Kültür Sanat Haberleri

Salgın Günlerinde Sanat Etkinlikleri Dijital Platformlara Taşındı

Online tiyatro oyunları bir tık uzağımızda

GEÇEN haftalarda online etkinliklerimize müzelerle başlamıştık. Ardından online kitap satışlarını derledik. Online konserler derken şimdi de online tiyatroları ele aldık. Virüsten korunmak için kendimizi eve kapattığımız bugünlerde yapabileceğimiz çok sayıda eğlenceli aktivite var. Kültür ve sanat kurumlan sanatseverlere online etkinlikler sunmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Biliyoruz ki online tiyatro seyretmek birebir seyretmekle aynı şey değil ama bugünleri en azından kaçırdıklarımızı izlemek için bir fırsat görebiliriz. Birçok tiyatro oyununun bir tık uzağımızda olduğu oyunları sizler için derledik…

“NAZIM’A ARMAĞAN”

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), yapımcılığını İstanbul Tiyatro Festivali’nin üstlendiği 2002 tarihli “Nâzım’a Armağan” oyununun kaydını dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açıyor. Türkiye tiyatrosunun duayen ismi Genco Erkal’m tasarladığı, yönettiği ve rol aldığı “Nâzım’a Armağan”, iKSV’nin Youtube kanalı üzerinden izlenebilecek. Türk dilinin büyük şairi Nâzım Hikmet’in doğumunun 100’üncü yılı sebebiyle UNESCO tarafından “Nâzım Hikmet Yılı” ilan edilen 2002’de, 13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin Açılış Gösterisi olarak Rumeli Hisarı’nın büyüleyici atmosferinde gerçekleşen “Nazım’a Armağan”, aynı zamanda İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk yapımı olma özelliğini taşıyor. Genco Erkal’m Nâzım Hikmet’in şiirlerinden tasarlayıp yönettiği bu çalışmada Türkiye’de tiyatronun, müziğin, çağdaş dansın değeıii sanatçıları Yıldız Kcntcr, Ayla Algan, Zeliha Berksoy, Jülide Kural, Zuhal Olcay, Tilbe Saran, Sema Moritz, Zeynep Tanbay ve Işık Ye-nersu yer alıyor.

“EVDE KAL SANATSIZ KALMA”

Bizlerc “Evde Kal, Sanatsız Kalma” diyen Nilüfer Kent Tiyatrosu da, sahnelenmiş oyunlarını ekran üzerinden oyun severlerle buluşturuyor. Nilufcrkcntiyatrosu.com adresine tıklayarak bu oyunlara evinizden ulaşabilirsiniz.

Yetişkinler için Romeo&Juliet, İki Efendinin Uşağı, III. Reich’in Korku ve Sefaleti, Titanik Orkestrası, Şark Dişçisi, Cambaz’ın Cenazesi, Kanlı Düğün, Çöl Oyunu ve Tersine Dünya adlı oyunlar izlenebiliyor. Çocuklar için ise Grimm Kardeşler, Yeni Dünya Bir Uzay Macerası, Bahçe, Burun ve Nota Çalan Rüzgar adlı oyunlar var.

“EVDE TİYATRO KEYFİ”

Eti Çocuk Tiyatrosu, ‘Heidi’ ve ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ oyunlarını, eğitimlerine evden devam eden çocuklar için Youtu-be kanalından yayınlıyor. Türkiye ve dünyada 2.5 milyona yakın çocuğa tiyatro sevgisi aşılayan, kültürel gelişimlerine katkıda bulunan ve hayal dünyalarını zenginleştiren Eti Çocuk Tiyatrosu, şimdilerde ise oyunlarını dijitalde ortamda sergiliyor. Koronavirüsün etkilerinden korunmak amacıyla alınan önlemler kapsamında eğitimlerine evde devam eden milyonlarca çocuğa ulaşmak amacıyla, Eti’nin Youtube hesabından yayınlıyor. Çocukların kültürel gelişimlerini desteklemeyi hedefleyen oyunlar ise; Heidi ve Kırmızı Başlıklı Kız, Kral Çıplak, Çizmeli Kedi ve Pinokyo.

“EVDE KÜLTÜR SANAT”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığfnın, salgın nedeniyle evlerde geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde “Evde Kültür Sanat” adıyla dijital platforma taşıdığı etkinlikler, birbirinden zengin içeriklerle bu ay da sürecek. Her hafta, belgesel, film gösterimleri ile çocuklar ve yetişkinler için daha önce sahnelenmiş Şehir Tiyatroları oyunları yayınlanacak. Ayrıca, çocuklar için masallar ve atölye çalışmaları, konserler, kültür sanat söyleşileri ve gezgin sohbetleri de programda öne çıkan etkinlikler arasında yer alıyor.19 Mayıs ve İstanbul’un Fethi için düzenlenecek etkinliklerin yanı sıra Engelliler Haftası için de film ve içerikler paylaşılacak. Mayıs ayı programı, Kultursanat.ibb.İstanbul adresinden, IBB Kültür mobil uygulamasından, İBB Kültür Sanat kanalından ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

İBB Şehir Tiyatroları, insanların sanata her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu koronavirüs salgını günlerinde, en beğenilen oyunlarını bu ay online olarak yayınlıyor. Şehir Tiyatroları, sanatın birleştirici ve iyileştirici gücünden yararlanmak için geçmişte sahnelediği oyunlarından Yedi Kocalı Hürmüz’ü 17 Mayıs’ta, İstanbul Efendisi’ni 24 Mayıs’ta, Surname 2010’uda 31 Mayıs’ta izleyicilerine sunuyor.

Öte yandan, online yayınlarının devam edeceği bilgisini veren Cafe Thcatre ve Evde Tiyatro Kurucusu, Oyuncu Metin Zakoğlu da online oyunlara olan ilginin müthiş olduğunu söylüyor. Binlerce kişiye ulaştığının bilgisini de veren Zakoğlu, karantina bittikten sonra online yayınlara ayda bir devam edeceğinin de bilgisini veriyor.

Ödüllü filmler de var

39.İstanbul Film Festivali’nin Mayınlı Bölge Tema Sponsoru da olan MUBI, yeni tarih belirlenene kadar izleyicisinden uzak kalmak istemeyen İstanbul Film Festivali işbirliğiyle festivalin ödüllü filmlerinden oluşan bir seçkiyi aynı tarihlerde sinemaseverlerle buluşturuyor. MUBI’nin, kaçırmış olanlar ya da yeniden izlemek isteyenler için bir araya getirdiği 12 fılmlik bu özel seçki, festivalin ulusal ve uluslararası yarışmalarında Altın Lale, Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü kazanmış filmlerden oluşuyor. MUBI, ayrıca İstanbul Film Festivali özel seçkisinin izlenebilmesi için Mubi.com/İstanbul adresi üzerinden 30 gün ücretsiz deneme süresi hediye ediyor. Özel seçkide sırasıyla gösterilecek filmler şunlar:

1.Tony Manero (Pablo Larrain, 2008)

2. Körlük / Blind (Eskil Vogt, 2014)

3. Faydalı Hayat / A Useful Life (FedericoVeiroj, 2010)

4. Oslo, 31 Ağustos / Oslo, August 31st (JoachimTrier, 2011)

5. Mikrofon / Microphone (Ahmad Abdalla, 2010)

6. İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer, 2017)

7. Ne Yaptın Richard / What Richard Did (LennyAbrahamson, 2012)

9. Taş Bebek / Papusza (JoannaKos-Krauze, KrzysztofKrauze, 2013)

10. Camille Claudel [BrunoDumont, 2013)

11. İmkânsızın Şarkısı / Norwegian Wood (TranAnhHung, 2010)

12. ’93 Yazı / Summer 1993 (Carla Simön, 2017)

Online oyunlardan bazıları

Ankara Devlet Tiyatrosu: Reis Bey, Leyla ile Mecnun, Osmancık

Bornova Şehir Tiyatrosu: Küheylan, İşgüzar Bir Tekerrür, Kral Lear

Eskişehir Şehir Tiyatroları: Bir Şehnaz Oyun, Gergedan, Keşanlı Ali Destanı, Ağır roman

Van Devlet Tiyatrosu: Kahvede Şenlik Var

Erçin SICAKKAN / İzmir Sıcakkan Tiyatrosu Kurucusu
“Binlerce çocuğa ulaştık”

Öncelikli amacımız çocuklarımızın mutlu olması. 16 yıldır İzmir’de hafta içi her gün başka bir merkezde oyun sahneleyip hafta sonu turneye giderek bunu sağlamaya çalışıyoruz. Salgın çocuklarımızla buluşmamızı engelleyince aklımıza oyunlarımızı online yayınlama fikri geldi. İki hafta içinde bin 700 aboneye ulaşmayı başardık. ”Vitaminler mi, Mikroplar mı?” oyunumuzu yaklaşık 12 bin kişi izledi. Her yıl 10 yeni çocuk tiyatrosu yazıp sahnelediğimiz için repertuvarımızda çok fazla oyun var. Hedefimiz çocuklarımız okullarına, bizler de sahnelere dönene kadar onları yalnız bırakmamak ve her Pazartesi yeni bir oyun yayınlamak. Bunların haricinde Fıstık ve Mıstık’ın gösterilerine yeni kuklalar eklenebilir. Karagöz-Hacivat gösterisi yapabiliriz. Ekibimiz hiç durmadan içerik üretiyor. Sadece İzmir değil Türkiye’de birçok çocuğa ulaşmayı başardık. Online platform farklı bir deneyim oldu. Youtube’a yüklediğimiz video kayıtları yayınlanmak için değil arşivimiz içindi. Yeni dönemde online izlemeye daha uygun kayıtlar da almayı planlıyoruz.

Merve YILMAZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu