Anasayfa / Şirket Haberleri / Şirketlerin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Şirketlerin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

İş dünyasının önde gelen şirketleri sadece pazar payı için değil kurumsal sosyal sorumluluk projelerini yaygınlaştırmak için de birbirleriyle yarışıyor. Bir zamanlar “eğitim” temalı KSS projeleri gözdeydi. Bu yıl kadın, çocuk ve engellilere yönelik projeler öne çıkıyor…

İŞ dünyası neredeyse 30 yıldır kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) kavramını kullanıyor. Ancak şirketlerin sosyal sorumluluğun gerçek anlamda önemini keşfetmesi son 10 yıla dayanıyor. Evet, şirketler kar amaçlı kuruluyor ama toplumdan aldıklarının bir kısmını yine topluma geri vermeye çalışanlar toplumda daha çok itibar görüyor. Bu nedenle Türkiye’nin ekonomisini sürükleyen şirketlerin çoğu artık “güçlü” KSS projeleri yapmaya önem veriyor. Bunun için yıllık pazarlama bütçelerinin neredeyse yüzde 10-15’ini ayırıyorlar. Bundan yedi sekiz yıl önce hükümetin de yönlendirmesiyle “eğitim” konusu KSS projelerinin oda-ğındaydı. Okul yaptırma seferberliği başlatılmıştı. Şimdilerde bu konudaki açık kapatıldığı için şirketler engellilere, çocuklara ve kadınlara yönelik projeleri desteklemeyi tercih ediyor.Son yıllarda dünyada yükselen “sosyal girişimcilik” kavramını Türkiye iş dünyası da keşfetti. Sosyal girişimcilik genellikle projelere “hibe” yardımı vererek teşvik ediliyor. Bir anlamda iş dünyası balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyor. Türk iş dünyasında etkin olan ailelerin tümü vakıfları aracılığıyla bu sürece katkı veriyor. Şirket karlarından bir kısmını bu vakıflara ayırıp sosyal sorumluluk projelerinin yürütülmesini sağlıyorlar. Sabancı Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Boru-san Kocabıyık Vakfı, Anadolu Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı bu alandaki en başarılı örneklerden.

STK’LARLA İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Başlangıçta şirketteki birkaç kişinin fikri ve emeğiyle yürüyen KSS projeleri için artık daha geniş ekipler tahsis ediliyor. Özellikle pazarlama ve kurumsal iletişim birimleri bu projelerde “yürütücü” görevini üstleniyor. Çünkü artık yalnızca burs vermek yetmiyor, daha derinlikli ve çok boyutlu projeler yürütülüyor. Şirketler son yıllarda işi ehline teslim etmek için sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) da işbirlikleri yapıyor. Kaynağı sağlayan şirketler projenin yürütülüşünü denetlerken, projenin yürütülmesi vakıflara ait oluyor. Örneğin Koç Holding, Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesini yedi yılın sonunda Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’ne (ÖSGD) devretti. Koç Holding CEO’su Turgay Durak böylece programın daha geniş bir tabana yayıldığını vurgulayarak, “Bu program ÖSGD üyesi şirketler tarafından sahiplenildi. Artık heyecanla gelişmeleri izliyoruz” diyor.

Türk iş dünyasının önde gelen holdinglerinin ve şirketlerinin topluma katkılarının ne boyuta ulaştığını ve bu yıl KSS projelerinde hangi konuların öne çıktığını araştırdık.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir