Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Bayilik ve Franchise / Lüks Markaların Türkiye’deki Büyüme Planları ve Franchise Şartları

Lüks Markaların Türkiye’deki Büyüme Planları ve Franchise ŞartlarıLüks Markaların Franchise Şartları

Ulaşılabilir lüks tüketim pazarı, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüyor. Perakende uzmanları bu pazarın son yıllardaki büyüme performansını ortalama yüzde 15 olarak tespit ederken, markaların büyüme planlarının da girişimcilere yine fırsatlar yarattığının altını çiziyor. https://www.myfikirler.org Büyüklüğü 20 milyar liraya ulaşan ulaşılabilir lüks pazarında 19 markanın büyüme planlarını, bu alana yatırım yapmak isteyen girişimciler için derledik. Armani’den Bogner’e birçok markanın zincirinden birine sahip olmak önümüzdeki yıllar için kazançlı bir girişim olabilir.

Lüks tüketim dünya genelinde adeta bir çılgınlığa dönüşmüş durumda. Seyahatten sanata, teknolojiden yeme içmeye, giyimden aksesuara kadar yüzlerce lüks marka, trilyon dolarlara varan satış yapıyor. Lüks tüketimin dünya genelinde 1.4 trilyon dolara ulaştığı belirtiliyor. Küresel lüks pazarında ilk sırayı seyahat ve yeme içme alırken, bunu lüks otomobiller, giyim ve aksesuarlar izliyor.

Lüks pazarını büyüten en büyük faktör, gelişmeye başlayan ülkelerin artması. Özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğu’nun tüketimde lükse yönelmesi satışları artırıyor.

Türkiye’de de lüks pazar hızlı bir yükselişte. Pazarın büyüklüğünün 20 milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Kabaca GSMY’nin yüzde 1,5 oranında bir büyüklüğe sahip. Pazarın gidecek daha çok yolu var. Çünkü gelişmiş ülkelerde lüks tüketimin GSMY’ya oranı yüzde 3’lere çıkıyor.

ULAŞILABİLİR LÜKS GELİŞİYOR

Son yıllarda Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkelerinden Türkiye’ye gelen turistlerin çoğu lüks için buraya geliyor. Türk vatandaşlarının da lükse olan ilgisi artıyor. Kredi kartı ve taksit olanaklarının artması ve alım gücünün de artması ile birlikte artık Türkiye’de tüm dünyada olduğu gibi ‘ulaşılabilir lüks’ kavramı gelişiyor. Yurt dışından bu fırsatı görerek Türkiye’ye gelen ve hızla mağazalaşan birçok şirket var. Bunun yanında lüks kategoride faaliyet gösteren Türk markalarının da sayısı artıyor.

Geçtiğimiz beş yıl içinde Türkiye lüks tüketim pazarı her yıl ortalama yüzde 15 oranında büyüyor. BCG İstanbul Yönetici Ortağı Burak Tansan, “Gelişmekte olan diğer ülkelerde olduğu gibi lüks tüketim Türkiye’de de tırmanışta. Yurt dışı müşteriler de Türkiye pazarına gittikçe artan bir ilgi gösteriyorlar” diyor.

Lüks deneyimlere yönelişte “Y jenerasyonu”nun da rolü var. Günümüzde 20’li yaşlarında olan ve internetle birlikte büyümüş olan genç kesim kendilerini sahip olduklan ürünlerle değil, yaşadıklan deneyimler ile ifade ediyor. Genç nesil dünyanın farklı yerlerinde tecrübe edebilecekleri alternatif aktiviteleri tercih ediyor.

TÜRKİYE’YE GELMEYİ PLANLAYAN MARKALAR

Bu markaların birçoğu franchise yöntemiyle Türkiye’de büyümek istiyor.

Celio (Fransa/Erkek giyim)
Morgan (Fransa/Giyim)
La Fée Maraboutée (Frans^Giyim)
5àSec (Fransa/Kuru temizleme)
Virgin Stores (Fransa/kültürel ürünler) Dsquared (İtalya/Blucin)
Moncler (Fransa/Spor giyim)
Sacs (ABD/Departman store)
Cortefiel (İspany^Kadın, erkek giyim)
□ Corte Ingles (İspanya/Departman store) Hollister (ABD/Kadın, erkek giyim)
Lanvin (Fransa^Kadın, erkek giyim)
7 For All Mankind (İtalya – Blucin)
Oviesse (İtalya/Kadın, erkek, çocuk giyim)
Coin ( İtalya/Departman store)
Baby Shop (İngiltere/Çocuk giyim)
Gerry Weber (Almanya/Kadın giyim)
New Look (İngiltere/Kadın, erkek, çocuk giyim)

Satış danışmanlarına büyük fırsat

Lüks marka perakendesinde satış danışmanları için büyük fırsat var. Uzmanlar, bu alanda önemli bir açık olduğunu söylüyor.

12 yıldır lüks tüketim sektöründe marka ve stratejik iletişim danışmanlığı yapan Özlem Güsar, bu alanda çalışmak isteyenlerden yoğun eğitim talepleri aldıklarını söylüyor. Güsar’ın çalışanlarla ilgili tespitleri şöyle:

“Türkiye’de lüks markaların satış konusunda yaptıkları en önemli yanlışlık şu: Lüks markanın DNA’sını ve hikayesini anlatmak yerine sadece sıradan bir ürün gibi satmaya çalışıyorlar. Bu durum müşteriye yeterince cazip gelmiyor, daha büyük satışlar gerçekleşemiyor. Lüks markaları Türkiye’ye getireceklerin ya da bayilik alacakların en önem vermesi gereken iki kriter var. İlki doğru noktada yer açmak; İkincisi de doğru insan kaynağını, lüksü satabilecek şekilde eğitmek; çünkü satış ile lüks satış arasındaki fark bira ile şampanya arasındaki fark kadar çok.”

Bu alanda çalışmayı istemek aslında dışarıdan ne kadar görkemli görünse de oldukça zor. Bu alanda çalışacak olan kişilerin perakende alt yapısının mutlaka sağlam olması gerekiyor. Güsar, “Beymen’den BMWye ve birçok kozmetik markalarına kadar özel eğitimler veriyorum. Burada çalışan anlamında çok ciddi bir talep ve çok ciddi bir açık var’ diyor.

YATIRIMCIYA FIRSAT

Lüks tüketim, ekonomik kriz dinlemiyor. Bu yılın ilk yan rakam-lan lüks markalara olan talebin arttığını gösteriyor. Dünyanın önde gelen markalarından İngiliz Burberry, yılın ilk çeyreğinde kar oranının yüzde 33 arttığını açıkladı. 155 yıllık lüks çanta ve moda markası Louis Vuitton da mart sonu itibariyle 390 Milyon Pound kar ettiğini duyurdu. Burberry, 2011-2012 sezonu satışlarında yüzde 13 artış beklediklerini açıklamıştı.

Türkiye’de de durum benzer. Lüks ciroları artıyor. https://www.myfikirler.org Yurt dışından birçok yatırımcı İstanbul ve gelişen illerin en gözde yerlerinde mağaza açıyor. Yaptığımız çalışma lüks, aslında ulaşılabilir lüks markalarının büyüme formülüne dayanıyor. Bu markalar franchise yoluyla büyüyor, yatırımcılara da bu alanda birçok fırsat sunuyor bu büyüme planları. Hangi marka, hangi bölgelerde franchise veriyor, franchise koşulları ne? Türkiye’ye gelmeyi planlayan markalar hangileri? Bu konuda yaptığımız araştırma, birçok girişimciye fırsat yaratacak sonuçlara ulaşmamızı sağladı. İşte lüks markaların Türkiye’deki büyüme planları.

****************************************************************************

BOGNER
KIŞI ÇETİN GEÇEN İLLER İÇİN

Bogner, Alman moda devlerinden. Lüks standartlardaki spor giyim felsefesini çizgilerine ve kreasyonlarına yansıtan bir marka. Özellikle kayak, golf ve fitness kıyafetleriyle tanınıyor. Son yıllarda günlük giyim ürünlerinin satışını da yapıyor. Bogner’i Türkiye’ye Merkez Mağazacılık getiriyor. îggg’dan beri Türk tüketicisiyle buluşan Bogner’in en büyük mağazaları istinye Park ve Nişantaşı’nda yer alıyor. Merkez Mağazacılık Genel Müdürü Sadun Aksuner, Bogner’i üst sınıf AVM’lerde konumlandırmayı hedeflediklerini söyleyerek, franchise verdiklerini açıklıyor.

Aksuner, şöyle devam ediyor: “Ankara, Bursa gibi kışları soğuk geçen illerde franchise’lar vermeyi planlıyoruz. Bu marka sıcak bölgelerde olmaz. Çünkü Bogner asıl cirosunu kayak malzemelerinden kazanıyor!’

70-110 metrekaresi olması gereken mağazaların dekorasyon bedeli 40 bin Euro tutuyor. Bunun da yüzde 50’sini Merkez Mağazacılık karşılıyor. Boyner’in aylık metrekare ciro hedefi ise 600 Euro. Şirket, isim bedeli almıyor. Ürünlerin yine Merkez Mağazacılık’tan alınması koşulu var.

****************************************************************************

NAPAPİJRİ
METREKAREDE 450 EURO CİRO

Napapijri bir İtalyan markası. Çanta ile başlayan yolculuğu bugün kadın ve erkek giyimde hemen hemen bütün ürünleri kapsıyor.

GANT veTommy Hilfiger tarzına yakın olan bir konsepti var. Marka pazarda sofistike olarak yorumlanıyor. Napapijri, 2006 yılından beri Türkiye pazarında. Temsilciliğini Merkez Mağazacılık yapıyor.

Türkiye’de beş mağazayla faaliyet gösteren Napapijri, franchise yoluyla büyümeyi tercih edenler arasında yer alıyor. 15 tane corner’ları olduğunun altını çizen Merkez Mağazacılık Genel Müdürü Sadun Aksuner, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirler ve iyi iş yapan AVM’lerde franchise vereceklerini söylüyor.

Napapijri için mağaza büyüklüğünün 60-120 metrekare olması gerekliliği var. Ortalama 75 metrekarelik bir mağazanın 25 bin Euro civarında bir dekorasyon yatırımı var. Merkez Mağazacılık bu tutarın ’ yarısını franchisee’sine veriyor. Franchise girişimlerini büyütmek istediklerini belirten Aksuner, iki yıl içinde 10 tane franchise vereceklerini, bu sayısının gelen taleplere göre artabileceğini belirtiyor. Napapijri mağazalarında vaad edilen metrekare ciro rakamı aylık 450 Euro.

****************************************************************************

Armani
BÜYÜK ŞEHİRLERİ HEDEFLİYOR

Dünyaca ünlü markaların baş sıralarında yer alan Armani, Türkiye’de Armani Jeans ve Armani Junior markaları için franchise veriyor. Markaların distribütörü Doğuş Perakende Grubu. Şirketten franchise koşullarına ilişkin yapılan açıklamaya göre, Armani Jeans ve Armani Junior markaları için markayı doğru, uluslararası standartlarda temsil edebilecek bayilerle çalışılması koşulu var. Şirket yetkilileri, “ilk etapta bayilerimizi potansiyel müşterilerinin bulunduğu büyük şehirlerimizden seçmeyi planlıyoruz, ilgili markalarımızı doğru temsil edebilecek, perakende sektöründe tecrübeli yatırımcılarla 150 -250 metrekare arası konsept mono-brand mağaza açılması ile iş ortaklıkları kurulacaktır” diyor.

****************************************************************************

SILK&CASHMERE
HAVAALANLARINI HEDEFLİYOR

Silk&Cashmere de ulaşılabilir lüksün en iyi örneklerinden. Şirket hızla mağaza sayısını artırıyor, özellikle de yurt dışında mağazalar açıyor. Kendi mağazalarını açmanın yanı sıra franchise da veren marka, mağaza ve corner olmak üzere iki şekilde büyüme formatı oluşturmuş durumda. Bu yıl sonuna kadar 6 mağaza için franchise vereceklerini belirten Fabeks Marka Müdürü Özgül Öztemir, “Yaklaşık 12 tane de corner franchise’ı vereceğiz. Bahreyn, Pakistan, Belçika, Avusturalya’da, Türkiye’ de ise tüm turistik yöreler, havaalanları ve öncelikle Gaziantep, Bursa, Antalya, Konya, Adana’yı hedefliyoruz” diyor.

****************************************************************************

KILPLING
PERSONEL EĞİTİMİ DE VERİYOR

Kipling, bir çanta markası. Menşei Fransız. Kipling deyince akla rengarenk maskot maymunlar geliyor, dünyada collector’s item olan Kipling maymunlarının tutkunları arasında 425 adet Kipling maymununa sahip olanlar var. 55 ülkede satılıyor. Her Kipling çantasına yine dünyanın herhangi bir yerinde çalışan bir Kipling çalışanının ismi veriliyor. dakikada 23 Kipling çantası satıldığı belirtiliyor. Marka, 2009 yılından beri Türkiye’de ve markayı Türkiye’ye MEB Deri getiriyor. Altı tane mağazayla faaliyet gösteren Kipling için franchise verdiklerini belirten MEB Deri genel müdürü Vedat Menda, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi ana illeri hedeflerini açıklıyor. Menda, şöyle devam ediyor: “İstanbul’da da verebiliriz. Mağazaların ana arterlerde ya da iyi iş yapan AVM’lerde olması lazım. 40-60 metrekare arasında mağaza tercih ediyoruz”

Dekorasyondan,personel eğimine birçok alanda franchisee‘ye destek verdiklerini söyleyen Menda, “Ortalama bir mağaza 100 bin TL’ye mal oluyor. Bazı masrafların da paylaşımı söz konusu olabiliyor” diyor.

****************************************************************************

ORIGINAL PENGUIN
GENÇLER HEDEFLENİYOR

1955’te Minneapolis’te askeri malzeme ve iç çamaşırı firması olarak kurulan Munsingwear, Amerika’nın ilk ikonik golf t-shirt’ünü “An Original Penguin’’ markası adıyla yarattı. 2003 yılında Perry Ellis firması tarafından satın alınan marka tamamen spor, erkek markası olarak yeniden lanse edildi. Daha sonra kadın, çocuk, aksesuar koleksiyonları ve kozmetik ürünleri bünyesine ekleyerek bir yaşam biçimi markası oldu. Clint Eastwood, Frank Sinatra gibi 50’li yılların ünlü Hollywood yıldızlarından Brad Pitt, Jake Glyndhaall gibi günümüz starlarının tercih ettiği Original Penguin, Türkiye pazarına 2 yıl önce girerek Türk gençlerinin de yeni ikonik markası haline geldi. Markanın Türkiye temsilcisi Bilsar. Bilsar Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal, franchise verdikleri Original Penguin ile ilgili şartlarını şöyle özetliyor: “Mağazaların 70-120 metrekare aralığında, gençlerin daha çok tercih ettiği yaşam merkezi olmuş olan AVM’lerde ya da aktif caddelerde olmasını istiyoruz.
Öncelik verdiğimiz şehirler başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Trabzon, Eskişehir, Adana, Gaziantep, Mersin, Bursa olmak üzere; genç nüfusun yüksek olduğu şehirlerdir. Ayrıca hedeflenen şehirler arasında; Afyon, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Hatay, Giresun, İsparta, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Rize, Samsun, Tekirdağ Şanlıurfa, Van, Batman, Yalova da yer almaktadır!’ Herhangi bir franchise ücreti talep edilmiyor.

  Ayakkabı Dünyası Franchise Bedeli 50 Bin Dolar

****************************************************************************

AGATHA PARİS
tokada dünya markasi

Agatha, 1977 yılında Paris’te kurulan dünyaca ünlü bir aksesuar markası. Dünya çapında en iyi caddelerde ve seçkin alışveriş merkezlerinde yaklaşık 400 adet mağazası bulunuyor. Agatha Paris koleksiyonlarının yüzde 6o’ı Fransa’da, geri kalan yüzde 40’ı ise diğer Avrupa ülkelerinde üretiliyor. Dünyadaki aksesuar trendlerini yaratan ve yönlendiren Agatha Paris 15-55 arası her yaşa hitap ediyor. 2000 yılından beri markanın Türkiye distribütörü ise Giz Aksesuar. Bağdat Caddesi, Capitol, Akmerkez, Kanyon, Capacity AVM, Ankara Kentpark ve Gordion AVM, Antalya Terracity AVM’de mağazaları bulunan markanın 2 tane franchisee’si var. Giz Aksesuar genel müdürü Cengiz Yılmaztürk, “Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri, Mersin, Gaziantep ve diğer illerde, ayrıca Lefkoşe, Girne, Magosa’da franchise vermeyi planlıyoruz. Mağaza büyüklüklerinin 30-50 metrekare arasında olmasını istiyoruz” diyor.

****************************************************************************

DPAM TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ ARIYOR

Dünyaca ünlü Fransız çocuk giyim markası DPAM, Türkiye pazarına girmek için distribütör arıyor. 1978’de tiyatro kostümleri yapan bir tasarımcı tarafından, çocuk kıyafetlerinin sıkıcı ve donuk olduğu düşünülerek yaratılan marka, bugün dünya genelinde 600 mağazasıyla faaliyet gösteriyor. Yılda 23 milyon parça satan ve bin 600 çalışana sahip olan şirket, toplamda 40 bin metrekarelik bir satış alanına sahip. Yıllık cirosunun ise 236 milyon Euro olduğunu belirtiliyor. 200 yılından sonra İtalya, ispanya ve Portekiz’e de açılan marka, Türkiye’deki perakende sektörünün hareketliliğinden çok etkilenerek, burada bir operasyon kurma hazırlığına girmiş durumda. Şirketin mağazalarını açacak ve daha sonra franchise yoluyla büyüme yaratacak bir distribütör arayışı devam ediyor. DPAM, çocuk giyiminde önemli bir marka. Özellikle lüks tüketimin ağırlıklı olduğu bölgelerde yayılma hedefi var.

****************************************************************************

KRYOLAN FRANCHISE İLE BÜYÜYECEK

Dünyaca ünlü make up markası Kryolan, son yıllarda inanır Group tarafından Türkiye’de temsil ediliyor. Ve Kryolan mağazaları hızla yaygınlaşıyor. Dünyanın en eski makyaj markası olan Kryolan, franchise da veriyor. Türkiye’ de halen 11 tane olarak Kryolan Shop’lar özellikle lüks tüketimin ağırlıkta olduğu bölgeleri tercih ediyor. Şirket, Kryolan markasını tam olarak temsil edebilecek özellikte firma ve kişilerle işbirliği yapıyor. Bu kişi ve firmalar da franchise gibi değil, birebir çözüm ortağı olarak algılanıyor, inanır Group Yönetim Kurulu Başkanı Dursun inanır, “Kryolan ürünlerinin tüm çeşitlerinin sergilenebileceği bir mağaza ve marka prestijine paralel bir lokasyon olmalı. Mutlaka franchise dosyası paralelinde yer alan formatta bir dekorasyon olmalı. Personel özel olarak Kryolan eğitimi almış ve eğitim sonunda yapılan sınavda not barajını geçmiş olmalı” diyor.

Önümüzdeki yıl 5 franchise verilmesi planlanıyor. Kayseri, Gaziantep, Eskişehir, Diyarbakır, Mersin, Trabzon, Konya, Denizli, Hatay hedef iller.

****************************************************************************

PAPERTHINKS
alım gücü yüksek şehirler hedefleniyor

Paperthinks, doğa dostu not defterleri ve aksesuarların satıldığı bir marka. Paperthinks markasının da Türkiye temsilcisi Bilsar. Selman Bilal, “Paperthinks markamızı alışveriş merkezlerinde 15-30 metrekarelik aksesuar ve kırtasiye üzerine pop-up/kiosk mağaza açmak isteyen franchisee adaylarımıza tavsiye ediyoruz” diyor.

Özellikle İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir, Adana, Mersin, Antep,Antalya, Kütahya .Trabzon ve Bursa gibi öğretim kurumlarının fazla olduğu ve alım gücünün yüksek olduğu şehirler hedefleniyor.

Marka için herhangi bir franchise ücreti talep edilmiyor. Bilal, ” Franchisee’lerimize tüm konsept, ürün seçimi, as ambalaj malzemesi temini, vitrin görsel desteği ve danışmanlığı Bilsar tarafından ücretsiz veriliyor. Sipariş edilen ürün miktarına göre, Bilsar tarafından teminat mektubu talep ediliyor” diyor.

****************************************************************************

BİLSTORE
FRANCHISE BEDELİ YOK

Bilstore, Bilsar’a bağlı bir marka. Bünyesinde Fred Perry, New Zealand Auckland, An Original Penguin gibi temel markaların yanı sıra, Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’nun trend markalarının da yer aldığı ürün seçenekleriyle Bilstore İstanbul’un yüksek sirkülasyonlu alışveriş merkezlerinde faaliyet gösteriyor.

Bilstore mağazası açmak isteyen franchisee’lerden herhangi bir franchisee bedeli talep edilmiyor. Alışveriş merkezleri ve işlek caddelerde ortalama 120-160 metrekare aralığında tercih edilen mağazaların, tüm konsept, ürün seçimi, ambalaj malzemesi temini, vitrin görsel desteği ve danışmanlığı Bilsar tarafından ücretsiz veriliyor. Mimarı çizimler Yeşim Bakırküre tarafından yapılıyor.

Mağazaların mimarı uygulaması Bilsar’ın yönlendirdiği uygulama şirketince franchisée tarafından karşılanıyor. Bilstore konseptinin doğru yansıtılabilmesi için geniş cepheli mağazalar tercih ediliyor. Sipariş edilen ürün miktarına göre, Bilsar teminat mektubu da talep ediyor.

****************************************************************************

BELLAMOM
marka bedel! aliniyor

Hamile giyimin önemli markalarından Bellamom, İstinye Park başta olmak üzere Türkiye genelinde dört mağazasıyla faaliyet gösteriyor. Özellikle Araplar’dan ve italyanlar’dan yoğun bir franchise talebi alan marka, 2015 yılma kadar yurt dışında üç, Türkiye de ise talebe göre franchise vermeyi planlıyor. Yurt içinde internet üzerinden de satış yaptıklarını anlatan Bellamom genel müdürü Pelin Ulutaş, “Gaziantep, Kayseri, Adana ve Eskişehir gibi hızla gelişen itleri hedefliyoruz” diyor.

Bellamom mağazaları için istenilen mağaza büyüklüğü 55-60 metrekare. Franchisee’lerde aranılan özelliklerin başında ise bu işte özellikle tecrübe şartı aranıyor. Pelin Ulutaş, “Özellikle kadınlar konuyla ilgili oldukları için franchise almak istiyorlar. Biz özellikle tecrübeyi şart koşuyoruz” diyor. Şirket, franchisee’lerinden bazı teminatlar istiyor. Marka bedeli de alınıyor.

****************************************************************************

G-LINGERIE
TÜRKİYE GENELİ HEDEFLENİYOR

İç giyim, çorap, korse, mayo, aksesuar alanlarında 28 dünya markasını tek çatı altında toplayan G Llngerie mağazaları Safari Tekstil tarafından yaratıldı. Fransa’dan, İtalya’dan ve birçok ülkeden lüks markaları satan bu mağazaların Türkiye genelindeki sayısı 18. Franchise yöntemiyle büyüme hedeflerini söyleyen G-Lingerie Yönetim Kurulu Eş Başkanı Ratip Veysi, 70 ila 120 metrekare büyüklüğünde mağazaları franchise vermek için tercih ettiklerini söylüyor. Yatırım eğer AVM’de yapılacak ise dekorasyon bedeli 100 bin TL tutuyor. Mal alımı ile birlikte yatırımın 200 bin TL’ye çıkacağını söyleyen Veysi, “Eğer bu bir cadde mağazası ise yatırım 150 bin TL civarında oluyor. Franchise için Türkiye genelini hedefliyoruz” diyor. Veysi, 28 dünya markası ile çalıştıklarını söylüyor. Bu markalarla çalışmanın birinci koşulunun karı paylaşmaktan geçtiğini belirten Veysi, “Franchisee’lerimiz malını bizden alacak. Şartımız bu” diyor.

****************************************************************************

&STYLE (SCOTCH & SODA, FRANKLIN MARSHALL) FRANCHISE ILE BÜYÜYOR

2008 yılında dünyaca ünlü giyim markalarının münhasır ürün dağıtımını elde etmesi ile tekstil ticaretine hız veren Meridian Tekstil A.Ş., yarattığı &Style markasıyla franchise veriyor. İstanbul’da 11, Ankara’da 4, İzmir’de 3, Antalya, Kayseri ve Mersin’de Ter mağazası olan şirket, bugün itibariyle 17 franchise başvurusunu değerlendiriyor.

Scotch & Soda, Franklin Marshall, Frank New York markalarını & STYLE mağazalarında satan şirket, franchising anlaşma yaptığı girişimcilerden isim hakkı almıyor. Şirketin hedefi 2015 sonunda franchisee’lerle birlikte mağaza sayısında 50’ye ulaşmak. Franchise başvurularında İstanbul dışından gelen talepler doğrultusunda öncelik büyükşehirlere veriliyor. Mağazaların metrekareleri 100-150 arasında olmalı. Şirket yönetimi, “& Style markamızla mağaza açmak isteyen yatırımcılara, açılması planlanan lokasyonla ilgili tüm veriler ekibimiz tarafından verilecek ve yatırımı en karlı halde geri dönecek şekilde mağaza teslim edilecektir” açıklamasında bulunuyor.

****************************************************************************

STEFANEL
dekorasyon bedeli yatirimciya ait

Stefanel, dünyanın en bilinen markalarından. Türkiye’de de hızla büyüyor. Türkiye’de halen 28 mağaza, 8 corner’ı olan şirket, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Alanya, Antalya, Bodrum, Bursa, Denizli, Düzce, İzmit, Karadeniz Ereğli, Marmaris, Mersin, Samsun ve bunların dışında Kıbrıs Lefkoşe’da faaliyet gösteriyor. 17 tane franchisee’si olan Stefanel, önümüzdeki 2-3 yıl içinde 15 franchise daha vermeyi planlıyor. Hedef iller ise Gaziantep, Samsun, İskenderun, Hatay,Edirne, Diyarbakır. Öncelikli olarak mağaza lokasyonları önem taşıdığından bölgenin değerlendirmesi yapılıyor. Mağaza metrekaresinin ortalama 100-150 aralığında olması gerekiyor, isim hakkı alınmıyor. Mağazalarda uygulanan dekorasyon İtalya’nın belirlediği ve tüm dünyada uygulanan dekorasyon zorunlu olarak uygulanıyor. Özetle bayi adayları bir Stefanel mağazası açmak için uygulanacak dekorasyon bedeli ve de bir sezonda mağazaya girecek ürünün toplam bedelini düşünerek yatırım maliyetini oluşturabilir.

****************************************************************************

MAJORİCA1890
SAHİL KASABALARINDA BÜYÜMEK İSTİYOR

ispanya’nın Mallorca adasında 1890 yılında organik inci üretmeye başlayan Majorica, merkezi Barcelona’da olmak üzere New York 5th Avenue dahil 100 ülkede faaliyet gösteren, ispanya’nın en bilinen 10 markasından biri. Türkiye’de ise üç corner ve bir showroom olarak faaliyet gösteren markanın büyüme stratejisinde franchise var. Majorica Türkiye distribütörü Hakan Nalcı, “Türkiye ve Kıbrıs’ta franchaise veriyoruz, 2-3 yıl içinde büyük şehirlerin belli başlı semtlerinde ve turizme hizmet veren sahil kasabalarında bayileşme istiyoruz” diyor.

Nalcı, şöyle devam ediyor: “Markamıza inanmış kişiler ile büyümek amacındayız, ileride Majorica’yı çatı marka olarak görüp başka uluslar arası premium markalarla da pazardaki yerimizi güçlendireceğiz” Franchise ile ilgili kişilerin info@majorica.com.tr’ den yazılı başvuru talebinde bulunmaları gerekiyor.

****************************************************************************

JEANS LAB
CİRODAN PAY ALIYOR

Özlenir Giyim’in beş yıl önce kurduğu Jeans Lab mağazaları da frachise veriyor. Diesel, Armani Jeans, Ralph Lauren, Lacoste, G-Star,Tommy Hilfiger ve Glocal markalarının ayakkabı, giyim ve aksesuarlarını satan bu mağazalardan Türkiye genelinde 24 adet var. Bunların üç tanesinin bayi olduğunu söyleyen Özlenir Giyim’in patronu Tahsin Özlenir, gelen talepler doğrultusunda yeni franchise’lar vereceklerini söylüyor. Şirketin hedefi büyük şehirler dışına franchise yoluyla açılmak. Özellikle Karadeniz, iç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile tatil yöreleri hedef bölgeler. Özlenir, franchise alacak kişide aradıkları en önemli kriterin işin başında durması olduğunu söylüyor. Dekorasyon yatırımı yatırımcıya ait. Tasarım Jeans Lab tarafından yapılıyor. Özlenir, “Yatırımcıya konsinye mal veriyoruz. Bunun için de bir teminat mektubu istiyoruz. Ciro üzerinden de bir pay alıyoruz” diyor. Ortalama mağaza büyüklüğünün 100 metrekare olması gerekiyor.

****************************************************************************

HUMMEL
EGE VE AKDENİZ HEDEFLENİYOR

Hummel, Almanya’da kurulan, DanimarkalI Thornico şirketi tarafından satın alınan bir marka. Şirket, başta futbol ve hentbol olmak üzere takım sporlarına yönelik ürünler üretiyor. Hummel’in ürün yelpazesi hayli geniş. Kadın erkek ve çocuk dış giyim ürünlerinin yanı sıra spor ayakkabıları ve çantaları var. Bu ürünler halen 40 ülkedeki 400 mağazanın yanı sıra 2 bin 500 civarındaki noktada satışa sunuluyor.

Hummel, 2010 yılında Türkiye pazarına girdi. Şu anda 43 mağazası ve 135 satış noktası bulunuyor. Şirket, franchise da veriyor. Franchise başvurusunda bulunmak isteyenlerin info@hummel.com.tr adresine mail atmaları yeterli. Peki franchise koşulları ne? Şirketten yapılan açıklamaya göre franchise verilecek kişilerden teminat mektubunun yanı sıra markanın kalite standartlarına ve ana marketing stratejilerine uygun hareket etmeleri isteniyor. Markanın şu anda Marmara ve Karadeniz Bölgeleri’nde ağırlıklı olarak mağazalarımız var. Bundan sonrası için iç Anadolu, Ege, Akdeniz ve Doğu Bölgeleri’ne ağırlık verilmesi planlanıyor.

Özge Yavuz / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Llaollao Frozen Yoğurt Pazarında Franchising Veriyor

LLAOLLAO 10 SATIŞ NOKTASI AÇACAK 2009 yılında kurulan Ispanya menşeli Llaollao, ‘frozen yoğurt’ pazarına girerek …

2 Yorumlar

  1. (y.mimar/serdar)

    yurtdışına yurtiçine lüks kaliteli toptan kadın erkek çocuk giyim ürünleri satışı yapılır yerli yabancı müşteriler (whatsap) 90 546 203 44 90 (mesaj yazın)

  2. kalite ve lüksü tercih eden briyim ayrica kalite ve lüks=rhatlik dmektir aldim bi kiyafet yada ayakkabının marka olmasi garantili olmasindan yanayim burayi an penguin markasinin satis yerleri ve bayilerini ögrenmek için ziyaret ettim ama deniZLİDE OLUP OLMADI BLE ÖGRENEMEDİM BU MARKANİN BAYİLİKLERİ VE SATİŞ MAGZALARİNİN HANGİ BÖLGE İL VE İLCELERDE OLDU YER KONUM OLARAK TAM ANLAMİYLA GÖRSELLEŞTRİLMELİ DYE DUŞUNUYORUM TEŞEKKURLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir