Başarılı Girişimcilik

Melek Yatırım Alan Şirketler

Online taze gıda satışı

Online Market, taze gıda ve hızlı tüketim ürünlerine odaklanan yenilikçi bir online perakendeci. Web, mobil uygulamalar ve telefon ile siparişleri, cep depolar üzerinden, bir saat içerisinde ulaştırıyor. Online Market Kurucusu Murat Demirhan, “Sadece iki aydır operasyonumuz ve şu an için bir cep depomuz olmasına rağmen, 3 binin üzerinden aktif üye ve yüzde 42 tekrar eden alışverişçi-ye ulaştık. Ayda ortalama her bölgeden 2 bin üye ve beş ay sonunda siteden alışveriş yapan kişi sayısının yalnızca tek bölge için 3 bini aşacağını öngörüyoruz” diyor. Online Market projesi için Haşan Aslanoba ile ilk görüşmelerinde yatırım aldıklarını ifade eden Demirhan, üç yıla yayılan opsiyonlu toplam 3.6 milyon dolarlık yatırım anlaşması imzaladıklarını vurguluyor.

Tekstilde büyük düşündü

Türkiye’nin ilk online büyük beden markası olan Think+ büyük beden piyasasında genç ve tasarım odaklı bir eksiği doldurmak amacıyla kuruldu. Sitenin kurucusu Selim Onan. Think+, +42 beden kadınlara son moda koleksiyonlar sunuyor. Selim Onan, “Türkiye’nin her köşesinden 7 gün 24 saat ulaşılabilen Think+, ülkedeki 11.8 milyon +42 beden bayanın en büyük problemine çare oluyor” diyor. Şirketin cirosu 1.6 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Marka geçtiğimiz yıl 15 bin 241 adet sipariş aldı. Yaklaşık 50 bin üyeye ulaştı. Think+ modelinin yatırım şekli ile bir ilk olduğunu söyleyen Onan, “Kuruluşundan beri pazarlama iletişimi ajansı olan Yirmibirgram ile beraber hareket eden, reklam ajansının bünyede kurucu ortak olarak yer aldığı bir yapıyız. Markaya bugüne kadar bir milyon dolara yakın yatırım yapıldı. 2013 yılında bu yatırıma finans sektöründe faaliyet gösteren özel bir grup katıldı. Şirket geliştirme alanında uzman olan bu grup markaya 400 bin dolar tutarında ilave bir yatırım yaptı” diyerek sitenin yüzde 25 büyüdüğünü belirtiyor.

Mobilyayı online satıyor

Vivense.com 2013’ün Mart ayında ‘mobilya alışverişini kolaylaştıran ve evlere keyif katma’ sloganıyla faaliyetlerine başlayan bir marka. Vivense.com olarak seçilmiş 5 binden fazla mobilyayı üreticisinden doğrudan müşterilere sunuyor. Mobilyaların eve taşınması ve kurulumunun yapılması tamamen Vivense.com’a ait. Şirketin kurucusu Kemal Erol, “Şu an için 25 kişilik bir ekibe ulaştık. Bugüne kadar 5 binin üzerinde müşterimize, Türkiye’nin 81 iline mobilyalarımızı ulaştırdık. Vivense.com olarak 2014 yılında en az yüzde 100’lük bir büyüme hedefliyoruz” diyor. Site bugüne kadar toplam 5 milyon TL’nin üzerinde yatırım aldı. Yatırımcıları arasında Evren Üçok, Cem Sertoğlu, Haşan Aslanoba, Can Yücaoğlu, Alp Saul gibi isimlerin yanında Fabrice Grinda, Jose Marin gibi yabancı melek yatırımcılar da var.

İnternet üzerinden sınava hazırlıyor

Sinavo.com sosyal ağ yapısı ile oyunsal eğitimi bir araya getiren akıllı bir soru bankası. Size YGS- LYS ve KPSS müfredatlarına uygun sorular soruyor ve online deneme sınavlarıyla performansınızı değerlendirerek hedefinize ulaşmak için yapay zeka aracılığıyla yönlendirmelerde bulunuyor.

Mart 2014 itibari ile 50 bin video çözümlü soru ve 300’den fazla konu anlatımı videosu ile bu alanda Türkiye’nin en zengin arşivine sahip. Sinavo.com Kurucusu Emil Cokolat, “Tohum yatırım olarak 2011 Kasım ayında 400bin dolar aldık. Ağustos 13 itibari ile A turu gerçekleştirdik ve 750 bin dolar daha yatırım aldık. Ağustos 2014 te Aslanoba Capital’den aldığımız yatırım ile 3,5 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaştık” diyor.

Paul Doany’den yatırım aldı

Mobiiexpress, Türkiye’nin ilk operatör, banka ve cihaz bağımsız mobil cüzdan altyapısı üzerinde çalışan mobil ödeme ve alışveriş platformu. Mobilexpress kullanıcıları, cep telefonu numaraları ve sahip oldukları herhangi bir kredi kartı ile sistemde kendilerine bir hesap açtıktan sonra, fatura ödemeden TL yüklemeye, e-ticaret alışverişlerinin ödemelerinden reklamlardan ürün satın almaya kadar birçok işlemi sadece cep telefonları ile yapabiliyorlar. Bu işlemler tamamen SMS ile veya dijital dünyada sadece cep telefonu numarası kullanılarak da yapılabiliyor.

Akıllı telefon sahipleri Mobilexpress uygulamasını da kullanabiliyorlar. Platform, Türk Telekom Grubu’nun eski CEO’su Paul Doany’den 2013 yılının Ocak ayında bir melek yatırım aldı. Paul Doany şu anda Mobilexpress’in yüzde 12,5’ine sahip.

Bu yatırımın ardından aralarında Türk Telekom, TTNET ve Avea’nın da bulunduğu bazı stratejik ortaklıkların yanı sıra e-ticaret alanında da aralarında morhipo.com ve lVIY.COM’un da bulunduğu 40’tan fazla firma ile iş ortaklığı gerçekleştirdi. Mobilexpress Kurucu Ortak ve CEO’su Zeynep Şener, “Şu anda ayda 10 bin işlem yapıyoruz. Kayıtlı kullanıcı adedimiz 30 bini geçti. Yapacağımız çeşitli kampanyalarla yıl ortasında 300 bin kullanıcıyı geçmeyi hedefliyoruz” diyor.

Yeni nesil emlak sitesi

Nisan 2013’te kurulan Metrekare.com, yeni nesil bir seri ilan sitesi. Kullanımı kolay, hem bilgisayardan hem de cep telefonlarından aynı kolaylıkta ev bulunabilecek bir platform sunuyor. Ev ararken önemli olan evlerin geçmiş fiyat bilgisi, bölgede yaşayan insanların yorumları, ulaşım ve eğitim imkanları gibi bilgileri tek elden öğrenebilecekleri bir platform oluşturuyor.

Sitenin kurucusu Serhat Karahan, “Bugün 2 bin 500’e yakın bir emlak ofisi üyemiz var. Site trafiği olarak da hedeflerimizin yüzde 50 üzerindeyiz” diyor. Henüz fikir aşamasındayken Earlybird Venture Capital ve Aslanoba Capital’den yatırım aldıklarını söyleyen Karahan, üç yıl içinde 15 milyon TL ciro, ayda 10 milyon ziyaretçi ve yaklaşık 100 milyon dolarlık şirket değerine ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Lüks deneyim sunuyor

Alwaysfashion.com, müşterilerine lüks deneyimini yaşatmayı hedefleyen, lüks algısını sahiplenen, hem yurtiçi hem de yurtdışında hizmet veren bir online butik. Fatih Çolakel siteyi 2008 yılında üniversite öğrencisiyken kurdu. Çolakel’in şimdiki hedefi ise dünyanın en lüks markalarını global pazara sunan, Türkiye’de lüks denince akla ilk gelen online mağaza olmak.

2013 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 350 oranında bir büyüme sağladıklarını vurgulayan Çolakel, “Ayrıca, 2014 yılında 2013 yılına oranla yüzde 300 büyüme sağlamayı hedefliyoruz” diyor. Site, Aslanoba Capital’den yatırım aldı. Çolakel, yatırımın ardından ürün çeşitliliğini hızla artırdıklarını söylüyor.

Alternatif kiralama modeli

Hemenkiralik.com, turistik ya da iş amaçlı seyahate çıkan ve konaklayacak yer arayan insanlarla, evlerini günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralamak isteyenleri bir araya getiren online bir platform. Ev sahipleri müstakil evlerini, villalarını ya da apartman dairelerini Hemenkiralik.com’a kaydediyor.

Hemenkiralik.com da portföyündeki evlerin tüm bilgilerini, kısa vadeli ev kiralamak isteyen kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar konaklamak istedikleri evi Hemenkiralik.com’dan seçiyor, site de kullanıcının seçtiği evin sunduğu koşulların durumunu takip ediyor. Sistemde 64 ülkeden 533 şehirde 24 bin ilanla hizmet veriliyor.

Almanya, Rusya, İngiltere ve Ortadoğu genelinden müşterilerden talepler aldıklarını söyleyen sitenin kurucusu Mehmet Ülkü, “Girişimimize 30 bin TL gibi küçük bir sermaye ile başladık. Kuruluşumuzun ilk aşamalarında 212 Capital Partners’dan yatırım aldık, ikinci etapta ise yine 212 Capital Partners ve iki yabancı melek yatırımcıdan daha yatırım aldık. Üçüncüde ise 212 Capital Partners ve Aslanoba Capital’dan yatırım aldık. Üç aşamada toplamda aldığımız yatırım 4 milyon dolar civarına ulaştı” diyor.

Hangi firmaya güveneceğinizi söylüyor

GüvenRehberi.com, kullanıcılara hangi firmalara güvenebilecekleri konusunda rehberlik eden bir site. Bu doğrultuda e-ticaret sektöründe alışverişini tamamlayan kullanıcılara, gerçekleştirdikleri deneyimle ilgili sorular yöneltiyor ve yüzde yüz gerçek kullanıcılardan yorumlar topluyor.

Bu yorumlar ilgili alışveriş sitelerinde ve GüvenRehberi.com üzerinde görülebiliyor. Aynı zamanda kurumların müşteri memnuniyetini ölçmelerine ve takip etmelerine de imkan sunuyor. Sitenin kurucularından Onur Onat, “2013 senesinin Ağustos ayından beri aktif haldeyiz. Bu süre zarfında yaklaşık 400 firmayı müşteri portföyümüze ekledik. Topladığımız yorumlar şu anda 100 bini aştı. Ve günden güne büyüyoruz” diyor.

Başlangıçta 100 bin TL başlangıç sermayesi ile yola çıkan Güven Rehberi, Haşan Aslanoba’dan Temmuz 2013 tarihinde 250 bin dolarlık yatırım aldı. Onat, melek yatırım aldıktan sonra ilk etapta ekiplerini büyüttüklerini ifade ediyor.

Önceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu