Bayilik ve Franchise

Shakespeare in Love yeni bayiler arıyor

Shakespeare in Love yeni bayiler arıyor

Maremo Tekstil, franchising bedeli olmayan, konsinye ürünlerle donatılmış Shakespeare in Love mağazalarında, tüm danışmanlık ve tanıtım hizmetlerinin bedelsiz alınacağı farklı bir sistemle yeni bayilikler verecek. Bu yıl altı adet daha bayilik verilmesi planlanıyor.

Maremo Tekstil, 2009 yılında Türkiye piyasasına sürdüğü ‘Shakespeare in Love’ markasını Türkiye genelinde yaygınlaştırma kararı aldı. Marka, farklı bir mağaza konsepti içinde, plaj giysileri, ev tekstili ürünleri ve pijamalardan, mobilya, dekoratif objeler, aydınlatma ürünleri ve peştamal/havlu koleksiyonuna kadar geniş ürün yelpazesi sunuyor.

15-45 yaş arası bayanlara hitap eden ‘Shakespeare in Love’ için firma, ağırlıklı sahil şeridinde konumlandırdığı mağaza zincirini, ürün çeşitliliğini arttırarak ve artık tüm sezonlar için hazırladığı geniş koleksiyonuyla, öncelikle İstanbul ve Ankara’daki yeni mağazalarla büyütecek. Tüm mağazalarını bayilik esasıyla işleten firma, yeni bir bayilik modeli de geliştirdi.

12 ay franchise bedeli yok

Bayilik için ilk 12 ay franchising bedeli istenmiyor, mağaza sahibi sattıkça ödüyor. Tüm malın konsinye olarak verildiği, bayinin ürünleri satın almayıp, sattıkça ödediği bu yeni sistemde, bayilere tanınan kar marjının da piyasanın çok üstünde olduğu belirtiliyor. Shakespeare in Love markasının bayisi olacak kişi ya da kuruluşlardan, Türkiye genelinde ve bölge bazında yapılan reklamlara katkı istenmiyor. Bilgisayar otomasyon programı sayesinde satış ve kasa işlemleri merkez ile koordine yönetiliyor.

Merkez, bayinin sezon başlarında mağaza konsept tasarımı, mal dizimi ve yerleşimini yaparak, bayiyi ürünler hakkında bilgilendiriyor. Ayrıca merkez depo bayinin satışına göre haftada iki kez ürün dağıtımı gerçekleştirebiliyor.

Kâr marjı yüksek

Satılmayan tüm mal merkez firmaya ait, dolayısıyla bayi herhangi bir risk taşımıyor. Firma, tüm mağazaları sezon boyunca yeni koleksiyon ve modellerle destekleyerek müşteri memnuniyeti ve satışı destekliyor. Mağazada yer alan ürünler sezon boyunca yeni ve farklı koleksiyonlarla yenileniyor.

Uygulamada, bayinin kar perakende satış fiyatı üzerinden ortalama yüzde 45 olarak değerlendiriliyor ve bu oran indirim dönemlerinde değişmiyor. Shakespeare in Love markası halen 14 bayi ile Türkiye’de aktif satış yapıyor. 2012 yılı sonu itibarı ile bayi sayısını 20, shop in shop sayısını ise 40 olarak hedefliyor. Bayilik için öncelikle uygun mağaza olması veya planlanmış olması gerekiyor.

Mağaza dekorasyonu için harcanacak tutar m2 başına 500 ile 700 dolar arasında değişebiliyor. 45 ile 70 m2’lik bir mağaza için 25 bin ile 45 bin TL arasında yatırım gerekiyor. Aynca 35 bin TL civannda teminat mektubu isteniyor.

İşin Aynası

Uygun yer: Yeni bayilikler için öncelikle İstanbul ve Ankara tercih edilecek.
Yatınm maliyeti: Franchise giriş bedeli alınmıyor. 25 bin ile 45 bin TL arasında.
Bayilerde aranan özellikler: Perakende bilgisi ve tecrübesi aranıyor.
Başvuru için: bayilik@shakespeareinlove.com.tr

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu