Turizm Sektöründen Haberler

Otellere “Güvenli Turizm Sertifikası” Verilmeye Başlandı

Oteller gizli müşteri uygulaması ile denetlenecek

ŞEHİRLERARASI seyahat yasaklarının kalkmasıyla turizm için ilk yeşil ışık yakıldı ve teyakkuzda bekleyen konaklama tesisleri birer birer kapılarını açmaya başladı. Kapalı kaldıkları süreci yeni döneme hazırlıkla geçiren oteller, “Güvenli Turizm Sertifikasyonu” programına dahil olarak misafirlerinin kafasında hiç soru işareti bırakmayacak şekilde bir tatil vaat ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm turizm sektör paydaşlarının işbirliğiyle hazırlanan 2020 sonuna kadar geçerli olacak “Güvenli Turizm Sertifikasyonu”, Türkiye’yi turizmde dünyada bir adım öne çıkaracak nitelikte. Ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir dizi alınması önerilen tedbirleri tanımlayan bu belgeye sahip otellerde ‘güvenli’ ve ‘hijyenik’ tatil yapılabilecek. Çünkü, uluslararası sertifi-kasyon kuruluşları tarafından verilen bu sertifika; üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının yerine getirildiğini belgeliyor. Otellerin aldığı bu belge yüzlerce detay incelenerek veriliyor ve tesisler gizli müşteriyle denetleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Tüm ulaşım ve konaklama tesislerimizi, sertifikayı alarak sağlıklı bir tatil için gerekli tüm önlemler için teşvik ediyoruz” diyor. Para Dergisi olarak konu hakkında görüş aldığımız bu belgeyi vermeye yetkili uluslararası sertifikasyon kuruluşları da, otellerden yüzlerce başvuru geldiğini, denetimlere hızlı başladıklarını anlatıyor.

DENETLEME BİLGİLERİ KAREKODDA

Belgeyi alan tesisler önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacak. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki karekod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek. Karekod okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılabilecek. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmış olacak. Aylık olarak gerçekleşecek denetimlerin bir kısmı haberli, bir kısmı ise habersiz olacak. Denetçiler zaman zaman gizli müşteri olarak tesislerde kalarak alınan önlemleri yerinde inceleyecekler.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜ-ROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, “Salgın boyunca kendimizi ve ailemizi korumak için evlerimizde aldığımız önlemlerin çok daha fazlasını turistik tesislerimizde alacağız” diyerek, sağlıklı bir tatil ortamı oluşturmak için diğer ülkelerin çok ilerisinde önlemleri ivedilikle uygulamaya geçirdiklerinin altını çiziyor. Çorabatır şunları söylüyor: “Pek çok Avrupa ülkesi henüz alacağı önlemlere karar vermeye çalışırken, biz haftalardır sürdürdüğümüz çalışmalar sonrasında, üçlü bir koruma sistemi benimsedik. Öncelikle istisnasız tüm tesisler Bakanlık genelgesindeki kuralları yerine getiriyor. Ardından turizm işletmeleri ziyaretçilere daha fazla güven vermek için hijyen ve açılış çalışması yapıyor. Konaklama sektörüyle yıllardır çalışan yerli ve yabancı şirketler, kullanılacak malzemelerden personelin eğitimine kadar pek çok konuyu içeren çalışmanın ardından, açılış şartlarının yerine getirilmesini sağlıyor. Son olarak da uluslararası denetim firmaları, hak eden otellere tüm dünyada geçerliliği olan ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ veriyor.”

“OTELLERE GÜVEN ARTACAK”

Almanya başta olmak üzere dünya çapında bilinen bu denetleme firmalarının onayının, yerli ve yabancı ziyaretçilerin endişelenmeden tatile çıkmalarım sağlayacağını savunan Çorabatır, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte Covid-19 ve hijyen konusunda aldığımız önlemler diğer ülkelerin çok ilerisinde. Yunanistan’dan Ispanya’ya diğer ülkeler hala alacakları önlemleri tartışırken, biz kapılarımızı açıyoruz. Bu zor süreçte boş durmadık, her ayrıntıyı düşünerek sağlıklı bir tatil imkanı sunmak, bozulan moralleri düzeltmek için çok yoğun çalıştık. Umuyorum bu özverili çabalarımız Türk turizmini ilerleyen dönemde sektörde dünya lideri konumuna taşıyacaktır.”

“KATKISI BÜYÜK OLUR”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkam Müberra Eresin de, Güvenli Turizm Sertifikasyonu programının, başta tüketici güveni sağlanması, çalışan güvenliği ve olumlu algı dikkate alınarak kesinlikle ileriye dönük olarak sektöre büyük katkı sağlayacağına inandıklarını kaydediyor.

Amaçlarının sertifika alan otel sayısını artırmak olduğunu söyleyen Eresin, otellerin ödeyeceği sertifika bedelinin bir kısmının sadece kendi üyeleri için geçerli olmak üzere, turizmin bütün fonksiyonları ile ülke yararına gelişmesini sağlamak ve bu doğrultuda üyelere destek olmak görev bilinci ile TÜROB tarafından karşılanabileceğini belirtiyor. Eresin, “Hem konaklama tesislerinde normalleşme süreci hem de sertifika programı bizim de görüşlerimiz alınarak hazırlandı, insan sağlığı önceliğimiz, bu nedenle zaten özellikle Sağlık Bakanlığımızın tavsi-yelerim tamamen uygun bulduk ve’değiştirilmesi için öneride bulunmadık. Bu süreç için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diyor.

YABANCILARDAN HİJYEN PROGRAMI

Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı zincir otel markalarının da kendi hazırladıkları hijyen programlarını Türkiye’deki sertifika sisteminin denetim sistemine akredite ettiğini aktaran Eresin, Bakanlıkla ortak hazırladıkları kriterlerin Avrupa Otelciler Birliği üyeleri tarafından da ilgi ve takdirle karşılandığını söylüyor. Belgeyi vermeye yetkili firmalardan biri olan Almanya merkezli Royalcert’in Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Namlı, Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nın, konaklama ve yeme- içme tesislerini ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlara uygun şekilde denetleyerek salgın ile mücadeleyi hedeflediğini söylüyor. Şu ana kadar dört otel, iki restoranın denetimini tamamladıklarını belirten Namlı, henüz altı adet sertifika verdiklerini açıklayarak, “Hali hazırda 50’nin üzerinde denetimleri planlanmış olan tesis mevcut. Birçok işletme ise bilgi almak ve başvuru öncesi hazırlıklarını tamamlamak üzere bizi arıyor” diyor. Namlı, denetimleri gıda mühendisi, kimyager, biyolog, ziraat mühendisi gibi meslek dallarından tecrübeli ve yetkin kişiler tarafından gerçekleştirdiklerinin altını çiziyor.

Fransız menşeili Bureau Veritas’m Türkiye Genel Müdürü ve Bureau Veritas TAG (Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan) Bölgesi Genel Direktörü Umut Balaban da, her şehirde denetim yapabildiklerini, Antalya bölgesinde ofisi bulunan tek denetim firması olduklarının altım çizerek otelcilik sektöründe ciddi bir deneyimlerinin olduğunu vurguluyor. Balaban “Güvenli Turizm Sertifikasyonu” almak için Bureau Veritas’a 700’ün üzerinde başvuru talebi geldiğini açıklayarak, “Süreç devam ediyor, başvuru zamanı için herhangi bir kısıtlama yok” diyor.

GİZLİ MÜŞTERİ DENETİMLERİ

Fransız Merieux NutriSciences Türkiye Genel Müdürü Sabahnur Demirci de, grup şirketlerinden ISA Denetim Belgelendirme ve Eğitim A.Ş.’nin bu sertifikasyonu vermeye yetkili olduğunu bildirerek, denetimlerde süre, konaklama tesisinde yatak sayısı, yeme-içme tesislerinde metrekare üzerinden planlanma yapıldığını aktarıyor. Demirci, “Belgelendirme çalışmasına onay veren tesis ilk denetim sonrası eksikleri var ise kontrol denetimi ve gizli müşteri denetimlerine de tabi oluyor.

Bu denetimler sonucunda uygunluk sağlayan tesisle-re Güvenli Turizm Belgesi, üzerinde karekodu ile teslim ediliyor. Bu karekod ile tesise gelen misafirler denetimle ilgili ayrıntılara ulaşabiliyor” bilgisini veriyor.

OTELCİLERE MALİYETİ

Ingiltere merkezli sertifasyon kuruluşu Llyod’s Register Gözetim Ltd. Şti.’den özgül Poyrazoğlu ise, 800’ün üzerinde başvuru aldıklarını bildiriyor. Poyrazoğlu, merkez ofisleri İstanbul’da olmak üzere birçok ilde sahip oldukları 70 kişilik denetçi ağıyla belgelendirme, eğitim ve ikinci taraf denetimleri kapsamında hizmet verdiklerini anlatıyor. Poyrazoğlu, bu belgeyi almanın tesislere maliyetine ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Maliyeti etkileyen birden fazla kalem olduğu için bu konuda sabit bir rakamdan bahsetmemiz söz konusu değil. Aylık 400 ile 2 bin 600 TL arasında değişen bir ücret tarifesi bulunuyor. İşletmeler maliyet konusunda bilgi almak isterlerse Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın internet sitesinde yer alan iletişim numaralarından her zaman bize ulaşabilirler.”

İlk belgeler Antalya’da

“Güvenli Turizm Sertifıkasyonu” programı kapsamında ilk iki belge Türk Standartları Enstitüsü [TSE) tarafından Antalya’da verildi. Serik’de bulunan Sueno Hotels Golf Deluxe Belek belgeyi alan ilk otel olurken, ikinci belge Alanya ilçesindeki Goldcity ve Gold Island otellerinin oldu. Turistik tesislerden belgelendirme için yoğun talep geldiğini anlatan TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Haşan Demirtaş, iki ayda bir “gizli müşteri” yöntemiyle kurallara uyulup uyulmadığını tespit edeceklerini belirtti.

Mini kulüpler de açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelgeye göre, koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce otellerde açılmasına izin verilmeyen mini kulüpler ve kreşler, bundan böyle hjjyen ve sağlık kurallarına göre hizmet verebilecek. Mini kulüplerin kapasiteleri, sosyal mesafe düzenlemelerine uygun olarak belirlenecek, çocuklar rezervasyonla kabul edilecek. Diğer yandan otellerin hamam, sauna ve masaj üniteleri, İçişleri Bakanlığı’nca normalleşme sürecine ilişkin belirlenen usul ve esaslara göre hizmet verecek.

Dedeman’dan ‘Güvende Kal’

Dedeman Turizm Grubu bünyesinde pandemi sürecinin ilk günlerinde oluşturan özel kurul tarafından tanımlanan, yönetilen süreçler ve alınan önlemlerle hazırlanan “Güvende Kal” manifestosuna dair bilgi paylaşan Dedeman Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, “Kültür ve Turizm ve Sağlık Bakanlıkları ve ilgili sektör sivil toplum kuruluşlarımızın yapmakta olduğu çalışmaları, öngörü ve önerilerini yakından takip ediyoruz. Tüm genelge, talimat ve önerileri eksiksiz olarak uygulamaya geçiriyoruz. ‘Güvende Kal’ manifestomuz, sosyal mesafe, hijyen, eğitim, sağlıklı besin olmak üzere dört ana başlıktan, 50’yi aşkın alt başlıktan oluşuyor.

Güvende Kal dedik, çünkü misafirlerimiz kendilerini evlerinde olduğu gibi güvende hissetsinler istiyoruz. Kendi iç denetimlerimizi de gerçekleştireceğimiz bu dönemde, misafirlerimizi geleneksel Dedeman misafirperverliği ile ağırlamaya devam edeceğiz” diyor.

Özlem Kapar Bayburs

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu