İş Fikirleri ve İş Kurmak

Nasıl Sponsor Olunur? Spor Sponsorluğuna Yatırım Yapan Firmalar

Spor sponsorluğuna yatırım yapmak

Spor sponsorluğuna yatırım yapan firmaları derledik. Nasıl sponsor olunur sorusunun cevabınıda yazımız içinde sizlere aktardık.

SPOR günümüzde milyarlarca dolarlık bir endüstri haline geldi. Bu dev pazarın en büyük paydaşlarını şöyle sıralamak mümkün: Takımlar ve sporcular, taraftarlar, spora yönelik ürünlerin üreticileri ve “sponsorlar” yani markalar. Sponsorların önemi geçmişe göre artmış durumda. Daha 20-30 yıl öncesine kadar fazla dikkate alınmayan sponsorluk müessesesi bugün spor endüstrisini en fazla büyüten paydaş haline gelmiş durumda.

Sponsorluğu tercih eden markalar, rekabette öne çıkabilmek için sporu etkin bir pazarlama aracı olarak kullanıyor. Geçmişte yaygın olan “ürün odaklı pazarlamadan”, “duygusal pazarlamaya” yönelen markalar, tutundurma çabaları kapsamında sporun sadık tüketici kitlesinden faydalanmak istiyor. Spor takımları ya da sporcular ile yaptıkları ticari  birliktelikler, kendi sınırlı hedef kitlelerinin yanında genel tüketiciye de hitap etme imkanı sağlıyor.

Sporcular da şirketlerin hedef kitlelerine erişimini artırmak için önemli bir araç konumunda. Sporun evrenselliği, dünyanın her yerinde spor organizasyonlarının yapılması, yüksek televizyon izlenme oranları, markaların global pazar içerisinde yer alma, sempatik ve popüler imaj oluşturma istekleri, firmaların spor sponsorluklarını tercih etmelerinin başlıca nedenleri.

Araştırma şirketi Nielsen’in verilerine göre, dünya genelinde spor sponsorlukları pazarı 2017 yılında 62 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Yine spor sponsorluğu için yapılan reklam harcamalarının tutarı ise 45 milyar dolar düzeyinde. Spor sponsorluklarına yönelik artan küresel ilgiden Türkiye’deki spor endüstrisi de payını alıyor. Bu gerçekten yola çıkarak Türkiye’de spor sponsorluğuna yatırım yapan önde gelen firmaları derledik…

Spor sponsorluğuna yatırım yapmak

Sponsorluk dosyası hazırlarken dikkat!

Sponsorluk dosyası, sponsor ararken başvurulardaki en önemli gereksinimlerden biridir. İçerisinde proje bilgilerinin tüm detaylarının oluşturulması, akıllarda oluşabilecek tüm sorulara cevap alınabilecek şekilde olmalıdır. Dolayısıyla sponsorluk dosyası hazırlamak için ciddi bir ön araştırmaya ihtiyaç var. Sponsorluk dosyaları öncelikle tasarımıyla kendisini okutmalı, içerik kalitesi ile dikkat uyandırmalı ve sponsorluk haklan ve fiyatlandırması ile kurumların ilgisini çekmeli. Kurumların sponsor olma kararı alırken dikkat ettikleri bazı noktalar var. Sponsor olma kararları her projeye göre değişkenlik gösterse de ortak noktalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz…

  • Proje özeti
  • Hedef kitle detayı
  • Medya gücü
  • Sonsorluk hakları ve iletişim bilgisi

TURKCELL
25 spor branşına destek

Turkcell, kurulduğu günden bu yana 25 spor branşında, 34 binden fazla sporcuya, 500 milyon TL’nin üzerinde maddi destek sağlamış durumda. “Biz sadece sponsor olduğumuz spor branşlarını değil, Türk sporunun adının olduğu her noktada yer almaya gayret gösteriyoruz” diyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, ana sponsorluklarını üstlendikleri ‘Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin, spor tarihinin en büyük altyapı projesi olduğunu belirtiyor. Bu önemli anlaşmaların dışında firmanın spor işbirlikleri 2002’de A Milli Futbol Takımı ile başlamış. Bu birlikteliğin hala devam ettiğini söyleyen Bütün, Turkcell sponsorlukları hakkında şunları anlatıyor:

Turkcell

“2005-2010 yılları arasında ‘Turkcell Süper Lig’ isim sponsorluğumuzla birlikte, Anadolu kulüplerimize verdiğimiz destek bizler için çok önemliydi. Lige verdiğimiz isim desteği dışında, dijital çağın gerekliliklerine uygun çalışmalarımız da devam etti. Türkiye’nin ilk dijitalleşen kulübü olma yolunda büyük bir adım atan Galatasaray’ın, Turkcell ile yaptığı gelir getiren iş modelinin ilk adımı olan kulüp-taraftar entegrasyonunu, dijital platformlarda en üst seviyede tutmak istiyoruz.”

Firma, futbolun yanı sıra atletizm ve yüzme gibi Türkiye’nin olimpiyat hedefinde önemli yeri olan iki branşa uzun yıllardır yatırımlarını sürdürüyor. Ayrıca Türkiye Yelken Federasyonu’nun 2018-2019 sezonunda destekçisi. Bütün, “2013’te başladığımız birliktelik 2020’ye kadar devam edecek. 2009 yılında ‘Geleceğe Koşanlar’ projesi kapsamında ‘Görme Engelli Bisiklet’ branşını, Türk sporuna ve sosyal hayata kazandırmaya başladık” diyor ve Görme Engelli Spor Federasyonu’nun ana sponsoru olduklarını söylüyor.

VODAFONE
Beşiktaş ile 15 yıllık serüven

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla sürekli hizmet ve teknoloji yatırımları yapan Vodafone, sporu pazarlama stratejisinde önü olan bir firma. Halen Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK), Vodafone İstanbul Maratonu ve Vodafone Fre-eZone Şampiyonluk Ligi gibi önemli sponsorlukları sürdürüyor. “Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile işbirliğimizi, hem önemli bir sosyal yatırım, hem de dijitalleşmeyi en çarpıcı şekilde sergileyebildiğimiz bir fırsat olarak görüyoruz” diyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Beşiktaş’ı dijital Türkiye’nin örneğini yapabilme imkanı sundukları bir marka olarak gördüklerinin altını çiziyor.

Vodafone’nun Beşiktaş ile sponsorluk anlaşması 15 yıllık. Ayrıca, Vodafone İstanbul Maratonu’na 2012, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’na ise 2014 yılından bu yana sponsorluk desteği sağlıyor. Aksoy, geçen yıl destek verdikleri spor branşlarına e-sporun da eklendiğini belirtirken, ‘BA USuperMassive eSports’ iş ortaklığıyla bu yöndeki ilk adımı attıklarını söylüyor.

Bu yıl ise e-sporda ikinci adımı atarak, ülkemizde profesyonel ligi olan tek oyun ‘League of Legends’m yaz ve kış mevsimi liglerine isim sponsoru olduklarının da altını çiziyor.

Vodafonel 50 milyon doları aşkın toplam sponsorluk desteği ile spora yatırım yapan en büyük firmalar arasında. Diğer yandan, son bir yılda e-spor pazarına yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırım yapılmış durumda. “Bu süreçte yaptığımız kampanyalar ve tanıtımlarla 14 milyon gence ulaştık” diyen Aksoy, 2018 sonuna kadar yaklaşık 7 milyon TL’lik daha yatırım yapmayı hedeflediklerini söylüyor. E-spora olan desteğin uzun soluklu olacağına dikkat çeken Aksoy, önümüzdeki beş yüda toplam desteğin 30 milyon TL’ye ulaşmasını planladıkları bilgisini de paylaşıyor.

PETROL OFİSİ
Altınordu’ya altyapı desteği

Petrol Ofisi, kurulduğu günden bu yana futbola, özellikle de altyapı alanında çalışmalara imza atan bir firma. Firmanın Altmordu Futbol Kulübü ile geleceğin yıldızlarına olan desteği halen sürüyor. Petrol Ofisi Pazarlama Müdürü (CMO) Beril Alakoç, Altınordu Futbol Kulübü ile 2017 Kasım ayında sponsorluk anlaşması imzaladıkları bilgisini veriyor. Firma, Altınordu’ya yaptığı yakıt katkısının yanı sıra iletişim çalışmalarıyla da kulübü destekliyor. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), U12 Cup gibi sponsorlukların dışında sosyal medya uygulamalarıyla Altınordu’ya yönelik iletişim çalışmaları gerçekleştiriyor. Ala-koç, sponsorluk hakkında ise şunları söylüyor:

“Avrupa futbolunun önde gelen kulüpleri, çocuk ve genç yaş kategorisinde sezon boyunca 100’e yakın maç oynuyor. Ülkemizde ise bu sayı henüz istenilen düzeyde değil. Çünkü ulaşım giderleri, ekonomik sorunlar yaşayan kulüpler için önemli bir maliyet kaynağı. Lig dışındaki özel maç ve turnuvalara fazla ilgi gösterilmiyor. Oysa küçük yaşlardaki oyuncuların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için daha fazla sayıda maç oynamaları gerekiyor. Akaryakıt sponsorluğumuza bu açıdan, Türkiye’nin geleceğini desteklemek olarak bakıyoruz.”

ÜLKER
10 yıllık sözleşme

Atıştırmalık sektörünün lider markası Ülker’in spora olan desteği uzun yıllardır sürüyor.

“1975 yılında basketbolla başlayan Ülker spor ilişkisinde, 80’li yıllarda ana spor dallarında aranılan firmalardan biriydik” diyen Yıldız Holding Kurumsal İletişim Direktörü Mehmet Uçan, 1993 yılında Ülkerspor Basketbol Takımı’nın kurulduğunu söylüyor. 2006’dan sonra basketbolda Ülkerspor ve Fenerbahçe Basketbol Şubesi’nin birleştirilmesiyle doğan Fenerbahçe Ülker’in ardından firmanın Galatasaray ve Beşiktaş Basketbol takımlarıyla da olan işbirlikleri devam etmiş. “Futbolda Milli Takım’m yanı sıra Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor gibi birçok takıma destek verdik ve bu kulüplerin birçoğuyla reklam anlaşmalarımız halen sürüyor” diyen Uçan, federasyon ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri projelerle, 2007 yılından bu yana yaklaşık 330 bin çocuğu sporla buluşturduklarını söylüyor. Uçan, sponsorluk hakkında ise şunları söylüyor:

“Fenerbahçe Futbol Takımı’nın maçlarını oynadığı stadın adının Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi olması için 2015’te Fenerbahçe’yle 10 yıllık bir anlaşma imzaladık. Burada yaptığımız işbirliği sayesinde alışılagelmiş stadyum deneyimini daha farklı ve eğlenceli hale getirmeyi hedefliyoruz.”

Çocuk ve gençlere spor alışkanlıklarını kazandırmak, sporu hayatlarının bir parçası haline getirmek için çeşitli projelere imza atan Ülker, sadece profesyonel futbola değil, 6-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik kurduğu “Ülker Çocuklar İçin Futbol” adı altındaki çalışmalarıyla da spora katkıda bulunuyor.

SEK
EuroLeague heyecanı yaşatıyor

SEK’in, EuroLeague ile basketbol sponsorluğu 2018-2019 yılında da devam ediyor. Firma geçen yıl Jr.NBA’e sponsor olmuş, İstanbul, Ankara, İzmir ve Tarsus’taki okul takımlarındaki 11-12 yaş grubu öğrencileri kendi şehirlerinde basketbol severlerle buluşturmuştu.

NBA ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) işbirliğindeki bu organizasyonla, genç nesillere basketbolü sevdirmeyi amaçlayan firma, seçili EuroLeague ve EuroCup maçlarında çocukları maç öncesi seremoniye dahil ediyor. Tat Gıda Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer, tüm dünyada sportif aktivitelere ilgi ve katılımın arttığını söylerken, firma olarak yaptıkları pazarlama çalışmaları ile her gün tüke-tilen ürünler sayesinde evlerde basketbolun konuşulmasını sağladıklarmı belirtiyor. Kesimer, firmanın sponsorluk stratejisi hakkında ise şunları anlatıyor:

“Yapılan pazar araştırmalarına göre Avrupa’da 89 milyondan fazla EuroLeague taraftarı var. Türkiye’deki taraftar sayısı ise 21 milyon civarında. EuroLeague maçları 200’den fazla bölgede canlı yayınlanıyor. Bir sezonda 2 milyar kişi maçları izliyor. Sahada maç izleyenlerin sayısı ise 2.7 milyon. EuroLeague sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada milyonlar tarafından ilgiyle takip edilen, dünyanın en önemli spor organizasyonlarından birisi oldu. Bu anlamda yaptığımız sponsorluk bize ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösteriyor.”

LENOVO
Spor ve teknoloji buluşması

Kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo, 2018-2019 sezonunda pek çok sponsorluk anlaşmasına imza attı. Küresel ikonik marka Ferrari ile yakın zamanda işbirliğini duyuran firma, hemen ardından Dünya Motosiklet Şampiyonluğu’nda zirveye oynayan motosiklet markası Ducati ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Türkiye’de ise Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ana sponsoru olan Lenovo, sahada yüksek performansa dayanan yeni nesil basketbol için sporun geleceğine destek veriyor. Lenovo Türkiye Pazarlama ve iletişim Direktörü Aysun Karabıyık, gün geçtikçe büyüyen e-spor hakkında ise şunları anlatıyor:

“Beşiktaş JK işbirliği ile dünyada bir spor kompleksi içinde yer alan ilk gerçek kapsamlı gaming alanı olan, £Lenovo Game On’u Nisan ayında Vodafone Park içerisinde açtık. Mekanın hem isim hem de teknoloji sponsorluğunu üstlendik. Basketbol sponsorluğumuz geçtiğimiz senenin ikinci yarısında başlamıştı. 2018-2019’da da devam edecek.”

Lenovo’nın basketbola yaptığı sponsorluk anlaşması sahadaki ve televizyondaki görünüm hakları ile birlikte, sosyal medya kullanımı ve takım antrenmanlarına katılma, oyuncularla tanışma, imzalı formalar, maç davetiyeleri gibi başlıkları içeriyor. Lenovo Game On ise sürekli korunması ve geliştirilmesi planlanılan, sezondan bağımsız bir proje. “Hem ürünlerimizi sergilediğimiz hem de yeni ürünleri satıştan önce tüketicilerimizle buluşturduğumuz önemli bir deneyimleme alanı” diyen Karabıyık, özellikle teknolojiye ilgi duyan tüm gençlerin, bu sponsorlukla birlikte basketbola olan ilgilerinin artacağını söylüyor.

GARANTİ BANKASI
16 yıldır ’12 Dev Adam’

Spor, kültür, sanat, çevre, eğitim gibi uzun soluklu projelere imza atan Garanti Bankası’nın sponsorluk çalışmalarında sporun ayrı bir yeri var. 2001 yılında Avrupa Basketbol Şampiyonasının Türkiye’de düzenlenmesinin ardından Garanti Bankası’nın Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ile sağlamış olduğu anlaşma halen sürer- ken, altyapıda bulunan kadın-erkek milli takımları, tekerlekli sandalye basketbol kadın-erkek ve genç milli takımları seviyesine uzanan destekleri de devam ediyor.

Garanti Bankası Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi & Direktörü Elif Güvenen, “12 Dev Adam’ın verdiği ilhamla 16 yıldır aralıksız desteklediğimiz ‘Garanti 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO)’ projesine bu yıl farklı bir soluk getirdik. Bugüne kadar on binlerce çocuğu basketbolla tanıştırdığımız 12 DABO organizasyonu ile artık geleceğin profesyonel basketbolcularını yetiştirmeyi hedefliyoruz” diyerek, yeni dönemde her bir merkezde, milli takım altyapı antrenörleri tarafından yapılacak taramalar sonucunda seçilen sporcuların eğitim göreceği bilgisini veriyor. îlk etapta 25 merkezde başlatılan çalışma önümüzdeki iki yıl içerisinde 81 ile yayılacak.

Banka, sponsorluk bütçesinin yüzde 50’den fazlasını basketbol için ayırıyor. Güvenen, ‘12 Dev Adam’, ‘Potanın Perileri’, ‘12 Cesur Yürek’, ‘12 Sihirli Bebek’ gibi isim ve logo çalışması yaptıkları markaların toplumda yaygın olarak benimsendiğine de dikkat çekiyor.

PINAR
Yıldız oyuncuların kulübü

1973 yılından bu yana kurumsal sosyal sorumluluk projelerine, eğitime, spora, kültür ve sanata desteğini sürdüren Pınar, 1998 yılından bugüne Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı’nın ana sponsorluğunu sürdürüyor. Bunun yanı sıra Türkiye Yelken Federasyonu ile sponsorluk çalışmalarına devam ederken, futbol, atletizm, yüzme gibi spor branşlarına da çeşitli alanlarda destek veriyor. Özellikle basketbol, Pınar ürünleriyle özdeşleşmiş bir spor dalı. Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, Yaşar Holding’in Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’ın liderliğinde spora olan desteğin 60 yıldır devam ettiğini belirtiyor.

Pınar, Karşıyaka Basketbol Takımı’na olan desteğin yanı sıra 20 yıl boyunca Pınar Karşıyaka Spor Kulübü (KSK) Basketbol şubesiyle birlikte altyapıda ve spor okullarında, yaklaşık 25 bin çocuğa spor yapma imkanı sağlamış. Her yıl bine yakın çocuk, Pınar’ın sponsorluğunda Çiğli Selçuk Yaşar Tesisleri’nde eğitim yapma olanağı buluyor. Geçen yıl yüzücü Bengisu Avcı’nm Manş Denizi’ni 6 saat 55 dakikada geçmesine destek olan firma, yeni dönemlerde ürünleriyle olduğu kadar sosyal vatandaşlık bilinciyle de spora ve sporculara desteğini sürdürüyor. Aktaş, Kaya Peker, Arda Vekiloğlu, Furkan Aldemir, Hüseyin Beşok ve Egemen Güven gibi yıldızların yetiştirildiği kulüpte, 1200 lisanslı sporcunun profesyonel lige geçmesine de destek olduklarının altını çiziyor.

ORKİD
2003’ten bu yana destek

Sporun, sağlıklı ve özgüveni yüksek nesiller yetiştirilmesinde önemli bir rolü olduğuna inanarak sponsorluk desteğini sürdüren firmalardan biride Orkid. 2003 yılında, P&G’nin lider kadın bakım markası Orkid’in Türkiye’deki 25. yılı çerçevesinde “Kadın Özgürlüğü 25 Yaşında” sloganı ile başlatılan serüven, Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı’mn ana sponsoru olarak devam etmiş. Firma, 2003’ten bu yana kadın voleyboluna verdiği desteğini, 2018-2019 sezonunda da sürdürmek için yeni bir anlaşmaya imza attı.

Orkid sponsorluk

“2003 yılında ‘Filenin Sultanları’ için de bir dönüm noktası oldu ve sporcularımız ardı ardına tarihi başarılara imza attılar” diyen P&G Türkiye ve Kafkaslar Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, farklı spor dallarında kadınların ve genç kızların özgürleştirilmesi için desteklerinin devam edeceğini belirtiyor. Türkiye’de basketboldan futbola, voleyboldan tenise, alternatif spor dallarından geleceğin olimpiyat sporcularına kadar markalarıyla sporu desteklemeye devam eden firma, Gillette markasıyla Türk Milli Futbol Takımı’nm erkek bakım markası olurken, Head&Shoulders ile A Milli Erkek Basketbol Takımı’nm ve Euroleague BasketbalFun özgüven sponsoru oldu. Markaları ile futbol milli takımlar kamp ve tesislerinin resmi tedarikçisi de olduklarının altını çizen Turnaoğlu, Türkiye’de spor kültürünü geliştirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Firma, 2014 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliği ile hayata geçirdiği ‘Olimpik Anneler’ projesi ile ailelerin çocuklarını spora yönlendirmeleri konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor.

CENTRAL RENT A CAR
Sualtı sporlarında 17 branş

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun tek ve resmi ana sponsoru olan Central Rent a Car, iki yıldır sporun 17 farklı branşına destek sağlıyor. Su altı sporları markamızın hedef kitlesi, kişiliği, imajı ve faaliyet gösterdiğimiz alanla birebir örtüşüyor” diyen Metal Oto Genel Müdürü Yavuz Başal, estetik ve hız kavramlarıyla eşleşen sualtı sporlarının marka ile önemli bir bütünlük sağladığını belirtiyor. Firma, yıllık sponsorluk bütçelerini oluştururken, spor branşlarını da mutlaka planlama içerisine dahil etmeye çalışıyor. Ülkemizde futbol, basketbol ve voleybol dışındaki spor branşlarının yeterli ilgi ve desteği görmediğinin altını çizen Başal, firmaların sponsorlukları arttıkça hak ettikleri değerlere ulaşacaklarına inandıklarını söylüyor.

Central Rent a Car, sponsorluk kapsamında, araç kiralama sektöründe faaliyet gösteren bir firma olduğu için desteğini de federasyonun ulaşım ihtiyaçlarım çözümleyecek şekilde planlamış. Federasyonun kullanımına yönelik araç tedarikinin yanı sıra, yönetim kurulu, alt kurul üyeleri, personeli, dalıcı, sporcu, cankurtaran, sporcu eğitmenleri, antrenör ve sporcu velilerinin bireysel araç kiralama ihtiyaçları için özel avantajlar sunuyor.

AYTEMİZ
Şampiyonanın en büyük destekçisi

Futbol ve motor sporlarına olan desteğini sürdüren Aytemiz, son üç yıldır desteklediği Alanyaspor’un 2018-2019 sezonunda da sponsoru olurken, Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF) gerçekleştirdiği Dünya Motokros Şampiyonasına da katkıda bulunmuş. Aytemiz Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Özge Kansu Gökçek, “Anadolu takımlarının, Süper Lig’de çok daha iyi yerlere gelmesi gerektiğine inanıyoruz” diyerek Alanya’nın firma için ayrı bir önemi olduğuna vurgu yapıyor. Gökçek, sponsorluk hakkında ise şunları anlatıyor:

“TMF işbirliği ile Motorcu Dostu İstasyon projesinin bir ileri aşaması olarak ‘Trafikte Empati Hareketi’ ile ‘Motorcu Dostu Trafik’ kurumsal sorumluluk projelerini hayata geçirdik. Projede şu ana kadar 11 ilde binlerce kişiye ulaştık. İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan alanımızda güvenli sürüş eğitimlerine devam ediyoruz. Hedefimiz birçok farklı platformda motosiklet kullanıcılarıyla bir araya gelerek Türkiye çapında bu konuda kalıcı bir fayda sağlayarak farkm-dalık yaratmak. Dünya Motokros Şampiyonasında da etkinliğin duyurusunu tüm iletişim kanallarımızda yaptık. Sosyal medyada yarış biletlerini hediye ettiğimiz mini yarışmalar düzenledik. Bu sayede şampiyonanın çok daha fazla kitleye ulaşmasına katkı sağladığımızı düşünüyorum.”

AVON
Kadın futbolu yayılıyor

Geçen yıl Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’na sponsorluk yapmaya başlayan Avon, 2018-2019 sezonunda da takımı desteklemeye devam ediyor. Bu işbirliği, kadın futbolundaki ilk sponsorluk olması nedeniyle Türk spor tarihi için ayrı bir önem taşıyor. Avon İletişim Direktörü Hande Orhan, “Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK), kurulduğu günden bu yana spor camiasının en önemli aktörlerinden biri. Bu sponsorlukla yalnızca takımı değil, genel olarak kadın futbolunu desteklemek, yeni futbolcuların gelişmesine ve daha geniş kitlelerce benimsenmesine ön ayak olmak istiyoruz” diyerek kadın futbolundaki bilinirliği artırmak istediklerinin altını çiziyor.

Avon sponsorluk

Avon, sponsorluk dahilinde, hem oyuncularla hem de takımla farklı organizasyonlara ve etkinliklere ev sahipliği yapacak. Orhan, zamanı geldiğinde sırasıyla bu organizasyonları gerçekleştireceklerini ve taraftarların, hatta tüm Türkiye’nin desteğini göreceklerini, kadın futbolunun olması gerektiği noktaya böyle ulaşacağının altını çiziyor. Avon’un kadın futbol takımına sponsor olmasının en önemli nedenlerinden biri de eşitsizliğin ortadan kaldırılmasına destek olmak istemesi. “Kadın futbolu hakkında futbolseverlerin dahi çok kısıtlı bilgisi var” diyen Orhan, futbolun kadına-yakışmadığı ile ilgili ön yargının çocukluk dönemine dayandığına vurgu yapıyor ve “Kadınların önlerinde yeni fırsat pencereleri açmak, yeni futbolcuların gelişmesine ve bu sporun daha geniş kitlelerce benimsenmesine ön ayak olmak bizim için mutluluk verici” diyor.

AVİS
Bir sezonun bedeli 35 milyon 500 bin TL

2018-2019 sezonu için Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin göğüs sponsoru olan Avis, bedeli 35 milyon 500 bin TL+KDV olmak üzere bir yıl uzatma opsiyonlu sözleşme imzaladı. İlk olarak kulübün internet sitesinde duyurulan sponsorluk anlaşmasının imzaları ise 1 Kasım tarihinde atıldı. Sarı-lacivertli takım, Spor Toto Süper Lig’in dokuzuncu haftasından itibaren formalarında Avis sponsorluk ismi ile sahaya çıktı.

TAHİNCİOĞLU HOLDİNG
Basketbol ligine ilgi arttı

Avrupa’nın en iyi ligleri arasında yer alan Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin isim sponsoru olan Tahincioğlu Holding, topluma doğrudan fayda sağlayacak projeleri desteklendi tercih ediyor. Holdingin Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Ilyas Katırcı, Türkiye’de basketbolün büyük bir yükselişte olduğunu söylüyor. 2017-2018 yılında ilk sponsorluk anlaşmasını imzalayan firma, Türkiye Basketbol Federasyonu ile olan işbirliğinin uzun yıllar boyunca devam etmesini istiyor. Katırcı, uluslararası organizasyonlarda kazanılan başarıların, Avrupa’nın en iyi liglerinden biri haline gelmesinin basketbola olan ilgiyi artırdığını söylüyor. Sponsorluğun, marka bilinirliğine ve itibarına olumlu katkıda bulunduğunu da sözlerine ekliyor.

ALTINYILDIZ
Kadınlar da giyecek

Altınyıldız Classics, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde Basketbol Milli Takımların 2020 yılına kadar resmi giyim sponsoru konumunda. Firma bu işbirliği çerçevesinde hem kadın hem de erkeklerde A takım’ lardan altyapılara kadar 14 farklı milli takımın oyuncularıyla idari ve teknik heyetleri için özel koleksiyonlar hazırladı. BR Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi Enis Habif, “Spor, Altınyıldız Classics kültüründe çok büyük bir önem taşıyor. Takım ruhunun, birlik ve beraberliğin öneminin bilinciyle yerel ve milli takımlarımızı desteklemekten her zaman büyük bir gurur duyduk’’ diyerek, 170’i erkek, 162’si kadın olmak üzere 332 sporcu için 12 özel farklı tasarım yaptıklarının altını çiziyor. TBF ile milli takımlar düzeyinde yapılan bu işbirliği, marka adına ilk olmakla birlikte, “Bu takım maçı alır” sloganıyla, sadece erkek sporcuların değil, kadın sporcuların da kıyafetlerine markanın imzasını atıyor.

KİĞILI
Hem yazlık hem kışlık

Sporun hemen her dalıyla yakından ilgi lenen ve ağırlıklı olarak futbol, basketbol ve voleybol branşlarına destek veren Kiğılı’nın geniş bir sponsorluk ağı var.

Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, özellikle futbol alanında uzun bir geçmişe dayanan sponsorluk anlaşmalarının bulunduğunu, gelecekte de bu desteklerini sürdüreceklerini belirtiyor. Firmanın ha len Başakşehir ve Sivasspor futbol ve Bah-çeşehir Basketbol takımlarına sponsorlukları var. Firma, yazlık ve kışlık iki ayrı sezon olmak üzere takım sporcularına ve tüm teknik kadroya özel dikim koleksiyonları hazırlıyor. Yapılan anlaşmalar spor branşına göre değişirken, kişi sayısı ve adetler de bu sponsorluklara göre farklılık gösteriyor. “Tüm takım oyuncularının ve teknik ekibin resmi kıyafet sponsorluğunu üstleniyoruz” diyen Suerdem, yaptıkları sponsorluk anlaşmalarında marka bilinirliğinin artışına büyük katkı sağladığının altım çiziyor.

ING BANK
Basketbolün değişmeyen rengi

TNG Bank, “Basketbolün değişmeyen rengi ve destekçisi” mottosuyla Türkiye Basketbol Ligi’nin dört yıldır ana sponsoru. 2014-2015 sezonunda Spor Toto Basketbol Ligi resmi sponsorluğunu mobil cüzdan uygulaması “ParaMara” ile başlatan banka, üç yıllık bir anlaşma imzalamış. Bankanın basketbol branşını seçmesindeki en önemli etken, dinamik, cesur ve yenilikçi doğasıyla örtüştüğünü düşünmesi. Ayrıca ING Bank’m hedefi dijital, aktif, kentli, mobil bankacılığı kullanan bir profile uygun ürün ve hizmetler sunmak. Basketbol izleyicisinin de bu özellikleri taşıdığını düşünüyor. Bu nedenle banka, temsil ettiği değerlerle basketbolün özelliklerinin çok uyumlu olduğuna inanıyor ve destek vermeye devam ediyor.

YILPORT
Samsunspor’asponsor 3 milyon TL

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig’de mücadele eden Samsunspor takımına 2018-2019 sezonunda sponsor olan Yılport, kulübe toplamda 3 milyon TL yatırım yaptı. Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ve ortaklardan Ali Rıza Yıldırım’m destekleriyle gerçekleşen sponsorluğun, önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor. Yıldırım Holding İdari İşler Başkanı Mustafa Kemal Erkanat, “Samsunspor’un şu anda holdİng a.ş. 2. Lig’den kazandığı 2 milyon TL’lik bir geliri bulunuyor. Ancak bu da kulübün geçmiş dönemlerdeki borçlarından dolayı temlikli durumda. Biz de elimizden gelen tüm desteği takıma sağlamaya çalıştık” diyerek, birkaç yıl kazanç sağlamadan takıma yardım edeceklerinin altını çiziyor. Yılport uluslararası bir firma olarak Samsunspor’un yurtdışında daha iyi tanınmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Bilyoner’den iki dev sponsorluk

15 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin ilk yasal elektronik şans oyunları platformu Bilyoner.com, her branşta Türk sporunun gelişimine katkı sağlamak için spordan kazandığını spora aktarmaya devam ediyor. Firma 2018-2019 sezonunda, Basketbol Milli Takımlarının ve Galatasaray Spor Kulübü’nün ana sponsorlarından biri oldu. Türkiye Basketbol Federasyonu [TBF] ve Bilyoner.com arasında imzalanan anlaşma kapsamında firma, üç yıl boyunca hem erkek hem de kadınlar milli basketbol takımı formalarının şortlarında yer alacak. Türkiye spor tarihinin en köklü kulüplerinden Galatasaray ile de sezonun en geniş kapsamlı sponsorluk anlaşmasına imza atan Bilyoner.com, sarı kırmızılı kulübün hem futbol hem de basketbol takımına üç yıl boyunca destek verecek.

Mehmet Akif ÜSTÜNDAG / Türkiye Voleybol Federasyonu [TVF] Başkanı
“Türkiye’nin en başarılı takım sporuyuz”

2018-2019 voleybol sezonu planlamasında 10 adet sponsorluk anlaşmamız var. Vestel, Acıbadem, PTT, Spor Toto, Türk Hava Yolları, Mikasa, B-Good, Orkid ve Teknosa sponsorlarımız arasında. Ana sponsorlarımızdan Vestel, dünyanın en iyi ligi olarak kabul edilen Bayanlar Voleybol Ligi’nin isim sponsoru. Türkiye’de spora olan yatırımlar, başarı ile doğru orantılı olarak ilerliyor.

Spora yatırım yapmak isteyen markaların en büyük avantajlarından biri sürdürebilir iletişim olması ve bu yöndeki alanlara yönelmesidir. Türk voleybolu için heyecan verici bir dönemden geçiyoruz. Son dönemde kulüpler ve milli takımlar düzeyinde tüm kategorilerde büyük aşamalar kaydettik. Türk voleybolu şu anda Türkiye’nin en başarılı takım sporu branşı konumunda. Son yıllarda Avrupa Kupaları’nda zirvenin değişmeyen adresi olan Türkiye, Avrupa Voleybol Konfederasyonunun ülke takımlarının Avrupa kupalarında aldığı puanların baz alınarak oluşturduğu ülke sıralamasında bayanlarda birinci, erkeklerde ise üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyette olan, çocukları voleybolla buluşturmayı ve ülkemizdeki lisanslı voleybolcu sayısını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Fabrika Voleybol Okullarımız bulunuyor. Fabrika Voleybol’un halen 26 okulu var ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Musa AYDIN / Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı
“Güreşin canlanması için projeler yürütüyoruz”

Federasyon olarak, 2018 yılı içinde yedi, Türkiye Şampiyonası ve iki uluslararası turnuva olmak üzere dokuz büyük organizasyon, sponsor desteği ile yapıldı. Spor salonlarına yeterli sayıda seyircilerin getirilememesi, görsel basında yeterince yer alamamak, özellikle canlı yayın programlarında müsabakaların yayınlanmaması, firmaların sponsorluğa sıcak bakmasını engelleyen nedenler arasında. Bu nedenle sponsorluk anlaşması yapmak isteyen kurumlar, başarılı olmuş ve isim yapmış sporcularla bireysel olarak ilerlemeyi tercih ediyor.

Türk güreşi her ne kadar başarılı olsa bile sponsorluk teklif edilen firmaların başarıya değil yukarda belirttiğimiz kriterleri dikkate alması, güreş federasyonun bu konuda karşılaştığı en büyük sorunların başında geliyor. 2015 yılında Amerika’da yapılan Dünya Şampiyonası ile birlikte Türk güreşinde yeniden bir ivme yaşandı. 2016 Rio Olimpiyatları’nda 52 yıl aradan sonra beş madalya alındı. 2017-2018 yıllarında Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda ise tarihi başarılar elde edildi. Hedefimiz bu başarıların artarak devam etmesi. 2016’dan bu yana yatılı ilköğretim okulları projelerinin tekrar hayata geçirilmesi, 2017’de Sivas’ta başlattığımız güreş liseleri projesinin bütün ilgelere yayılması, bir zamanlar güreşin alt yapısını oluşturan imam hatip liselerimizde yeniden güreşin canlandırması için gerekli proje çalışmalarımızı yürütüyoruz. Birçok sayıda şampiyon çıkarmış Güreş Eğitim Merkezleri’nin de hem yatılı hem gündüzlü olarak devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz.

Özlem AKDURAK / Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı
“Türk sporu daha fazla destek görmeli”

Yönetim olarak bize destek veren kuruluşların sayısını ve sponsorluk içeriklerini artırmak için çalışıyoruz. Destekçilerimizin başında tabii ki Spor Genel Müdürlüğümüz ve Spor Toto Teşkilatımız geliyor. 2018 için Turkcell, Doğuş Grubu, Pınar, MSC Lojistik, Unico Sigorta ve Deniz Ticaret Odası sponsorlarımız oldular. Kuşkusuz sporun çok daha fazla destek görmesi gerekiyor. Bu konuda yatırım yapan kurumların vergisel teşvikinde yapılacak iyileştirmelerinin yanı sıra manevi teşviklerin de etkileri çok büyük olacaktır. En büyük amacımız 2020 Tokyo Olimpiyatlarında da başarılı bir çizgi yakalamak ve tüm zorluklara rağmen ülkemize madalya kazandırmak. Sporumuzu geliştirecek, bizi geleceğe taşıyacak insan kaynağı yetiştirilmesine büyük önem veriyoruz. Antrenör ve hakem gibi teknik kadrolarımızın bilgi düzeylerini sistemli bir şekilde iyileştirmek için sürdürülebilir projeler üretmek en önemli gündemlerimizin başında geliyor.

Doç. Dr. Şahin ÖZEN / Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı
“Sponsorluk yasası federasyonlara büyük fayda sağlamıyor”

Central Rent A Car ve Spor Toto, federasyonumuzun 2018-2019 yılının resmi sponsorlarımız oldu. Ayrıca, yurtiçi yarışmalarda özellikle yerel yönetimlerimizden organizasyon ve tesis tahsisi desteği alıyoruz. Scuba, donanımlı dalış, sualtı görüntüleme, su kayağı branşlarında sponsor bulma imkanımız diğer branşlarımıza göre daha fazla. Çünkü bu sporları yüksek gelir seviyesine sahip insanlar yapıyor ve gönül verdikleri için sponsorluk konusunda da yardımcı oluyorlar. Sualtı hokeyi, ragbisi, serbest dalış, sualtı görüntüleme, paletli yüzmedeki uluslararası başarılarımızı bu yıl da devam ettirmeyi, bu tabloya zıpkınla balık avı ve serbest dalışı da eklemeyi hedefliyoruz. Başarılarımız artıkça ve medyada daha fazla yer buldukça yeni sponsorların da destek olacağına inanıyoruz.

Türkiye’de spora olan yatırımlar tesisleşme anlamında gayet güzel ilerliyor. Ama sponsorluk yasasının diğer amatör branşları desteklemesi için uyumlu hale gelmesi lazım ki, spor kulüpleri ve sporcu sayıları artırılmasına destek olsun. Sponsorluk yasası federasyonlara çok büyük fayda sağlamıyor.

Gökçe DAYI / Anadolu Efes Spor Kulübü Pazarlama ve Kurumsal İlişkiler Müdürü
“Her sektörden partnerimiz var”

Türk basketbolünü ekonomik anlamda geliştirecek, marka değerini yükseltecek tüm girişimleri, Anadolu Efes Spor Kulübü olarak destekliyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun son dönemde hayata geçirdiği sponsorluk anlaşmaları ve bu konudaki faaliyetlerini de yakın takip ediyoruz. Tuttuğu takımın maçlarını takip eden taraftarlarla kurulan bağ, markalara eşsiz topluluk yönetimi fırsatları sunuyor. Pek çok marka, basketbol sayesinde farklı iletişim imkanları yakalıyor. Takımların sezon boyunca Türkiye ve Avrupa’da ortalama 50-70 maça çıktığı ve bu maçların çok büyük bir bölümünün televizyonlarda canlı yayınlandığı düşünülürse, markalara reklam çalışmaları ile elde edemeyecekleri oranda görünürlük avantajları sunuluyor. 2018-2019 sezondaki partnerlerimiz arasında otomotiv, perakende yiyecek-içecek, moda, spor giyim, sağlık, inşaat ve medya gibi pek çok farklı sektörden markalar yer alıyor. Gelecek dönemde de her partnerimize, onların hedef kitlelerine uygun partnerlik paket ve projeleri sunarak daha fazla markanın basketbola ilgi duymasına destek olmayı sürdüreceğiz.

Burcu SEÇKİN / Profilo Pazarlama Müdürü
“Yüzme, tıpkı markamız gibi ‘dayanıklılık’ kavramını taşıyor”

2017 yılından beri Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası’na destek veriyoruz. Uluslararası bir şampiyona olma özelliğindeki Aquamasters, Muğla Valiliği’nin himayesinde, Türkiye Yüzme Federasyonu ve Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Şampiyonanın her yıl Marmaris ve Bodrum’da gerçekleştirilen etaplarında yer alıyoruz. Marka olarak her zaman iletişimimizin merkezinde tüketicilerimiz yer alıyor. Bu doğrultuda da tüketicilerimize birebir temas edeceğimiz, onlara direkt ulaşabileceğimiz etkinlikler bizim için çok önemli. Bir projeye sponsor olarak destek verirken de Profilo markasıyla örtüşmesine, marka kimliğimizle ve mesajlarımızla uyumlu olmasına çok dikkat ettik. Yüzme, tıpkı bizim markamız gibi temelinde ‘dayanıklılık’ kavramını taşıyan bir spor. Kuvvet ve kondisyonkadar dayanıklı olmak da bir o kadar önemli.

Biz de Profilo olarak aynı bakış açısı ve ‘dayanıklılık’ iddiasına sahibiz. 2018-2019 sezonunda da bu birlikteliğimizi devam ettirme kararındayız.

Süleyman ORAKÇIOGLU / Orka Holding (Damat-Tvveen) Yönetim Kurulu Başkanı
“Fenerbahçe ile üç yıllık anlaşma yaptık”

Bu sezon yurtiçinde ve yurtdışında, çeşitli spor dallarındaki kulüplere ve takımlara destek vermeye devam ettik. Geçen yıl imzaladığımız, A Milli Futbol Takımı ve Makedonya Milli Takımı sözleşmemiz devam ederken, Azerbaycan Milli Takımı ile bu sene yeni bir anlaşma imzaladık. İtalya’da Dettori-Pisano ralli takımına verdiğimiz destek ise hala sürüyor. Bunun yanı sıra, Fenerbahçe Spor Kulübü ile üç yıllık bir sponsorluk anlaşmasına imza attık.

Kulübün futbol takımının yanı sıra kadın/erkek basketbol ve voleybol takımlarına da destek veriyoruz. Ayrıca bu yıl Bursaspor, Ankaragücü, Trabzonspor ve Daçka Tekfen Basketbol Takımı’na da sponsorluk desteği vermeye başladık. Sponsorluk çerçevesinde takımlara ve teknik heyetlere özel dikim kıyafetler hazırlıyoruz. Fenerbahçe için özel bir koleksiyonumuz olacak, o da şubat ayında görücüye çıkacak.

Ceyhan HANCIOGLU / HDI Sigorta Genel Müdürü
“Türk sporuna her zaman destek çıkacağız”

Firma olarak bugüne kadar futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi gibi farklı branşlarda onlarca kulübe destek verdik ve vermeye devam edeceğiz. 2018-2019 sezonu için Galatasaray Kadın Voleybol Takımı ile yıllık bir sözleşmeye imza attık. Türkiye’nin büyük ve köklü kulüplerinden biri olan Galatasaray Spor Kulübü ile anlaşmamız çerçevesinde, 2018-2019 yılında Kadın Voleybol Takımı “Galatasaray HDI Sigorta Kadın Voleybol Takımı” olarak anılacak. Büyük başarıların altına imza atan bu kulübün yanında olmak bizleri gururlandırıyor. Türk sporuna ve kulüplerimizin gelişimlerine firma olarak her zaman destek çıkmaya devam edeceğiz.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu