekibimiz tarafından iki yıllık bir çalışma sonucunda geliştirdiğimiz Zero Weight üretim teknolojisiyle geliştirdiğimiz 750-800 gram ağırlığındaki Zero Weight takım elbiselerimden. Hafta sonunda ise bulunduğumuz ortama göre, tek ceket, canvas-jean pantolon, gömlek giymeyi, mendille şık kombinler yapmayı ya da jean-gömlek-triko kombinlerini tercih ederim. Kravat seçimlerime özel önem veririm. Hayatımda asla asla demem. Ama vücut yapıma ve stilime uymayan ürünleri kullanmam. Ramsey’de koleksiyona girecek ürünleri ya da Ar-Ge ekibimizin üzerinde çalıştığı tüm ürünleri önce kendim denerim. Örneğin Zero Weight teknolojisiyle üretilen takım elbiseler koleksiyona girmeden önce onlarca ürününün testini bizzat yaptım.

ERKEK DÜNYASINDA ÇOK KURAL YOK
Sizce CEO ve iş adamları nasıl giyinmeli? Renkli ya da ciddi mi olmalılar? Genel olarak nasıl bir stil edinmeliler?

Bir erkeğin öncelikle kendi vücudunu tanıması ve stilini oluşturması gerekiyor. Artık erkek modasında vazgeçilmez kurallar yok; önemli olan bulunduğumuz ortama en uygun ve stilinizi yansıtacak bir kombin oluşturmak. Ancak iş dünyasında ve CEO’lar için hafta içinde takım elbise kullanımı kaçınılmaz. Bu noktada iş dünyasının ve CEO’ların seçtikleri takım elbisenin kumaşı, dikişi ve kalıbı çok önemli. Takım elbisede yün, yün-kaşmir, yün-ipek karışımlı 130,150 hatta 180’s yüksek kalitede kumaşlar tercih etmeliler. Lacivert, füme, siyah takım elbise klasik seçimler bunun yanı sıra tek ceketler farklı renkte pantolonlar ve örme kravatlarla kombinleyebilirler. Örneğin gri bir ceketi, koyu yeşil bir pantolon ve örme kravatla kombinleyerek çok şık bir tarz elde edebilirler. Takım elbiselerinde renkli ipek mendiller ya da son dönemin trendi yaka çiçekleriyle de hem şık hem de tarz bir görünüm yakalayabilirler. Klasik tarzda yapılmış denim gömlekleri, kruvaze ya da iki düğme astarsız ceketlerle bir arada kullanabilirler. Takım elbise ve ceketlerde fit ve vücuda oturan cesur seçimler yapabilirler. Mutlaka takım elbise ve cekette omuzların kavramasına önem vermeliler. Ceket bedene oturmalı. Ceket kol ve ceket etek boyu uzun olmamalı, pantolon paçalarının ayakkabının bilek kısmında olmasına dikkat edilmeli. İri yapılı ve hafif göbekli CEO’lar kruvaze ve tek yırtmaçlı ceket modellerine yönelerek hem şık hem de stil görünebilirler. Gömlekte klasik yakanın yanı sıra İtalyan tarzı açık, soft ve ince yakalar tercih edilebilir. Gömleklerin manşetlerinin ceketten 1,5-2 cm dışarıda olmasına dikkat edilmeli. Kravatta ince seçimler yapmalarım tavsiye ederim. İpek ve örme kravatlar farklı bir şıklık kazandırır.

Türkiye’deki ve dünyadaki CEO tarzını karşılaştırınca ne gibi farklar ortaya çıkıyor?

Daha önce de söylediğim gibi moda global bir kavram ve hiçbir marka belirli bir coğrafya için koleksiyon hazırlamıyor. Bizim hazırladığımız koleksiyonlar dünya erkekleri düşünülerek tasarlanıyor. Ancak tabii ki; coğrafi koşullar, beden yapıları, mevsimsel etkenler, alışkanlıklar bazı tarz farklarını beraberinde getiriyor. Ama CEO’lar hem Türkiye’de hem dünyada şık görünmek hem de günlük yoğun iş temposu içinde rahat etmek istiyorlar. Son dönemde takım elbise ve ceketlerde fit kalıplar ortak tercih noktası.

Ramsey’in CEO’lar için ayrı bir koleksiyonu ya da tasarımı var mı? Bundan biraz söz eder misiniz?

Ramsey, bir erkeğin 24 saatine odaklanan şık, stil ve yenilikçi tasarımlar hazırlıyor.

Bu tasarımları da Ramsey, Ramsey Sartoria, Ramsey Sport ve OnyxRamsey olmak üzere dört farklı line’la sunuyor.

Ramsey ve el işçiliği titizliğiyle ama yenilikçi bir ruhla hayata geçirdiğimiz Ramsey Sartoria line’mız iş dünyası ve CEO’ların beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilecek tasarımlara sahip. Her iki line’da da iş dünyasının tarzları ve beklentileri de göz önüne alınarak yüksek kalitede kumaşlar kullanılarak tasarlanan takım elbiseden cekete, gömlekten kravata, mendilden ayakkabıya, fulardan papyona kadar geniş bir koleksiyon bulunuyor. Koleksiyondaki tüm tasarımlarda titiz bir dikiş anlayışı ve kullanıcısına değer katan bir kalıp anlayışı hakim.

Yani Ramsey ve Ramsey Sartoria koleksiyonlarından seçim yapan erkekler hem daha fit hem daha hafif hem de daha genç bir görünüme sahip oluyo.

İş dünyasının bir parçası olarak günlük hayatımda takım elbiseden vazgeçmem. Hafta sonlan tek ceket, canvas-jean pantolon, gömlek giymeyi, mendille şık kombinier yapmayı ya dajean-gömlek-triko kombinlerini tercih ederim. Kravat seçimlerime özel önem veririm. Ramsey koleksiyonuna girecek ürünleri önce ben denerim.

Capital




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dış Giyim Markaları İç Giyime De El Attı

Koton, Defacto, D’S Damat, LC Waikiki gibi perakendeciler iç giyime de el attı. Dış giyim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir