Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Prestij’in Yeni Simgesi Kaşkol Atkılar

Bir dönem sadece soğuktan korunmak amacıyla kullanılan kaşkol artık prestijin de bir simgesi. Mağazalarda sırf bu ürünlerden oluşan bölümler oluşturuluyor. Ciroların ciddi bir kısmı kaşkol satışlarından geliyor..

VİTRİNLERE çıktığı ilk dönemlerde daha çok soğuktan korunmak için satın aldığımız kaşkol, gerek kadın gerekse erkek herkesin en gözde aksesuarı haline geldi. Artık sadece aksesuar da değil. Bir dönem papyon, ardından kravatın simgelediği prestiji artık kaşkol yansıtıyor. Tabii bir ürün bu kadar önemli hale gelince büyük veya küçük tüm hazır giyim firmaları kaşkola özel olarak önem vermeye başladı. Abartısız tüm hazır giyim firmaları mağazalarının önemli bir bölümünü sırf kaşkol çeşitlerine ayırıyor.    . .

Bu pazarın önde gelen firmalarından biri kuşkusuz Vakko. Kadın erkek tüm hazır giyim ürünlerinde olduğu gibi kaşkolda da iddialı olan Vakko’nun, içinde bulunduğumuz kış sezonu kaşkol koleksiyonunda 50’nin üzerinde çeşit bulunuyor. Yün ve kaşmir karışımı bu ürünlerin özellikle siyah renkli olanları talep görüyor.

Öyle ki bu yıl sert geçen kış mevsiminin de etkisiyle Vakko mağazalarının çoğunda siyah renk kaşkollar tükenmiş durumda. Vakko’nun kaşkol raflarının boşalmasında geçen ayın l l ’inde başlayan yüzde 50 indirimin de etkisi olmuş elbette.

Yüzlerce renk ve deseni bulunan kışlık kaşkolün en çok rağbet göreni kaşmirden üretilenleri. Tabii kaşmir denilince de akla ilk gelen firmalardan biri Silk & Cash-mere… Nitekim Fabeks Tekstil’e ait bu markanın en çok önem verdiği ürün gruplarının başında da kaşkol geliyor.

MODANIN ETKİSİ

Fabeks Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur, markayı piyasaya sundukları daha ilk günden beri mağazalarında kaşkola yer verdiklerini belirtiyor. Ancak o dönemlerde bu ürünün sadece 3-4 modelini bulunduruyormuş.
Tüketicilerin    kaşkola ilgilerinin artmasıyla birlikte bu ürün zamanla raflarda daha geniş yer bulmuş. Zamanpur, bu kış sezonu için 220’ye yakın modelde kaşkolü satışa sunduklarını söylüyor. Kaşkol talebinin her yıl arttığını belirten Zamanpur, bunu biraz da modaya bağlıyor:

“Moda artık üzerimize giydiğimiz kıyafetlerle sınırlı değil. Kıyafetle birlikte aksesuarlar da giyimin vazgeçilmez bir parçası. Kaşkol kış sezonunun en önemli aksesuarı haline gelmiş durumda. Pazarı gittikçe de büyüyor. Kaşkol satışımız kış sezonunda ciromuzda önemli bir orana ulaştı.”

Kaşkol’ün tüm hazır giyimcilerin vazgeçemediği ürünlerden biri olduğunu başta söylemiştik. Yıllarca Türkiye’nin en önemli triko markası olarak piyasada yer alan Çift Geyik Karaca için de durum farksız. Hatta yaklaşık yüz yıllık geçmişi olan bu firma için triko gibi kaşkolün da özel bir yeri var. 2005 yılında Narin Gro-up’un satın aldığı bu markanın yeni döneminde ürün yelpazesi bir hayli genişledi. Zengin kaşkol koleksiyonunun da içinde yer aldığı ayrı bir ürün grubu oluşturuldu. Bu grupta yer alan kaşkol-lar arasında kaşmirden ipeğe, ketenden yün kaşmir karışımlılara kadar ne ararsanız var…

Hatice Gökçe / Moda Tasarımcısı
“Koyu renk tercih ediliyor”
Tasarımcılar koleksiyonlarını zenginleştirmek için kaşkol gibi aksesuarları koleksiyonlarında özellikle kullanıyor. Kışın daha çok talep gören kaşkollar genel olarak koyu renk tercih ediliyor. Yüzde 100 orijinal kaşmir, yün ya da mevsimine göre pamuk ve ipekten üretiliyor. Ayrıca el örgüsü ve triko örme olanlar da fazlaca kullanılıyor. Kışın kaşmir, yün ve triko örme kumaşlardan, yazın ise pamuklu ve ipekli kumaşlardan üretilenler makbul.

Kışın boyun bölgesini soğuktan koruyan, yazın da sıcağa karşı ferahlık veren bir aksesuar. Erkekler için küçük geometrik desenli kaşmir ya da balıksırtı ve boyuna çizgili desenli kaşkol pek çok markanın koleksiyonunda her zaman yer alıyor. Küçük geometrik desenli kaşkollar klasik erkek giyiminde vazgeçilmez aksesuarlardan. Genelde hardal, nefti yeşil, mor ve bordo gibi renkler ağırlıklı olarak kullanılıyor.

Ekose deseni bu sıralar moda.

CASUAL GİYİMİN BİR PARÇASI

Narin Group Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güneş, kaşkolün geleceğinin parlak olacağını görmüş olsalar ki bu ürünler için İtalyan tasarımcılarla çalıştıklarını vurguluyor. Narin Group, modada söz sahibi olan İtalyan tasarımcılara hazırlattığı bu ürün grubunda kaşkolü şapka, bere, kasket, eldiven ve omuz çantalarıyla kombinleyerek koleksiyona zenginlik katmış. Güneş, Çift Geyik Kara-ca’nın kış sezonu cirosunun yüzde 6’sını kaşkol satışlarının oluşturduğunu belirtiyor.

YAZ DA SATILIYOR

Diğer taraftan kaşkol, bu firmanın sadece kışlık ürünlerinde değil, yaz sezonu ürünleri içinde de geniş bir yer tutuyor. Güneş, yazlık kaşkolların daha çok genç kesim için piyasaya çıkardıkları Toss markasıyla satıldığını belirtiyor:

Yazlık kaşkollar yıkamalı ve çok özellikli hafif ipliklerden üretiliyor. Düz, çizgili, kareli, yün ve yün kaşmirden oluşan klasik kaşkollar yine talep görüyor. Ancak takım elbise, ceket, gömlek ve triko üzerinde kullanılabilen jakar, çeşitli desen ve figürlüler daha fazla tercih edilmeye başladı. Çünkü klasik giyim tarzı gerilemeye başladı. Bunun yerine casual giyim trendi giderek yayılıyor. Kaşkol, farklı bağlama teknikleriyle insanlara kravat kadar prestij katan, sosyal hayattaki gücünü ortaya koyan yeni bir ürün haline geldi. Ağırlığını önümüzdeki dönemde daha fazla göreceğiz.”

ELDİVEN VE BEREDEN AYRILDI

Kaşkolün hazır giyim sektöründe öne çıkmasını sağlayan tek gelişme sadece talebindeki artış değil elbette. Hazır giyimin genç markalarından Jimmy Key’in patronu Şükrü Ünlütürk, daha önce bere ve eldivenle birlikte takım halinde satılan bu ürünün artık tek başına satın alındığını belirtiyor. Bu da aslında kaşkolün önemini artırdığını gösteren ciddi bir veri.

Şükrü Ünlütürk, “Bu gelişmeyi dikkata alarak içinde bulunduğumuz sonbahar/kış sezonu boyunca koleksiyonumuza sürekli ilaveler yapıyoruz. Önceki yıllarda kadın şal ve kaşkolları ağırlıktaydı. Şimdi ise artık değişen trendler doğrultusunda erkekler de bu ürünlere eskiye nazaran daha fazla ilgi göstermeye başladı. Şu anda yaklaşık 30 farklı desen ve çeşitte ürünümüz var.”

ÖZBEY MEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu