Başarılı Girişimcilik

Melek Yatırım Alan Şirketler

Melekleri etkileyecek 9 yol

  1. Melek yatırım ataıak için kuşkusuz iyi bir fikrinizin yâ da gmştetaizin olmasının yanı sıra melek yatırımcıyı etkilemeniz de büyük önem taşıyor. Melek yatırımcıların, yatırma almak isteyen girişimcilere önerileri şöyle:
  2. Melek yatırım almak sanıldığı kadar zor bir süreç değildir. Güzel bir iş fikrini iyi bir şekilde sunmak burada temel adımınız olmalıdır.
  3. Güzel bir fikriniz olabilir ancak bu fikrin nasıl bayata geçirilebileceğine dair gerekli araştırmanın yapılmış olması da gerekir.
  4. Hayata geçirilmek istenen fikrin O odağında bir ürün var ise o ürünün, bir sistem ya da iş modeli varsa da onun açıklayıcı bir canlaııdınlmasımn yatırımcıya sunulması, yatırımcının gözünde iş fikrinin potansiyelini de görselleştirecektir.
  5. En önemli değerlendirme kriterlerinden biri ekip kalitesi. Ekip kalitesi, girişimcinin karalsteri, bağlılık ve azim ile birleştiğinde önemli bir güç oluşturuyor. İyi bir ekip yanlış yola girdiğinizde bile sizi başarıya ulaştırabilir. Yanlış ekiple doğru yolda gitseniz bile başarıya ulaşamazsınız, Bu nedenle ilk yatırım değerlendirmesi için girişimci ve ekibi en önemli konu.
  6. Faaliyet alanına tam bir hakimiyet göstermek ve fikri olabilecek en açık dille anlatmak sunumlarda avantaj sağlar.
  7. Girişimin artıları kadar eksilerinin de aynı dürüst yaklaşım içerisinde açıklanması, eksilerin kısa, orta ve uzun vadelerde nasıl giderileceği açıklanmalı.
  8. Yatırmamın en çok dikkat edeceği unsurlar arasında yer alan “yatırım dönüşü” konusunda da tatmin edici bilgiler verilmeli.
  9. Sunumlarda melek yatırımcıları karşılıksız kredi veren bir banka olarak görmemek, onları fikre değer katabilecek bağlantı merkezleri daralt değerlendirmek gerekir.
  10. Sunumlarda “Bizim rakibimiz yok, diğer firmalar rezalet, onları rakip bile kabul etmiyoruz” demek olumsuz etki bırakıyor. Bu nedenle girişimciler rakiplerim hiçbir zaman küçümsememeli.

MELEKLERİN PLÂNLARI

17 şirkete yatırım yaptı

Doany & Partners CEO’su Paul Doany, melek yatınmm özellikle teknolojik değişikliklerin olduğu zamanlarda, ekonomik büyüme açısından oldukça gerekli olan desteklerden biri olduğuna dikkat çekiyor. Son iki yılda 17 şirkete yatırım yaptığım söyleyen Doany, yatırımları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Goldern Horn Ventures ilk girişimim. Dört şirketi bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında sosyal ağ platformu Grou.ps, fotoğraf ekleme uygulaması Befunky, e-ticaret ve sosyal alışveriş sitesi Yogurtistan ile oyun motoru şirketi 3D Yoğurt var. Hissedar olduğum diğer şirketler mobil ödeme sistemi TTNET & Avea Mobilexpress, uluslararası toptan optimizasyon şirketi Liraca, bulut hizmetleri veren HGS, yazılım şirketi Algorithmix.

Jeotermal enerji alanında faaliyet gösteren SDS Enerji şirketini ve oyun şirketi Zula’nın da ortağıyım. En son yatırım yaptığım şirketler ise PoolElite, Clodii, GamePublisher ve CyberSecurity.”

Önceliği mobil girişimler

Monitise MEA Bölgesi CEO’su Fatih İşbecer, ağırlıklı olarak internet tabanlı girişimlere yaptırım yapıyor. Türkiye’nin ilk kapsamlı sosyal alışveriş platformu StilSOS.com bunlardan biri. Ayrıca ABD’de de benzerleri olan ve evinizin tadilat işlerini emanet edebileceğiniz, hızlı ve güvenilir servis veren Ustaeli de yatırım yaptığı girişimler arasında. E-ticaret sitelerine sosyal ticaret yazılımları sunan SOCIAPlus da yatırım yaptığım bir diğer girişimi. Yatırımları arasında internet tabanlı olmayan girişimlerin de yer aldığım söyleyen İşbecer, genç kadınlara odaklı plaj koleksiyonları sıman, üretimini Türkiye’de yapan Shakespeare In Love isimli Ege markasını örnek veriyor. Mobil ticaret, mobil ödeme ve güvenlik teknolojilerinin yatırım açısından ilgilendiği alanlar arasında sayan İşbecer, şöyle devam ediyor:

Galata Business Angels’daki grubumuzun ekseriyetle eski internet girişimcilerinden oluşması, e-ticaretin m-ticaretle birleşmesi faktörleri düşünüldüğünde internet tabanlı işlerin de ilgi alanımızda yer aldığım söyleyebilirim. Mühendislik alanında ise kart tasarımı, ihtiyaca özel veri iletimi, sensör networkleri gibi alanlara eğilmiş girişimlerle ilgileniyor, M2M alanına özel bir ilgi duyuyorum.”

“Yalnızca internetten satılan ürünler ilgi çekici”

Etohum girişimlerin belli bir aşamaya gelmesine yardımcı olduktan sonra daha büyük yatırımlar almaları için girişimcilere mentorluk desteği sağlayan bir platform. Melek yatırımcılardan ve Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından oluşan bir seçici kurul tarafından seçilen fark yaratan, stratejilerini ve iş modellerini en iyi şekilde ortaya koyan 15 girişimin her birine Etohum tarafından 10 bin üe 20 bin dolar arasında ilk tohum yatırımı yapılabiliyor. Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, “250 girişim Etohum okulundan geçti; yatırım yaptığımız 40 girişim arasından 20’si büyük başarılara imza attı.

Önümüzdeki yıllarda dünya çapında başarıya ulaşacak girişimciler de çıkacak” diyor.

2014 yatırımları için seçilen 15 Etohum girişimi, 3D printing teknolojisinden şehir içi araba paylaşımı uygulamasına, interaktif dijital kitaplardan medikal simülasyon sistemlerine kadar geniş bir yelpazede girişim zenginliği sunuyor. Günümüzün dijital trendlerinden mobil ve bulut bilişimi en iyi şekilde birleştiren, iPhone/web uygulamalarım bulut üzerinde tasarlayan girişimler de var. Büyükdemir, bu yıldan başlayarak önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye’de özellikle e-ticaret sektöründe birleşmeler, satm almalar veya kapanmalara şahit olabileceğimizi, yurtdışmda ise özellikle yazılım ve mobil sektörlerinde satm almaların devam ettiğini göreceğimizi belirtiyor Büyükdemir, son zamanlarda ‘online only brand’ adı verilen yalnızca internetten satılan ürünlerin de yatırımcıların dikkatini çektiğini söylüyor.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere
“Girişimcileri fakın iletişimdeyiz”

Girişimcilerle yıllardır yatoı iletişim içerisindeyiz. Ne denli büyük enerji ve potansiyele sahip olduMarmı görüyoruz; ancak bunları başarılı projelere dönüştürmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını da biliyoruz. Garanti olarak biz de bir anlamda; ekonomiye fevkalade ivme kazandıracağına inandığımız girişimcileri ihtiyaçları doğrultusunda destekleyerek, geleceklerine yatırım yapıyoruz.

Girişimci KOBİ’ler, tüm bankacılık işlemlerini Garanti’ye gelerek, hem en uygun koşullarda hem de tek çatı altından yapabilecekleri geniş kapsamlı ‘İşimi Kuruyorum Destek Paketi’ni sunuyoruz. Paket kapsamında, yeni iş kurmak isteyen girişimcilere, finansman desteği sağlayacak bilgilendirme hizmeti veriyor, her konuda hayatlarını kolaylaştıran ürün ve hizmetler sağlıyoruz. İşimi Kuruyorum Destek Paketi kapsamında bugüne kadar, 4 bin 815 adet ve 146 milyon TL tutarında kredi kullandırdık. Garanti olarak ayrıca, Türkiye’nin ilk ve önde gelen melek yatırım organizasyonu Galata İş Melekleri’nin düzenlediği, İTÜ Girişimcilik Kulübü ve Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’nün desteğiyle gerçekleşen ve ilki geçtiğimiz Kasım ayında düzenlenen GBA Mentor Clinic toplantılarının ana sponsorluğunu üstlendik.

Bunların yanı sıra, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) tarafından hayata geçirilen “BUMED Business Angels” (BUBA) ile stratejik ortaklığa başladık. Tüm bunların yanı sıra, girişimciler, Girişimci El Kitabı’ndan faydalanabiliyor. Yeni işletme sahipleri, Girişimci El Kitabı’yla, başlarken, büyürken ve olgunlaşırken yani başarı hikâyelerini yazarken ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgilere kolayca ulaşabiliyor.”

BUBA Başkanı Timuçin Bilgör: “Kısır döngüyü kıracağız”

Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlayarak Türk ekonomisine yeni İş ve işletmeler kazandırmak amacıyla, BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği) tarafından kurulan BUBA (BUMED Business Angels), çalışmalarına başladı. TTO (Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi) ile kuluçka merkezinde ve yapılacak tüm ticarileştirme faaliyetlerinde yakın çalışmayı hedefleyen BUBA’nın, 2014 planları arasında Bosphorus Venture Capital Fund’uı kurulması bulunuyor.

BUBA Başkanı Timuçin Bilgör, konuyla ilgili şunları söylüyor: “BUBA’mn hem girişimci hem de yatırımcı tarafında hizmetleri sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine veya mezunlarına değil, herkese açık. Melek yatırımcı ve girişimci ekosisteminde şu ana kadarki rakamlara baktığımızda konuşulan ve tartışılan boyutun aksine işlemlerin çok kısıtlı ve sınırlı sayıda olduğunu görüyoruz. BUBA olarai yaratacağımız güvenli ve hızlı çalışan bir mikro ekosistem sayesinde bu kısır döngüyü kıracağımıza, yepyeni oyuncuları yatırım tarafında büyük resmin İçine alacağımıza İnanıyoruz.”

Burcu Tuvay / Ekonomist

Önceki sayfa 1 2 3

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu