Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Salgına Karşı Yaratıcı ve İnovatif Kumaşlar

Antibakteriyel ve antiviral kumaşlara büyük talep var

KORONAVİRÜS en büyük değişimi şaşırtıcı bir alanda yapmış olabiir. Kumaş teknolojisinden söz ediyoruz. Doğal ürünlere ilginin arttığı bu dönemde özellikle antibakteriyel ve antiviral kumaşlara büyük talep var. Terletmeyen, koku ve leke tutmayan, kendi kendini temizleme özelliğine sahip bu kumaşların kullanımı sadece hazır giyim sektöründe değil, yatak üretiminde de giderek ağırlık kazanıyor. Evden çalışma modelinin yaygınlaşmasıyla birlikte evde geçirilen zamanın artması, rahat ve kullanımı kolay, aynı zamanda ofis toplantılarında da rahatlıkla giyilebilen giysilere talebin yükselmesine yol açtı.

SPOR GİYİM PAZARI BÜYÜDÜ

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, Covid-19 ile birlikte hazır giyim sektöründe büyük bir değişimin yaşandığına işaret ediyor. Bu süreçte kendi kendini koruyan kumaşların önem kazandığının altını çizen Şankaya, “Bizim de üretimini gerçekleştirdiğimiz ıti-viral, anti-bakteriyel, su ya da leke tutmayan kumaşlarla üretilen dış giyim ürünleri trend oldu. Bu tür ürünlere olan ilgi, ilerleyen dönemlerde daha da artacak. Kapüşonlu ve tamamen kapanabilen ve maskesi ile birlikte takım şeklinde satılacak çok fonksiyonlu dış giyim ürünlerine olan ilginin artacağım düşünüyorum” diyor. Son dönemde hazır giyim sektöründe evde kullanıma uygun ancak ofis toplantılarına katılıma da engel olmayacak yeni konsept-lerin çıktığına dikkat çeken Şankaya, markalarda “Stay at home” koleksiyonlarının başladığını hatırlatıyor. Şankaya, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İnsanların evdeyken giyebileceği, rahat ama aynı zamanda online bir toplantıya katılıma imkân da sunan tasarımlardan bahsediyoruz. Buna ilaveten spor trendi de yükseldi. Çünkü insanların evde yoga ya da spor yaptığı süre arttı. Yani soft sporlar grubunda ciddi bir yükseliş var. Adetsel olarak online siparişler son derece arttı. Bu nedenle çok büyük markalar örneğin Inditex Grubu geçtiğimiz günlerde birçok mağazasını kapatma kararı aldı. Büyük markalar artık online satışa yönelecek. Bu da siparişlerdeki çeşitliliğin artmasını sağlayacak. Eskiden tek bir modelden binlerce adet sipariş geçilirken, yakın gelecekte baskılarla çeşitlendirilmiş daha kişisel ürünler halinde daha küçük adetlerle siparişler geçilecek. İnsanlar artık ‘kullan at’ mantığından giderek uzaklaşıyor. Kaliteli, uzun ömürlü olan ve uzun süre kullanılabilme performansı gösteren kumaşlardan yapılan ürünler tercih edilmeye başlanacak. Bu önümüzdeki yıllarda ‘fast fashion’ adetlerini biraz zorlayabilir. İnsanlar ‘Aldığımız tişörtler antibakteriyel olsun ama bir tane olsun’ eğilimindeler.”

“MODAYI Z KUŞAĞI BELİRLİYOR”

Bordo Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahri Şahin ise moda sektöründe pastanın büyük kısmını Z kuşağının bakış açısının belirleyeceğini söylüyor. Koronavirüs öncesinde sürdürülebilir moda akımının başladığını kaydeden Şahin, salgın sonrası bu akıma karşı hızlı bir trendin oluştuğunu vurguluyor. Şahin, “Bütün markalar bu alana yoğunlaştı. Dönüştürülebilir yani ‘recycle’ ürünler, organik koton ya da tamamen doğal elyaflar. Bu alana çok ciddi bir kayma var. Sosyal uygunluklar yani üretim aşamalarındaki etik uygulamalar da artık değer katmaya başladı” diyor. Koronavirüs sürecinde insanların evlerinde kalıp alışverişi büyük oranda internetten yaptıklarını hatırlatan Şahin, alman ürünlerin daha çok evde giyebilen rahat kıyafetler olduğunu söylüyor. Şahin şöyle devam ediyor:

“Şık, resmi formal kıyafetler yerini rahat seçeneklere bıraktı. Tişörtler, svveatshirtler, joggerslar, özellikle kadınlarda legginsler veya yoga tayt dediğimiz grup öne çıktı. Yapılan araştırmalar birkaç yıl içinde dünyada yoga tayt giyen kadın sayısının kot giyen kadınlardan çok daha fazla olacağım gösteriyor. Ürün tarzı olarak ise, daha zamansız ve daha klasik ürünler öne çıkıyor. Yani ‘sezon’ kavramından uzaklaşıyoruz. Çünkü sezon kavramı veya sezonluk ürünler çok ciddi bir stok maliyeti getiriyor. Şu anda hazır giyim sektörünün yüzde 40’ının alimim Z kuşağı dediğimiz 18-25 yaş kuşağı oluşturuyor. Bu kuşaktakilerin A alışveriş tarzında çok radikal ve köklü değişimler var. Bu kuşak çok daha rahat ve özgür kıyafetler giyiyor. Çok daha çevreci. duyarlı ve hümanistler. Etik ve adil bir üretimi ve bu tür üjetımler yapan markaları destekliyorlar. Yine araştırmalara göre online alışverişler yükselen bir trend olacak. Dev markalar fiziki mağazalarını yavaş yavaş kapatmaya ve online alışverişe yönelmeye başladı.”

“CANLI RENKLER ÖN PLANDA”

Tamara Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Salih Boz da insanların evde daha çok vakit geçirmesi nedeniyle Türkiye’de ve tüm dünyada internet satışlarının çok arttığını belirtiyor. Bu yüzden tüm markaların e-ticarete daha çok ağırlık vermeye başladıklarını söyleyen Boz, bu dönemde internet satışlarını önceye göre dört beş kat artıran markaların olduğunu kaydediyor. Bu trendin koleksiyonlara da yön verdiğini ifade eden Boz, “Gerek renkler, gerek modeller ekranda kendini iyi gösterecek şekilde seçiliyor. Daha canlı renkler, desenler ön plana çıkıyor. Ve en önemlisi pandemi ile birlikte insanların doğaya karşı farkındalığının artması sürdürülebilir ürünlere, organik kumaşlara, geri dönüşümlü malzemelere ilgiyi artırdı. Bu trend daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor” diyor.

İÇ GİYİMDE YENİ TRENDLER

Penti Giyim CEO’su Mert Ka-raibrahimoğlu, son dönemde inovatif ürünlerin öne çıktığını belirtiyor. Geçtiğimiz Şİİ yıllarda Türkiye’nin ilk gitti yilebilir teknoloji sutyeni MybraTouch’ı ürettiklerini hatırlatan Karaibrahimoğlu, şimdi yeni bir uygulama başlattıklarını söylüyor. Karaibrahimoğlu, şöyle devam ediyor: “MySizelD ismiyle telefonlara indirile-bilen uygulama ile ziyaretçilerimiz kendi doğru beden ölçülerini bulabilecek ve kendi beden ölçülerine en uygun sütyeni deneme ihtiyacı duymadan satın alabilecekler. Diğer taraftan inovatif ürünlere koleksiyonlarımızda yer vermeye devam ediyoruz. My Size One Size isimli koleksiyonumuz özel bir teknolojiye sahip. Esnek kumaş yapısı ile tüketicilere mükemmel bir görünüm sağlarken, kişiye özel bedensiz yapısı ile her dönemde kullanım imkanı sunuyor. Feel Free isimli süt-yeıı verdiği rahatlık hissi ile birçok kadın tüketicimizin aradığı ve aynı zamanda vücut yapısı seçmeden herkesin rahatlıkla kullanabileceği konforu sunuyor.” Yeni dönemde kadın iç giyiminde evde rahat edilebilen, tüm gün üzerinizdeyken bile yokmuş hissi veren, nefes alabilen ürünlerin öne çıkmaya başladığını dile getiren Karaibrahimoğlu, “Feel Free isimli iç giyim ürünlerimiz bu başlığa iyi birer örnek. Koruyucu aksesuarlar, maskeli sweatshirtler, boyunluklar, eldivenler gibi tamamen pandemiye karşı tasarlanmış anti-bakteriyel ürünleri koleksiyonlarımıza dahil ettik. BIu Sky ismiyle kişisel korumaya yönelik yeni bir antibakteriyel koleksiyonu tüketicilerimizle buluşturacağız” diyor.

POLAR BOYUNLUK MODASI

Koronavirüs atkı bere ürün grubunda da değişikliklere yol açacak gibi görünüyor. Mayo şort gibi deniz kıyafetlerinin yanı sıra bu ürün grubunda da üretim yapan firmalardan Granz Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yolcu, bu kış piyasaya çıkacak yeni bir üründen bahsediyor. Yolcu, “Virüsün kış aylarında da devam edeceği öngörüldüğü için özellikle polar grubu ürünlere büyük talep var. Piyasaya sunacağımız polar boyunluklu bere şu anda en çok ilgi gösterilen ürün durumunda.

Bu ürün kullanım şekli olarak ağzı ve burnu kapatıyor. Bu yüzden ayrıca maske kullanımına gerek kalmıyor. Sağlıklı ve doğal bir ürün olduğu için de tercih ediliyor. Bu üründen bu kış sezonu için iki milyon adet üretmeyi planlıyoruz” diyor.

Süleyman ORAKÇIOĞLU / Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“Konfor ve stil sağlayan ürünlerimizi çoğaltıyoruz”

COVID-19 pandemisi, birkaç yıldır tüm dünyanın gündeminde olan doğaya saygılı üretim ve sürdürülebilir ürün konularını bir anda daha da önemli hale getirdi. Bizleri evden çalışmaya ve evde vakit geçirmeye de iten bu süreç şıklığın yanında konfor da sağlayan, daha fonksiyonel ürünlerin de öne çıkmasını sağladı. Evlerinde çalışan müşterilerimiz şu anda daha çok polo yaka pamuklu t-shirtlerimizi, beli lastikli rahat jogger pantolonlarımızı tercih ediyor. Ofislere ve işyerlerine dönen müşterilerimiz ise astarsız ve yarım astarlı ceketlerimizi ve ütü gerektirmeyen Easycare gömleklerimizi tercih ediyor. Bizler Damat Tween ve D’S Damat markalarımız ile sürdürülebilir ürün teknolojileri ile ilgili son 4 yıldır yoğun bir çalışma yapıyoruz. Pandemi sonrasında da koleksiyonlarımıza sürdürülebilir ürünlerimizi eklemeye devam etmeyi ve bu ürün grubunu genişletmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda koleksiyonlarımızın olmazsa olmazları olan inovatif ürünlerimizi de geliştirmeye devam ediyoruz. Astarsız Uçan Ceketlerimiz, leke tutmayan ve sıvı itici Nanocare gömleklerimiz gibi konfor ve stil sağlayan ürünlerimizi çoğaltmaya devam edeceğiz.

Onur ÜLUĞ / Altınyıldız Classics Marka ve Pazarlama Direktörü_
“Basic ve sportif ürünler trend”

Bu yıl hepimizin değişmez gündem maddesi şüphesiz COVID-19 salgını oldu. İçinde bulunduğumuz süreçte tüketicilerimizin önceliklerinin değiştiğini gözlemledik. Korona öncesinde başlayan basic ve sportif tarza yönelik trendler pandemi dönemiyle birlikte zirveye yükseldi. Düz, basic ve rahat parçalar r evde geçirilen zamanlarda en çok tercih edilen ürünlerden oldu diyebiliriz. Ayrıca sportif parçalar da bu dönemle birlikte daha da yükselişe geçti. Evde kalınan pandemi döneminde evde spor yapma oranının artması, sonrasında ise birçok kişinin yürüyüş vb aktivitelere yönelmesiyle sportif tarzdaki giysilere de talep oldukça arttı. Genel anlamda son birkaç sezondur moda dünyasında etkisini hissettiren rahatlık unsuru pandemi döneminde tüm dünyaya yayılarak herkesin önceliği haline geldi. Yeni normal döneminde ayrıca temizliği ve bakımı kuru temizleme ile yapılabilen ürünler yerine, kolay temizlenebilir ürünlere talep arttı. Özellikle pandemiden kaynaklı olarak internet aramalarında gözlemlediğimiz antibakteriyel, kolay temizlenebilir, kir ve leke tutmayan ürün aramalarının artması da inovatif ürünlerdeki yükselişin habercisi diyebiliriz.

ÖZBEY MEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu