Oto Bakım Bayilikleri

Susuz Araç Temizleme İşi Kurmak

Susuz araç temizleyicileri aranıyor, dial susuz araç temizleme bayiliği, NaturWash Bayilik

SUSUZ araç temizliği, Türkiye’de yeni bir kavram. Ancak su kaynaklarının hızla tükenmesi ve bu konuda belli bir bilincin oluşmasıyla birlikte artık tercih edilen bir yöntem haline geldi. Bu konuda hala bakir bir pazara sahip olan susuz araç temizliği için çeşitli iş fırsatları bulunuyor.

TÜRKİYE’DE 1960’LARDA KİŞİ BAŞINA DÖŞEN KULLANILABİLİR SU MİKTAR] 4 BİN METREKÜPKEN, günümüzde bu miktar 400 metreküpe kadar düştü. Bu anlamda Türkiye, su varlığı açısından dünya sıralamasında 106’ncı sırada bulunuyor.

Özellikle boşa giden su artık geri dönüşümü olmayan bir olguya dönüştü. Bir zamanlar elimizde hortumlarla ara-ba yıkarken, kaynakların boşa gitmemesi adına bu konuda duyarlı çözümler geliştirme zamanı gelmiş durumda. Geleneksel oto yıkama sistemlerinde 50 ile 250 litre suya ihtiyaç duyuluyor ve bu yıkama sistemi ortama petrol, yağ ve diğer kirletici kimyasal maddeler bırakıyor. Yeni bir iş kolu olan gezici araç temizliği ise hem su alanında tasarruf hem de girişimciler için bir iş fırsatı sunuyor. Bu konuda faaliyet gösteren şirketler, bu alana ilgili duyan girişimcileri de iş sahibi yapıyor.

Örneğin Meti gezici araç temizliği, klasik yöntemler gibi su kullanımına son veriyor. Şirket bayilik modelini ise üçe ayırmış. Mini (1-3) motor için 7 ile 13 bin YTL, midi (3-5) motor için 13 ile 25 bin YTL, maxi (5-8) motor için ise 25 ile 40 bin YTL arasında yatırım yapmak gerekiyor. Ayrıca franehise giriş bedeli olarak 8 bin YTL talep ediliyor. Yatırımın ortalama 8 ile 16 ay arasında geri dönüşümünün olaca-ğı belirtiliyor. Ortalama araç başına ürün maliyeti ise 1.5 YTL. Uç motorlu bir ekibin günde ortalama 18 araca bakmasıyla aylık net kârın 4 bin 800 YTL olduğu ifade ediliyor.

Eğitimler veriliyor

Franchise’lara eğitim, proje, yer seçimi, lojistik, korumalı bölge uygulaması, pazarlama, tanıtım ve ortak reklam konularında destek sağlanıyor. Franchise eğitimleri, ortalama 2 ile 4 gün arasında veriliyor. Tüm Türkiye genelinde bayilik verilmesi hedefleniyor. Adaylarda, öncelikle işletmenin idaresi ile bizzat ilgilenecek yatırımcılar olmaları, ayrıca işlerini yürütebilecek temel beceri, eği tim, kişisel yetenek ve finanssal kaynaklara sahip olmaları gibi özellikler aranıyor.

Sisteme uyum sağlama ve eğitim almaya istekli olmaları da öncelikli şartlar arasında yer alıyor. Franchise ödemesiyle birlikte ücretsiz bin araç temizliğinde yetecek ürün gönderiliyor.

Ayrıca mikro fiber havlular, gerekli ekipmanlar, iki personel kıyafeti, 5 bin adet broşür, tabela, afiş, web tasarımları ücretsiz olarak franchise’a sağlanıyor.

Başvuru için: 0224 443 42 10 / 0536 655 72 69

Anahtar teslim

Bayilik konusunda franchise veren bir diğer şirket ise NaturWash. Sabit sistemde de mobil sistemde de buhar ve doğa dostu ürünler kullanan şirket, susuz araç temizlik solüsyonunu ABD’den ithal ediyor. Şirket oluşturduğu bayilik modelinde elemanların ayakkabısından şapkasına, dağıtılacak broşürlerden işyeri tabelasına kadar anahtar teslimi diyebileceğimiz şekilde bayilik veriliyor. Bayi sadece yazar kasa alıyor ve mobil ekipler için perakende satış fişi bastırıyor.

Bayilik için özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara bölgeleri hedefleniyor. Bayinin faaliyet göstereceği alanın 100 ile 125 metrekare arasında olması gerekiyor. Bayilik için özellikle mü§teri memnuniyetini sağlayacak kişiler aranıyor. Sözleşmenin iptal edilmesi halinde bayinin benzeri bir işi üç yıl yapmama şartı bulunuyor.

Başvuru için: 0224 233 40 25

Adım adım büyüdü

Dial ise 2004 yılı ortalarında Enver Özden Uçüncüoğlu tarafından deneme amacıyla getirilen bir ürün. Ürünlerin kullanışlı olduğunun görülmesi üzerine ABD menşeli üretici şirketten Türkiye genel dağıtım hakkı alan Uçüncüoğlu, susuz temizlik ürünlerinin yeni bir pazar olması nedeniyle zincir marketlerde yaşanılan satış zorlukları üzerine farklı bir yöntem oluşturmuş.

Üretici şirketle yapılan görüşmeler sonucunda aynı sorunların diğer ülkelerde de yaşandığını öğrenen Uçüncüoğlu, Avustralya’da da benzer bir sistemle uygulanan ‘müşterinin istediği yerde temizleme’ sistemini tercih etmiş.

Üçüncüoğlu, ilk denemelerde Türkiye’deki trafik şartları ve kirliliğin daha ağır olması nedeniyle sistemin geliştirilmesi gerektiğini fark etmiş. Bu nedenle otomobil kullanılarak sürdürülen deneme çalışmalarına 2006 yılında ara verilmiş ve sistemi scooter tipi motosikletlere adapte etmek için çalışmalara haşlanmış. Bıı sırada Türkiye’de araç kirliliğinin çamur da içermesi nedeniyle asgari seviyede de olsa su kullanılması gerektiği için araçlara basınçlı su sistemi ve güçlü bir elektrik süpürgesi, dolayısıyla 220 volt elektrik sağlayan bir sistemin de eklenmesi gerekmiş. Bu konudaki geliştirme çalışmalarının 2007 yılı başlarına kadar sürdüğünü söyleyen Üçüncüoğlu, “Daha sonra bu sistemin markalı bir franehi-sing yapısına dönüştürülmesine karar verdik ve Franchi-se&More danışmanlık şirketiyle bu yönde çalışmalara başladık. 2007 yılı ortalarından itibaren Dİ AL sistem çalışmaları, benim ve Türker Meral’ın kurduğu A.R.D.l.A.L. tarafından yürütülmeye başlandı” diyor.

100 noktaya bayilik verilecek

Dial hizmeti, müşterilerin araçlarının bulunduğu yere gidilerek ve asgari miktarda su kullanılarak (araç başına yıllık ortalama 100-200 mİ) temizlenmesini kapsıyor. Araçlar, temizlik sırasında diğer pek çok yöntemin aksine çizilmiyor. Hizmet tamamlandığında araçlar aynı zamanda cilalanmış oluyor.

Motorlu ekipler sayesinde her yere, en kısa sürede ulaşabiliyor. Verilen hizmet, geleneksel suyla yıkamadan daha ayrıntılı, ücretlendirme ise daha uygun. Uçüncüoğlu, Dial sisteminde kullanılan tüm ürünlerin doğada parçalanabilir, insan sağlığına vc doğaya zararsız ürünler olmasına özen gösterildiğini ifade ediyor.

Dial hizmeti kapsamında bu yıl 100 noktaya bayilik verilmesi planlanıyor. Bunun nedeni bayinin yatırım bedelini başlangıçta yükseltmemek. Siparişler, merkezi sipariş sistemi aracılığıyla bayilere ulaştırılıyor. Araç hangi bayinin bölgesindeyse sipariş de otomatik olarak o bayiye ulaştırılıyor.

Aylık ciro 15 bin-17 bin YTL

Bayilerin bölgelerinde ortalama 40 bin ila 50 bin özel araç bulunuyor ve bayiler sadece kendi bölgeleri içerisinde hizmet verebiliyor. İlk 3-4 aylık sürec, deneme süresinde 5 motorlu ekiple başlamak yeterli. Araç başına 15.5 YTL. Öncelik verilen bölgeler ise Ankara, İstanbul vc İzmir ancak her şehirden bayilik için yoğun talepler alınıyor.

Temmuz 2008 itibariyle 10 bayinin hizmete başlayacağını söyleyen Uçüncüoğlu, bayilikle ilgili şu bilgileri veriyor: “Bayilerimizin ilk etapta beş ekiple başlamaları yeterli. Bunun için sarf malzemeler de dahil olmak üzere yaklaşık 60 bin ila 80 bin YTL arasında yatırım bedeli ödemek gerekiyor. Beş ekiple başlayan bir bayiinin aylık tahmini cirosu, 15 bin ile 17 bin YTL arasında değişiyor. Kâr marjı da yüzde 60 ile 70 arasında değişiyor.”

Başvuru için: 0232 367 44 95

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu