Kültür Sanat Haberleri

Sosyal Medya Üzerinden Yayınlanan Online Konserler Büyük İlgi Gördü

Evler Konser Salonu Oldu

SALGIN nedeniyle tüm kültür ve sanat faaliyetleri iptal edileli. Her türlü etkinliğin durduğu bu ortamda, vücut sağlığımızı korurken, moralimizi de yüksek tutmamız çok önemli. Bunu sağlamak içinse dijital dünya tüm olanaklarıyla bize fırsatlar sunuyor. İptal edilen sayısız etkinliğin ardından hem moral hem de her şeye rağmen hayatın devam ettiğine dair sağlam bir mesaj vermek için pek çok sanatçı, DJ ve müzisyen online konserler veriyor. Bu durum sadece yerli sanatçılar için geçerli değil, dünya çapında böylesi bir furya var.

Birçok müzisyen ve grup, hem evlerinden sevenlerine ulaşıyor hem de birçok yeni albüm ve şarkı duyurusunu çevrimiçi dünyada yaparak milyonlarca insanı müzik ve müzik dünyasındaki son gelişmelerden haberdar ediyor. Şarkılar söylenirken ekrandan dinleyicilerin destek yorumları paylaşılıyor. Oturduğumuz yerden takip edilen bu konserlere ulaşmak ücretsiz. Akbank ‘Caz’ı eve taşırken, İşSanat, yerli ve yabancı sanatçıların hazırladığı video içeriklerini sanatseverlere sunuyor. ZorluPSM içeriklerini online dünyaya taşırken, Redbull ise ‘Evde Çal’ serisi ile birçok sevilen ismi konuk ediyor. Virüse karşı direnen sanat kurumlan, sanatçılar ve müzisyenler online sanat aktiviteleriyle çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

online konser

SANATIN BULUŞMA NOKTASI

ZorluPSM, yaptığı etkinliklerle insanların biraz da olsa stresten uzaklaşıp rahatlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Kurum, sanatseverlerle buluşmaya devam etmek üzere içeriklerini online dünyaya taşımak için çeşitli fikirler geliştiriyor. Online içerik tüketimi arttığı için tüm sektör adına yeni bir pencere açıldığını düşünen firma, bu dönemde başlattığı’ ‘PSM’yle Kal’ canlı Instagram konserlerinin yoğun ilgi gördüğünü ve kısa sürede sıkı takipçilerinin oluştuğunu söylüyor.

Farklı dinleyicilere hitap etmeyi ve farklı türlerde konserlere yer vermeyi amaçlayan ZorluPSM’de Bedük, Mark Eliyahu, Noiserv, Ghostly Kisses, Fatima Hajji, Alexis Ffrench, Camel Power Club, Mahmut Orhan&Sezer Uysal, Peter Sandberg, Eiv0r ve Lambert şu ana kadar konser veren isimlerden bazıları. Sanatçıların da çok istekli ve olumlu bir tutum sergilediğini söyleyen Zorlu PSM yetkilileri, kimi sanatçıya kendilerinin ulaştığını, bazen de sanatçıların kendi teklifleriyle geldiklerini vurguluyorlar. Sezon başında Youtube üzerinden aktif bir iletişim sürdürmeye başladıklarının bilgisini veren ZorluPSM yetkilileri, özellikle İbrahim Selim ile Bu Gece programının her Pazartesi caz kulübü Touche’de gerçekleştiğini, hafta içi de Youtube hesaplarından yayınlandığını hatırlatıyorlar. Programın yeni bölümleri bu dönemde de Youtube üzerinden yayınlamaya devam ediyor. Bu tarz programların önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyleyen ZorluPSM yetkilileri, sanat severleri Youtube kanalına abone olup etkinlikleri en ön sıradan izlemeye davet ediyor.

EVİN ‘CAZ’ HALİ

Akbank Sanat Nisan ayında kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarında sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. 30’uncu Akbank Caz Festivalinin “Yıl Boyu Caz” konserleri “Evin Caz Hali” konserleri ile devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde davul ve performans sanatçısı Berke Can Özcan ile başlayan seri Çağrı Sertel, Ozan Musluoğlu, Barış Demirel – Efe Demiral, Ece Göksu – Can Çankaya ve Serhan Erkol ile Nisan ayında devam edecek. Konserler akşam 19:00’da Akbank Sanat Instagram hesabında canlı yayınlanacak.

Caz Günleri konserlerinin tarihleri şöyle:

10 Nisan Cuma Barış Demirel, Efe Demiral;

17 Nisan Cuma Serhan Erkol;

24 Nisan Cuma Ece Göksu, Can Çankaya;

8 Mayıs Cuma Ozan Musluoğlu.

İŞ SANATLA EVDE KAL

İş Sanat, Facebook, Youtube, Twitter ve Instagram IGTV üzerinden #işsanatlaevdekal etiketiyle yerli ve yabancı sanatçıların hazırladığı video içerikleri sanatseverlere sunuyor. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların îş Sanat için oluşturduğu özel paylaşımlar da bu serinin içinde yer alıyor. Bir İş Sanat klasiği haline gelen şiir ve hikâye dinletilerinin ünlü isimleri Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek tarafından “İş Sanat’la Evde Kal” yayınları için özel olarak sanatçıların unutulmaz eserlerinden bölümler seslendiriliyor. İş Sanat’la Evde Kal kapsamında sanatçılarının izin verdiği konser kayıtlarının tamamı ise İş Sanat’ın Youtube kanalından izleyicilerle paylaşılıyor. Her akşam 20:30’da konser var.

BİFO EVLERE GİRDİ

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için Borusansanat.com’da çok özel bir konser yayınlıyor. Geçen sezonun kapanışında, BİFO’nun sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel’le birlikteliğinin 10. yılı şerefine verilen “Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri”nin ikinci bölümünün kaydı Borusansanat.com’da izlenebilecek. Kurum ayrıca sağlık tedbirleri amaçlı evlerde geçirilen günlerde, internet üzerinden yayın yapan Borusan Klasik radyo ile evlere 24 saat kesintisiz klasik müzik dinletisi sunuyor. Borusan Klasik, zengin klasik müzik arşivi ve hayatın ritmine eşlik eden yayın akışıyla gün boyu yayında. Borusan Klasik www.kamaval.com/borusanklasik adresinden veya mobil cihazlara indirilen @kar-navalcom uygulamasıyla dinlenebiliyor.

MESAFELERİ KALDIRIYOR

Oluşturduğu müzikal programlarla özgün deneyimlere imza atan Red Bull, denenmemiş bir müzik yolculuğunu geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturdu. Müzikle insanlar arasındaki mesafeyi kaldırmak için Red Bull’un resmi Instagram hesabı üzerinde başlatılan ‘Red Bull Sunar: Evde Çal (#Ev-deÇal)’ canlı konser serisinin son konuğu Gaye Su Akyol ile Ali Güçlü Şimşek oldu. Geleneksel müziği psikedelik bir sentezle buluşturan ikili, evde kurdukları setleri ile profesyonel bir konser ortamı sundu.

Mesafeleri yakın eden, dünyanın en uzak köşelerinden aslında sanıldığı kadar uzak olmadığımızı gösteren ‘Red Bull Sunar: Evde Çal’ serisi birçok sevilen ismi daha konuk etmeye hazırlanıyor. Serinin 1 Nisan’daki konuğu Gökhan Türkmen, 3 Nisan’da ise rock müziğin yükselen ismi The Ringo Jets oldu. 8 Nisan tarihinde Eda Baba, 10 Nisan’da ise Gülinler mikrofonu teslim alacak. Her performans akşam saat 21.30’da gerçekleşecek. Konser serisine ilişkin detaylar, müzisyenlerin Red Bull takipçilerine özel olarak paylaşacağı çalma listeleri ile röportajları RedBull. com adresinde olacak.

14 BİN DİNLEYİCİ

Türkiye’nin ilk online festivali olma özelliğini taşıyan #Kendine-Has #EvdeKalFest kapsamında bugüne dek altı canlı konser yayınlandı. Anlık olarak 14 bin izlemeyi bulan canlı konserlerin yanı sıra @kendinehasonline hesabının IG TV’sinde çeşitli müzisyenlerin özel kayıtları da yer alıyor. Ceylan Ertem, Fatma Turgut & Can Baydar, Dolu Kadehi Ters Tut ve Vera canlı yayınlarla; Egemen Akkol, Şenceylik, Melisa Karakurt, In Hoodies, Tik Tak, Güneş Özgeç, Mert Demir de IG TV’ye özel kayıtlarıyla #KendineHas #EvdeKalFest’te yer alıyorlar. #EvdeKalFest, aynı zamanda, bitki bakımından meditasyona ve yemek programlarına kadar pek çok ilgi çekici içeriği takipçileriyle paylaşıyor.

Belgesel ve stand-up da var

İKSV’den online belgesel İKSV’den İst anbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), yapımcılığını üstlendiği ‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeselini dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açtı. Koronavirüs salgını sebebiyle eve kapanan sanatseverler, 20. Yüzyıl’ın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’in yaşam öyküsünü anlatan belgeseli İKSV’nin Youtube kanalı üzerinden izlemek mümkün. Belgeselin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV, yönetmenliğini ise Selçuk Metin üstleniyor. Belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası var.

“İbrahim Selim ile Bu Gece”

Sezon başından itibaren her hafta Zorlu PSM Touche sahnesinde Türkiye ve gündeme dair konuları ve farklı ilgi alanlarından ağırladığı sürpriz konuk sanatçıları ile seyirci karşısına çıkan İbrahim Selim’in sevilen programı, “İbrahim Selim ile Bu Gece” bir süre evde gerçekleştirilecek. Program her Çarşamba sürpriz isimlerle Zorlu PSM Youtube kanalında izlenebilecek.

Merve Yılmaz

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu