Anasayfa / Şirket Haberleri / Nursace, yurtdışında 7 milyon seccade serdirdi

Nursace, yurtdışında 7 milyon seccade serdirdi
Nursace, yurtdışında 7 milyon seccade serdirdi

1989 yılında kurulan Nursace Tekstil, ısıtmalıdan, pusulalıya kadar inovatif seccadeler üreterek yurt içinde ve dışında önemli pazar payı elde etti. Bugüne kadar ABD’den Singapur’a, Hindistan’a tüm Orta Doğu ülkelerine kadar uzanan geniş bir coğrafyaya 7 milyon adet seccade ihraç eden Nursace, gelecek 5 yılda 5 kat büyümeyi hedefliyor.

nursace

Sadece seccade üretimiyle ihracattâ başarılı şirketler arasında yer almak ne kadar mümkündür? İhracata konu ürün seccade olunca çok büyük bir başarı beklemiyor olabilirsiniz. Ama bu alanda adını pek çok ülkeye duyuran Nursace Tekstil, Bayrampaşa’da ürettiği seccadelerle ihracatta yıldız olmuş bir şirket.

Seccadede yurtdışına ihracatı 7 milyon adeti bulan Nursace Tekstilin üretimini yaptığı seccadelerin taklitleri bile ortaya çıkmış. Halı Kilim ihracatçı Birlikleri tarafından ihracat başarı ödülüne layık görülen Nursace’nin ihracatta yakaladığı başarıda şüphesiz inovatif çalışmalarının etkisi de büyük.

Isıtmalı seccade ile beğeni toplayan şirket, bu ürünüyle Avrupa’daki camilere seccade üretimine de geçmiş. Şirket bugünlerde Belçika’da bir Türk camiinin seccade işiyle uğraşıyor.

işporta tezgahında başladı

Bugüne dek pek çok alanda yapılan girişimlerin başarılarını duymuş, görmüş ya da tanık olmuşsunuzdur. Seccade üretimiyle özellikle yurtdışında kendini gösteren Nursace’nin başarı hikayesi de pek çoğu gibi, işporta tezgahında satış yaparken 1965 yılında Bayezit Tekstili kuran Ahmet Bayezit, tekstil ürünleri üretirken 1989 yılında Nursace markası ile Avrupa’ya açılır. Eşarp, seccade, masa örtüsü gibi tekstil grubu ürünler üretirken, bu pazarlarda ciddi bir satış yakalayınca 1989 yılında 25 milyon lira sermaye ile 13 ortaklı anonim şirketi olarak Nursace Tekstil kurulur.

Şirket kısa sürede Avrupa’ya ve İngiltere’ye dağılmak üzere birçok ürünü 15 günde bir tır olmak üzere ihraç etmeye başlar. Babasının sağlık sorunları nedeniyle iş başa düşer ve İsmail Bayezit başkanlık koltuğuna oturur.

Namazdan yarım saat önce çalışacakNursace Tekstil olarak Diyanet işleri’nin Avrupa’daki ayağının seccade taleplerini karşıladıklarını anlatan Bayezit, son yıllarda inovatif ürünlerle çok büyük bir başarı elde ettiklerini dile getiriyor. Pusulalı, laptop çantalı, ısıtmalı gibi pazara birçok seccade sunduklarını söyleyen Bayezit, özellikle pusulalı ve ısıtmalı seccadenin çok ses getirdiğini belirtiyor. Şirkette üretimin yüzde 85’i ihracata dönük gerçekleşiyor, ihracatın yüzde 70’i ise klasik ürünlere, geri kalan kısmı ise ino-fatif ve konsept ürünlere yönelik realize oluyor. Bayezit bu konuda, “Örneğin bu yıl Amerikan Ford ve Lincolne firmalarına laptop çantası şeklinde seccade ürettik” diyor.

Isıtmalı seccadede Belçika’da inşa edilen Alaaddin Cami’nin 200 metrekarelik alanını ısıtmalı seccadeyle kaplayacaklarını anlatan Bayezit, bu cami için özel bir sistem kurduklarını belirtiyor.

Namaz saatlerinden yarım saat önce sistemin devreye girip seccadelerin otomatik olarak ısınmaya başlayacağını anlatan Bayezit, namazın bitmesiyle sistemin tekrar kapanacağını söylüyor. Namaz sırasında üşüdüğü için geliştirdiği ısıtmalı seccadeyi ürettiklerini dile getiren Bayezit, sistemi ise şöyle anlatıyor: “Elektrikle çalışan ısıtmalı seccadelerin içinde karbon ısıtıcı bulunuyor. Yine seccadenin altında ısıyı kaybetmemesi için yalıtım malzemesi kullanıyor.

Suya ve yırtılmaya karşı her türlü güvenlik önlemleri alınırken, seccadenin en büyük özelliği ise az enerji tüketmesi. Enerji tasarrufuyla dikkat çeken ısıtmalı seccade, mekanın değil kişinin ısıtılmasını baz alıyor. Isıtmalı seccade ile hedefimiz Doğu Anadolu bölgemiz ve Kuzey Avrupa gibi soğuk coğrafyalar.”

Hedef satışları beş katına çıkarmak

Bu arada seccade üretiminde Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını kaydeden Nursace Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bayezit, seccadenin Türk ve OsmanlI geleneğinden gelme bir ürün olduğunu bu nedenle tüm dünyada hafızalara Türk renk ve desenleriyle kazındığını ifade ediyor.

“Dünyanın neresinde ve kim seccade üretiyorsa mutlaka üzerinde bizden bir şeyler bulursunuz” diyen Bayezit, firma olarak hedeflerinin pazar payını nicelik olarak değil nitelik olarak arttırmak olduğunu söylüyor. Bayezit, önümüzdeki 5 yıllık süreçte hedeflerinin üretim adedini yarıya, ciroyu 5 ile 6 katına çıkarmak olduğunu da sözlerine ekliyor.

Bugün Almanya, Belçika, Amerika, Malezya olmak üzere 17 ülkeye seccade ihraç eden şirketin aylık 20 bin ile 60 bin arasında seccade üretimi yaptığını ifade eden Bayezit, üretimlerinin yüzde 70’ini ihraç ettiklerini belirtiyor. İsmail Bayezit, pek çok lidere de ulaştıklarım kaydederek “Zaman içerisinde seccadede trend yaratan bir marka haline geldik. Başarımız öyle bir boyuta ulaştı ki, Malezya’da eski başbakan ve şu anda da başbakanlığın en güçlü adayı, Anwar İbrahim; Endonezya’nın Jakarta valisi olan ve kraldan sonra gelen en güçlü siyasi kişiliği Fauzi Bowo da Nursace müdavimlerindendir. Anwar Bey’e seçim çalışmaları sırasında birçok kez dağıtılmak üzere seccade yaptık, Fauzi Bey de zaman zaman özel butik ürünler sipariş verip, özel kutularda, özel misafirlerine hediye eder. 4-5 sene evvel kendisinin; bizzat firmamızı İstanbul’da ziyaretinde Endonezya’da da tesis kurmamız yönünde bir davet aldık” diyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. ben bulgaristan danim siparis oraya gelirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir