Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Pazen Kumaşlar Yeniden Trend Haline Geldi

Doğal giysilere olan talep, çocukluğumuzda yaygın olarak kullanılan pazen kumaşları yeniden trend haline getirdi. Bu kumaşlardan üretilen ürünler, ünlü hazır giyim markalarının koleksiyonlarında da yer almaya başladı…

Doğa Dostu Bir Ürün

Pazen, Türk insanının geleneksel olarak bildiği ve çok kullandığı bir kumaş türü. Pamuktan dokunduğu için aynı zamanda çok sağlıklı bir ürün. Kışın divitin flanel, yazın poplin gibi çeşitleri vardır.

Pazen kumaşın iç ve dış dokusu yumuşaktır. Ancak yumuşak olmasına rağmen diri yani tok bir görünüme sahiptir. Cilde zarar vermez. Vücudu sarar ve sıcak tutar. Son derece hafif bir üründür. Bakımı son derece kolaydır ve sentetik ürünlere göre insan kendisini daha rahat hisseder.

Aynı zamanda estetik bir görünüme sahiptir. Dayanıklı bir kumaş olmasından ötürü uzun süre kullanılabiliyor. Doğal olması sebebiyle elektriklenme yapmıyor. Desenli olarak kullanımı daha fazla. Ev tekstili ürünlerinde, özellikle çarşaf ve nevresimlerde de tercih ediliyor.

ÖZBEY MEN / PARA ; DOĞAL ve çevre dostu ürünlerin tüketiminin arttığı günümüzde, giysilerde de bu trend artarak sürüyor. Tüketiciler artık cilde zarar vermeyen, kullanımı rahat, çevre dostu giysiler talep ediyor. Pandemi sonrası iyice artan Bu trend, çocukluğumuzda kullanımı yaygın olan pazen kumaşları yeniden tercih edilir hale getirdi. Bu kumaşlardan üretilen ürünler, ünlü hazır giyim markalarının koleksiyonlarında yavaş yavaş da olsa yer almaya başladı. Şimdilik daha çok gömlek üretiminde kullanılan pazen kumaşın önümüzdeki dönemde yaygınlaşarak diğer hazır giyim ürünlerinin üretiminde de tercih edilmesi bekleniyor.

Pazen Kumaşlar Yeniden Trend Haline Geldi
Pazen Kumaşlar

Daha Çok Gömlek Üretiliyor

Kiğılı, son beş yıldır pazen kumaşlar kullanımına ağırlık veriyor. Bu kumaşları daha çok gömlek ürün grubunun üretiminde kullandıklarını belirten Kiğılı Tasarım Departmanı Moda Tasarımcısı Gaye Şenkal Acar, bu kumaşlarla üretilen ürünlere tüketicilerin ilgisinin yoğun olduğunu belirtiyor. Pazen kumaşın en önemli özelliklerinden birinin çoğu zaman ütüleme gerektirmemesi olduğunu belirten Acar, bu kumaşların koku tutmama özelliğine de sahip olduğunu kaydediyor. Acar. “Bu kumaşların bakımı çok kolay. Yumuşak olmasına rağmen diri yani tok bir görünüm sunuyor. Cilde zarar vermiyor. Hafif bir gramaj özelliği bulunuyor. Vücudu sarıyor ve sıcak tutuyor. Aynı zamanda estetik bir görünüme sahip. Bu özelliklerinden dolayı kullanımı son yıllarda arttı. Farklı tasarımlarla birleştirdiğimiz bu kumaşın tüketicilerden dönüşü yeterince güçlü durumda. Satışlarımıza olumlu yönde etkisi var.”

“Doğal Elyaflara Dönüş Var”

Orhan Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ulvi Orhan da şu anda tüm dünyada doğal elyaflara bir dönüşün olduğunu, bu bakımdan pazen kumaşlara da ilginin arttığını belirtiyor. Tüketiciler bilinçlendikçe bu kumaşlardan üretilen ürünlerin daha fazla ilgi göreceğini kaydeden Orhan, şu bilgileri veriyor:

“Yazın terletmeyen nefes alan, kışın ise üşütmeyen bir ham madde olduğu için daha fazla kullanılıyor. Divitin flanel kumaşlar tüm Türkiye’de, özellikle de kırsal kesimlerde vatandaşların şalvarlık olarak kullandığı bir kumaştı. Çizgilisinden de pijama dikilirdi. Daha sonra insanlarımız sağlık konusunda bilinçlenince şehirde yasayan kadınlar da poplinden elbise, tunik, gömlek yapmaya başladılar. Eskiden ucuz olduğu için tercih edilirdi, şimdi ise sağlıklı olduğu için kullanılıyor. Avrupa ülkeleriyle ABD gibi gelişmiş pazarlarda bu kumaşa oldan talep gittikçe artıyor. İç piyasada da bir talep artışı var. Buna karşılık az gelişmiş ülkelerde kumaşın görünüşüne daha fazla önem verildiği için pazen kullanımı oralarda daha az.”

Pazen Kumaşlar Yeniden Trend
Pazen Kumaşlar Yeniden Trend Oldu

Sonbahar-Kış Koleksiyonunda Kullanılıyor

Avva Tasarım Direktörü Faruk Kalaycı, pazen kumaşları genellikle sonbahar-kış koleksiyonlarında kullandıklarını belirtiyor. Bu sezon ekoseli ve baskılı gömleklerin bir kısmında pazen kumaşa yer verdiklerini söyleyen Kalaycı, koleksiyonun yüzde 5 ile 6’sının pazen kumaşlardan oluştuğunu kaydediyor. Bu kumaşların doğal olmaları, yumuşak, hafif ve sıcak tutma özelliğinden dolayı ev tekstili ürünlerinde de tercih edildiğini belirten Kalaycı,

“Günümüzde tüketiciler rahat ve konforlu parçaların yanı sıra, kullandıkları ürünlerin içeriklerine de dikkat ediyor. Doğal içerikli ürünler her zaman tercih sebebi oluyor. Özellikle tüketimin azaltılmaya çalışıldığı, fast-fashion kavramının yerini daha uzun ömürlü kıyafetlerin aldığı bu dönemde doğal içerikli kumaşların kullanımı artacaktır. Pazen kumaşlardan üretilen ürünler farklı özelliklerinden dolayı satışa her zaman pozitif bir etki sağlıyor” diyor.

“Kullanımı Daha Da Artacak”

Moda Tasarımcısı Hatice Gökçe de bu kumaşların en önemli özellik olarak doğal oluşlarına dikkat çekiyor. Gökçe, ‘’Pamuk oluşu nedeniyle hem tene isabet edecek giysilerde hem de dışarıda da giyilebilmesi sebebiyle güven duyulan doğa dostu bir kumaş. Uzun soluklu giyilmeye uygun, çok sık yıkanabilen değerli bir kumaşımız” diyor.

Gökçe, bu kumaşları gömlek gibi giysilerin üretiminde kullandıklarını belirterek, ‘‘Küçüklüğümden beri bu kumaşları seviyorum. Annemin bu kumaşı evde pek çok alanda kullanması sebebiyle çok kullanışlı bir kumaş olduğunu biliyorum. Evde giyeceğim kıyafetlerim, pijamalarım genellikle pazen kumaştan oluyor. Aynı zamanda temizlikte çok büyük bir yardımcı pazen kumaşlar” diyor.

Bu kumaşların kullanımının pandemi sonrası iyice arttığını ifade eden Gökçe, sözlerini söyle sürdürüyor:

“Pandemi sonrası insanlar evinde giyecekleri doğal ve kullanışlı giysiler arayışına girdi. Doğal kumaş olmasını istediler ve ev giysilerinde gün boyunca rahat hissedecekleri ürün arayışına gittiler. Doğal olması sebebiyle elektriklenme yapmaması, sıcak tutması gibi özellikler tercih edilmesinin sebebi. Çok sık yıkanabilmesi, dayanıklı olması, uzun süreli kullanıma uygun bir kumaş olması da diğer kuvvetli özelliklerinden. Ayrıca belli bir yaş grubunun hayatında zaten küçük yaşlardan beri var. Bu da nostaljik bir durum yarattı. Öte yandan Anadolu’dan ilhamını almış doğal desenleri ile rahatlatıcı etkiye de sahip. Güven duygusu veriyor. Uzun süreli kullanıma uygun.”

Son dönemde ev giysilerinin daha çok tercih edilmeye başlandığını hatırlatan Gökçe, bu yüzden pazen kumaşların kullanımının önümüzdeki yıllarda da artacağını ifade ediyor. Gökçe, “Özellikle çocuk sağlığını düşünürsek bu kumaşların kullanımı artacaktır. Yeni nesil bu giysilerle yeni tanışacağından artışın olacağını düşünüyorum. Olmasını da çok isterim. Annelerin bir numaralı tercihi. Daha çok moda ürünü olarak görülebilirse satışların artacağına inanıyorum. En önemli konu desen. Alıştığımız desen anlayışından biraz daha farklı desenlerle moda dünyasının vazgeçilmezi de olabilir” şeklinde konuşuyor.

Doğal Kumaş
Pazen Kumaşlar Çok Popüler

“Doğal Kumaşta Önemli Üreticiyiz”

Türkiye’nin yanı sıra dünyaca ünlü birçok hazır giyim firmasına da kumaş üreten Şirikçioğlu Mensucat Grup şirketlerinin Kayseri ve Kahramanmaraş’ta fabrikaları bulunuyor. Bu fabrikalarda yılda 110 bin ton iplik, 100 milyon metre denim kumaş ve 10 milyon metre non denim kumaş üretimi yapılıyor. Şirikçioğlu Mensucat Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Şirikçi, üretim kapasitesi olarak iplik ve denimde Türkiye’nin en büyük üreticisi olduklarını belirtiyor.

Türkiye’de yıllık kumaş üretiminin yüzde 16’sını, iplik üretiminin ise yüzde 6’sını karşıladıklarını söyleyen Şirikçi, son dönemde doğal kumaşların üretimine daha fazla ağırlık verdiklerini vurguluyor. Şirikçi, “Pandemi sürecinde ve yeni dünya sisteminde Türkiye önemli bir tedarik merkezi haline geldi. Bunun da etkisiyle 2021 yılında ciro ve üretim olarak bir önceki yılın iki katı ciro ve üretime ulaştık. 2022 yılında talebin daha da artmasına bağlı olarak çok daha yüksek bir üretim performansı öngörüyoruz. Pamuk, doğal elyaf organik ve reeyele için uygun ve doğaya zarar vermiyor. Bu kumaşlar hem alan olarak daha çok kesime hitap etmekte hem de tamamen doğa dostu olması nedeniyle tercih edilmektedir” diyor.

2022 yılında hem tedarik zincirinden ve navlundan dolayı hem de antibakteriyel olan bu kumaşların daha fazla tercih edilmesinden ötürü Türk kumaş üreticilerinin daha fazla tercih edileceklerini ifade eden Şirikçi, bu yüzden yapacakları iyileştirme yatırımlarıyla kapasitelerini artıracaklarını vurguluyor. Şirikçi, “Türkiye konumu itibariyle 2022 yılında çok daha fazla önem kazanacak” diye konuşuyor.

ÖZBEY MEN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Tebrik ederim siteyi bu şekilde güncel tuttuğunuz ve bu şekilde güzel bir internet sitesi oluşturduğunuz için. Trendleri takip etmek kolay değil çok güzel bir site oluşturmuşsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu