Anasayfa / Turizm ve Tatil / Kruvaziyer turizminin yükselen trendi nehir turları

Kruvaziyer turizminin yükselen trendi nehir turlarıKruvaziyer (Cruise) turizminin sön yıllarda yükselen trendi nehir turları oluyor. Şimdiye kadar daha çok Amerikalı, Kanadalı, İngiliz ve AvustralyalI turistler tarafından tercih edilen bu turlar, artık Türk turistler tarafından da tercih edilmeye başlandı. Dünya genelinden 200 bin kişinin tercih ettiği turları Türkiye’den bu yıl 2 bin kişinin katılması bekleniyor. Turlar, kültür-sanat ve tarihle iç içe, özgür ve lüks bir tatil sunması ile öne çıkıyor.

nehir turlari

Kruvaziyer turizm ve kültür turları son yıllarda turizmin öne çıkan çeşitleri arasında yerlerini alıyor. Her iki turizm dalını aynı anda sunan nehir turları da son üç yıldan bu yana yükselen trend oldu. Kültür-sanat ve tarihle iç içe, özgür ve lüks bir tatil sunması nedeniyle özellikle 50 yaş ve üzeri kesim tarafından tercih edilen nehir turlarına her yıl dünya çapında 200 bin kişi katılıyor. Son yıllarda Türk turistler arasında popüler hale gelen bu turlara Türkiye’den bu yıl 2 bin kişinin katılması bekleniyor.

Talebin artması ile birlikte Avrupa’nın, Asya’nın, Rusya’nın, Güney Afrika’nın, Mısır’ın, Uzakdoğu’nun can damarları olan nehirlerde onlarca gemi ile yüzlerce gezi düzenleniyor. Avrupa’da; Tuna, Ren, Main, Mosel, Rhone, Saone, Elbe, Douro ve Sen nehirleri, Asya’da Mekong Nehri, Mısır’da Nil Nehri, Uzakdoğu’da Yangtze Nehri, Rusya’da Volga Nehri, Ukrayna’da Dinyeper Nehri ve Güney Afrika’da Chobe gibi nehirlerde yıl boyunca seyahat etmek mümkün.

Son üç yıldan bu yana Türkiye’de de yükselen bir grafikle tercih edilmeye başlanan nehir turları her geçen gün popülerliğini artırıyor.

Nehir turları konusunda dünyanın en büyük firmaları arasında yer alan Amawaterways, Avalon, Univrorld ve Scylla firmalarının Türkiye temsilciliğini yürüten Golden Bay Tour Genel Müdürü Tolgar Bıyıklı, son üç yıldan bu yana nehir turlarının yeni destinasyonlarla birlikte popülerliğinin arttığını, Türk turistlerin de bu turlara ilgi göstermeye başladıklarını söylüyor.

10 acente satıyor

Türkiye’de nehir turları organizasyonlarını kendilerinin yaptığını belirten Bıyıklı, aralarında Etstur gibi büyük tur şirketlerinin de bulunduğu 10 acente aracılığı ile tur programlarının Türkiye’deki satışının gerçekleştirildiğini de vurguluyor.
Nehir turları, bir haftalık ve 10 günlük turlar şeklinde düzenlenirken, kabinin konumuna göre fiyatları günlük 100 ile 150 Euro arasında değişiyor. 4 bin 200 kişi kapasiteli kruvaziyer gemilere göre 140 kişilik kapasiteye sahip olan bu gemiler daha butik hizmet vermesi ile de öne çıkıyor.

Dünya genelinde yaklaşık 200 bin kişi her yıl nehir turlarına katılıyor. 2013 yılında bu turlara Türkiye’den bin 500 kişi katılırken, 2014 yılında bu sayının 2 bine ulaşması ve her geçen yıl giden sayısının artması bekleniyor.

  Butik, ev tadında otelciliktir!

Dünya genelinde toplam 12 nehirde tur programları düzenlenirken, haziran-ağustos ayları arasında düzenlenen bu turların, Amsterdam-isviçre ile Tuna bölgesindeki iki destinasyon en çok tercih edilenleri oluyor. 2014 yılında Tuna bölgesine Balkan ülkeleri de eklenerek yeni destinasyon yaratılmış durumda.

Yeni destinasyonlar

Bundan 5 yıl öncesine kadar ülkemizde nehir turları denince akıllara sadece Rusya’daki Volga Nehri ile Mısır’daki Nil Nehri’nin geldiğine dikkat çeken Bıyıklı, yeni destinasyonların yaratılması ile birlikte özellikle emekli üstdüzey yöneticilerin tercih ettiği bu turlara son üç yılda Türkiye’den 2 bin 250 kişinin katıldığını belirtiyor.

Özellikle Amerikalı yolcuların kültür ve doğal güzellikleri bir arada tecrübe etmeyi istediklerini, yoğun ilgileri ve talepleri doğrultusunda gemi firmaları farklı arayışlara yöneldiğini vurgulayan Bıyıklı, Tuna ve Ren Nehri ile başlayan popülaritenin zamanla Portekiz’de Douro, Fransa’da Seine, İtalya’da Po nehirlerine de yöneldiğine de dikkat çekiyor.

20 yeni gemi yolda

Tüm Dünya’da en hızlı yükselen trend olan nehir turlarının gemi yapımcılarının da konuya olan ilgisini arttırdığını vurgulayan Bıyıklı, sadece 2014 yılında 20 adet yeni nehir gemisi suya ineceğini belirtiyor.

Nehir turlarına olan ilginin her gecen yıl yüzde 40 oranında arttığına işaret eden Bıyıklı şunları söylüyor: “2014 yaz aylarında Türkiye pazarı için düzenlenecek Hollanda, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre programlarına ilave olarak, dünyada ilk kez düzenlenecek olan Orta Avrupa ve Balkanlar’da Hırvatistan, Romanya ve Sırbistan programları için yaklaşık 5 milyon TL yatırım yaptık. Vize alım sürecinin kolaylaşması veya tamamen kaldırılması gibi bir sonuç çıkması durumunda Türkiye’den nehir turlarına olan ilginin yüzde 40 büyüme oranlarından yüzde 100’lere hızlı bir şekilde ulaşacağına kesin gözüyle bakıyoruz.”

Türklere Özel Gemi

ÖzelIiMe Amerikalı turistlerle birlikte seyahat eden Türk turistlerin yeme-içme ve konaklama gibi tercihlerinin bu turistlerden farklılık göstermesi Türkiye’den turist gönderen seyahat acentesinin Türklere özel gemi kiralamalarına neden olmuş. Tolgar Bıyıklı, “Turlarımıza geçmişte üst düzey yöneticilik yapmış emekli yöneticiler katılıyor. Bunlar da çok disiplinli bir ortam yerine yemek saatiermin, eğlencenin ve durulan limanlardaki sürenin esnek olduğu gezileri tercih ediyorlar. Bu durum da bize Türklere özel tekne turu düzenleme gerekliliğini doğurdu” diyor.

5 yıldızlı konfor

Nehir turlannm çok tercih edilmesinin sebepleri arasında 5 yıldızlı yeni gemilerde, doğayla iç içe gidilen parkurlarda, aile ortamı gibi sıcak bir ortamda, Türkçe hizmet veren rehberler ve animatörlerle, Türk damak tadına uygun muhteşem menüler ile hizmet verilmesi olduğuna dikkat çekiliyor.

Levent Gökmen
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Küçükköy (yeniçarohori) beldesi turist akınına uğruyor

BALIKESİR’İN Ayvalık ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta şirin bir belde Yeniçarohori. Eskiden Ayvalık ilçesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir