Ek İş Yapmak Ek Gelir SağlamakKariyer ve İş

Öğrencilere Part Time İş İmkanları

Öğrencilere part time iş fırsatları var. Üniversite öğrencilerine yönelik yarı zamanlı iş fırsatları hiç olmadığı kadar artmış durumda. Satış temsilciliğinden satranç öğretmenliğine binlerce iş fırsatı İK ve kariyer portallarında öğrencilerin başvurusunu bekliyor…

Öğrencilere yarı zamanlı işler

ÜNİVERSİTE yılları her ne kadar uzun gözükse de göz açıp kapayınca kadar geçiyor. Bu sürede özgeçmişini yararlı aktivite, staj ve iş deneyimleriyle dolduranlar için kariyer dünyasının kapısı aralanıyor. Diğerleriyse kaybettikleri vakti geri kazanmakla uğraşıyor. Üstelik şu sıralar pek çok firma yarı zamanlı (part time) işe alımlar gerçekleştiriyor. Hatta ilanların sayısı geçen yıla göre artmış durumda. Bu da üniversite öğrencilerinin deneyim kazanması ve iş dünyasına adım atması için ciddi bir fırsat demek…

Öğrencilere part time iş
Öğrencilere part time iş

BİNLERCE AKTİF İLAN VAR

IK ve kariyer portalı Secretcv.com’da 1 milyon 500 bin üniversiteli aday bulunuyor. Bu adayların 330 bini yarı zamanlı ilanlara başvuru yapıyor. Bu arada ilanlarda 2016 yılına göre yüzde 10’luk bir artış söz konusu. Şu anda 3 bin 500’ün üzerinde yarı zamanlı iş ilanı adayları bekliyor.

Öncelikle bu yıl önemli bir büyüme kaydeden perakende ve mağazacılık sektörünün satış temsilcisi, kasiyer gibi pozisyonlarda çok fazla sayıda eleman aradığını belirtelim. Yine dönemsel olarak düzenlenen fuar, kongre, konser ve festivallerin sayısındaki artış, öğrenci, yeni mezun ve yarı zamanlı iş arayışında olanlar için de yeni istihdam olanakları sunuyor. Ayrıca bu sektörlerde yalnızca öğrencilere değil işsiz olanlara da pek çok farklı iş olanağı söz konusu.

Bu yıl ilanlarda ilginç meslekler de dikkat çekiyor. Bunlar arasında özellikle satranç öğretmenliği, medya takip elemanı, çocuklara özel parti evi ve restoranlarda organizasyon elemanı gibi farklı işler göze çarpıyor.

Yenibiris.com’un verilerine göre, yarı zamanlı iş ilanlarında en çok başvurulan pozisyonlarsa, satış temsilcisi, anketör, servis elemanı, stajyer, yönetici asistanı, veri giriş elemanı, müşteri temsilcisi, satış destek elemanı, grafiker ve eğitmen pozisyonları olarak öne çıkıyor.

Kariyer.net üniversiteleri dolaşıyor

Her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerindeki üniversiteleri ziyaret eden Kariyer.net, 2017-2018 eğitim öğretim yılı için de hazırlıklara başladı. Amaç, üniversite öğrencilerini iş arama sürecine hazırlamak, özgeçmiş oluşturmak ve mülakat teknikleriyle ilgili bilgilendirme yapmak. Geçen yıl Türkiye genelinde toplam 94 üniversitede gençlerle buluşan Kariyer.net, yeni eğitim öğretim yılında yaklaşık 100 üniversiteye gidecek.

Bu kapsamda Türkiye ve KKTC’de bulunan üniversite, MYO ve meslek liselerinde eğitim hayatına devam eden öğrencilere yönelik etkinliklerle gençlerle birebir iletişime geçilmesi amaçlanıyor. Kariyer.net tarafından, üniversite ziyaretleri sırasında yapılacak etkinliklerin duyurulması ve etkinlik sonrası izlenimlerinin paylaşılarak öğrencilere özel ipuçları verilmesi amacıyla yeni bir blog sayfası da hayata geçirildi.

Kariyerkampuste.com adresi üzerinden takip edilebilen blog sayfasında, etkinliklerle ilgili izlenimler bizzat semineri gerçekleştiren yöneticiler tarafından kaleme alınıyor. Blog içinde ayrıca Karlyer.net ile stratejik ortaklığı bulunan üniversite kulüplerinin etkinlikleri de paylaşılıyor.

Yine yeni mezun ve staj ilanlarına yönlendirmelerin yapılabildiği blog sayfasından, üniversite ziyaretlerine ilişkin detaylı programa da ulaşmak mümkün.

İlginizi çekebilir: Kına işi yapmak gözde meslek oldu

B-FIT
Kendi merkezini açacaklara destek veriyor

Genel merkezinde üniversite öğrencilerine haftanın belli günlerinde yarı zamanlı çalışma olanağı sağlıyor. Ayrıca beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencileri tüm Türkiye’de bulunan 214 b-fit merkezinde yarı zamanlı çalışma şansı buluyor. B-fit, üniversite üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisi olmak ve haftanın üç günü işe gelmek gibi koşullar arıyor. Her yıl minimum 200 üniversite öğrencisi yarı zamanlı olarak b-fit’lerde çalışıyor. Bu sayı her geçen yıl artıyor.

Öğrencilerin yol ve yemek ihtiyaçları karşılanıyor. Ayrıca geldikleri günler için de ücret ödemesi yapılıyor. Üniversite öğrencilerine iş yaşamında aktif rol alarak kendilerini geliştirme fırsatı sunduklarına değinen b-fit Kurucu Ortağı Bedriye Hülya şunları söylüyor:

“Üniversite sonrasındaysa başarılı öğrencilere kadroya geçerek tam zamanlı çalışabiliyor. B-fit’te çalışan üniversite öğrencileri arasında daha sonra kendi merkezini açmak isteyenler de oluyor. Genel merkez olarak da kendilerine destek oluyoruz.”

B-fit’te çalışmak isteyen üniversite öğrencileri b-fit.com.tr adresinden başvuru yapabiliyor.

DHL EXPRESS
Her cuma günü masaj saati var

Dünya genelinde 100 bin, Türkiye’de 800’ü aşkın çalışanın görev yaptığı DHL Express’te yarı zamanlı iş fırsatları işe alım politikasında önemli yer tutuyor. Öğrenciyken DHL Express’le tanışan yarı zamanlı çalışanlar, kurum kültürü ve çalışma prensiplerine uyum sağlayarak tam zamanlı çalışma fırsatı da yakalıyor. Üniversite öğrencilerine proje bazlı çalışmalarda, doğum izni ya da uzun hastalık izni nedeniyle geçici olarak boşalan kadrolarda ya da iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde çeşitli departmanlarında çalışma fırsatı sunuluyor.

Her yıl ortalama üç ila altı ay çalışma süreli 50 üniversite öğrencisi dönemsel olarak işe alınıyor. 2017 yılında yine 50 civarında öğrenciye bu imkan sunulacak. DHL’in kurum kültürüne uyum sağlayabilecek, kendini iyi ifade eden, takım çalışmasına yatkın adaylarla birlikte çalışabilmek öncelikli tercih sebebi, iyi derecede İngilizce bilgisi de kriterler arasında yer alıyor.

Öğrencilere, sosyal güvence, servis ve yemek haklarının yanı sıra çalışanlara sağlanan diğer tüm sosyal imkanlar sunuluyor. Bayram ve yılbaşı hediyeleri, özel sağlık taramaları, çay-kahve ikramları, cuma günleri ofiste gerçekleştirilen masaj uygulaması, haftada iki gün alışveriş merkezi servisi, kuru temizleme servisi ön plana çıkan örnekler arasında yer alıyor.

Bu yıl yarı zamanlı görev yapan öğrencilerden altısının kadrolu olarak göreve başlattıklarını anlatan DHL Express Türkiye İK, Kalite, Satınalma ve idari işler Direktörü Ayla Çetinbora, “Bununla birlikte zamanında yarı zamanlı olarak işe başlayıp şu anda şef ya da müdür pozisyon larında görev yapan çalış’anlarımız da var” diyor.

DHL Express bünyesinde yarı zamanlı olarak çalışmak isteyen öğrenciler, internet sitesinde yayın lanan ilanları takip ederek başvurabiliyor.

IDEFIX
Kitap okumak şart

Şirket olarak çok genç bir kadro yapısına sahip olduğundan birçok departmanında üniversite öğrencilerine yarı zamanlı iş imkanı sunuyor. Departmanın ihtiyaçlarına göre yılın her döneminde stajyer alımı gerçekleştiriyor. Her yıl ortalama 15 üniversite öğrencisi idefix’te, Prefix’te ya da Sabit Fikir’de çalışıyor. Öğrenciler, EBI çalışanlarına sunulan tüm olanaklardan faydalanıyor. Ayrıca her ay kitap satın alabilmeleri için idefix hediye çeki veriliyor.

Başarılı çalışanları tam zamanlı işe aldıklarını belirten EBI insan Kaynaklan Uzmanı Gizem Özen, sundukları kariyer imkanlarını şöyle anlatıyor:

“Kadro olmadığın da bile kadro yaratmaya çalışıyoruz. Neredeyse tüm departmanlarımızdaki yöneticiler öğrenciyken yarı zamanlı çalıştıkları departmanlarında şu anda yöneticiler. Örneğin direktörümüz olan Bora Ekmekçi de dokuz yıl önce yarı zamanlı müşteri temsilcisi olarak çalışma hayatına başlamıştı. Üniversite öğrencilerini ucuz iş gücü olarak görmüyoruz. Aksine kendi tecrübelerimizle genç çalışanların yenilikçi vizyonlarını birleştirerek başarılı sonuçlar elde ediyoruz.”

Şirket, yıl içindeki her türlü personel ihtiyacı için, farklı kanallardan tanıtım yaparak ilan veriyor. Başvurular arasından, ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen kriterlere uygun nitelikteki adayları belirleyerek görüşmeye davet ediyor. Stajyer alımlarında özellikle önem verilen yetkinlikler; öğrenmeye açık olması, her zaman daha iyisi için çabalaması, ekip çalışmasına yatkın olması ve yaratıcı olması. Olmazsa olmaz özelliklerse kitap okumak ve düzgün Türkçe kullanımı.

Öğrenciler, ik@idefix.com ya da ik@ebiuniverse.com adreslerine özgeçmişlerini gönderebiliyor.

KAREL
İlk gün SGK yapıyor

Her yıl Ar-Ge’de 4’üncü sınıf öğrencisi olan kişiye “aday mühendis” olarak haftada bir gün çalışma imkanı tanıyor. İşe eleman alımda yapılan mülakatla eşdeğer görüşmeler sonucunda adaylar arasından seçilen öğrencilere projelerde görev de veriliyor. Pazarlama ve satış birimlerinde pazar araştırması tanıtım materyallerinin ve ürün kataloglarının hazırlanması gibi tam zamanlı çalışanların yaptıkları işlerde yılda yaklaşık sekiz üniversite öğrencisine sorumluluk veriliyor.

Yarı zamanlı işe alınan öğrencilere, aynı işte tam za manii çalışan yeni mezun bir kişiye verilen ücretle orantılı bir ödeme yapılıyor, işe girdikleri gün SGK’lı olan öğrenciler, sağlık sigortası dışında şirketin ulaşım servisi, öğle yemeği, happy hour’lar gibi imkanlardan da faydalanıyor.

Bu yıl da benzer uygulamalara devam edeceklerini belirten Karel IK Müdürü Ersun Türköz, mezun oldukları dönemde firma içinde kendilerine uygun birimlerde eleman ihtiyacı olması halinde bu kişilere işe alımda öncelik tanıdıklarını belirtiyor. Türköz, “Yaz stajından farklı olarak yarı zamanlı çalışacak kişilerin uzmanlaş mak istedikleri alanı seçmiş olmaları, bu konuda meraklı olup imkanları ölçüsünde kendilerini gelişmeye çalışmaları işe alınmalarındaki önemli kriterler” diyor.

Karel’e yarı zamanlı iş başvurusu yapacak öğrenciler, Kariyer.net üzerindeki genel iş ilanına yönlendiriliyor.

Başvuru formu veya e-posta yoluyla başvuru ve CV kabul edilmediğini belirtelim.

PFIZER
Yarışmayı kazanana iş var

Üniversite öğrencilerine satış-pazarlama, finans, kurumsal strateji ve iş geliştirme, IK, bilgi teknolojileri gibi divizyonlarda uzun dönemli ve proje bazlı yarı zamanlı iş imkanları sunuyor. Halihazırda 55 üniversite öğrencisi bu imkandan yararlanıyor.

Pfizer Türkiye’de e-kariyer etkinliği “Pfizer’de Gelecek Var” (gelecekvar.com) kariyer sayfası üzerinden ge-rekleştirilen “Marketing E-xpedition” isimli simülasyon yarışmasının da öğrenciler için fırsat yarattığına değinelim… Yarışma kapsamında öğrenciler, gerçek bir ürün için kendilerine tanımlanan sanal bir pazarda bütçe dağılımı yapıp satış tahminlerinde bulunarak iki yıllık bir pazarlama planı hazırlıyor. Başarılı takımların üyeleri şirketin yönetim ekibiyle tanışıyor ve çeşitli ödüllerin yanı sıra yarı zamanlı işe alım süreçlerine öncelikli olarak dahil oluyor.

Pfizer Türkiye 1K Müdürü Özgür Koyuncu, işe aldıkları öğrencileri farklı projelerde çalıştırarak çeşitli alanlarda tecrübe edinmelerini sağladıklarını belirtiyor. Koyuncu, “Öğrencilere maaş, kahvaltı ve yemek imkanı sağlıyoruz. Esnek çalışma saatleri, cuma günlerine özel rahat kıyafet uygulaması ve yaz aylarına özel, çalışanların hafta sonuna iki saat erken başlamalarına olanak sağlayan ‘keyifli cuma günleri’ uygulamalarımızla çalışanlarımızın iş-özel yaşam dengesine destek oluyoruz” diyor.

işe alım süreci, IK divizyonu liderliğinde, ilgili departmanların desteğiyle yürütülüyor. Pfizer Türkiye’de yarı zamanlı görev almak isteyen öğrenciler, yıl içinde internet sitesinde açık bulunan yarı zamanlı iş ilanına başvurabiliyor. Ayrıca Facebook “Pfizer Kariyer” sayfası kanalıyla açık pozisyonlar ve çalışanlara yönelik tüm IK aktivitelerini takip etmek mümkün.

RODIMOOD
Bin 100 öğrencisi var

Öğrenciler RodiMood mağazalarında yarı zamanlı şekilde satış, kasa ve depo personeli (haftada 30 saat) olarak çalışabiliyor. Sürekli istihdam ettiği bin 100 yarı zamanlı çalışanı var ve bu çalışanların tümü üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Öğrenciler haftada 30 saat veya talepleri halinde daha az süreli çalışabiliyor. Sigortaları yapılıyor ve günlük yemek ücretleri ödeniyor.

RodiMood İK Müdürü Kasım Eminoğlu, öğrencilerin mezuniyet sonrası yönetici yetiştirme programlarına başvurabildiğini belirtiyor. Yine şirket merkezinde uzman yardımcılığı pozisyonlarına başvuruların da kabul edildiğini söylüyor.

İşe alma kriterleri arasında, perakende mağazacılık alanını kariyer olarak tercih etmek, esnek çalışma koşullarına uyum sağlayabilmek, ölçme ve değerlendirme sınavlarından geçebilmek yer alıyor.

Öğrenciler, RodiMood mağazalarından veya Kariyer.net üzerinden başvuru yapabiliyor.

SAMSUNG
Ders saatlerinin uygunluğuna bakıyor

Öğrencilerin ilgi alanları ve şirket içi bölümlerin ihtiyaçları doğrultusunda satış, pazarlama, satış sonrası hizmetler ve tüm destek fonksiyonla rı bünyesinde fırsatlar sunuyor. Her eğitim ve yaz dönemi başında şirket içi departman ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak gelen başvurular değerlendiriliyor. Üniversite öğrencilerine mümkün olduğu kadar ilgi duydukları alanlarda olacak şekilde bireysel gelişimlerine katkı sağlayacak bilgi ve beceri kazandırmaya yönelik deneyim ve eğitim imkanları sunuluyor. Yarı zamanlı çalışmaları karşılığı olan ücret, yol ve yemek desteği de veriliyor.

Samsung Türkiye İK ve İdari İşler Direktörü Banu Oksun, geçmiş dönemlerde stajyer olarak çalışmaya başlamış ve daha sonra yarı zamanlı statüsüne geçmiş öğrencilerden yüksek performans gösterenlerin tam zamanlı çalışan statüsüne geçtiklerini de anlatıyor.

Samsung’da yarı zamanlı işe girme sürecinde ders saatlerinin uygunluğu, akademik performans, kişisel ilgi alanları ve kariyer beklentileri belirleyici rol oynuyor. Kış döneminde yarı zamanlı olarak işe başlayan bir çalışan için yaz döneminde işe devam edebilme imkanı olduğunu da hatırlatalım.

Yarı zamanlı imkanlar için başvurmak isteyen öğrencilerin setkhr@samsung.com adresine e-posta atarak akademik performanslarını içeren özgeçmişlerini ve çalışmak için ilgi duydukları alanları anlatan bir yazı göndermeleri gerekiyor.

TURKCELL
PAF programıyla işe alıyor

Turkcell, büyüyen hedeflerine paralel organizasyonel ihtiyaçları kapsamında yoğun bir işe alım süreci yönetiyor. Teknoloji sektöründeki konumu, inovasyona verdiği değere paralel genç yeteneklere, onları profesyonel iş hayatına hazırlayacak yarı zamanlı iş fırsatları yaratmaya önem veriyor.

Yarı zamanlı işe alımlar için genç yeteneklerin profesyonel hayata bir adım önde başlamalarını hedefleyen PAF (Profesyonelliğe Adım Formasyonu) Takımı programı yürütülüyor. Söz konusu program; staj, yarı zamanlı çalışma ve yeni mezun istihdam sürecini kapsayan, destekleyici eğitim programlarıyla gençleri profesyonel yaşamla ilgili bilinçlendirmeyi, bakış açılarını genişletmeyi hedefliyor. Programa 2012 yılında Türkiye’deki üniversitelerden yaklaşık 4 bin başvuru alan Turkcell, genel yetenek, İngilizce sınavı ve mülakatlar sonucu 240 öğrenciyi kabul etti. Şirket, her yıl ortalama 150 kişiyi yarı zamanlı olarak istihdam ediyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, öğrencilere sundukları kariyer fırsatlarını gerçek bir kariyer hikayesiyle anlatıyor: “Halen Turkcell’de uygulama ve geliştirme uzmanı olarak çalışan Altay Seyfula ile 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz ‘TurkceH’li Yaşam Seminerleri’nde tanışmıştık. Altay, o gün okul bitirme projesiyle ilgili detayları Turkcell çalışanlarıyla paylaştı.

Sonrasında fikrini hayata geçirmek için Turkcell PAF programı kapsamında stajyer olarak çalışmaya başladı. Ardından o etkinlikte bizlerle paylaştığı fikri ‘TıklaKonuş Servisi’ olarak hayata geçirildi ve 2012 GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde Turkcell’e ‘Müşteriye Hizmet için En iyi Ürün’ dalında ödül getirdi. Fikirlerinden etkilenerek onu staj sürecimize dahil ettik. Şimdi de kendisi iş arkadaşımız.”

Özgeçmişler turkeell.com.tr üzerinden kabul ediliyor.

TURKNET
Dönemsel iş fırsatları da var

Üniversite öğrencileri için 7/24 çalışan departmanlarında iş imkanı yaratıyor. Adayın, söz konusu işle ilgili bir bölümde okuyor olması gerekiyor. Ayrıca vardiyalı sistemde çalışabilir durumda olması kadar kendini geliştirmek istemesi ve öğrenmeye açık olması da önemli. Bu şekilde birçok öğrenci TurkNet’te çalışıp tecrübe edinme fırsatı buluyor.

TurkNet IK Müdürü Ayçan Emre, üniversite öğrencilerini geçici olarak da görevlendirebil-diklerine değiniyor. Özellikle çalışanların izin dönemleri, rahatsızlık ya da dönemsel yoğunluk gibi nedenlerle oluşan geçici kadrolar için insan kaynağına ihtiyaç duyulabildiğinden söz eden Emre, “Bu kadrolara da geçici olarak öğrencileri alabiliyoruz. Ancak bunlar uzun vadeli değil dönemsel görevler oluyor” diyor.

Adaylar, ik@turknet.net.tr adresinden başvuru yapabiliyor. Açık pozisyonlar oldukça başvurular değerlendiriliyor.

VODAFONE
Yurtdışında staj imkanı

Üniversite öğrencilerine iş imkanını üçüncü sınıflara özel hazırladığı kariyer programı Discover Genç Yetenek ile sağlıyor. Bu çerçevede üçüncü sınıfta okuyan öğrenciler, çeşitli testler ve değerlendirme merkezi uygulamalarından oluşan toplam beş aşamalı bir süreçten geçiyor. Vodafone, her yıl ortalama 50 öğrenciye, üçüncü sınıfı bitirmelerinin ardından yaz aylarında tam zamanlı olarak ve üniversite dördüncü sınıfta da yarı zamanlı iş imkanı sunuyor. Bu yıl yine 50 öğrencinin Discover Genç Yetenek programıyla Vodafone Türkiye’ye kazandırılması hedefleniyor. Öğrenciler yemek ve servis imkanlarının yanı sıra şirket içi tüm sosyal imkanlardan da faydalanıyor.

Vodafone Türkiye Yetenek Geliştirme Direktörü Bülent Bayram, “İnsan kaynağını dışarıda aramaktansa kendi içimizde yetiştirdiğimiz genç yetenekleri değerlendiriyoruz. Bunların en önemlisi Genç Yetenek Yarışması. Birinci olanlar istedikleri bir Vodafone ülkesinde bir ay staj yapma imkanı elde ediyor.”

Tüm ilanlar hem Vodafone Türkiye kariyer sitesinde hem de dış iş arama portallarında yayınlanıyor. Başvurular bu kanallar aracılığıyla alınıyor.

Kulağınıza küpe olsun!

Yenibiris.com, giderek zorlaşan rekabet ortamında üniversiteye yeni başlayacaklara kariyerlerine şimdiden hazırlanmaları için önemli ipuçları veren 15 maddelik bir liste hazırladı. Üniversite birinci sınıf öğrencilerine kariyer yapacakları alanı belirlemeleri, bunun için farklı alanlarda stajlar yapmaları öneriliyor, işte 15 maddelik kariyer dünyasına girme sırları:

►►Sadece derslere girmek yerine birinci sınıftan itibaren bir şekilde iş hayatının içinde olun. Bunun için havalı pozisyonlara gerek yok. Anketörlük, stand hostesliği, tezgahtarlık iyi birer iş deneyimidir. Bu deneyimler sizi deneyimsiz gençlerden farklı kılar.

►►Bir konuda kapsamlı bilgi almak için yalnızca Google’dan aramak yerine gerçek anlamda araştırma yapın. Kütüphaneye gidin, tezleri okuyun, o mesleği yapanlarla konuşun ve öğretmenlerinize danışın.

►►Staj yapmaya mümkünse birinci sınıfta başlayın. Farklı alanlarda stajlar ne yapmak istemediğinizi bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca özgeçmişinize yazacağınız harika birer deneyimdir.

►► Deneyim kazanmanın bir başka yolu da sivil toplum kuruluşunda çalışmaktır. Hemen ilgi alanınıza giren bir dernek veya vakıfta gönüllü çalışmaya başlayın.

►► Okuldaki kulüplerde aktif görev alın. Bu hem sizi sosyalleştirir hem de bir başka iş deneyimi fırsatı sunar.

►► Kendinize şimdiden bir özgeçmiş hazırlayın. Yarı zamanlı veya dönemsel bir iş veya staja başvururken özgeçmişiniz olması sizi profesyonel gösterir.

►► Kendinize garip sıfatlar yerine ad-soyadınızdan oluşan ciddi bir e-posta adresi alın. İşverenler, sonkobra@…com, geceninkizi@…com, yaraligenc@…com, haylaz_serseri@…com gibi adresleri gerçekçi bulmuyor. En iyisi e-posta adresinin isminizin baş harf i ile soyadınızı içermesidir.

►►Office programlarını ve en önemlisi Excel’i öğrenin.

►► İngilizceniz yetersizse bunu çözmeye bakın.

►► İş hayatının olmazsa olmazı takım çalışmasına yatkınlıktır. Grup projelerine katılın, arkadaşlarınızla sunum hazırlayın. Ama bunun için son akşamı beklemeyin.

►► İletişim yeteneğinizi geliştirin. Öncelikle dinlemeyi öğrenin.

►► Mutlaka bir hobiniz olsun, ona zaman ve enerji ayırın. Yalnız hobinizin müzik, kitap, alışveriş olmamasına ve bunları özgeçmişinizde yazmamaya dikkat edin.

►► Çevrenizi oluşturmaya başlayın. Örneğin öğretmenleriniz, iş dünyasında tanıdıklarınız, konser organizasyonunda birlikte çalıştığınız arkadaşınız, dernekteki yöneticinizle düzenli iletişim kurun ve kendinizi onlara hatırlatın.

►►Sadece Facebook’ta değil Linkedin’de de hesap açın ve özgeçmişinizi koyun. Çünkü iş dünyası orada.

Tugçe Altınsoy

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

 1. ??ORİFLAME??
  ☝?Ücretsiz üyelik – ek iş – ek gelir.
  ✌?️İlk kataloğunuz ücretsiz olarak danışmanınızdan
  ?Sermayeye ihtiyacınız yok.
  ?Ürünleri al,sat 21 gün sonra öde.
  ?Her ay sipariş zorunluluğu yok.
  ?Satış yapamam diyorsanız,üye olun kendi ihtiyaçlarınızı %30 indirimli alın.
  ?Sevdiklerinizi de indirimli ürün almak için Oriflame’e davet edin daha çok kazanın.
  ?İlk üç ay boyunca ”hoş geldiniz” hediyeleri
  ?Her ay farklı “kat kat kazan” hediyeleri
  ?Denemekle bir şey kaybetmezsiniz.
  ??,üyelik için aşağıdaki linke tıklayıp formu doldurabilirsiniz.
  https://tr.oriflame.com/business-opportunity/become-consultant?potentialSponsor=3115919

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu