Giyim ve Moda

Smokinlerin Kullanım Alanı Genişledi Talep Arttı

Mağaza ve Vitrinlerde Smokine Özel Yer Oluşturuluyor

DAHA önceleri sadece düğünlerde ve resmi davetlerde giyilen smokinler artık daha fazla tercih edilen bir giysi haline geldi. Okul mezuniyet törenlerinden özel günlere, balolardan aile toplantılarına kadar günlük yaşamda kullanım alanı genişleyen smokine talep iyice arttı. Bu yüzden hazır giyim mağazalarının vitrinlerinde smokinlere artık özel yerler ayrılıyor.Geçen yıllarda yaz aylarında yoğunlaşan düğünler bu yıl Ramazan Bayramı’nın Mayıs ayına gelmesi nedeniyle erken başladı. Yerel seçimlerin de etkisiyle bu yıl erken başlayan düğün hazırlıkları smokinlere olan talebi de erkene çekti. Bu yüzden firmalar bu ürünleri vitrinlerine her zamankinden daha önce çıkardı.

SMOKİNİN KULLANIM ALANI GENİŞLEDİ

Zeynep doğan

Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, smokinin son yıllarda sadece düğün ya da resmi davetlerde kullanılan bir ürün olmaktan çıktığını söylüyor. Smokinin film galaları, mezuniyet törenleri, özel davetler, parti gibi birçok ortamda kullanıldığını ifade eden Doğan, bu ürünün erkek modasında zamansız ve klasik bir ürün olduğunu, erkeğe çok özel, ayrıcalıklı bir şıklık kazandırdığını ve erkeğin “gece elbisesi” olarak da tanımlandığını belirtiyor.

Gürmen Group’un markalarından Ramsey’in “Ramsey Tuxedo” , KİP markasının ise “KİP Ceremony” adını verdiği smokin takım, smokin ceket, smokin gömlek ve aksesuarlarından oluşan özel koleksiyonu var. Bu koleksiyonlarda yaz ve kış sezonlarında, sezon dinamiklerine göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 10 smokin modeli bulunuyor. Bu koleksiyonların ürün yelpazesi içinde smokin takım, smokin ceket, yelek, smokin gömlek, papyon, kol düğmesi, kemer, kuşak, ayakkabı, yaka çiçeği, pantolon askısı gibi düğünlerin yanı sıra tüm davetlerde de kullanılabilecek tasarımlar ve aksesuarlar yer alıyor.

SMOKİNLERİ GENÇLER DE GİYİYOR

Smokinlerin klasik ya da ata yaka gömleklerle, papyon-kemer, papyon-kuşak, kol düğmesi, rugan ayakkabı, mendil, yaka çiçeği gibi aksesuarlarla kombinlenebildiğini belirten Doğan, şöyle devam ediyor:

“Klasik yaka gömlekler ile papyon kullanımı ve plise gömleklerle taşlı kol düğmesi kullanımı gibi detaylar da son yıllarda oldukça trend. Özellikle gençlerin de smokin giymeye başlaması ve düğün sonrası after party, kır ya da kumsal düğünü gibi konseptlerin yaygınlaşmasıyla smokinler klasik gömlekler ve tişörtlerle de kombinlenmeye başladı. Burada önemli detay mutlaka yaka çiçeği gibi aksesuarların kullanımına yer verilmesi ve uygun ayakkabı seçimi.”

Smokin

Smokin satışlarının bu sıralar canlı seyrettiğini belirten Doğan, bunda Ramazan ayının öne gelmesinin de etkili olduğuna işaret ediyor. Bu yılın ilk yoğun düğün alışveriş hareketini Şubat-Mart döneminde yaşadıklarını belirten Doğan, “Bayram sonrası düğün ve davetler yükselişe geçti. Bu da smokin ve aksesuarlarına yönelik talebi artırdı. Ramscy’de erkeklerin düğünlerinde şık görünme beklentilerini karşılamak ve konuya daha çok önem vermeleri nedeniyle kişiselleştirilmiş stil hizmetimiz “Madc to Measure”ı smokinde de sunuyoruz. Bu sayede erkeklere düğünlerinde ya da katılacakları özel bir davette tam da görünmek istedikleri şekilde görünmelerini sağlayacak bir smokine sahip olmalarım sağlıyoruz” diyor.

SOSYAL MEYDANIN ETKİSİ

Pervin Tekinkuş

Orka Holding Tasarım Departmanı Yöneticisi Pervin Tekinkuş da Damat, Tween ve D’S Damat olmak üzere her üç markanın bünyesinde de smokine yer verildiğini belirtiyor. Bu ürünlerin satışının özellikle yaz aylarında mezuniyet, düğün gibi smokinlerin daha çok tercih edildiği dönemlerde artış gösterdiğini söyleyen Tekinkuş, “Üç j markamızın da hedef kitlesine hitap eden çeşitlilikte ve tarzda smokin yani Ceremony koleksiyonu bulunuyor. Bir sezonda klasik şal yaka ve kırlangıç yaka smokinlerin yanı sıra, jakarlı ve kendinden desenli kumaşlardan smokinlerimiz de koleksiyonlarımızda yerlerini alıyor. Bu modelleri renkler ile de ayrıştırmak mümkün, mevsime göre farklı davetlerde tercih edilebilecek bordo, ekru, mavi renklerde smokinler de üretiyoruz” diyor. Smokinin, tarzı ortaya koymanın en şık yolu olmanın yanı sıra özel günlerin de vazgeçilmez ürünü olduğunu kaydeden Tekinkuş, şöyle devam ediyor:

“Smokin kullanımı biraz da sosyal medyanın etkisi ile arttı. Bu etki ile aynı zamanda klasik koyu renk takım elbiseler özel günlerde yerini artık farklı smokin modellerine bırakmaya başladı diyebilirim. Her üç markamızın da smokin koleksiyonu mevsim değişikliklerine göre değişen oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kadifeden, jakarlı modellere kadar model grubu, farklı renklerin yanı sıra kendi içinde şal ya da sivri yaka olarak da birbirinden ayrılıyor. Smokin, ikonik bir giysi olduğu için genelde kombinleniıken de belirli ölçüler dışına çıkılmıyor. Tercihe göre sivri ya da ata yaka gömlekle giyilerek tercih edilen gömleğe göre papyon veya kravatla tamamlanabileceği gibi son yıllarda özellikle kış aylarında balıkçı yaka trikolarla da tercih edildiği görülüyor.”

“AYRI ALANDA SERGİLİYORUZ”

Süvari de mağazalarında yaklaşık 15 yıldır smokinlere yer veriyor. Fakat firmanın smokin koleksiyonu

Abdullah Öngüç

son üç yıldır iyice artmış durumda. Firmanın Pazarlama ve Stratejik Yönetim Direktörü Abdullah Öngüç, mağazalarda sadece davet koleksiyonunun sergilendiği özel alanlar oluşturduklarının altını çiziyor. Davet sezonuna özel her sezon 10’dan fazla model seçeneği sunduklarını ifade eden Öngüç, “Smokin koleksiyonumuzla sektördeki diğer erkek giyim markalarından ayrışmış durumdayız. Özellikle tekli smokin takım satışı yerine müşterimizin bütçesini koruyan setlerimiz ayrışmamızı sağlamakta. Müşterilerimizi smokinden ayakkabıya, ata yaka gömlekten papyona, yaka aksesuarmdan kuşağa kadar baştan aşağıya davete hazırlarken istedikleri kombinasyonları oluşturmaları konusunda özgür bırakıyoruz. Smokin koleksiyonumuz içerisinde komple tek renk içeren takımların yanı sıra, pantolonu ile ceketi kontrast olan takımlar, yeleği ile ceketi arasında farklı dokularla veya yaka detaylarıyla zenginleştirilen smokinler dikkat çekiyor” diyor. Mağazalarda smokin ürün gruplarına daha fazla metrekare ayırmayı hedeflediklerim ifade eden Öngüç, şu bilgileri veriyor:

“Artan taleple birlikle satış taleplerini ve gerçekleşenlerini değerlendirerek kontrollü bir şekilde koleksiyonlarımızı genişletiyoruz. Smokin genel olarak başka giysilerle kombinlemeye çok müsaade eden bir ürün grubu değil. Ancak müşterilerimize içeriğinde smokin takım, gömlek, papyon, kuşak, çorap, ayakkabı, yaka aksesuarı da bulunan set olarak satış imkanı sunduğumuz için ekstra kombinleme ihtiyacı oluşturuyoruz.”

YAZIN MODEL DAHA ÇOK

Efor Marka Yöneticisi Ayşegül Hatipoğlu

Piyasaya çıktıkları günden bu yana smokinlere de yer verdiklerini belirten Efor Marka Yöneticisi Ayşegül Hatipoğlu, smokinlere olan talebin artması üzerine 10 yıl önce smokin ve tamamlayıcıları olan gömlek, ayakkabı ve aksesuarları “Black” koleksiyonu adı altında birleştirdiklerini söylüyor. Hatipoğlu, “Kış sezonunda siyah ağırlıklı olmak üzere 10-12 modelimiz oluyor. Yaz sezonunda Black koleksiyonu daha da genişliyor, renk seçenekleri artıyor, en az 15-18 model arasında üretimimiz oluyor. Modellerimiz tek smokin, ceket kombin ve şal, mono, kırlangıç gibi yaka modellerine göre farklılık göstermekte. Siyahın dışında beyaz, bordo, parlament, gri düz ve desenli modellerimiz bulunuyor” diyor.

Düğünlerde damatların da gelinler kadar şık görünmek istemelerinin smokine olan talebi artırdığını ifade eden Hatipoğlu, böylece smokinlerin çeşit ve renklerinin arttığını, bu ürünlerin moda dünyasında daha fazla yer bulmaya başladığını dile getiriyor. Hatipoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Erkekler sadece düğünlerde değil özel davetlerde de takım elbise yerine smokin şıklığını tercih etmekteler. Smokin koleksiyonumuz oldukça geniş. Smokin almak isteyen herhangi biri mutlaka kendine uygun bir model seçebilir. Kumaş, model ve renk konusunda erkek markası olarak smokin koleksiyonu en geniş firmayız diyebilirim. Koleksiyonumuza modaya göre çeşitli nüans aksesuarlar ekliyoruz. Çıkma saten yaka gibi farklı çözümler getiriyoruz. Saten kaplama çıkartılınca smokin takım elbise gibi kullanılabiliyor. Smokin için mutlaka smokin gömleği gerekiyor. Zevke göre pileli, ata yaka, çift manşet gibi farklı gömlek çeşitleri tercih edilebiliyor. Yelek ve kuşak mutlaka şıklıkta fark yaratıyor. Papyon, yaka bandı, kol düğmesi, yaka çiçeği, mendil smokinin tamamlayıcı aksesuarlarıdır. Düğün ve özel davetlerin dışında mezuniyetlerde, kutlamalarda ve özel partilerde de kullanılıyor.”

İmza İcra Kurulu Başkanı Selahattin Taşkınırmak, özel davetlerin artması ve erkeklerin klasik giyime daha fazla önem vermesinin smokin satışlarında önemli bir artışa yol açtığını belirtiyor. Smokinlere koleksiyonlarında uzun zamandır yer verdiklerini ifade eden Taşkınırmak, yaz koleksiyonlarında smokinlerin daha geniş yer aldığını belirtiyor. Taşkınırmak, “Smokin uygun gömlek ve aksesuarlarla kombinlenebilir. Kuşak, papyon ve ipek mendillerle şık kombinler elde edilebilir” diyor.

Hilal SUERDEM / Kiğılı CEO’su
“Özel dikim yapıyoruz”

Uzun yıllardır smokinde oldukça ses getiren modellere yer veriyoruz. Bu konuda bizi öne çıkaran

Hilal SUERDEM / Kiğılı CEO’su

konulardan biri de özel dikim. En kaliteli kumaşları terzi dikim tekniği ve birinci sınıf malzeme ile buluştururken, ürünü kişiye öze! ve ayrıcalıklı kılıyoruz. Bunu vitrinlerimize de yansıtmaya başladığımız günden bu yana tercihlerin büyük çoğunluğunun özel dikimden yana olduğunu söyleyebiliriz. Damatlık 8 Smokin Cerimonia adında bir koleksiyonumuz var. Bu koleksiyonlarımızı her sezon çeşitlendiriyoruz. Düğün, nikah ve davet gibi özel günlerin belirli bir mevsimi olmadığı için bu kıyafetler dört mevsim tercih ediliyor. Bu tarz günlerin yanı sıra mezuniyetler de bizim için çok kıymetli. Mono yaka, şal yaka slim fit, sivri yaka, ince mono yaka, slim fit sivri yaka, mono yaka desenli, sivri yaka düz, desenli sivri yaka smokin modellerimiz bulunuyor. Bu yıl iki kalıp üzerinden 30’un üzerinde farklı model üretimi gerçekleştirdik. Genç kesimin en çok tercih ettiği modeller slim fit kalıplarımız oluyor. Damatlık veya smokin almayı tercih eden misafirlerimiz genelde bu ürünleri fonksiyonel kullanmak istiyor. Dolayısıyla aldıkları ürünü küçük dokunuşlarla daha sonra da güncel yaşamlarına adapte edebiliyorlar. Biz de Kiğılı olarak bu minvalde hayatı kolaylaştıran ürünler sunuyoruz; özellikle düğün, mezuniyet gibi özel günler için damatlık ve smokinlerimizde astarsız kumaşlar, leke tutmayan gömlekler, bio parfümlü takım elbiseler gibi alternatifli teknolojik ürünlerimiz mevcut.

Özbey MenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu