Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ramazanda Et Fiyatları Artacakmı

Ramazanda Et Fiyatları ArtacakmıTürkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TKEÜMB) Başkanı Bülent Tunç, et ve hayvan ithalatına da ”Ramazan’da et fiyatlarının artacağı” yönünde açıklama yaparak spekülasyon yaratanlara da karşı olduklarını belirterek, ”Elimizde kesime hazır 1 milyon baş hayvan var. İsteyene, kilosu 14,5-15 liradan istediği kadar hayvan verebiliriz” dedi.

TKEÜMB’nin başkanlığına yeniden seçilen Bülent Tunç, et piyasasındaki gelişmeler ile ilgili olarak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, et fiyatlarını düşürmek için hayvan ve et ithalatına izin verilmesinin, et fiyatlarını düşürmediği gibi ithalatçının ve sanayicinin yüksek karlar elde etmesini sağladığını, yerli üreticiyi de zarar ettirdiğini söyledi.

Sanayici ve ithalatçının çok ucuza ithal ettiği eti, yurtiçindeki geçerli fiyattan tüketiciye satarak yüksek kar elde ettiğini öne süren Tunç, bu sanayicilerin, et ithalatındaki gümrük vergisinin yüzde 75’e çıkarılmasından sonra, ”ithalat maliyetlerinin arttığı, yurtiçinde kesilecek hayvan bulunmadığı, bu nedenle Ramazan’da et fiyatlarının artacağı” yönünde spekülatif açıklamalar yaptığını belirtti.
Sanayicilerin bu spekülatif açıklamaları üzerine, et ithalatındaki referans fiyatın 5 dolardan 3,5 dolara düşürüldüğünü, ayrıca kasaplık hayvan ithalatındaki verginin yüzde 30’dan yüzde 15’e indirilmesi için kararname hazırlandığını anlatan Tunç, şöyle devam etti:
”Bu düzenlemeler ile et ithalatında gümrük vergisinin yüzde 75’e çıkarılması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışı önlenmiş, ithal maliyeti düşürülmüş oldu. Bu haberin basında yer alması üzerine, ucuza ithalat yapmaya devam edebileceği için, tüccar yerli besiciden alımı durdurdu. Son bir haftadır, yerli besici mal satamıyor. Piyasada 14 lira olan alım fiyatı, 13-13,5 liraya düştü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte yaptığımız çalışmalara göre, yerli besi hayvanının maliyeti 15,8 lira. Daha önce EBK’dan kilosu 11 liraya besi hayvanı alan besici, 11-12 liraya yine EBK’ya hayvan satmak zorunda kaldı ve zarar etti. Şimdi, ucuz ithalat devam ettiği için üretici mal satmakta yine zorlanıyor. Hayvan bulamadığını söyleyen tüccara, sanayiciye sesleniyorum; elimizde 1 milyon baş kesime hazır hayvan var. Kilosu 14,5-15 liradan, isteyene istediği kadar hayvan vermeye hazırız. İstedikleri yere teslim ederiz.”

  Hedeflere daha hızlı yürüyeceğiz

Alım fiyatının 15 liranın üzerine çıkmasını besici olarak istemediklerini ve riskli bulduklarını vurgulayan Tunç, ”Ancak fiyatı yükseltmek isteyen spekülatörler, birkaç tane hayvanı 16-17 liradan alıp piyasayı yükseltmeye çalışıyor. Ondan sonra, (alım fiyatları çok yüksek, et fiyatları artacak diye) açıklama yapıp, kendi depolarında tuttukları ve çok ucuza ithal ettikleri eti istedikleri fiyattan piyasaya satıp kar ediyor. Ramazan öncesi istedikleri, fiyatları yükseltip daha fazla kar etmek. Yetkililer bu konuda dikkatli olmalı” dedi.

EBK’nın alım ve ithalat politikasını da eleştiren Tunç, ”EBK, 12 lira olan alım fiyatını, 1,5 ay önce 13 liraya yükseltti. Ancak, yağ ve sakatat nedeniyle besicinin eline kiloda 12 lira geçiyor. Aynı EBK, kilosu 14,6 liraya et ithalatı yapıyor. Yerli besiciye vermediği parayı ithalatçıya ödüyor” görüşünü savundu.
TKEÜMB’ye üye 92 bin besici, bunların elinde de şu anda 1 milyon kesime hazır hayvan bulunduğunu açıklayan Tunç, buna karşın EBK’nın tekrar 10 bin 500 ton kasaplık hayvan ithalatı için ihaleye çıktığını hatırlatarak, ”EBK’nın ithalat yapmasına gerek yok. Bu ithalat, sadece spekülasyonu amaçlayanların işine yarayacak” dedi.

Üreticinin, hayvancılık için verilen sıfır faizli krediden de zarar ettiğini öne süren Tunç, düşük faizli kredilerle yüksek fiyata alınan besi hayvanlarının, ithalat politikaları nedeniyle düşük fiyattan satıldığını ve besicinin zarar ettiğini söyledi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir