Pizza Bayilikleri

Sbarro franchising vererek, 200 restorana ulaşmayı hedefliyor

Sbarro beş yılda 200 restorana ulaşacak

sbarroPizza ve makarna gibi İtalyan lezzetlerini TAB Gıda bünyesinde sunan Sbarro, Türkiye’de hedef büyüttü. Sbarro franchising vererek, Türkiye’de beş yılda 200 restorana ulaşmayı hedefliyor.

TAB Gıda bünyesinde faaliyet gösteren, pizza ve makarna başta olmak üzere, İtalyan lezzetlerini sunan Sbarro Türkiye, 2012 yılındaki başarıları ile tüm diğer franchise ülkelerini geride bırakarak, Sbarro LLC tarafından üç ödüle birden layık görüldü. TAB Gıda, ‘2012 Yılı En Hızlı Büyüme, ‘2012 Pazarlama Alanında En Başarılı Franchise’, Sabiha Gökçen Havalimanfnda yer alan Sbarro Restoranı ile ‘2012 Yılı Önceki Yıla Göre En Büyük Satış Artışı Gerçekleştiren Restoran’ olmak üzere üç ayrı ödül aldı.

Sbarro’nun Global Franchise Başkanı Randy Jones, Sbarro’nun Türkiye’deki büyümesinin TAB Gıda ile tüm dünya Sbarro restoranlarına örnek olduğunu ifade ediyor. Jones, “Sbarro Türkiye’nin marka için yaptığı yatırımlar uluslararası pazarda büyüme stratejisine de yön verdi. Reklam çalışmaları, POP materyalleri, pazarlama aktiviteleri ile örnek oldu” diyor.

Sbarro 2007 yılından beri, hızlı servis alanında, Burger King, Popeyes ve Arby’s de dahil olmak üzere, dört uluslararası markanın master franchise’ı olan ve toplam 700’ün üzerinde restoranı bulunan TAB Gıda bünyesinde hizmet veriyor, ilk Sbarro restoranını İzmir Balçova’da açan TAB Gıda, beş yıl içerisinde 29 ilde 93 adet restorana ulaştı.

Yükselen piyasaları hedefliyor

Sbarro dünya çapında ise 440’tan fazlası uluslararası olmak üzere bin lokasyonda hizmet ediyor. Sbarro’nun önümüzdeki beş yıl için Güney Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da bütün yükselen piyasaları içeren bir fast food restoran zinciri oluşturmayı hedefleyen agresif bir büyüme stratejisi yürüttüğünü söyleyen Jones, Türkiye’ye yönelik büyüme hedeflerini ise şöyle anlatıyor:

“Sbarro Türkiye’de gelecek beş yıl içinde 200’ü aşan bir fast food restoran zinciriyle büyüyecek. Franchise partnerimiz TAB Gıda, Sbarro’nun Türkiye pazarındaki marka bilinirliğini yerel pizza lezzetleri sunarak artırmak için oldukça etkin. Ek olarak yerel halkın katılımını sağlamak ve sadık misafirlerimizin Sbarro’ya geri dönmelerini sağlayacak çalışmalara odaklanılmış durumda.”

Yatırım maliyeti 400 bin dolar

Franchise olarak şube açmak isteyen yatırımcılarda, girişimci bir ruha ve başarma hırsına sahip olmak, yönetim tecrübesi ile birlikte başarılı bir iş geçmişi ve yatırımın gerektirdiği finansal kaynaklara sahip olabilmek gibi şartlar aradıklarını belirten Jones, seçilen işletmeci adayının, Tab Gıda tarafından verilen eğitim programına katıldığını ifade ediyor. Değerlendirme sonucunda işletmeci olabilme hakkını kazanılabiliyor.

işletmecilere, restoranın açılış hazırlıkları süresince ve açılışın ilk gününden itibaren pazarlama, reklam, satın alma ve lojistik, eğitim, insan kaynakları, operasyon, kalite kontrol gibi destek hizmetleri veriliyor.

Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler, alışveriş merkezleri, sinema, okul, dershane yakınları, fast food işletmeciliğine uygun ana arterler restoran açılacak mekanda aranan özellikler arasında yer alıyor. Restoran açılacak lokasyon Tab Gıda yetkilileri tarafından onaylanıyor ve kiralanıyor. Yatırım maliyeti restoranın yerine, tipine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte 400 bin dolar üzerinden başlıyor. Net ciro üzerinden yüzde 13 katkı payı alınıyor.

“Türkiye büyümede umut verici”

Türkiye pazarım değerlendiren Randy Jones, şunları söylüyor: “Türkiye, dünyanın henüz endüstrileşen ülkelerinden biri olması nedeniyle bu, onu yükselen bir pazar yapıyor. Turizm Türkiye’de en dinamik ve en hızlı gelişen sektörlerinden biri olmaya devam ediyor. 200’den fazla yeni AVM’nin açılması büyüme anlamında oldukça umut verici. Biz franchise ortağımız TAB Gıda’ya menümüzü ve çeşitlerimizi geliştirerek müşteri geri dönüşü ve sadakati artırmak amacıyla destek sağlamak için çalışıyoruz.” Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu