Anasayfa / Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak / Kına işi yapmak gözde meslek oldu

Kına işi yapmak gözde meslek oldu

Geleneksel olarak saçta ve elde kullanılan kına, günümüzde form değiştirerek yepyeni bir trend haline geldi. Hint kınası düğünlerden doğum günlerine pek çok yerde kullanılmaya başlandı. Yeni bir meslek doğdu…

Kına yaptırmak

FOLKLORİK kültürün en geleneksel görüntülerden birisidir. Kına gecesinde evlenmeye hazırlanan genç kız sandalyede elleri kınalı olarak oturur, arkadaşları da çevresinde “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar…” türküsünü söyleyerek oynar… Doğal olarak zaman değişti ve bu görüntü popüler kültürün bir parçası olarak kaldı. Kına yapma ritüeli de tarzı da modern hayatın koşullarına uydu. Son dönemlerde evlilik hazırlığı yapan genç kızlar kına gecelerine artık özel Hint kınacıları talep ediyor. Avuç içlerine yakılan geleneksel kınalar yerine, çeşitli çiçek, yaprak ve geometrik desenlerin oluşturduğu kombinasyonlar bir aksesuar gibi kınayı deriye nakşediyor. Desenlerinden dolayı Hint kınası olarak adlandırılan desenli kınaya o kadar çok rağbet var ki, sadece kına gecelerine değil, hanımların özel toplantılarına, sünnet düğünlerine, doğum günü partilerine hatta çeşitli işletmelerin açılışlarına ve tanıtım günlerine de Hint kınacıları çağrılmaya başlandı.

Kına kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip. Kına gecelerinin bu kültürü yaşatmadaki rolü de küçümsenmeyecek boyutlarda. Geleneksel olarak önem verilen kına geceleri çok yakın zamana kadar organizasyon şirketleri tarafından görmezden geliniyordu. Şimdilerde ise düğünler kadar kına gecelerinin de eğlenceli ve şık olmasına dikkat ediliyor. Hint kınası yaptırma ritüeli artık bu gecelerin en dikkat çekici anlarından birisi olmaya başladı.TÜRKLER YENİDEN KEŞFETTİ

Hint kınacısı denilince akla gelen ilk isimlerden birisi Özlem Öztaş. Türkiye’de Hint kınası sektörünün ortaya çıkmasına yol açan isimlerden. Asıl mesleği ressamlık olan Öztaş, 2004 yılında çocuk kitapları hazırlarken kendini Dubai’de duvar dekorasyonu tasarlarken buluyor. 2008 krizinin hayli etkilediği Dubai’den 2009 yılında Türkiye’ye dönmek zorunda kalınca bu kentte yaygın olarak kullanılan Hint kınasını Türkiye’de uygulamaya karar veriyor.

Öztaş, Dubai’de Arap kadınlarının çok süslü olduklarını, dini bayramlarda kına sürerek süslendiklerini, kendilerine kına yaptırmak için özel salonları olduğunu aktarıyor. Burada bulunduğu zaman içerisinde kendisi de pek çok defa Hint kınası yaptırmış. Hatta Türkiye’ye geldikçe yakın çevresine de yapmaya başlamış.

2008-2009 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptığında kına gecelerinin Türkiye’de cansız olduğu tespitini yaptıktan sonra çeşitli organizasyon şirketlerine, kına gecelerinde beraber çalışmak için mail atmış. İçlerinden kendisine cevap veren bir firmayla beraber o yıl düzenlenen evlilik fuarına katılmış ve şaşırtıcı düzeyde ilgi görmüş. Kınanın desenleri ve hızla yapılabilmesi fuarda ilgi odağı olmuş. Öztaş, Türkler kınayı yeniden keşfetti diye yorumluyor bu durumu.

ASLINDA HEPSİ AYNI

Öztaş, aslında bütün kınaların aynı olduğunu İran, Hint, Arap kınası gibi isimlendirmelerin yanlış olduğunu ifade ediyor. Kınanın hammaddesi genelde aynı fakat desenli olduğu için ve bu desenler de bölgelere göre farklılık gösterebildiği için farklı isimler alıyor. Öztaş kullandığı kınayı Dubai’de özel olarak hazırlatıp getiriyor ama bildiğimiz yeşil kınadan farkı yok. Öztaş, siyah kına olarak bilinen kınanın orijinali kullanılmadığı takdirde oldukça zararlı olduğunu ve Dubai’de devlet tarafından yasaklandığını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

Siyah kına oldukça alerjik olduğu için deriye temas etmemesi gerekiyor. Sadece saç için kullanılan siyah kına, içerisindeki parafenilendiamin ve peroksit maddeleri sebebiyle cildi aşındırıyor. Ciltle temas etmesi halinde cildi yakabilir, cilt su toplayıp kabarabilir ve yara olabilir. Hatta güneşle daha aktif hale gelen maddeler ciltte daha fazla tahribata yol açabilir.” İşte bütün bu nedenlerden dolayı Öztaş orijinal yeşil kınayı tercih ediyor. Hint kınası siyahtır algısının bu işi “ayaklara düşürdüğünü” ve sonrasında alerjik şikâyetler geldiğini ifade ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Ümraniye /İstanbul
    Evde ek iş yapmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir