Anasayfa / Giyim ve Moda / Tasarımcılar hazır giyimde mağazalaşma atağında

Tasarımcılar hazır giyimde mağazalaşma atağındaModa sektörü geliştikçe sayıları artmaya başlayan tasarımcılar, artık hazır giyim markaları yaratıp mağazalaşarak büyüyor. Arzu Kaprol, Özlem Süer, Mehtap Elaidi, Erol Albayrak ve Ferruh Karakaşlı, bu trendin öncülerinden birkaçı. Dünyanın önemli markalarının kurucuları olan tasarımcıların izinden giden Türk modacılar, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışmda da mağazalar kuruyor.

Coco Chanel, Calvin Klein, Giorgio Armani… İtalya, Fransa gibi modanın öncü olduğu ülkelerden çıkıp tüm dünyaya açılarak isimlerini birer marka haline getirmeyi başardılar. Dünyada söz sahibi dev markaların kurucularının büyük çoğunluğu tasarımcı.

Dünyanın önemli tekstil ve hazır giyim üreticilerinden Türkiye de yıllardır üretici kimliğinin yanı sıra moda yaratan, tasarımcılarıyla gündeme gelen bir ülke olmak için çabalıyor. Son dönemde tasarım alanındaki teşvikler, STK’ların projeleri ve sanayicilerle sağlanan işbirlikleri sayesinde, Türkiye modayı üreten bir ülke konumundan çıkıp tasarlayan bir ülke olarak adından söz ettirmeye başladı. Esen pozitif rüzgar sayesinde uluslararası moda haftaları ve fuar organizasyonlarına katılan tasarımcılar dünyaya açılarak kendilerini gösteriyor.

tasarimcilar

Teşvikler sayesinde tasarımcıların sayısı artarken, geniş kitlelere ulaşmak isteyen tasarımcılar da hazır giyim markaları yaratıp mağazalaşarak büyümeye başladı. Arzu Kaprol, Özlem Süer, Mehtap Elaidi, Erol Albayrak ve Ferruh Karakaşlı, bu trendin öncülerinden birkaçını oluşturuyor.

MEYDAN OKUYORLAR!

Hazır giyim markası yaratmanın ve mağazalaşmanın tasarımcılara en büyük avantajı, geniş kitlelere ulaşma imkanı vermesi. Tasarımcı Tuba Çetin, koleksiyonu adetli üretmeye başladıklarında üretim maliyetlerinin düştüğünü ve tüketiciye daha uygun fiyata ulaşabildiklerini söylüyor.

Hazır giyim markası yaratmak için çok dinamik bir yapı içinde hareket etmek gerektiğine dikkat çeken Mehtap Elaidi ise şunları söylüyor: “İyi ihtimalle yılda dört koleksiyon hazırlayacak, bunu sunacak ve zamanında üreterek satın almacılara teslim edebilecek bir disipline sahip olmanız gerekir. Bu da ancak çok iyi bir ekip ve planlamayla olabilir. Bunun yanında daha geniş kitlelere hitap edebilmek hem bir meydan okuma hem de becerdiğinizde çok derin bir tatmin duygusu veriyor.”

Elbette mağazalaşmanın ya da perakende noktalarına sahip olmanın nihai tüketiciden direkt geri dönüş alma imkanı tanıması da, bir sonraki koleksiyonda tasarımcıya yön veren faktörlerden biri oluyor.

ARZU KAPROL BAŞLATTI

Türkiye’de tasanmcılann mağazalaşma trendini başlatan ilk isim Arzu Kaprol oldu. Kaprol, 2008-2012 yılla arasında Beymen Grubu ile yaptığı lisans anlaşmasını bitirerek kendi ismiyle mağazalar açmaya başladı. Bugün Kaprol’ün Türkiye’de İstanbul, Bursa, Ankara ve Antalya’da toplam sekiz mağazası var. 2013 yılında Paris’te showroom açan ve Londra’da Harrods, Paris’te Montaigne Market, New York’ta Bergdorf Goodman başta olmak üzere 13 ülkede satış noktası bulunan Kaprolun, D2-Designs 2 ve Studio Kaprol isimli iki markası bulunuyor. Kaprol, mağaza sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde 16’ya çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye’yi dünyada temsil eden önemli modacılardan biri olan Dilek Hanif ise geçen yıl aldığı bir kararla tasanmlanna bir de hazır giyim koleksiyonu ekledi. Nişantaşı’nda, Dilek Hanif Couture’ün bulunduğu apartmanda couture’ün alt katında satılan Dilek Hanif Hazır Giyim koleksiyonu şimdilik küçük bir boyutta. Hanif, önümüzdeki dönemde bu alanda büyümeyi planlıyor.

ELAİDİ FRANCHİSE VERECEK

Mehtap Elaidi ise hazır giyim sektöründe üç markayla yer alıyor. Elaidi markası altında ağırlıklı olarak beyaz gömlekler tasarlanıyor. Mehtap Elaidi markası ise Elaidi gömleklerini de içeren bir koleksiyona sahip. Kafdan by elaidi ise Boyner ile yapılan bir lisans anlaşması ile seçili Boyner ve YKM mağazalarında tüketicisiyle buluşan bir marka.
Elaidi ve Mehtap Elaidi ürünlerini Türkiye’de Beymen Blender İstinye Park, Brandroom Nişantaşı ve Midnight Express Bebek mağazalarında satışa sunduklarını söyleyen Mehtap Elaidi, aynı zamanda bu markaları Suudi Arabistan, Kuveyt, İspanya, Fransa, Bahreyn, Dubai, Lübnan gibi ülkelerdeki satış noktalarında da sattıklarını belirtiyor. Yurtdışı ve yurtiçindeki satış noktalarını genişletme sürecine girdiklerini ve 20l6’da Amerika pazarına girmeyi planladıklarını söyleyen Elaidi, “Bu planlarımız doğrultusunda önümüzdeki üç yıl içinde yurtiçinde mağazalaşmayı düşünmüyoruz. Yurtdışı için ise franchising görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuşuyor.

  Ayakkabı Üretimi Arttı

BÜYÜME PLANLARI

Gelinlik ve gece kostümleri dışında çalışan kadınlara özel bir hazır giyim koleksiyonu hazırlayan Özlem Süer’in şu anda iç piyasada Nişantaşı’nda ve Bağdat Caddesi’nde iki mağazası bulunuyor. Bu iki mağazanın dışında Bodrum’da bir tatil kompleksinde sezonluk bir mağazası da bulunan tasarımcı, mağazalaşmak için franchise vermeyi planlıyor. Şu anda yurtiçi ve yurtdışından gelen talepleri incelediklerini söyleyen Süer, “Hazır giyim koleksiyonumuz son üç yıldır büyük bir çıkış yakaladı. Bu alanda 2015’te de büyümeyi planlıyoruz” diyor.

YURTDIŞINA AÇILANLAR VAR

Son dönemin öne çıkan genç modacılarından Nejla Güvenç de hazır giyime yönelen tasarımcılardan biri. Nişantaşı’nda showroom ve mağazası bulunan tasarımcı, ayrıca Türkiye genelinde uygun mağazalarda corner olarak yer alıyor. Güvenç, önümüzdeki dönemde çok markalı mağazalarda yaygınlaşmanın yanı sıra bayilik sistemiyle mağazalaşmayı hedefliyor. Genç tasarımcının diğer gündem maddesi ise yurtdışmda büyümek. Güvenç, özellikle Ortadoğu’dan gelen yoğun talep doğrultusunda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Riyad’a açılmayı planladıklarını söylüyor.

Hazır giyimde eezra+tuba markasıyla faaliyet gösteren Ezra ve Tuba Çetin kardeşler, ilk mağazalarını bu yıl açmaya hazırlanıyor. Mağazanın içinde tüketicinin kendini rahat hissedeceği bir atmosfer yaratacaklarını söyleyen Ezra Çetin, “İlk mağazanın açılmasından itibaren iki yıl içerisinde Türkiye ve yurt-dışında dört mağaza açmaya yönelik iş planımızı da hazırladık. Mağazacılığın yanında şubat ayında e-satış sitemiz de açılıyor. Buradan uluslararası gönderim de olacak” diyor. Yurtdışmda Ortadoğu ve Milano’da mağazalaşmayı planlayan tasarımcılar, geçen yıl güçlendirdikleri altyapı sayesinde 2015’te yurt-dışında agresif bir büyüme hedefliyor.

ANADOLU’YA YAYILACAK

by CIGDEM SONKURT atelier markasıyla moda sektörüne adım atan Çiğdem Sonkurt, önümüzdeki iki yıl içinde İstanbul dışında Ankara, Bursa ve İzmir gibi şehirlerde de mağazalaşmayı planlıyor. Arap ülkelerinde yer alan bir corner mağazada ürünlerinin satıldığını söyleyen Sonkurt, “Azerbaycan ve Dubai’de birkaç mağazayla görüşmeler yapıyoruz. Yakında bu pazarlara da girmeyi hedefliyoruz” diyor.

Erol Albayrak Preta Porte markasıyla yurtiçinde ve yurtdışmda satış noktaları bulunan Erol Albayrak, ilk mağazasını Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde açtı. Burada günlük giyimin yanı sıra kişiye özel tasarım departmanı ile hizmet veren tasarımcı, mağazasındaki mobilya, aydınlatma ve diğer dekoratif malzemelerin tasarımlarını da kendisi yapıyor. Bu konsepti önümüzdeki dönemde franchising konsept mağaza olarak farklı şehirlerde konumlandırmayı hedeflediklerini söyleyen Erol Albayrak, “Yurtdışmda Dubai, Rotterdam ve Milano’da hazır giyim koleksiyonlarımızın satıldığı mağazalar var. Hedefimiz satış noktalarımızın arttınlması yönünde. Gerekli yatırımcı desteği ve talepler doğrultusunda bu alandaki stratejilerimizi geliştirmeyi düşünüyoruz” diyor.

İKİ MAĞAZA AÇACAK

Erkeklere yönelik tasarımlar yapan Femıh Karakaşlı da FK Ready isimli hazır giyim koleksiyonu hazırladı. Limited ve ready olmak üzere hazır giyim koleksiyonunu ikiye ayırdıklarını söyleyen Ferruh Karakaşlı, en önemli ortak özelliğin ise fiyatların uygunluğu ve markanın demokratikleşmesi olduğunu söylüyor. Nişantaşı Abdi İpekçi Cad. 42 numarada monobrand bir mağazası bulunan Karakaşlı, önümüzdeki süreçte İstanbul’da iki mağaza açmayı planlıyor. FK-Casual isimli ayrı bir konseptle de üç tatil yöresi ile İstanbul’da mağazalar açılması hedefleniyor. Karakaşlı, yurtdışmda ise Beverly Hills, New York ve Londra’da mağaza açmak için görüşmeler sürdürdüklerini söylüyor.

TASARIMCILAR NEDEN MAĞAZA AÇIYOR?

Daha geniş bir kitleye ulaşmak ve yaygınlaşmak isteyen tasarımcılar hazır
giyime ve mağazalaşmaya yöneliyor.

Hazır giyimle yüksek adetli üretime yapmaya başlayan tasarımcılar tüketiciye daha uygun fiyatla ulaşma imkanı buluyor.

Mağazalaşmak nihai tüketiciden direkt bir geri dönüş alma imkanı tanıyor ve bu da bir sonraki koleksiyonda tasarımcıya yön veriyor.

Son dönemde tüketicinin fast fashion yerine kendisine özel, daha az bulunan ürünlere ilgi göstermesi tasarımcıları cesaretlendiriyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dış Giyim Markaları İç Giyime De El Attı

Koton, Defacto, D’S Damat, LC Waikiki gibi perakendeciler iç giyime de el attı. Dış giyim …

2 Yorumlar

  1. aslında harika bir gelişme ülkemizde modanın gelişmesi

  2. Arkadaşlar buypasa adında bir site açılmış bu konun hakkında bir bilgi sahibi olan varsa paylaşabilir mi ? Çok avantajlı kampanyalardan bahsediyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir